ARP - kde se bere seznam IP adres?

vfko

ARP - kde se bere seznam IP adres?
« kdy: 26. 04. 2022, 09:48:03 »
Zdravím,

jsem v síťařině nový a jednu informaci se mi nedaří dohledat. V LAN síti se zařízení pomocí protokolu ARP doptává zbytku sítě, která MAC adresa se skrývá pod danou IP adresou. Kde ale vezme ten prvotní seznam IP adres v síti? Dostane seznam IP adres od routeru nebo pošle dotaz na celý rozsah z DHCP serveru? (snad se mi podařilo vyjádřit mojí myšlenku)


Re:ARP - kde se bere seznam IP adres?
« Odpověď #1 kdy: 26. 04. 2022, 10:09:48 »
Žádný úvodní seznam IP adres není. Počítač zná svou IP adresu a masku sítě – podle ní zjistí, které IP adresy jsou s ním ve stejné síti. Když je IP adresa ve stejné síti, ví, že si má přes ARP přeložit IP adresu na MAC adresu. Když je IP adresa mimo jeho síť, ví, že musí komunikovat přes bránu – a přeloží si přes ARP IP adresu brány na MAC adresu.

robin martinez

  • *****
  • 1 138
  • Have you hugged your toilet today?
    • Zobrazit profil
    • Null Storage
    • E-mail
Re:ARP - kde se bere seznam IP adres?
« Odpověď #2 kdy: 26. 04. 2022, 10:16:39 »
Pokud chci kecat s pocitacem v my podsiti, u kteryho vim, ze IP je treba 192.168.1.100, tak se zeptam ARPem, aby mi dane zarizeni s tou IP poslalo MAC adresu (pokud takove zarizeni existuje). Pak znam jeho mapovan IP - MAC. A takhle to jde dokola kdyz si chci s nekym na siti povidat. Pokud si chci povidat se zarizenim mimo subnet, ptam se gateway, ktera dela to samy na ostatnich sitich, ktere zna, nebo se pripadne zepta dalsi gateway a tak to jde dokola.

Cili kdyz se pripojis k siti, nic ti neposle seznam zadnych zarizeni v okoli. DHCPko ti maximalne hodi adresu hlavni gateway. Pokud si chces povidat s nekym ve stejne siti, deje se to, co jsem napsal vyse. Defaultne komunikujes se svou gateway (router), pokud resis kraviny jako internet apod, to pak staci.
« Poslední změna: 26. 04. 2022, 10:20:02 od robin martinez »
One machine can do the work of fifty ordinary men. No machine can do the work of one extraordinary man.

I do Linux, Hardware and spaghetti code in PHP, Python and JavaScript

Re:ARP - kde se bere seznam IP adres?
« Odpověď #3 kdy: 26. 04. 2022, 10:59:36 »
Podle mne je to hezky vysvětlené na Wikipedii:
https://cs.wikipedia.org/wiki/Address_Resolution_Protocol

Re:ARP - kde se bere seznam IP adres?
« Odpověď #4 kdy: 26. 04. 2022, 11:47:21 »
Každý chytrý jak rádio, ale nikdo vlastně neví  ;D

Je to jednoduše cache toho, co se děje na síti, jednoduše síťovka poslouchá broadcasty a když se třeba 192.168.1.10 s MAC XX1 zeptá kdo má IP 192.168.1.1, tak počítač si automaticky uloží že na MAC XX1 je 192.168.1.10, protože je ARP broadcastový, tak těch požadavků na síti koluje poměrně dost (pusť si někdy Wireshark) a ten seznam dáš do cache za pár vteřin.


Re:ARP - kde se bere seznam IP adres?
« Odpověď #5 kdy: 26. 04. 2022, 12:18:16 »
Každý chytrý jak rádio, ale nikdo vlastně neví  ;D

Je to jednoduše cache toho, co se děje na síti, jednoduše síťovka poslouchá broadcasty a když se třeba 192.168.1.10 s MAC XX1 zeptá kdo má IP 192.168.1.1, tak počítač si automaticky uloží že na MAC XX1 je 192.168.1.10, protože je ARP broadcastový, tak těch požadavků na síti koluje poměrně dost (pusť si někdy Wireshark) a ten seznam dáš do cache za pár vteřin.

ale stejně jsi neodpověděl na původní dotaz :).

Zdravím,

Kde ale vezme ten prvotní seznam IP adres v síti? Dostane seznam IP adres od routeru nebo pošle dotaz na celý rozsah z DHCP serveru? (snad se mi podařilo vyjádřit mojí myšlenku)

Žádný seznam neexistuje, každý prvek si spravuje svůj, pokud počítač nastartuješ a má prázdnou ARP cache, při prvním požadavku na danou IP se musí přes broadcast zeptat všech počítačů v síti, kdo má danou IP, jakmile dostane odpověď, uloží si jí do cache a poté provoz na danou IP posílá na danou mac adresu. Jak píše greenlinuxguru, ARP cache si také počítač plní odposloucháváním provozu na síti.

Dotaz neposílá na celý rozsah DHCP, ale podle vlastního subnetu na daném interfacu si odvodí, jestli je provoz směřován do lokální sítě (a tedy stejného subnetu) nebo externě, prakticky to ale bývá to stejné jako "rozsah DHCP". U lokální sítě se přes ARP ptá na mac adresu přes broadcast, u externí se ptá na mac adresu gateway serveru.

