Model/výkres z 2D „otisku“ povrchu

mhi

  • *****
  • 500
    • Zobrazit profil
Model/výkres z 2D „otisku“ povrchu
« kdy: 28. 03. 2022, 19:05:56 »
Cas od casu resim problem, kdy potrebuju udelat model nejakeho existujiciho vyrobku, ted je to treba prodluzovacka, na kterou chci udelat uchyty.

Videl jsem tento nastroj - https://youtu.be/tO5Ym6-H2Ac?t=515 - kterym se da "zkopirovat" nejaky plochy utvar.

Napadlo mne udelat modifikaci tohoto nastroje a pak nejaky software, ktery by umel ze scanu/fotografie udelat vykres toho co se namerilo. Alternativne to prevest rovnou do 3D pomoci vice takovych nastroju stackovanych nad sebe a pak individualne nafocenych. Snad to vysvetluju srozumitelne.

Celkem velky problem distorze obrazu, ktery vznikne vyfotografovanim (jednak lichobeznikova deformace focenim pod nahodnym uhlem, ale i vada cocky - fotaky na takove "scanovani" nejsou moc vhodne). A neni to uplne primitivni vec, nerad bych vymyslel znovu kolo. Neexistuje nejake takove reseni?

Pro ty co mi navrhnou jine postupy, zvazoval jsem treba udelat 3D scan pomoci nejake appky, ale nic mi doopravdy nechodilo.
« Poslední změna: 29. 03. 2022, 10:26:22 od Petr Krčmář »


Re:Model/výkres z 2D "otisku" povrchu
« Odpověď #1 kdy: 29. 03. 2022, 10:19:41 »
Tohle jsem resil pres klasicky skener, kde to zkresleni prakticky neni. Pak jsem ten obrazek vtahnul do Fusion360, naskaloval ho podle skutecnosti a pak obrys oklikal pres "Spline". A pak vytahnout do 3D.

To skalovani by se dalo delat pres nejaky etalon, co do toho skenu pridas - treba nejakou kostku presnych rozmeru, kus ctvereckovanyho papiru apod.

RDa

  • *****
  • 2 465
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Model/výkres z 2D „otisku“ povrchu
« Odpověď #2 kdy: 29. 03. 2022, 11:18:52 »
Pozor na to, ze skener ma zarucenou presnost jen v jedne ose (smer radkoveho snimace), v druhe ose (posun skenovac hlavy) to ma casto odchylku od ctvercovatosti, pripadne je tam jitter. Zalezi asi na konstrukci skeneru, ale ten muj nebyl vhodny ani na kopirovani plosneho spoje :(

mhi

  • *****
  • 500
    • Zobrazit profil
Re:Model/výkres z 2D „otisku“ povrchu
« Odpověď #3 kdy: 29. 03. 2022, 15:35:03 »
Ty nepresnosti chci resit tim ("bych resil.."), ze aplikace  bude vedet jak vypada to modelovatko, takze nepomer os X-Y by nemel byt problem. No ale presne to, ze nekde budu obtahovat obrazek, to nechci resit. Rekneme, ze je to vec kterou bych pouzil casteji, takze je lepsi neco naprogramovat, nez treba 50x delat DXFko rucne.

Priklady jsou treba ruzne drzacky veci, skutecne jde o blbosti, ktere jsem driv udelal tak, ze jsem zmeril nejake polomery valcu/kulovych ploch a nejak to vymodeloval, ale k dokonalosti to ma daleko.

Re:Model/výkres z 2D „otisku“ povrchu
« Odpověď #4 kdy: 29. 03. 2022, 17:59:09 »
Nemam zkusenosti... ale ja sem takovej dobrak, ze poradim i kdyz nevim...
Co Lidar?
Ty senzory do se davaj treba na drony by mohli neco umet a nestoji to ranec.


Re:Model/výkres z 2D „otisku“ povrchu
« Odpověď #5 kdy: 29. 03. 2022, 23:29:43 »
Libi se mi Vas napad s kontaktnim 3d skenovani toho povrchu, napiste mi na mail a mozna to nejak dame dohromady :-)

Re:Model/výkres z 2D „otisku“ povrchu
« Odpověď #6 kdy: 30. 03. 2022, 08:44:47 »
Jako klidně, ale mnohem jednodušší je 3D scanner, stačí vám jeden nebo dva čárový lejzry, foťák, otočný stolek.
Na funkci tohodle tyčkovýho udělátka a převod profilu do 3D stačí jenom držák co spojí čárový lejzr s foťákem v definovaný poloze a k tomu apka co pak dopočítá reálný tvar z fotky klikatý čáry. Po kalibraci i ve správných rozměrech.
Zjednodušeně řečeno.
Gréta je nejlepší.

mhi

  • *****
  • 500
    • Zobrazit profil
Re:Model/výkres z 2D „otisku“ povrchu
« Odpověď #7 kdy: 30. 03. 2022, 09:39:17 »
Dekuji za dalsi napady, ale bylo by mozne se prosim drzet tematiky omezene na to jak prevest ten zmereny tvar do nejakeho vektoroveho formatu (v meritku) ?

