SPŠE Ječná nebo Úžlabina

SPŠE Ječná nebo Úžlabina
« kdy: 30. 04. 2022, 17:47:46 »
Dobrý den,
syn se dostal na obě střední školy SPŠE v Ječné i v Úžlabině obor IT. Máte prosím někdo aktuální zkušenosti z oborem IT na těchto školách. Prosím o Vaše doporučení. Děkuji Míša


Re:SPŠE Ječná nebo Úžlabina
« Odpověď #1 kdy: 02. 05. 2022, 13:13:03 »
Nevím, ale obecně tam, kde se povedlo lépe odpojit od elektrotechké tradice a adaptovat na potřeby evropského průmyslu.

Re:SPŠE Ječná nebo Úžlabina
« Odpověď #2 kdy: 02. 05. 2022, 21:56:33 »
Mám za sebou spse ječnou, už je to dobrých pár let, cca 2 dekády. Co nám říkali kantoři, že s úrovní našich, znalosti bychom uzlabinu nedali. Po nějaké době jsem zjistil že to samé v opačném gardu se říkalo na uzlabine😀. Asi bych řekl že je to jedno. Záleží na třídě, spolužácich, kantorech, dojezdova vzdálenost apod.

R0OT

Re:SPŠE Ječná nebo Úžlabina
« Odpověď #3 kdy: 02. 05. 2022, 22:35:26 »
Mám za sebou spse ječnou, už je to dobrých pár let, cca 2 dekády. Co nám říkali kantoři, že s úrovní našich, znalosti bychom uzlabinu nedali. Po nějaké době jsem zjistil že to samé v opačném gardu se říkalo na uzlabine😀. Asi bych řekl že je to jedno. Záleží na třídě, spolužácich, kantorech, dojezdova vzdálenost apod.
Tak pod to se podepisuji jakožto bývalý absolvent Úžlabiny už více než 10 let nazpět.

Obecně bych neměl přehnaná očekávání ani od jednoho ústavu. Nechci hodnotit aktuální stav, protože nevím nakolik se kantorstvo obměnilo. Ale obecně asi bohužel bude platit, že kdo neumí učí, protože jinak by si jinde vydělal násobně více. Čest výjimkám, které jsou buď za vodou a nebo učí z přesvědčení.

Osobně, kdybych studoval střední školu podruhé, tak to budu dělat jako jeden spolužák. Chodit pozdě nebo skoro vůbec, napsat si písemky, mít známky <= 4 a věnoval se předmětům, které za to stojí a potom mimo ústav něčemu smysluplnějšímu. Materiálů pro samostudium nebo dálkové studium na skutečných školách jsou mraky. A nebo bych šel na gympl. Sice taky k ničemu, ale aspoň to není sausage party.


Re:SPŠE Ječná nebo Úžlabina
« Odpověď #4 kdy: 03. 05. 2022, 10:15:31 »
Jecna mela vzdy lepsi jmeno, a jako absolvent, mohu potvrdit ;-)


Re:SPŠE Ječná nebo Úžlabina
« Odpověď #5 kdy: 03. 05. 2022, 11:44:28 »
Taky jsem chodil do Ječný (90-94). Za nás byla taková zkostnatělá. Věkový průměr učitelského sboru se blížil důchodovému věku. Zaostávala především ve vybavení pro praktickou výuku (laboratoře, dílny, počítače).
To třeba s Panskou nešlo vůbec srovnat. Měl jsem i kamarády v Úžlabině. Samozřejmě se srovnávalo. Nakonec ale nikdy vlastně nevyšlo, která ze škol je lepší. Přišlo mi to jak kosí bratři: jeden za osmnáct druhý bez dvou za dvacet ;). Měli jsme třídního, který učil na obou školách. Bohužel se ho už nezeptám.

Koukal jsem, že v Ječný je teď docela mladý ředitel, což považuji za obrovský pokrok. Škola působí moderněji. Když koukám na web, tak o takových "hračkách", jaké tam teď studenti mají k dispozici, se nám ani nesnilo. Za nás byl přetlak studentů. Dnes to spíš vypadá, že musí o uchazeče bojovat.

Ječná je dobře dopravně dostupná. Úžlabina je zase v hezčím prostředí s možností lepšího sportovního vyžití, ale trochu stranou. Asi by taky bylo dobré zvážit, kam se chlapci bude lépe dojíždět.

Nakonec asi ani jedna volba nebude špatná. Jen tím, že bude chodit do školy, se stejně nic nenaučí, když nebude sám chtít.

Re:SPŠE Ječná nebo Úžlabina
« Odpověď #6 kdy: 03. 05. 2022, 17:18:21 »
...
Koukal jsem, že v Ječný je teď docela mladý ředitel, což považuji za obrovský pokrok. Škola působí moderněji. Když koukám na web, tak o takových "hračkách", jaké tam teď studenti mají k dispozici, se nám ani nesnilo. Za nás byl přetlak studentů. Dnes to spíš vypadá, že musí o uchazeče bojovat.
...

