Terminologická nazi poznámka: s tou impedancí je to trochu složitější. Hint: VF impedance vedení je užitečná a zábavná věc, ale s ohmickým odporem to má jenom určitou styčnou plochu (jednotku :-)
Cílem je pokud možno dodržet správnou hodnotu VF impedance, konkrétně 100 Ohmů. Viděl jsem zmíněny tolerance +/- 10 až +/- 15 % - osobně bych ale kladl důraz především na to, aby podél sestavené trasy vedení nedocházelo k častým skokům (nespojitostem) VF impedance, protože právě na těch nespojistostech či nehomogenitách dochází k dílčím odrazům (v součtu to vede ke "zkreslení" a útlumu signálu - a prosím nechytejte mě za slovo že se nejedná o zkreslení ve smyslu nelinearity :-). Čili na těch jmenovitých 100 Ohmů by měly být spočítané i cestičky na plošákách a prostorové poměry v konektorech. V této souvislosti je trochu bizardní situace ohledně páru 3+6 = těžko bude mít na těch pár milimetrech uvnitř konektoru RJ45 shodnou impedanci jako ostatní páry, kde jsou párové piny navzájem sousední. Ono ale nemusí být hned tak zle - impedanční prohřešky kratší než lambda/8 na požadované maximální frekvenci (šířce pásma) jsou "neviditelné". Požadovaná šířka pásma pro CAT6 je tuším cca 250 MHz, z toho osmina odpovídá asi 10 cm vedení (15 cm ve vakuu).
A ano, přechodové odpory mají být co nejmenší, deterministické a stálé - proto jsou kontakty zlacené. A činný odpor vedení se také promítá do celkového útlumu, zejména na delších trasách.
Ohledně konektorů pro průmyslový ethernet: je to trochu peklo. Ano viděl jsem všelijaké zapeklité průmyslové konstrukce. Pokud se týče odolnosti vůči vibracím, mám osobně určité pochybnosti, nakolik má smysl to řešit nějakým hypersložitým a rozměrným konektorem - jestli nakonec kvalitní RJčko krimpnuté do kvalitní licny na tom není líp. Fakt je, že klasické krimpovací RJ45 nemají moc dobré upevnění pláště kabelu - toto mají líp udělané už třeba stíněné RJ45 konektory. Obecně ale v průmyslových konektorech všeho druhu panuje do jisté míry situace "čím víc skládačkové porno, tím víc to musí být průmyslové, a tím to může být dražší". No ono je to dražší hlavně výrobně, jednak díky té složitosti, druhak kvůli mizivým objemům výroby... Dále v průmyslu existují všelijaké "tábory" nebo "exkluzivní kluby" velkých výrobců, kterým určitě není cizí vendor lock-in a proto mívají své patentní systémy kabeláží a konektorů (pravda je, že tyhle značkové systémy mívají cosi do sebe, v rovině kvalitního designu, systémové integrace a domyšlenosti do detailu).
Ethernet je pro průmyslové elektrikáře "blbý" v tom, že se jedná o technologii s relativně vyšší šířkou pásma (na metalice), z čehož asi plynou titěrné konektory. Udělat vandal-proof ethernetovou zásuvku a patch-kabel, přičemž ten kabel musí pravidelně připojovat a obsluhovat vandal-level obsluha, to je úkol takřka neřešitelný. Jednou to u nás tuším kolegové řešili nějakým rozměrným průmyslovým konektorem (Hirschmann? nevím) pro všeobecné použití, do kterého na férovku našroubovali dva páry stovkového ethernetu... a chodí to.
Kulaté konektory M12 jsou fajn v tom, že jsou vodotěsné a i mechanicky ve smontovaném stavu dost bytelné. Jak už tu kdosi zmiňoval, jsou k vidění RJčka schovaná v převlečné šroubovací krytce... ale trochu bych se bál, že to moc vododěsné nebude. Kulatý M12 má těsnění konektorového spoje od přírody a těsnění proti plášti kabelu se většinou taky koná. Ale montáž M12ctek na kabel je obvykle peklo. Titěrné letovací kalíšky. Otrava je to už na M12 4pin nebo 5pin, a což teprve X-coded M12 osmipin: co jsem viděl, to byl porod. Ono to vede k tomu, že si zákazníci mají kupovat patchcordy hotové, vyráběné průmyslově někde v číně (s vysokohorskou přirážkou evropské značky, která je u nás prodává).
Reálně se v průmyslu na spoustu věcí používají normální RJčka, a pro zvýšení odolnosti proti prachu a vodě může být konektorový panel ještě krytý dalším deklem šasi apod.
Taky se dělají průmyslové CATx kabely (metráž), u kterých je garantován velký počet opakovaného ohýbání, zvýšená odolnost proti pohamtání apod. - ale to už jsem hodně uhnul od tématu...