Lidar pokud vim nefunguje tak presne, a baraky zatim nehodlam tisknout. Mym cilem jsou objekty ve velikosti do 10cm. Nicmene dekuji za tip. Jeste by mohlo fungovat laserove mereni vzdalenosti, minimalne to je celkem dobry napad na takove zarizeni, vyuzili by to urcite stavari, kteri delaji pasporty. Hodi se do stredu mistnosti a ono to udela 3D model.

3D scanner je fajn vec, ale psal jsem, ze mi ty jednoduche aplikace nefungovaly, navic potrebuju scanovat obcas i nejake veci, ktere nejde rotovat, musel by se tocit nejak ten scanner (napr. kdyz je neco zabudovane, soucast palubky v aute, atd.).

Jak jsem to zvazoval, celkem zasadni vlastnost pro mne je mit moznost ty rovinne "kopirky tvaru" nastohovat na sebe, ale to je jen uloha nad tou rovinnou digitalizaci. Reseni by urcite mohlo byt pomoci CNC (klidne i 3D tiskarny) a nejakeho hrotu s mikrospinacem misto vretene/extruderu oscanovat "mechanicky zkopirovany" tvar. Z tech fotek mi to ale prijde elegantnejsi.
« Poslední změna: 30. 03. 2022, 09:41:23 od mhi »

Re:Model/výkres z 2D „otisku“ povrchu
« Odpověď #8 kdy: 30. 03. 2022, 09:41:59 »
Zkousel jsem ruzny nastroje, ale nakonec bylo vzdycky lepsi to namodelovat rucne. Slozitejsi tvary jsem si vyblejsknul a ve freecadu obtahnul splinou. Rozmery suplerou. Tam kde ma byt treba primitivni radius, "chytry" software vyplivne stovku ruzne navazujicich krivek. Kdyz pak chces s tim modelem neco delat(treba ten drzak s uchyty), tak chces mit jednoduchy model a ne nejaky pochybny point cloud s buhvijakou topologii. Rad bych se nechal presvedcit o opaku, ale podle me je to ztrata casu.

mhi

  • *****
  • 500
    • Zobrazit profil
Re:Model/výkres z 2D „otisku“ povrchu
« Odpověď #9 kdy: 30. 03. 2022, 11:10:35 »
jehovista2: dekuji za reakci, ano, jsem si toho vedom. Jenze ja nejak asi nemam schopnost spravne zmerit vsechny radiusy apod., trva mi to hrozne dlouho ve srovnani s ucelem. A ani by mi prilis nevadila nejaka zubatice, pokud by dokonale "okopirovala" tvar a udelala domecek treba na tuto hruzu https://www.topenilevne.cz/pe-prechod-20x-3-4-zd-zavit-vnitrni-pro-vodu-p39789/ ; pred lety jsem to delal jeste ve spojeni s mosaznym kolenem.

Jako dodatecny napad mam jeste jednoduchou aplikaci, ktere se oznaci sada bodu a rekne se "proloz krivku", nebo udelej kruhovy oblouk opsany/vepsany a vypis mi o kolik to kde nevyslo. Bylo by to rychle, jako clovek obvykle odhadnu, z ceho ty tvary vznikly.

Re:Model/výkres z 2D „otisku“ povrchu
« Odpověď #10 kdy: 30. 03. 2022, 17:38:42 »
Nejjednodušší je vzít foťák, upevnit na stativ objektivem dolu a vyfotit si to. Jpeg si dát jako pozadí a obtáhnout to nějakejma křivkama, třeba v inkscape, nebo rovnou v tom 3D cadu. Pohrát si s měřítkem, aby seděly koty změřený šuplerou. Ale to tu už jehovista popisoval.

Jinak držák toho čárovýho lejzru asi 20 cm pod foťák, ten pak naklopenej 45° k rovině lejzru je triviální záležitost.
Následné vyfocení milimetrovýho papíru v rovině toho lejzru je o5 trivka.