Joo, Mandík. Já jsem maturoval 2012 a tehdy tam dělal poskoka Vobeckýmu u Databází. Co jsem slyšel, tak to tam začal dávat do latě a předměty jako elektrotechnika (aspoň teda na IT oboru) nemaj žáci šanci projít netčení.

Anyway..

Koukám, že na webu hlásají, že odtamtud vylezou junior c#/c++/webdevs... todle teda za nás určitě neplatilo. Já jsem sice po střední hledal brigádu na léto, než nastoupim do prváku na vejšce, a našel jsem, nicméně já jsem byl oproti škole napřed ve všech předmětech, který se týkaly praktickýho programování (technické vybavení, cad/blender,.. bohužel šly jednim uchem dovnitř a druhym ven). Ale třeba se to posunulo. Za mě byl problém, že se fest opakovalo. V prváku jsme dělali základní syntaxi v C# (k oop jsme se nedostali ani omylem), ve druháku jsme dělali WinFormy, ve třeťáku jsme dělali Javu, kdy jsme zbytečně dlouho dělali stejný cvičení na algoritmizaci jako v C# (sic o něco rychleji) a začali jsme se učit nějaký myšlenky polymorfismu a nějakou prehistorickou technologii pro mobily. Paralelně v jinym předmětu jsme dělali hry v Xna. Ve čtvrťáku jsme zahodili Javu a začali jsme dělat C++, kde jsme toho stihli asi nejmíň, jen základní konstrukce.

Dál jsme měli předměty jako měření, to jsme měli třetinu roku vždycky něco, první nevim, co mělo bejt, tam jsme vyučujícího viděli pouze na prvnim cviku a pájeli jsme si zvířátka a jiný blbosti. Další byl Beránek, to si pamatuji, že jsem se tam naučil zapojit zásuvku, ty hodiny byly taky dost pohodový, ale byl přítomnej a učil. Poslední bylo čistě měření a tam to bylo taky dost pohodový, pamatuji si, jak jsme měli zapojit nějakej obvod, vůbec jsem si s tim nevěděl rady, týpek přišel, řikal "todle musíš tady, protože proto.." a na konci jsem odcházel, týpek "za 1... počkej, dyť já jsem ti to zapojil celý sám... tak za 2", hehe.

Pak tam byly ještě nějaký všelijaký předměty, na jeden jsme měli "bezdomovce", ten ale už před těma 8 lety vypadal, že mele z posledního, tak bych se nebál, že ho tam někdo v dnešní době může potkat.

Paní Olina na matematiku byla super, řešil jsem doma nějakej problém a zrovna jsme probírali goniometrické funkce, kde mě napadlo, že by mi to možná mohlo pomoct, nicméně mi to nějak unikalo. Tak jsem za ní jednou běžel po hodině a strávila semnou celou velkou přestávku, kdy mi pomahala pochopit, jak to mužu použít.

Tělocvikář byl hustej, těžkej komunista, ale už tam taky neni.

Suma sumárum, za mě to byla tehdy super střední; doma jsem měl dostatek času se vrtat v čem já chci, nicméně kdybych doma nic nedělal, umim prd.

Re:SPŠE Ječná nebo Úžlabina
« Odpověď #7 kdy: 04. 05. 2022, 16:04:02 »
Pokud to tam za něco stojí, tak předmět o elektrotechnických měřeních nahradily za nauku o metrikách napříč životním cyklem SW, včetně implementace jejich automatizovaného sběru. Definice a vyhodnocení KPI, momitoring sítě, atp.
Místo fyzikálních procesů průmyslové standardy a odvozené procesy potřebné pro systémový vývoj.

Re:SPŠE Ječná nebo Úžlabina
« Odpověď #8 kdy: 04. 05. 2022, 21:04:11 »
Obecně bych neměl přehnaná očekávání ani od jednoho ústavu. Nechci hodnotit aktuální stav, protože nevím nakolik se kantorstvo obměnilo. Ale obecně asi bohužel bude platit, že kdo neumí učí, protože jinak by si jinde vydělal násobně více. Čest výjimkám, které jsou buď za vodou a nebo učí z přesvědčení.

Osobně moje zkušenost byla, že tyhle technické školy jsou extrémně těžké, a úplně oddělené od praxe, tj. stejně aby člověk sehnal práci se to musí naučit sám.

Techničtí učitelé na mé průmce byl odpad lidstva, tak nepřející, zlověstné a zlé lidi bych snad nikomu nepřál, opravdu platilo, že když to byl odpad pro libovolnou komerční firmu, kde by si vydělali 3x tolik, tak šli učit a léčit si ego na žácích, dokonce se trumfovali v tom, kdo kolik lidí vyhodí.

Dneska bych na technickou školu nešel, vybral bych si něco zaměřeného na jazyky, ekonomiku nebo management, něco jednoduchého, normálního s dostatkem času, abych se přitom věnoval samostudiu toho, co mě opravdu zajímá, a kde třeba bude hodně holek, případně zábavy apod.

