Váš oblíbený systém na správu firemních informací (wiki)

Prosil bych o vaše laskavé tipy na wiki / knowledge base. Používám pro sebe PmWiki, v práci máme MediaWiki. Rád bych něco, kde se tvoří v Markdown (používám i GitLab a rád bych se držel jedné syntaxe).

- Požadavkem jsou alespoň základní přístupová práva.
- Líbí se mi automaticky generovaný obsah z nadpisů po straně článku.
- Levý sloupec s hlavním menu by měl jít snadno upravovat.
- Jednoduchá správa obrázků a souborů vítána.
- Neměl by to být nějaký hurá projekt.
- Instalace na vlastní stroj.

Plusem by bylo:
- responzivní design
- barevné zvýrazňování kódu

Těším se na vaše tipy.


Re:Váš oblíbený systém na správu firemních informací (wiki)
« Odpověď #1 kdy: 24. 03. 2022, 18:20:31 »
Koukněte na Wiki.js (https://js.wiki/)

- přístupová práva včetně anonymních (nepřihlášených) uživatelů, globálně i pro stránky
- outline z nadpisů generuje
- levý sloupec nějak upravovat jde? ale nezkoušel jsem
- obrázky/přílohy spravovat jdou, ale podle mě zbytečně moc kliknutí (zkuste)
- je to víceméně one man show, ale finance v tom jsou a je to v aktivním vývoji delší dobu
- snadná instalace na vlastní stroj (nodejs)

- celkem responzivní design (Vue.js frontend)
- syntax highlighting, čísla řádků, atd. pro bloky kódu dělá

_Jenda

  • *****
  • 1 550
    • Zobrazit profil
    • https://jenda.hrach.eu/
    • E-mail
Re:Váš oblíbený systém na správu firemních informací (wiki)
« Odpověď #2 kdy: 24. 03. 2022, 22:12:49 »
Dokuwiki, na levý sloupec a TOC je nějaký plugin, zbytek splňuje (barevné zvýrazňování kódu nevím jestli taky není na plugin).

Re:Váš oblíbený systém na správu firemních informací (wiki)
« Odpověď #3 kdy: 29. 03. 2022, 09:14:25 »
Díky za tipy. Upřímně jsem doufal ve větší smršť příspěvků :-D

Re:Váš oblíbený systém na správu firemních informací (wiki)
« Odpověď #4 kdy: 29. 03. 2022, 09:28:46 »
A Wiki v Gitlabu by nestačila, když už ho používáte? Kór v kombinaci s Kroki.


Jose D

  • *****
  • 850
    • Zobrazit profil
Re:Váš oblíbený systém na správu firemních informací (wiki)
« Odpověď #5 kdy: 29. 03. 2022, 13:23:48 »
...
tipy na wiki / knowledge base
...

sleduju tohle vlákno od počátku.

jakkoliv je Mediawiki v některých věcech nepraktická (pořád z toho tak trochu čpí wikipedie :), syntax už asi byla překonána Tebou zmiňovaným markdownem ), tak vlastně nakonec je na ní super ten dlouhodobý support, os/db compatibility matrix, a fakt, že to není one-man-show.

Člověk má u ní takový dobrý dojem, že nejen že to bude fungovat za 5, ale nejspíš i za 10 let.

Gitlab wiki je taky fajn.

Re:Váš oblíbený systém na správu firemních informací (wiki)
« Odpověď #6 kdy: 29. 03. 2022, 22:01:38 »
Mozna offtopic, ale ja pouzivam adresarovou strukturu, soubory s markdownem, vim, grep a fzf (ag je taky fajn). Pokud to je jen pro jednoho cloveka zbehleho v linuxu, nic lepsiho neexistuje. Na synchronizaci muzete pouzit Unison pripadne na verzovani git.

Re:Váš oblíbený systém na správu firemních informací (wiki)
« Odpověď #7 kdy: 31. 03. 2022, 08:50:21 »
upřímně? Používá jí vůbec někdo? Zkušeností mám více, ať už z malých českých firem nebo nadnárodních korporátů. Někde byla MediaWiki, jinde Confluence.

V drtivém případě buď šlo o dokumentaci typu: "toto je readme" nebo byla tak rozsáhlá, že byla vlastně nepoužitelná. Dost často už v ní informace ani neplatily. Takže moje zkušenost hovoří takto: "Wiki je k ničemu" a ve firmě ji nepoužívám. To co je důležité, je napsané v readme u projektu, ale jen to co je důležité (psát tam jak se nainstaluje projekt, jak ho pustím je blbost, to vývojář zná) a za 6 let co mám firmu se mi nestalo, že by byla Wiki potřeba a nebo že by nějaký vývojář nevěděl.

Jinak na své věci, čas od času používám poznámky od Apple a taguji je.

Re:Váš oblíbený systém na správu firemních informací (wiki)
« Odpověď #8 kdy: 01. 04. 2022, 22:55:25 »
upřímně? Používá jí vůbec někdo? Zkušeností mám více, ať už z malých českých firem nebo nadnárodních korporátů. Někde byla MediaWiki, jinde Confluence.

