Chromium práská šířku obrazovky

Chromium práská šířku obrazovky
« kdy: 13. 05. 2022, 22:43:54 »
Proč chromium ungoogled 100 práská šířku obrazovky v hlavičce viewport-width? Ne při všech requestech. Je zvláštní že to dělá po updatu co se objevilo to smetí typu sec-ua (něco jako drobky user-agenta ve fragmetech platform, version,brand), Interests-Topics (to je deaktivované)
Dlouhé verze předtím (do 90) to nedělalo.

Taky je divné, že někdy hodnota toho pole je přímo šířka obrazovky bez ohledu na velikost okna a někdy to je šířka okna a někdy tam samozřejmě není nic

Jde to nějak deaktivovat v chrome flags nebo v F12-Network Conditions? Proč to někdy posílá tuto hlavičku s šířkou okna a někdy šířkou obrazovky někdy vůbec?

zaprvé, když je to ungoogled chromium z stránky "woolys.".


Re:Chromium práská šířku obrazovky
« Odpověď #1 kdy: 15. 05. 2022, 07:35:21 »
Ona šířka obrazovky je již od nepaměti čitelná přes i JS, toto není velká změna. Ano, je to další střípek pro fingerprint. Asi by to šlo řešit spuštěním Chromia uvnitř nějakého nested prostředí (tuším Weston lze spustit jako okno uvnitř X11 nebo Waylandu) – pak snad Chromium uvidí rozměr jen toho obalujícího prostředí (netestováno). Vedle toho bývá čitelná i šířka okna (a viewport se spíše vztahuje k oknu než k obrazovce, hádám), s tím už lze těžko něco dělat bez narušení možností webu. Máme CSS media queries a další věci, které se snaží stránku přizpůsobit právě šířce okna.

Mlocik97

  • *****
  • 847
  • Ubunťák, JS dev.
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Chromium práská šířku obrazovky
« Odpověď #2 kdy: 15. 05. 2022, 12:12:21 »
Máme CSS media queries a další věci, které se snaží stránku přizpůsobit právě šířce okna.

Toto je blbosť... prečo by to prispôsobovalo šírke okna? Ak mám v prehliadači otvorené bočné panely, tak to mi ako content zobrazí mimo viewport (pod týmito panelmi skrz napríklad horizontálne scrollovanie?)... normálne je prispôsobiť to šírke viewportu... (to je oblasť v okne prehliadača, kde sa vykresluje stránka)... okno ale zaratáva aj hlavičku okna prehliadača, záložky, URL panel, etc do rozmeru... takže taký rozmer nemá zmysel použiť, keďže do tejto oblasti nie je bežne možné renderovať web.

Osobne súhlasím že možnosť zistiť rozmery okna a rozmery displeja je fakt featura prehliadačov, ktorá je nepoužiteľná na nič iné než špehovanie (fingerprint)

Re:Chromium práská šířku obrazovky
« Odpověď #3 kdy: 15. 05. 2022, 12:52:35 »
OK, vyjádřil jsem se nepřesně. Přizpůsobuje se to šířce (a občas i výšce) viewportu, tedy té části okna, která zobrazuje stránku. (Nicméně i rozměr okna je IIRC k dispozici, byť by asi nebylo problém tam mít nafakované informace o viewportu. Vadit to může zhruba jen stránkám, které používají pop-up, což je dnes mrtvá věc.

Nicméně pokud bude viewport přes skoro celou obrazovku, půjde hádat rozlišení a prostředí ntak jako tak.

Re:Chromium práská šířku obrazovky
« Odpověď #4 kdy: 15. 05. 2022, 22:55:44 »
proto torbrowser radí nemaximalizovat okno prohlížeče


Re:Chromium práská šířku obrazovky
« Odpověď #5 kdy: 15. 05. 2022, 23:11:39 »
Tak Tor browser se snaží i nějak zaokrouhlovat šířku viewportu. Myslím i tu skutečnou, tedy udělá nějaké okraje.