Svoji průmyslovou školu beru jako totálně ztracené 4 roky života, nedalo mi to nic, možná bych mohl spíše psát eseje o tom, co mi to vzalo. Největší posun v mém životě bylo pomaturitní studium AJ, protože umět skvěle anglicky byla ta nej věc, co jsem v životě uplatnil.

Re:SPŠE Ječná nebo Úžlabina
« Odpověď #9 kdy: 05. 05. 2022, 08:34:21 »
Svoji průmyslovou školu beru jako totálně ztracené 4 roky života, nedalo mi to nic, možná bych mohl spíše psát eseje o tom, co mi to vzalo.
A to byla SPŠE Ječná nebo Úžlabina?

Re:SPŠE Ječná nebo Úžlabina
« Odpověď #10 kdy: 05. 05. 2022, 12:05:15 »
Mně se osvědčila cesta gymnázia a IT jsem se učil sám. Po maturitě jsem hned nastoupil jako Devops junior na zkrácený úvazek, u toho si dělal vejšku a po vejšce jsem hned byl senior.
Kluci z průmyslovek byli na matfyzu hodně mimo.. a většina z nich nedokončila.

Dobrý den,
syn se dostal na obě střední školy SPŠE v Ječné i v Úžlabině obor IT. Máte prosím někdo aktuální zkušenosti z oborem IT na těchto školách. Prosím o Vaše doporučení. Děkuji Míša

Re:SPŠE Ječná nebo Úžlabina
« Odpověď #11 kdy: 05. 05. 2022, 12:25:30 »
Kluci z průmyslovek byli na matfyzu hodně mimo.. a většina z nich nedokončila.
Tohle platilo i na Elektru na ČVUT. Sice uměli zapojit zásuvku, ale matika, fyzika, teorie obvodů a teorie pole byl pro ně dost podstatný problém.

Re:SPŠE Ječná nebo Úžlabina
« Odpověď #12 kdy: 05. 05. 2022, 13:21:14 »
Kluci z průmyslovek byli na matfyzu hodně mimo.. a většina z nich nedokončila.
Tohle platilo i na Elektru na ČVUT. Sice uměli zapojit zásuvku, ale matika, fyzika, teorie obvodů a teorie pole byl pro ně dost podstatný problém.
Ti z dobrých průmyslovek měli na FEL ČVUT výhodu, že matiku i fyziku uměli používat. První semestr matematiky a fyziky tak byl jen opakování ze SPŠE jinou formou, zatímco pro studenty z gymnásií to často bylo nové.

Re:SPŠE Ječná nebo Úžlabina
« Odpověď #13 kdy: 05. 05. 2022, 15:59:26 »
Kluci z průmyslovek byli na matfyzu hodně mimo.. a většina z nich nedokončila.
Tohle platilo i na Elektru na ČVUT. Sice uměli zapojit zásuvku, ale matika, fyzika, teorie obvodů a teorie pole byl pro ně dost podstatný problém.
Ti z dobrých průmyslovek měli na FEL ČVUT výhodu, že matiku i fyziku uměli používat. První semestr matematiky a fyziky tak byl jen opakování ze SPŠE jinou formou, zatímco pro studenty z gymnásií to často bylo nové.

Já byl na FEL ČVUT před 20 lety a mezi lidmi různých průmek byly mnohem větší rozdíly, než mezi lidmi z gymplů. Většina lidí z gymplu uměla víceméně totéž, rozdíly byly hlavně mezi jednotlivými studenty. V případě studentů z průmek byly jednoznačně vidět rozdíly mezi kvalitníma průmkama a až sekundárně šlo o rozdíly mezi studentama.

Lidi z kvalitních průmek byli IMHO připraveni na studium dostatečně, dokonce lépe než průměrní gympláci. Lidi ze špatných průmek končili rychle.

Re:SPŠE Ječná nebo Úžlabina
« Odpověď #14 kdy: 05. 05. 2022, 20:04:55 »
Co mi ječná dala, byla hlavně vůle nevzdávat se. V prváku jsem si prožil peklo se základy elektrotechniky. Byl jsem ze ZŠ zvykly na vyznamenání a na jecny jsem hned začal propadat. Plus učitelka mě tak zdeptala že jsem se doslovně naučil celý sesit na zpaměť. To peklo ale bylo ze me nechtěla celý půlrok vyzkoušet a nechala mě se pěkně potit. Než jsem to teda prokouknul a pak už to bral s nadhledem.

Nevzdávat se je (teda byla) pulka úspěchu na VŠ. Co vím tak od nás většina lidí kteří šli na VŠ a chtěli ji dodělat ji dodělali.

Já nakonec s odstupem na ječnou vzpomíná rád. Pohádku o tranzistoru která se změní na horor, pocemtivolemetr, hospody v nuslich u synkace, ruskou anglictinarku, třídního který se zbláznil, strojní dílny, chemikarka ktera dávala pohlavky... Jo nostalgie 😀