Hledám zákazníky na CETIN optice 1000/500 pro kontrolu rychlosti uploadu

Ahoj,

hledám zákazníky na CETIN optice s tarifem 1000/500 Mbit/s (nebo vlastně i pomalejšími profily, 250/250 a 500/500).
Rád bych porovnal rychlost uploadu na různých přípojkách a případně potvrdil/vyvrátil teorii o problémovém nastavení na straně CETINu, kvůli kterému padá rychlost uploadu při delších spojeních až na úroveň 130 Mbps.

Mám aktuálně otestovanou službu od T-Mobilu, proto bych ocenil zapojení klientů dalších operátorů. Napište, jaký máte rychlostní profil (1000/500, 500/500, 250/250), jaký router a jakých výsledků (rychlost uploadu) dosahujete při připojení kabelem (ne přes Wi-Fi), např. při měření na Speedtest.net (servery např. O2, CZNET) nebo Fast.com.

Díky


GG

Mám 250/250, router Fritz!Box 7590 a rychlost je 250/250.
Měřím denně i víckrát, pořád stejně, tohle je po instalaci:
https://www.speedtest.net/result/12929399148.png

Diky, ISP je tedy Giganet?

GG

Ano. ONT je Huawei HG8010H dodaný Cetinem.

Giganet (přes optiku cetinu) máme na jedné přípojce a musím potvrdit, 1G/500M mi při testech běželo maximální rychlostí - tzn. jestli si pamatuji 950M/470M nebo tak nějak.

Co tam je konkrétně za krabičky nevím, ale jsem s tím maximálně spokojený.


Já zase hledám operátora, který mi ten Gigabit nabídne. 100Mbit patří do muzea

To je ale řádný blábol :D

Já mám linku 250/250 od Metronetu (Cetin). Na speedtestu (isp aliance, o2, cznet) to ukazuje okolo 252/253. Router modrý Turris 1.0 s TurrisOS 5.

Díky,
já mám na třech 1000/500 linkách nezávisle na sobě potvrzen problém s rychlostí uploadu, jedno spojení má typicky kolem 150 Mbit/s, víc spojení paralelně z linky vyždímá cca. 200 Mbit/s. Jedna z těch linek je u mě doma a na optice jsem ve městě sám. Všechno jsou to služby na infrastruktuře CETINu, přeprodávané T-Mobilem.

Vysvětlení zatím nemám, snad jen že dojde k zahlcení nějakých bufferů - T-M u sebe ale žádný udělátor na "optimalizaci" nemá (navíc to dělá shodně na IPv4 i IPv6). U sebe jsem vyzkoušel Turris Omnii s TurrisOS 6, Mikrotik RouterOS s posledním ROS 6 a custom built router s Ubuntu 20.04 - problémy jsou v podstatě shodné.

Pokud na Ubuntu nastavím frontovací mechanismus "Cake" (https://www.bufferbloat.net/projects/codel/wiki/Cake/) s rychlostí 520 Mbit/s, linka najednou dává 500 Mbit/s i s jedním TCP spojením (testováno iperf3, webovým speedtestem a stahováním=uploadováním souborů z lokálního serveru). UDP běží naplno vždy (testováno iperf3).

Ještě doplnění:
Pokud na Linuxu nastavím net.ipv4.tcp_congestion_control=bbr, tak dosahuji 500 Mbit/s uploadu v iperfu i s výchozím frontovacím mechanismem (fq_codel). Pokud přepnu tcp_congestion_control na "cubic" nebo "reno", tak má jedno spojení typicky 110-130 Mbit/s.

GG

Jaký je tam instalovaný ONT? T-Mob instaluje něco svého?

Je tam Huawei HG8010H od CETINu.

Update pro ty, kdo na tuhle diskusi zabrousi s odstupem casu:
Pozoroval jsem, ze rychlost nahravani ve standardnim setupu nedosahovala slibovanych parametru (jedno spojeni se drzelo pod 150 Mbit/s, paralelni spojeni dosahovala v souctu pod 250 Mbit/s).

Situace se zlepsila, kdyz jsem na sve strane nasadil Cake a umele omezil rychlost uploadu na 520 Mbit/s. Pak jsem linku bez problemu saturoval jednim spojenim.

Problem jsem nakonec resil primo s CETINem, ktery upravil konfiguraci sve site a od te doby neni problem dosahnout plne rychlosti jednoho TCP spojeni (~500 Mbit/s) i bez umeleho omezovani rychlosti na me strane.

Na obrazcich je chovani pred nasazenim Cake (je videt, jak rychlost kolisa) a po nasazeni Cake s limitem (rychlost se celkem drzi).

Na obrazcich je chovani pred nasazenim Cake (je videt, jak rychlost kolisa) a po nasazeni Cake s limitem (rychlost se celkem drzi).

Z jakeho nastroje jsou ty screenshoty prosim?

a co cetin upravil ve sve siti?