Chytřejší vytápění s řízením po místnostech

Re:Chytřejší vytápění s řízením po místnostech
« Odpověď #15 kdy: 07. 03. 2022, 21:21:46 »
Centrální termostat je principiální <|>vina, které se dodnes nychtsmochři drží jak h*vn* košile.
Řešením je na topná tělesa umístit hlavice (klidně samostatných) a kotel regulovat dle ekvitermní křivky na danou teplotu výstupní vody.

To neni zrovna pravda. Zalezi na podminkach. Taky jsem chtel vice termostatu pri rekonstrukci systemu, ale zatim mi to topenari vymlouvaji. Jeden z duvodu je, ze mame vecne vsechny dvere otevrene, takze efekt samostatnych termostatu mizi. Nemluve o tom, ze se vyladi jednotlive okruhy na urcitou teplotu mistnosti a neustale zmeny nastaveni teplot s tim blbnou.


Re:Chytřejší vytápění s řízením po místnostech
« Odpověď #16 kdy: 08. 03. 2022, 11:59:14 »
Ekviterm a všechny hlavice otevřený je takový řešení "ala průměr" - prostě nějak to funguje jakž takž použitelně, ideální to není ani omylem, ale prostě je to nejjednodušší pro lidi co tomu nerozumí a nechtějí nic řešit. Pokud si s tím chce člověk v rámci smarthome pohrát, tak se dá určitě vyladit mnohem lepší způsob řízení

Já teda mám el. podlahovku, takže se mě ekviterm, hlavice atd netýkají , ale z principu se mě týkají termostaty v jednotlivých pokojích. A to si myslím že je super věc. Ačkoliv je to novostavba a je dobře zaizolovaná, tak prostě když v jedné místnosti (krajní, střešní) nechci topit, tak je tam tak o několik °C míň než v ostatních. Natož v předsíni která sousedí s garáží, kde mám v zimě 13°C.

Takže si myslím že mít jeden termostat někde v obýváku s kuchyní (kde je hodně odpadního tepla a tím pádem vyšší teplota než kde jinde a ve výsledku se tam skoro ani netopí většinu dne) je naprostá blbost zažitá z roku 1960. Nemít podlahovku, tak mám určitě v rámci automatizace teplotní čidlo v každém pokoji, na každém radiátoru elektrickou hlavici a kotel spínaný logikou "alespoň jedna hlavice chce topit = zapni kotel". Ještě vyšší dívčí by byla zasáhnout do ekvitermy dle rozdílu v požadované a aktuální teplotě v jednotlivých pokojích. Tzn třeba kdyby se požadovaná teplota lišila od aktuální o víc než 2°C, tak "ohnout" ekviterm jako kdyby venku bylo o 10°C míň atd atd...myslím že by to fungovalo bezvadně. Třeba na rychlý zatopení v koupelně na večer atd atd. Ačkoliv nejsem úplně příznivce vypínání topení když člověk jede jen na půl dne pryč (velká tepelná kapacita baráku), tak třeba v té koupelně mi přijde zbytečný topit celej den na 24°C. Stačí jen rychle zatopit večer. No a to rychlý zatopení člověk neudělá, když mu do radiátoru půjde vlažná voda, jak kdyby se tam mělo topit průběžně...