Zpracování obrazu -  vytažení klikatýho obrázku lejzru ze snímku (potřebujete jen 2D souřadnice pixelů tý stopy lezru), je (celkem) triviální (kontrast, barva atp.). Myslim že třeba OpenCV by na to mohla jit použít.

Transformace tý klikatý čáry (těch jednotlivejch pixelů) o  (45°, perspektiva) a výsledné měřítko je jen matika, vstupní konstanty získáte z tý kalibrační fotky.

Následné zpracování  výsledku (2d hromada bodů) je na libovůli - opět naimportovat do cadu jako pozadí a obtáhnout nebo to zpracovat na křivku automaticky (vaší apkou)...

Tohle je hi tech bezdotyková náhrada toho tyčkovýho bazmeku.  Takhle bych to dělal já.
...Možná by to zvládla i lepší kamera na raspbery...


Ale na druhou stranu,  nic vám nebrání vzít ten tyčkovej bazmek, přiložit na objekt zájmu, následně překreslit kostrbatou křivku na papír, naskenovat a postupovat dál jako s výstupem té fotky, nebo lejzrovýho udělátka.

Jinak na různý rádiusy existujou takový příložný šablonky, jen přiložíte a víte. cca. jsou na vnitřní i vnější.
Gréta je nejlepší.

Re:Model/výkres z 2D „otisku“ povrchu
« Odpověď #11 kdy: 30. 03. 2022, 18:05:48 »
Tím co tu řešíte se zabývá fotogrametrie.
Transformace z fotky do 2D je možná, pokud si k té fotce doměříte pár vzdáleností mezi body na předmětu a pak ty body o známých souřadnicích označíte na fotce.
Samozřejmě to chce trochu soudnosti a alespoň vágní představu o teorii chyb, rozuměj neměřit dva body vlevo dole pár milimetrů od sebe, když se pokouším modelovat 30 cm velký objekt.

Re:Model/výkres z 2D „otisku“ povrchu
« Odpověď #12 kdy: 30. 03. 2022, 19:00:55 »
jehovista2: dekuji za reakci, ano, jsem si toho vedom. Jenze ja nejak asi nemam schopnost spravne zmerit vsechny radiusy apod., trva mi to hrozne dlouho ve srovnani s ucelem. A ani by mi prilis nevadila nejaka zubatice, pokud by dokonale "okopirovala" tvar a udelala domecek treba na tuto hruzu https://www.topenilevne.cz/pe-prechod-20x-3-4-zd-zavit-vnitrni-pro-vodu-p39789/ ; pred lety jsem to delal jeste ve spojeni s mosaznym kolenem.

Jako dodatecny napad mam jeste jednoduchou aplikaci, ktere se oznaci sada bodu a rekne se "proloz krivku", nebo udelej kruhovy oblouk opsany/vepsany a vypis mi o kolik to kde nevyslo. Bylo by to rychle, jako clovek obvykle odhadnu, z ceho ty tvary vznikly.
Existují přece rádiusové měrky

mhi

  • *****
  • 500
    • Zobrazit profil
Re:Model/výkres z 2D „otisku“ povrchu
« Odpověď #13 kdy: 30. 03. 2022, 19:42:16 »
Radiusove merky (to co mam treba ja) nejsou na takovou skalu, jakou clovek najde u "designovych vyrobku", coz je treba ta palubka auta, hlavne kdyz je s nejakou texturou. Ale dekuji za doplneni.

Pri cteni nekterych odpovedi se musim divat na to zda jsem se skutecne ptal na to na co si myslim, ze jsem se ptal. Ale to je tu asi zvykem.

Jinak vysledny obrazek s milimetrovymi "planzetami" vypada nejak takhle https://pasteboard.co/5UbE0Qca474L.png

Ten trapezoid asi umim opravit, ale bohuzel tam je ta nelinearni deformace o ktere jsem psal, ale nijak fatalne vyrazna. Chtelo by to na hranu tech "planzet" udelat nejakou sachovnici, ktera by umoznila odstraneni tohoto typu zkresleni.

Re:Model/výkres z 2D „otisku“ povrchu
« Odpověď #14 kdy: 30. 03. 2022, 19:58:15 »
V minule práci používali konstruktéři nejaky komerční sw pro převod starých ručně kreslených, naskenovanych výkresu do dxf. Fungovalo to prekvapive dobře.

Třeba by to mohla být cesta i pro vás. Jméno sw už si bohužel nepamatuju.