Mikrotik DHCP server nevidí všechny přidělené adresy

Zdravím. Mám jako router s DHCP serverem Mikrotik RN760iGS. Jak AP mám 2 *mikrotik mAP, mikrotik cAP a Asus router. To co zpřístupňují mikrotik AP vidím v DHCP Leases, ale to co jde přes AP asus nevidím. Asus je zapnutý do módu AP. Připojil jsem třeba kameru co jede přes ap asus, má přidělenou adresu z dhcp serveru mikrotiku, má přístup na internet, já ji přes ping vidím ale v DHCP Leases není. Jak je to možné?


Re:Mikrotik DHCP server nevidí všechny přidělené adresy
« Odpověď #1 kdy: 20. 03. 2022, 15:57:34 »
zkus zachytat provoz + mrkni do logu. napada me treba ze ji ten lease vyprsi, kamera neobnovi ale pouziva dal. pripadne staticke adresovani? to jestli muze na net resi fw/routing a ne dhcp :)

Re:Mikrotik DHCP server nevidí všechny přidělené adresy
« Odpověď #2 kdy: 20. 03. 2022, 16:39:47 »
a nemá náhodou ten Asus router také zapnutý DHCP a nepřiděluje ip on?

Re:Mikrotik DHCP server nevidí všechny přidělené adresy
« Odpověď #3 kdy: 20. 03. 2022, 22:48:50 »
Zdravím. Mám jako router s DHCP serverem Mikrotik RN760iGS. Jak AP mám 2 *mikrotik mAP, mikrotik cAP a Asus router. To co zpřístupňují mikrotik AP vidím v DHCP Leases, ale to co jde přes AP asus nevidím. Asus je zapnutý do módu AP. Připojil jsem třeba kameru co jede přes ap asus, má přidělenou adresu z dhcp serveru mikrotiku, má přístup na internet, já ji přes ping vidím ale v DHCP Leases není. Jak je to možné?

Možné to není :D Dané zařízení má přidělenou adresu z jiného DHCP buď z dalších MT nebo ASUSu. Obvykle Mikrotik dokonce v DHCP leases zobrazuje i "neleasnuté" zařízení v kolizi s jeho segmentem jako aktivní.

Zkontroluj si verzi ROS, aktualizuj na poslední Stable, zkontroluj DHCP na ostatních MT, zkontroluj transparentnost a DHCP na Asusu, v případě nepřístupnoti nastavení DHCP přepni režim Asusu na router, aktualizuj FW, vypni DHCP, a přepni zpět na AP. Na Asusu nepoužívej WAN port pro připojení, pokud to není nutné (plné LAN porty)

Re:Mikrotik DHCP server nevidí všechny přidělené adresy
« Odpověď #4 kdy: 21. 03. 2022, 08:22:36 »
cisto teoreticky: asus moze mat nejaku "svoju vnutornu inteligenciu", kedy moze cachovat dhcp a ked si kamera poziada, tak jej da zo svojej cache. Preto ty ju nevidis, lebo v mkt vyprsala, ale ping funguje, lebo na nu zareaguje asus.


FKoudelka

Re:Mikrotik DHCP server nevidí všechny přidělené adresy
« Odpověď #5 kdy: 21. 03. 2022, 09:40:18 »
cisto teoreticky: asus moze mat nejaku "svoju vnutornu inteligenciu", kedy moze cachovat dhcp a ked si kamera poziada, tak jej da zo svojej cache. Preto ty ju nevidis, lebo v mkt vyprsala, ale ping funguje, lebo na nu zareaguje asus.
Ale i prakticky: není to o cache. Klient si přece lízne IP adresu, nastaví na síťový adapter a ta tam zůstane do rebootu nebo odpojení od sítě. Lease na DHCP serveru po vypršení ttl  mezitím zanikne, no a co ? Stroj přece komunikuje.

Re:Mikrotik DHCP server nevidí všechny přidělené adresy
« Odpověď #6 kdy: 21. 03. 2022, 12:58:56 »
To je tiez pravda, funguje az kym tu ip neprideli DHCP niekomu inemu. Ale mikrotik si priebezne monitoruje, a ked zisti, ze ta ip stale funguje, tak ten lease predlzuje. je to pekne vidiet vo winboxe, ako par sekund pred vyprsanim opat naskoci odpocet.

5nik

  • ***
  • 137
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Mikrotik DHCP server nevidí všechny přidělené adresy
« Odpověď #7 kdy: 21. 03. 2022, 14:03:43 »
To je tiez pravda, funguje az kym tu ip neprideli DHCP niekomu inemu. Ale mikrotik si priebezne monitoruje, a ked zisti, ze ta ip stale funguje, tak ten lease predlzuje. je to pekne vidiet vo winboxe, ako par sekund pred vyprsanim opat naskoci odpocet.
To slyším poprvé, že by DHCP server na Mikrotiku něco monitoroval. Starost o obnovu IP adresy je na klientovi. Na konci lease time klient požádá znovu o přidělení IP adresy a v žádosti "navrhuje" dosavadní IP adresu. Pokud nemá server jiné důvody, přidělí klientovi stejnou IP jako již měl. Jedinou proaktivní věc, kterou DHCP server dělá (pokud mu to dovolíte), je že zkontroluje pomocí ARP přidělovanou IP adresu (zda je volná), než ji klientovi pošle.

Re:Mikrotik DHCP server nevidí všechny přidělené adresy
« Odpověď #8 kdy: 22. 03. 2022, 13:19:14 »
Je to tak, Tomi je takový kecka, co plete dojmy s pojmy.

To je tiez pravda, funguje az kym tu ip neprideli DHCP niekomu inemu. Ale mikrotik si priebezne monitoruje, a ked zisti, ze ta ip stale funguje, tak ten lease predlzuje. je to pekne vidiet vo winboxe, ako par sekund pred vyprsanim opat naskoci odpocet.
To slyším poprvé, že by DHCP server na Mikrotiku něco monitoroval. Starost o obnovu IP adresy je na klientovi. Na konci lease time klient požádá znovu o přidělení IP adresy a v žádosti "navrhuje" dosavadní IP adresu. Pokud nemá server jiné důvody, přidělí klientovi stejnou IP jako již měl. Jedinou proaktivní věc, kterou DHCP server dělá (pokud mu to dovolíte), je že zkontroluje pomocí ARP přidělovanou IP adresu (zda je volná), než ji klientovi pošle.