To platí pro ipv4, ipv6 již ARP nemá a obsahuje NDP, funguje to ale podobně, jen s tím rozdílem, že je větší snaha ověřovat toho, kdo proklamuje, že vlastní nějakou IP adresu (viz SEND protokol).

vfko

Re:ARP - kde se bere seznam IP adres?
« Odpověď #6 kdy: 27. 04. 2022, 08:30:46 »
Takže je to jako když přijdu domů, jediný kdo zatím vím, že je doma je ten, co mi otevřel dveře (router), tak od dveří zařvu "kdo všechno je doma?", počkám kdo se ozve a toho si uložím do své cache. Díky všem za odpovědi.

Re:ARP - kde se bere seznam IP adres?
« Odpověď #7 kdy: 27. 04. 2022, 08:58:32 »
To není úplně přesné. Správně je to tak, že po příchodu jsem mluvil se směrovačem, toho znám. Ostatní ale zavolám až ve chvíli, kdy s nimi budu chtít mluvit. Pak zavolám konkrétní jméno a on se mi z nějaké místnosti ozve, já si zapíšu do notýsku, kde ten člověk je a pak za ním můžu zajít.

Kromě toho poslouchám, jak na sebe volají ostatní a tím se taky dozvídám, kdo je doma a kde se právě nachází.

robin martinez

  • *****
  • 1 138
  • Have you hugged your toilet today?
    • Zobrazit profil
    • Null Storage
    • E-mail
Re:ARP - kde se bere seznam IP adres?
« Odpověď #8 kdy: 27. 04. 2022, 09:10:33 »
Kromě toho poslouchám, jak na sebe volají ostatní a tím se taky dozvídám, kdo je doma a kde se právě nachází.

Opravdu?
One machine can do the work of fifty ordinary men. No machine can do the work of one extraordinary man.

I do Linux, Hardware and spaghetti code in PHP, Python and JavaScript

Re:ARP - kde se bere seznam IP adres?
« Odpověď #9 kdy: 27. 04. 2022, 10:21:13 »
Kromě toho poslouchám, jak na sebe volají ostatní a tím se taky dozvídám, kdo je doma a kde se právě nachází.

Opravdu?

když jsi detailista, RFC 826 tě do toho nenutí, ta v kapitole "Packet Reception" mluví o uložení jen pokud máš k danému zdroji/cíli nějaký vztah nebo už ho v cache máš, avšak některé implementace jsou se takhle striktně nechovají a ukládají si všechny nebo aspoň ty, které uznávají za vhodné.

Za mě je rozhodně lepší mluvit o tom, že si některé záznamy můžeš odposlechnout než tvrdit, že k žádnému odposlouchávání nedochází.

robin martinez

  • *****
  • 1 138
  • Have you hugged your toilet today?
    • Zobrazit profil
    • Null Storage
    • E-mail
Re:ARP - kde se bere seznam IP adres?
« Odpověď #10 kdy: 27. 04. 2022, 10:41:46 »
jasny. Ja se jen ptam, protoze o tomhle vim akorat to, ze kdyz jsem pichnutej ve switchi, tak komunikaci, ktera mi nepatri, nevidim.
One machine can do the work of fifty ordinary men. No machine can do the work of one extraordinary man.

I do Linux, Hardware and spaghetti code in PHP, Python and JavaScript

Re:ARP - kde se bere seznam IP adres?
« Odpověď #11 kdy: 27. 04. 2022, 11:00:01 »
jasny. Ja se jen ptam, protoze o tomhle vim akorat to, ze kdyz jsem pichnutej ve switchi, tak komunikaci, ktera mi nepatri, nevidim.

ale ares_op$REQUEST je broadcast, takže ta ti patří a můžeš si uložit informaci o tom, kdo se ptá.

Re:ARP - kde se bere seznam IP adres?
« Odpověď #12 kdy: 27. 04. 2022, 11:02:21 »
jasny. Ja se jen ptam, protoze o tomhle vim akorat to, ze kdyz jsem pichnutej ve switchi, tak komunikaci, ktera mi nepatri, nevidim.

V beznej komunikacii ano, broadcast ma vsak HW adresu ciela nastavenu na FF:FF:FF:FF:FF:FF, tym padom je vysielany na vsetky zariadenia v danom segmente(ak switch ma moznost rozdelit siet na segmenty)
« Poslední změna: 27. 04. 2022, 11:04:52 od Death Walker »

robin martinez

  • *****
  • 1 138
  • Have you hugged your toilet today?
    • Zobrazit profil
    • Null Storage
    • E-mail
Re:ARP - kde se bere seznam IP adres?
« Odpověď #13 kdy: 27. 04. 2022, 11:26:15 »
ale ares_op$REQUEST je broadcast, takže ta ti patří a můžeš si uložit informaci o tom, kdo se ptá.

ha, pravda! To me nenapadlo :X
One machine can do the work of fifty ordinary men. No machine can do the work of one extraordinary man.

I do Linux, Hardware and spaghetti code in PHP, Python and JavaScript

Re:ARP - kde se bere seznam IP adres?
« Odpověď #14 kdy: 27. 04. 2022, 12:19:49 »
Zdravím,

jsem v síťařině nový a jednu informaci se mi nedaří dohledat. V LAN síti se zařízení pomocí protokolu ARP doptává zbytku sítě, která MAC adresa se skrývá pod danou IP adresou. Kde ale vezme ten prvotní seznam IP adres v síti? Dostane seznam IP adres od routeru nebo pošle dotaz na celý rozsah z DHCP serveru? (snad se mi podařilo vyjádřit mojí myšlenku)

Neunika ti to hlavni a to vrstvy L2 a L3 atd. ?