V drtivém případě buď šlo o dokumentaci typu: "toto je readme" nebo byla tak rozsáhlá, že byla vlastně nepoužitelná. Dost často už v ní informace ani neplatily. Takže moje zkušenost hovoří takto: "Wiki je k ničemu" a ve firmě ji nepoužívám. To co je důležité, je napsané v readme u projektu, ale jen to co je důležité (psát tam jak se nainstaluje projekt, jak ho pustím je blbost, to vývojář zná) a za 6 let co mám firmu se mi nestalo, že by byla Wiki potřeba a nebo že by nějaký vývojář nevěděl.

Jinak na své věci, čas od času používám poznámky od Apple a taguji je.

Ano, používáme MediaWiki pro IT správce, pro IT Dev i pro uživatele (v jejich případě multijazyčnou).
Devíci to používají jako dokumentaci k projektům (parametry programů, závislosti, zběžné info o tom, co program dělá atd.) + případně návody a best practicles.
Zdar Max

Re:Váš oblíbený systém na správu firemních informací (wiki)
« Odpověď #9 kdy: 02. 04. 2022, 20:02:04 »
Ja pouzivam dokuwiki (len doma). Presial som na nu z txt suborov, kde uz bol dost chaos.
Niekto tu pisal predomnou, ze nema zmysel tam nieco pisat ako sa nieco instaluje, pouziva ...
Praveze na toto pouzivam dokuwiki. Ale zase niekto pisal, ze ked je tam toho moc, tak aj v tom sa zacne clovek stracat, vela veci tam moze byt zastaralych (ale ono to nevadi, ze su tam aj starsie uz nepouzitelne veci (su to len txt subory, ktore zaberaju minimum a nepyta to jest)).

Re:Váš oblíbený systém na správu firemních informací (wiki)
« Odpověď #10 kdy: 02. 04. 2022, 22:19:15 »
Já používám pro sebe Evernote, variantu  Evernote Teams  jsem nezkoušel.
Myslím, že dnes mít wiki jen pro text asi nestačí.

Re:Váš oblíbený systém na správu firemních informací (wiki)
« Odpověď #11 kdy: 03. 04. 2022, 21:25:38 »
Myslis toto evernote?
V zasade by som si nerobil poznamky resp. nejaku dokumentaciu na cloude, kde  viem, ze ma pristup tretia strana.
Ja mam vzdy vsetky data a udaje na vlastnych serveroch (vzdy v domacom prostredi) s verejnou IPv4, aby som mal odkialkovek a kedykolvek pristup. Zatial to mam (cloud, wiki a spol ...) na verejnych domenach,  ale pred casom som si konecne nastavil aj wireguard a je mozne, ze verejne domeny zrusim.

Dnes by som si nedal veci ani na ziadnu verejnu VPS

Snazim sa tak isto vyuzivat vsetko legalne a zadarmo. Dnes je postavenych na opensource velmi vela dobrych veci.

Re:Váš oblíbený systém na správu firemních informací (wiki)
« Odpověď #12 kdy: 03. 04. 2022, 22:08:50 »
Myslis toto evernote?
V zasade by som si nerobil poznamky resp. nejaku dokumentaciu na cloude, kde  viem, ze ma pristup tretia strana.
Ja mam vzdy vsetky data a udaje na vlastnych serveroch (vzdy v domacom prostredi) s verejnou IPv4, aby som mal odkialkovek a kedykolvek pristup. Zatial to mam (cloud, wiki a spol ...) na verejnych domenach,  ale pred casom som si konecne nastavil aj wireguard a je mozne, ze verejne domeny zrusim.

Dnes by som si nedal veci ani na ziadnu verejnu VPS

Snazim sa tak isto vyuzivat vsetko legalne a zadarmo. Dnes je postavenych na opensource velmi vela dobrych veci.
Cože? Třetí strana ? Přístup k mým tipům a poznámkám ohledně IT ?
Serverů mám dost v práci, doma se starám o vinotéku, barák, rodinu apod :-)) Servery mi do baráku nesmí :-O
Nic ve zlým, darebáčku
« Poslední změna: 03. 04. 2022, 22:12:26 od FKoudelka »

Re:Váš oblíbený systém na správu firemních informací (wiki)
« Odpověď #13 kdy: 04. 04. 2022, 09:44:36 »
Ja napr. nemam vo wiki len veci ohladne IT.
Cože? Třetí strana ? Přístup k mým tipům a poznámkám ohledně IT ?
Serverů mám dost v práci, doma se starám o vinotéku, barák, rodinu apod :-)) Servery mi do baráku nesmí :-O
Nic ve zlým, darebáčku
To mi chces povedat, ze nemas doma ani raspi, alebo nieco podobne male (ITX) ?

Jose D

  • *****
  • 850
    • Zobrazit profil
Re:Váš oblíbený systém na správu firemních informací (wiki)
« Odpověď #14 kdy: 04. 04. 2022, 10:23:04 »
To mi chces povedat, ze nemas doma ani raspi, alebo nieco podobne male (ITX) ?

mám to dost podobně - čím víc serverů v práci, tím míň mám ambice doma provozovat cokoliv nad nutné minimum.

upřímně? Používá jí vůbec někdo?

V drtivém případě buď šlo o dokumentaci typu: "toto je readme" nebo byla tak rozsáhlá, že byla vlastně nepoužitelná.

dost záleží jakou si nastavíte kulturu dokumentace a jak stálou máte stafáž.
Pokud tam v one-man show adminuje jeden týpek, tak stačí když to ví on, a žádná wiki není třeba.

Za mě je ideální když je wiki rozcestníkem na projekty (-> např v gitlabu), kde se pak dá dohledat více.