Linux: zastavení HDD bez sudo

Linux: zastavení HDD bez sudo
« kdy: 04. 03. 2022, 20:45:31 »
Ahoj vespolek,

dělám pomocí Vorta + Bog Backup denní zálohy. Rád bych, aby HDD po vykonání záloh usnul (tedy bude 23,5 hodin deně spát, to už je asi na spolehlivost lepší než aby běžel, a taky nežere). Vorta umožňuje předepsat, co se má vykonat po ukončení zálohy. ALE:
  • zálohovací proces neběží pod root-em (a nechci ho eskalovat)
  • mně známé příkazy na okamžité zastavení disku (sudo hdparm -C /dev/sda, hd-idle -t sda) mi fungují OK, ale jen pokud jsou uvozeny "sudo"
Máte nějaký nápad, jak zle z uživatelského procesu disk uspat?
P.S. Nastavení spaní z /etc/hdparam.conf mi nefunguje, ale vím že to je tím, že HDD je připojený přes USB3 dock (s chipem ASM1352R-PM, ten na jiné věci - třeba UASP, SMART, celkem funguje, na rozdíl od čipů JMICRON kde mi dle FW fungovalo jedno nebo druhé, ale nikdy obojí, ale zase disk usínal).
Předem dík všem!
« Poslední změna: 06. 03. 2022, 20:37:38 od Petr Krčmář »


Re:linux: spin-down HDD bez sudo
« Odpověď #1 kdy: 04. 03. 2022, 22:06:55 »
  • mně známé příkazy na okamžité zastavení disku (sudo hdparm -C /dev/sda, hd-idle -t sda) mi fungují OK, ale jen pokud jsou uvozeny "sudo"
sudo crontab -e
* * * * * test -f /tmp/sleep_now && rm /tmp/sleep_now && hdparm -C /dev/sda, hd-idle -t sd

v tom druhém procesu jen touch /tmp/sleep_now a do minuty to bude spinkat.


Re:linux: spin-down HDD bez sudo
« Odpověď #2 kdy: 05. 03. 2022, 16:29:47 »
Ahoj,
diky, ten cron job je dobry napad. Sice by mi bylo milejsi, aby se disk uspaval "po dokonceni zaloh" - nekdy je to za par minut hotove, jindy az po hodine (naplanovane testovani zaloh na citelnost), takze uspavani budu muset nastavit s velkou rezervou...
Muzu poprosit o vice detailnejsi vysvetleni, co dela tato cast radku v planovaci?
Citace
test -f /tmp/sleep_now && rm /tmp/sleep_now
Jeste jsem to nikde nevidel, strejda Google nepomohl. Predem diky za povzdelani!

Re:linux: spin-down HDD bez sudo
« Odpověď #3 kdy: 05. 03. 2022, 16:41:15 »
tak v zálohovacím skriptu dáte na konec
Kód: [Vybrat]
touch /tmp/sleep_now
a ten cron pod rootem kontroluje existenci toho souboru, když tam je, tak ho smaže a uspí disk

kontroluje to každou minutu, stačilo by asi třeba každých 5 nebo 15 minut, to pak místo první * bude */15

Re:linux: spin-down HDD bez sudo
« Odpověď #4 kdy: 05. 03. 2022, 17:25:35 »
To je super,
uz chapu, moc diky!  :D :D :D