Re:Chytřejší vytápění s řízením po místnostech
« Odpověď #17 kdy: 08. 03. 2022, 12:04:09 »
Používám regulaci od Etatherm https://etatherm.cz/
Mám to v provozu skoro 20 let a bez problémů. Jen občasný servis hlavic, promazání, vyčištění.
Kotel mám plynový s vlastní ekvitermní regulací, ŘJ Etatherm kotel ovládá prostřednictvím kontaktu pro prostorový termostat, je to popsané zde: https://etatherm.cz/aplikace/apl1a.htm
Na každém ventilu je servopohon, který si měří teplotu v místnosti a podle toho ventil otevírá nebo zavírá.
Vidím na tom jen tři problémy, všechny řešitelné:
  - je nutné mít na radiátorech ventily, které ty servopohony "utáhnou", většina běžných by měla být OK
  - je to propojené metalicky, je potřeba mít kabel natažený ke každému ventilu. Viz https://etatherm.cz/cesky/sys2_d.htm
  - ne zrovna user friendly ovládání, ale moje žena se to naučila, takže jde to  :)  Nějaké screenshoty ovládacího SW: https://etatherm.cz/cesky/prezent_eth_cz.htm
Etatherm má na webu kompletní dokumentaci, já jsem si to podle ní nainstaloval a zprovoznil sám. Ale mají tam i seznam firem, které jim zajišťují montáž.
Kdyby někdo chtěl víc podrobností -->DM

Re:Chytřejší vytápění s řízením po místnostech
« Odpověď #18 kdy: 08. 03. 2022, 17:44:16 »
Ačkoliv nejsem úplně příznivce vypínání topení když člověk jede jen na půl dne pryč (velká tepelná kapacita baráku), tak třeba v té koupelně mi přijde zbytečný topit celej den na 24°C. Stačí jen rychle zatopit večer. No a to rychlý zatopení člověk neudělá, když mu do radiátoru půjde vlažná voda, jak kdyby se tam mělo topit průběžně...
Ono to také záleží na zdroji tepla a jeho účinnosti. Je výhodné udržovat takový výkon, při kterém je účinnost nejvyšší. To platí hlavně u starších spalovacích kotlů ale i u tepelných čerpadel. U elektrického přímotopného vytápění můžete mít velikost jističe podle max. výkonu, ale pak se hodně plácnete přes kapsu na poplatcích.

S tou koupelnou můžete mít pravdu, záleží jaké má tepelné ztráty a tepelnou setrvačnost.

To teplo je třeba co nejvíce rozvést do všech částí místnosti, podlahové topení je v tomto ideální. Naopak malá kamínka v rohu mohou topit jak zběsilá a přesto bude v místnosti chladno.

janob

Re:Chytřejší vytápění s řízením po místnostech
« Odpověď #19 kdy: 08. 03. 2022, 21:15:12 »
Neviem, pripadá mi to tu v debate ako vymýšľať teplú vodu - čím zložitejšie, tým lepšie ...

Mám v pivnici plynový kondenzačný kotol, k nemu bezdrôtový termostat - ten najjednoduchší, ktorý mám umiestnený v obývačke, celý spodok domu (veľká obývačka, kuchyňa) mám navzájom otvorený a všade dolu úplne obyčajné - neregulované ventily, ploché radiátory (kúpelňa a WC sú samozrejme oddelené, tam je rebríkový radiátor). Na hornom podlaží (detské izby, spálňa) mám všade programovateľné termostatické hlavice (nejaký šmejd z Lidla, ale fungujú bez poruchy už aspoň 5 rokov, raz som tam za ten čas dával nové baterky, kúpelňa + WC s rebríkovým radiátorom bez riadenej hlavice) a každá má nastavený vlastný program pre celý týždeň. Dcéra je milovník chladu, syn naopak ...

Kotol mám nastavený na 45 st. Celzia (čo je výkon na nejakých 30%), termostat v obývačke prepína jednu teplotu pre noc (18) a jednu pre deň (22). Ráno mi teplota v obývačke ukazuje málokedy menej ako 19 st. Teplú vodu mám riešenú solárom (24 vákuových trubíc), s prípadným plynovým dohrevom - občas to v zimnom období a zatiahnutej oblohe treba (bývam v podhorskej oblasti stredného SK, cca 400 metrov nad morom). Občas si len tak pre atmosféru zakúrim v obývačke v krbe ...

Mám s tým minimálny effort na nastavovanie a spokojnosť. Ale možno som len nenáročný (a lenivý) ...