Propojení dvou PC

Propojení dvou PC
« kdy: 16. 04. 2022, 18:05:10 »
Ahoj všem,

Hledám program pro připojení dvou počítačů mezi sebou (hlavně pro přesun souborů).
Často cestuji a třeba ve vlaku bych se potřebovala připojit doma k počítači.

Tedy něco jako TeamViewer. (Ten ale nemohu použít)
Našla jsem si informace o TightVNC, WireGuard, ZeroTier .atd

Ale jestli tomu rozumím správně pro TightVNC a WireGuard potřebuji server tedy (Veřejnou IP adresu a tu doma nemám).

Můžete mi tedy poradit jako laikovy jestli mám použít ZeroTier nebo něco jiného?
Hledám nějaké řešení zdarma pro nekomerční učely.

Používám WIndows i Linux.

Do teď jsem si platila RealVNC ale používala jsem to málo a každá korunka co ušetřím je dobrá :-)


_Jenda

  • *****
  • 1 550
    • Zobrazit profil
    • https://jenda.hrach.eu/
    • E-mail
Re:Propojení dvou PC
« Odpověď #1 kdy: 16. 04. 2022, 18:24:40 »
Tvé možnosti:
  • Přesvědčit ISP aby ti alespoň forwardoval port.
  • Rozchodit si IPv6 některou z tunelovacích metod. Nevím co teď zrovna frčí, ale bývalo to Teredo/Miredo (dynamická adresa, takže ji budeš muset někam postovat ve stylu "dynamického DNS", asi duckdns.org by mohlo fungovat), https://tunnelbroker.net/ (asi vyžaduje statickou vnější IPv4 a nebude fungovat přes velké CGNATy) a https://kb.vpsfree.cz/informace/projekty/ipv6tunel (nevím jestli to je i pro nečleny). Do budoucna je to nejlepší řešení, protože na čím dál tím víc místech bude IPv6 nativní.
  • Pořídit si VPS (Forpsicloud → 85 Kč/měsíc; lowendbox.com → řádově 30-40 Kč/měsíc) a udělat si tunel/VPN tam (OpenVPN, Wireguard).
  • Najít nějakou službu co bude dělat totéž a nebude stát nesmysl.
  • Přesvědčit někoho s VPS ať ti to udělá.
Pokud to půjde skrz nedůvěryhodnou síť (což je případ většiny z těch řešení), je potřeba VNC balit do nějakého šifrovaného protokolu, já VNC pouštím pouze lokálně a používám přes SSH tunel. Jako VNC server používám x11vnc a na Windows TightVNC, ale když ti jde o přenos souborů a případně vzdálenou terminálovou práci, tak to jednoznačně SSH - a to buď explicitním kopírováním (scp, rsync), nebo připojením vzdáleného počítače do adresáře (sshfs).

Re:Propojení dvou PC
« Odpověď #2 kdy: 16. 04. 2022, 19:58:42 »
Nemohu říct, že všemu co jsi napsal plně rozumím, ale asi zkusím tedy zerotier který je zdarma a dokáže pracovat za natem jestli jsem to správně pochopila.
Už tedy vím, že pro Wireguard je taky potřeba server jako u OpenVPN tím jsem si nebyla zcela jistá.


V lan síti používám SFTP, takže nejlepší řešení by bylo najít něco co mi propojí počítače prostřednictvím SFTP na dálku v jakékoliv situaci. (teď zjišťuji jestli to dokaze právě zerotier)

Také bych chtěla zkusit tohle:
https://www.root.cz/clanky/tailscale-komercni-wireguard-s-lidskou-tvari/

alex6bbc

  • *****
  • 1 431
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Propojení dvou PC
« Odpověď #3 kdy: 16. 04. 2022, 20:37:26 »
sam jsem to nezkousel, ale co treba reverzni ssh tunel?!

k3dAR

  • *****
  • 2 838
  • porad nemam telo, ale uz mam hlavu... nobody
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Propojení dvou PC
« Odpověď #4 kdy: 16. 04. 2022, 22:10:38 »
sam jsem to nezkousel, ale co treba reverzni ssh tunel?!
to pouzivam bezne, nicmene stejne 1 strana (ci prostrednik) musi mit verejnou IP...
nejvhodnejsi bych videl to VPS (s verejnou IP), tam navaze ssh tunel "server" a z klienta se pak napoji na tento tunel, pak ani server ani klient nemusi mit verejnou IP, ale cena bude stejna ci vyssi nez to co zrusila protoze chtela usetrit a to nepocitam potrebu na tom VPS zprovoznit OS a nastavit/pripravit to...


