Nový počítač a špatné výsledky testů

Nový počítač a špatné výsledky testů
« kdy: 21. 07. 2011, 19:44:25 »
Ahoj,

provedl jsem upgrade pracovní stanice, ale při zahořování systesterem jsem narazil na zajímavý problém. Ten test je založen na počítání PI se zvolenou přesností, a pokud zvolím algoritmus Borwein + 8M číslic (nebo víc) tak proběhne ale nakonec oznámí že výsledek neodpovídá očekávané hodnotě. Pokud zvolím 4M nebo ten druhý algoritmus, tak to funguje OK.

Samozřejmě první co mne napadlo byla špatná paměť nebo jiný HW problém, ale proti tomu mluví několik věcí

  • zkoušel jsem vytahovat jednotlivé paměťové moduly, dávat je do jiných slotů apod.
  • vždy to dá naprosto stejný výsledek (vypočtená hodnota PI), bez ohledu na restarty, bez ohledu na tom které paměťové moduly a ve kterém slotu nechám - v případě problémů s procesorem nebo řadičem paměti bych čekal nějakou náhodnost
  • další testy které jsem zkoušel (memtest86, memtest86+, mprime) nic nenašly, i když jsem je nechal běžet několik hodin

Když jsem ten test pustil na jiném stroji (ale Windows a nikoliv na Linuxu) tak to proběhlo úspěšně, takže buď to není SW chyba nebo je specifická pro OS.

HW konfigurace:

  • MB: Asus P8Z68-V PRO
  • CPU: i5-2500K @ 3.3GHz
  • RAM: 2x2GB Corsair DDR3 1600 @ 1333 (tj. podtaktovaná)
  • OS: Linux / 32bit

Tj. není to nijak přetaktované, pokud vím tak se to nepřehřívá (na CPU je kvalitní chladič, skříň dobře větrá a podle lmsensors je teplota CPU i při zátěži kolem 53°C).

Původně jsem nechal desku ať si komponenty přetaktuje podle svého (lehce zvedla sběrnici takže procesor jel cca 3.4GHz a paměť na 1640 namísto nominálních 1600), ale jeden program mi tu náhodně padal na SIGSEGV tak jsem to zrušil. Ale nevím jestli to bylo tím přetaktováním - nepovedlo se mi to reprodukovat (ani před zrušením přetaktování).

Nějaké nápady čím by to mohlo být?
« Poslední změna: 21. 07. 2011, 21:17:57 od Petr Krčmář »


trubicoid2

Re: Nový počítač a špatné výsledky testů
« Odpověď #1 kdy: 22. 07. 2011, 11:14:42 »
ja zkusil systester-1.2.0 s gmp 5.0.1 na amd64 a vysledek 8M je spravny, tedy souhlasi checksum;

jeste dobry test je toto: http://www.xtremesystems.org/forums/showthread.php?201670-LinX-A-simple-Linpack-interface

bezi to pres wine v 64bitech a zda se, ze je to narocnejsi nez mprime. dej mu celou pamet a pak nejmin 5, lepe 10, nejlepe 20 iteraci

trubicoid2

Re: Nový počítač a špatné výsledky testů
« Odpověď #2 kdy: 22. 07. 2011, 11:34:23 »
jeste mrkni na mcelog, CPU si nekdy stezuje a an vysledku to nemusi byt videt

Re: Nový počítač a špatné výsledky testů
« Odpověď #3 kdy: 22. 07. 2011, 17:48:47 »
Ten LinX možná zkusím, ale vypadá to na nějakou chybu v systesteru. Zkoušel jsem to na dalším počítači - notebooku, kde mám Windows i Linux, a výsledek je že takový že v Linuxu to skončí stejně (tj. chybou checksumu), na Windows to checksum vyhodnotí jako OK.

Dokonce i výsledky (dump vypočtené hodnoty PI) jsou ve všech třech případech stejné, liší se jenom jinými konci řádků (Win vs Unix). Tj. zdá se že je tam nějaká chyba v kontrole toho checksumu - nevím proč se to neprojevilo i vám. Možná to nějak závisí na kompilačních volbách které tu mám já ...

trubicoid2

Re: Nový počítač a špatné výsledky testů
« Odpověď #4 kdy: 22. 07. 2011, 18:54:58 »
no ja udelal normalne configure a make v praci na debianu, muzu zkusit jeste na gentoo doma

jeste u nich existuji binarky, delaji to taky?


Re: Nový počítač a špatné výsledky testů
« Odpověď #5 kdy: 22. 07. 2011, 21:49:47 »
no ja udelal normalne configure a make v praci na debianu, muzu zkusit jeste na gentoo doma

jeste u nich existuji binarky, delaji to taky?
Ano, teď jsem to zkoušel a ty binárky dělají přesně to samé.

JIV

Re: Nový počítač a špatné výsledky testů
« Odpověď #6 kdy: 23. 07. 2011, 10:29:36 »
skus prime95, ten sa mi dost osvedcil na test chyby cpu (slabe vcore, etc..)

trubicoid2

Re: Nový počítač a špatné výsledky testů
« Odpověď #7 kdy: 23. 07. 2011, 10:50:42 »
Ano, teď jsem to zkoušel a ty binárky dělají přesně to samé.

no mozna binarka pouziva tvoje gmp knihovny, ne? nejlip zkus nejaky to livecd, na kterym je systester, psali tam, ze je trebas na sysrescuecd

Re: Nový počítač a špatné výsledky testů
« Odpověď #8 kdy: 24. 07. 2011, 03:22:32 »
Hm, asi to vážně bylo nějak zmršenými knihovnami. V rámci upgrade jsem přecházel na 64bitový systém a po rekompilaci už to nedělá. No, alespoň že tak...