Lightweight distribuce pro TVHeadEnd

Lightweight distribuce pro TVHeadEnd
« kdy: 05. 03. 2022, 10:41:09 »
Čaute,
existuje nějaká opravdu lehká distribuce s TVHeadEnd pro RPi Zero W(r1.2)? Jde o to že teď to provozuji na klasickém rasbianu a ruční instalace TVHeadEnd. System ovšem po dejme tomu půlroce perfektním fungování přestane stíhat. Podle mě to přestane stíhat SD karta, čímž se začne ohromě využívat SWAP(opět na SD kartě :D ). Hledám tedy něco obdobného jako je LibElec pro Kodi. Naprosto ořezaný systém, který má základní firewall, TVHeadEnd a možnost mountnout NFS disk a ideálně optimalizace nastavené tak aby to prostě fungovalo. Nikdy sem Linux "nezeštíhloval", takže pokud má někdo třeba návod jak toto provést půjdu i touto cestou.

Ze začátku to po tom půlroce občas přestane odpovídat a je potřeba restart. Toto chování je častější a častější než to přestane fungovat úplně.


Re:Lightweight distribuce pro TVHeadEnd
« Odpověď #1 kdy: 06. 03. 2022, 20:36:19 »
Swap se nezačne používat, protože nestíhá úložiště. Swap se používá, protože dochází paměť. To není běžné chování a určitě to není způsobeno konkrétní distribucí. Já běžím tvheadend na normálním Debianu a nic takového se samozřejmě neděje. Pravděpodobně tam něco požere postupně paměť. Řešením je přijít na to, co to dělá.

Prvním krokem by mohlo být nainstalování balíčku htop, ve kterém je stejnojmenná utilita, která je schopná zobrazit, který proces potřebuje jaké množství paměti. Je potřeba to zjistit na začátku a pak to porovnat se stavem po určité době. Samozřejmě ten systém musí být v té době živý a odpovídat. Ale už po pár dnech by mělo být jasné, co sežralo víc paměti, než je zdrávo. Podle toho by pak bylo možné postupovat dál a zjistit, co s tím.

Re:Lightweight distribuce pro TVHeadEnd
« Odpověď #2 kdy: 10. 03. 2022, 15:13:19 »
Swap se nezačne používat, protože nestíhá úložiště. Swap se používá, protože dochází paměť. To není běžné chování a určitě to není způsobeno konkrétní distribucí. Já běžím tvheadend na normálním Debianu a nic takového se samozřejmě neděje. Pravděpodobně tam něco požere postupně paměť. Řešením je přijít na to, co to dělá.

Prvním krokem by mohlo být nainstalování balíčku htop, ve kterém je stejnojmenná utilita, která je schopná zobrazit, který proces potřebuje jaké množství paměti. Je potřeba to zjistit na začátku a pak to porovnat se stavem po určité době. Samozřejmě ten systém musí být v té době živý a odpovídat. Ale už po pár dnech by mělo být jasné, co sežralo víc paměti, než je zdrávo. Podle toho by pak bylo možné postupovat dál a zjistit, co s tím.

Jasne, takovou analyzu jsem nedelal, samozrejme jsem se koukal, ale pamet je tak roztristena mezi procesy ze jsem to nebral jako neco co by enorme zralo. Tedy nebral jsem to jako chybu ale jako vlasnost :D BTW htop instaluji vzdy hned po midnight commanderu :D

Otazka ale vicemene zustava. Zero ma 512MB RAM on ten system muze proste postupne ubirat pamet a skoncil by treba stabilne na 1GB. Jinymi slovy bych byl rad kdyby nekdo provozoval bez problemu stejny system na stejnem zeleze, pak by asi melo smysl se tomu venovat, ale nechci nad tim palit cas abych nakonec zjistil ze Zero na to proste neni dostatecny HW.

Re:Lightweight distribuce pro TVHeadEnd
« Odpověď #3 kdy: 10. 03. 2022, 22:36:01 »
Ja jedu tvheadend + 2xdvb-t2 na rpi3 + sdcard. Ale uvazuju ze poridim rpi4 a budu to provozovat pres iSCSI. Uz jedno rpi4 ktery bootuju z iscsi z nasky takhle v domaci infrastrukture mam.