Re:Propojení dvou PC
« Odpověď #5 kdy: 16. 04. 2022, 22:19:29 »
Tak já bych řekl, že pokud tazatelka nemá k dispozici veřejnou IP adresu, tak se bavit o druhu tunelu je jaksi druhořadé.
Napřed si musí zajistit propojení těch dvou pc - a jako snad nejjednodušší bych viděl pomocí n2n, kdy je klient jak pro Linux tak Windows, propojovací server snad taky nebude těžké nalézt. Svého času bylo pár serverů volně k dispozici, neboť tato služba daný server v podstatě nezatěžuje.
Pro tazatelku - domácí pc se připojí k serveru n2n na veřejné ip adrese, pc "cestující po světě" se taky připojí k témuž serveru n2n ... a následně je tímto serverem spojení propojeno. Pak už je jen na libovůli uživatele, co bude na takto vytvořeném spojení provozovat. N2N jen propojuje dva pc s neveřejnou ip adresou.
Mimochodem - takhle přece funguje i ten stavný TeamViewer ... napřed přihlášení z neveřejných ip adres k serveru na veřejné ip adrese, ten vytvoří spojení a pak už jen vzdálená plocha.

_Jenda

  • *****
  • 1 550
    • Zobrazit profil
    • https://jenda.hrach.eu/
    • E-mail
Re:Propojení dvou PC
« Odpověď #6 kdy: 16. 04. 2022, 22:43:46 »
V lan síti používám SFTP, takže nejlepší řešení by bylo najít něco co mi propojí počítače prostřednictvím SFTP na dálku v jakékoliv situaci. (teď zjišťuji jestli to dokaze právě zerotier)
Ano, měl by, cokoliv co dokáže protlačit TCP spojení tak se normálně přihlásíš na SSH (a tedy i SFTP a další).

Jinak služba co je imho na světě hrozně potřeba je https://sshreach.me/, ale má dost omezená data (řádově gigabajty měsíčně za 1-2€), přemýšlel jsem, že bych něco takového provozoval (s více daty), ale hrozně se mi nechce řešit billing a support.

CPU

  • *****
  • 613
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Propojení dvou PC
« Odpověď #7 kdy: 16. 04. 2022, 23:34:56 »
Pořiď si GOOGLE DISK

https://chrome.google.com/webstore/detail/google-drive/apdfllckaahabafndbhieahigkjlhalf?hl=cs

Sdíle data ze svého pc do notebooku i telefonu.

bmn

  • ***
  • 145
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Propojení dvou PC
« Odpověď #8 kdy: 16. 04. 2022, 23:51:10 »
Ještě jedna možnost, která tu zatím nepadla: Tor

Výhody:

  • nepotřebuješ veřejnou IP adresu
  • nejsi závislá na žádné cloudové službě nebo firmě (pouze na existenci decentralizované sítě Tor, které se ale účastní tolik lidí, že to asi jen tak neskončí)
  • je to zadarmo
  • jednoduchá instalace a nastavení - např. v Debianu/Ubuntu jen apt install tor, případně v jiných systémech to bude podobné

Nevýhody:

  • pomalé přenosy (ale není to tak hrozné, jak to bývalo)
  • anonymita - to je obecně výhoda, ale má to i stinnou stránku - díky Toru získáš něco jako veřejnou IP adresu a kdokoli se na ni může anonymně připojit (pokud ji zná), takže si musíš dávat pozor, co tam zpřístupníš, protože dotyčného těžko dohledáš (ale to se vlastně moc neliší od normálního internetu...)
  • někteří operátoři můžou blokovat přístup k síti Tor (ale ještě nežijeme v tak totalitním státě, aby to byl reálný problém; navíc, když je někdo tak omezený, že blokuje Tor, tak dost možná bude blokovat i různé VPN nebo třeba cokoli jiného než porty 80 a 443)

Postup:

Na oba/všechny stroje nainstaluješ Tor. Na tom domácím si nastavíš "hidden service" a zpřístupníš tak třeba SSH nebo HTTP či jinou službu. Adresu této služby si zapíšeš/zkopíruješ, a pak se na ni můžeš připojovat z ostatních počítačů. Tor funguje jako lokální proxy server, brána do sítě Tor pro libovolný program - tzn. nastavíš si SSH nebo HTTP či jiného klienta tak, aby na .onion adresy chodil přes tuto proxy (Tor démon běžící na tvém počítači).

_Jenda

  • *****
  • 1 550
    • Zobrazit profil
    • https://jenda.hrach.eu/
    • E-mail
Re:Propojení dvou PC
« Odpověď #9 kdy: 17. 04. 2022, 03:28:52 »
Nevýhody:
  • pomalé přenosy (ale není to tak hrozné, jak to bývalo)
Pomohlo by, kdyby Tor měl nastavení, že mě nezajímá nevysledovatelnost, a tak hidden connection půjde jenom přes 1 hop a ne přes 6 (3 k rendezvous nodu a 3 od něj, AFAIK). Ale asi to nepůjde udělat bez masivního patchování.

Re:Propojení dvou PC
« Odpověď #10 kdy: 17. 04. 2022, 09:37:11 »
Tedy něco jako TeamViewer. (Ten ale nemohu použít)

Čau, jestli to chápu správně, potřebuješ ten počítač ovládat, jako bys u něj seděla, a příležitostně si přenést soubor?
Osvětlila bys, PROČ nemůžeš TeamViewer použít? Napadá mě jen rozpor s nějakou politikou, nebo to že je nehorázně drahý a navíc nové licence už lze koupit jen jako předplatné. Ale pro nekomerční použití je AFAIK pořád gratis, jen otravuje s reklamou.

Pokud jedinou překážkou je licenční politika a cena, zkus UltraViewer. Je zdarma, a funguje i bez veřejné adresy.

Pokud ti jde JENOM o přenos souborů, tak zdarma máš cloudová úložiště Googlu (Gdrive), MicroSoftu (OneDrive), pokud máš byť jen jedno zařízení od Apple tak máš v ceně iCloud. Všechna ale mají v základu omezenou kapacitu (Gdrive a OneDrive 15GB, iCloud tuším 4GB).
To je řešitelné buď nákupem dalšího prostoru (ovšem formou předplatného), nebo nákupem / stavbou vlastního NASu a instalací příslušné služby tzv privátního cloudu (Synology, QNAP, Asustor, TrueNAS+OwnCloud).
Eventuálně by určitě nebyl problém se domluvit s nějakým majitelem NASu, aby ti na svém zařízení zřídil účet a zpřístupnil ti dohodnutou kapacitu.

Další možnost je, že by sis pořídila router od např Synology. Na routerech totiž dávají proti VPN serveru na NASu víc možností nasazení VPN; zejména by pro tebe byla zajímavá možnost VPN přes jejich veřejnou proxy, což VPN server instalovatelný na jejich NASech neumí (zatím?). Připojuješ se pak na adresu <jméno>.synology.me.
« Poslední změna: 17. 04. 2022, 09:42:44 od Marek Staněk »

Re:Propojení dvou PC
« Odpověď #11 kdy: 17. 04. 2022, 11:56:21 »
Citace
Napadá mě jen rozpor s nějakou politikou, nebo to že je nehorázně drahý a navíc nové licence už lze koupit jen jako předplatné. Ale pro nekomerční použití je AFAIK pořád gratis, jen otravuje s reklamou.
Nevím jak teď, ale před nějakou dobou (už to budou roky) TeamViewer začal dosti agresivně kontrolovat, zda-li jeho free verzi nevyužíváte komerčně. Stačilo třeba z firemních IP adres lézt na osobní PC domů (samozřejmě i za nepracovním účelem) a měl jste smůlu.

Co se týče úložišť, ještě existuje Mega (snad ještě pořád dávají 50 GB zdarma).

Re:Propojení dvou PC
« Odpověď #12 kdy: 17. 04. 2022, 12:22:53 »
Pomohlo by, kdyby Tor měl nastavení, že mě nezajímá nevysledovatelnost, a tak hidden connection půjde jenom přes 1 hop a ne přes 6 (3 k rendezvous nodu a 3 od něj, AFAIK). Ale asi to nepůjde udělat bez masivního patchování.
Afaik toto jde od 2017 na strane hidden service, aby sla pres jeden hop tzn ses na ctyrech - https://yewtu.be/watch?v=Di7qAVidy1Y nekde po 28min.

Re:Propojení dvou PC
« Odpověď #13 kdy: 17. 04. 2022, 14:08:24 »
Podrobnější nastavení, pokud si dobře pamatuji, umožňuje Advanced Onion Router.

k3dAR

  • *****
  • 2 838
  • porad nemam telo, ale uz mam hlavu... nobody
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Propojení dvou PC
« Odpověď #14 kdy: 17. 04. 2022, 14:22:10 »
pokud by nebylo nutne to sftp, ale obdoba toho teamvieweru, tak DWService
- snadna instalace (sluzby na cilovej stroj)
- pristup pres Web na stroj(e) i za NATem, bez verejne IP
- vzdalena plocha
- prenos souboru
- opensource
- zdarma