Re:Lightweight distribuce pro TVHeadEnd
« Odpověď #4 kdy: 11. 03. 2022, 01:53:04 »
Ja jedu tvheadend + 2xdvb-t2 na rpi3 + sdcard. Ale uvazuju ze poridim rpi4 a budu to provozovat pres iSCSI. Uz jedno rpi4 ktery bootuju z iscsi z nasky takhle v domaci infrastrukture mam.


A jakou mas prumernou spotrebu RAM? RPI 3 ma 1 GB.


Re:Lightweight distribuce pro TVHeadEnd
« Odpověď #5 kdy: 12. 03. 2022, 11:06:58 »
mna by zaujimalo, aky pouzivas DVB-T tuner a pripadne skusenosti s prevadzkou

Re:Lightweight distribuce pro TVHeadEnd
« Odpověď #6 kdy: 12. 03. 2022, 21:41:00 »
mna by zaujimalo, aky pouzivas DVB-T tuner a pripadne skusenosti s prevadzkou

Standardni RPi TV Hat + NFS mountpoint na domaci server pro funkci timeshift prip. nahravani. Funguje to skvele az na problem ktery se tu resi.

Re:Lightweight distribuce pro TVHeadEnd
« Odpověď #7 kdy: 13. 03. 2022, 20:29:25 »
Ja jedu tvheadend + 2xdvb-t2 na rpi3 + sdcard. Ale uvazuju ze poridim rpi4 a budu to provozovat pres iSCSI. Uz jedno rpi4 ktery bootuju z iscsi z nasky takhle v domaci infrastrukture mam.


A jakou mas prumernou spotrebu RAM? RPI 3 ma 1 GB.
Mám RPi2 s TV HAT a diskem připojeným přes USB. Používám Raspberry Pi OS. S pamětí nikdy problémy nebyly:

Kód: [Vybrat]
# free -m
              total        used        free      shared  buff/cache   available
Mem:            972          77          67          10         828         827
Swap:            99          99           0
# uptime
 20:27:40 up 52 days,  9:45,  1 user,  load average: 0,07, 0,15, 0,11

Swap je zřejmě plný nepotřebných stránek, na které se zřejmě už nikdy nesáhne.

dzavy

Re:Lightweight distribuce pro TVHeadEnd
« Odpověď #8 kdy: 14. 03. 2022, 10:22:34 »
Řešil jsem něco podobnýho, už jenom apt-get na těch slabších modelech trval věčnost.

Zkusil bych OpenWRT - nic víc lightweight podle mě neexistuje.

https://openwrt.org/toh/raspberry_pi_foundation/raspberry_pi
https://openwrt.org/packages/pkgdata/tvheadend

Re:Lightweight distribuce pro TVHeadEnd
« Odpověď #9 kdy: 14. 03. 2022, 10:41:31 »
Pokud apt-get trvá věčnost a není to kvůli něčemu jako dkms nebo rebuild initrd, čekal bych spíše problém s kartou. Některé karty jsou optimalizované na fotografie (sekvenční zápis), ale jsou krutě pomalé u náhodného zápisu. Proto je vhodné mít kartu třídy A1 (případně A2, byť v počátcích se prý od A1 lišily hlavně značením a cenou).

S tím, že nestíhá microSD: Zpočátku jsem to taky nechápal, ale pokud na microSD ukládá záznam, ta nestíhá a bufferují se data do RAM (a následně do swapu), může to být zdroj problému. To bychom viděli v htopu tvheadend jako žrout RAM. Z hlavy nedoporučím třídu karet pro záznam videa, ale tady (narozdíl od apt-get) půjde spíše o sekvenční zápis. Značení A1 nás tedy tolik nezajímá (i když je stále fajn to mít a ty karty nejsou o tolik dražší), spíše jde o třídy jako V30, V90 apod.

Zároveň, pokud je pomalá karta, moc jiného než koupit novou kartu asi nepomůže. Maximálně můžeme omezit ostatní procesy, které zapisují logy apod. na kartu, a zapisovat jen do RAM. Pomůže iotop.