Power banka na vytahovací 18650

Re:Power banka na vytahovací 18650
« Odpověď #15 kdy: 04. 03. 2022, 14:53:07 »
[...]Existuje to, mám dvě doma. Baterky tam jsou nabíjeny nezávisle, nejsou v sérii. [...]
https://www.aliexpress.com/item/4000114032588.html

Jsou opravdu oddělený? Nejsou jen paralelně? To by se člověk mohl pěkně divit, až vyndá jednu ze dvou vybitých a dá vedle ní plně nabitou...
Používejte háčky a čárky. Bez nich se to hůř čte.


Re:Power banka na vytahovací 18650
« Odpověď #16 kdy: 04. 03. 2022, 16:22:36 »
no ukazuje to nabití na každém článku zvlášť. myslím jsem tam někdy měl vedle sebe nabitou a nenabitou

jestli navrhnete test, tak to můžu zkusit

Re:Power banka na vytahovací 18650
« Odpověď #17 kdy: 07. 03. 2022, 19:49:44 »
[...]Existuje to, mám dvě doma. Baterky tam jsou nabíjeny nezávisle, nejsou v sérii. [...]
https://www.aliexpress.com/item/4000114032588.html

Jsou opravdu oddělený? Nejsou jen paralelně? To by se člověk mohl pěkně divit, až vyndá jednu ze dvou vybitých a dá vedle ní plně nabitou...

Paralelne je to snad jedno, ne? V serii je to problem, paralelne ne.

Re:Power banka na vytahovací 18650
« Odpověď #18 kdy: 07. 03. 2022, 20:32:34 »
Paralelne je to snad jedno, ne?
Není to jedno. Paralelne spájať nabité a vybité Li-ion batérie je zlý nápad. V lepšom prípade si tie batérie navzájom zničíš, v horšom prípade si podpáliš dom, auto atď....

Re:Power banka na vytahovací 18650
« Odpověď #19 kdy: 07. 03. 2022, 22:27:12 »
Myslím v noteboocích byly ty články po dvou paralelně a pak ty 3 nebo 4 dvojice sériově. Jak se ty dva články spojí, tak se vyrovnají. No ve výrobě se tam dávaly stejné články a stejně nabité. Ale tak to nemusí být v nabíječce, a protože Li-ion mají dost malý vnitřní odpor, tak ty vyrovnávací proudy můžou být obrovské.


Re:Power banka na vytahovací 18650
« Odpověď #20 kdy: 09. 03. 2022, 11:32:35 »
Paralelne je to snad jedno, ne?
Není to jedno. Paralelne spájať nabité a vybité Li-ion batérie je zlý nápad. V lepšom prípade si tie batérie navzájom zničíš, v horšom prípade si podpáliš dom, auto atď....

Blbost. Prijde mi co rikas jako nejaka sedlacka poucka. Jak ty baterie znicis, kdyz jsou paralelne?

mhepp

  • ***
  • 121
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Power banka na vytahovací 18650
« Odpověď #21 kdy: 09. 03. 2022, 12:06:18 »
Paralelne je to snad jedno, ne?
Není to jedno. Paralelne spájať nabité a vybité Li-ion batérie je zlý nápad. V lepšom prípade si tie batérie navzájom zničíš, v horšom prípade si podpáliš dom, auto atď....

Blbost. Prijde mi co rikas jako nejaka sedlacka poucka. Jak ty baterie znicis, kdyz jsou paralelne?

Tak trochu opakování z fyziky...

Sériové zapojení článků:

+---SPOTREBIC---+
|               |
+---B1----B2----+
   +  -    +  -


Vlastnosti: napětí článků se sčítá, ale maximální proud zůstává stejný. Takže pokud je jeden článek vybitý, bude se podílet na napájení spotřébiče poměrně méně.


Paralelní zapojení:

+---SPOT---+
|          |
+----B1----+
|   +  -   |
|          |
+----B2----+
    +  -   


Vlastnosti: výsledné napětí bude stejné, ale takto zapojená baterie je schopná dodat dvojnásobný proud.


A teď, pokudse podíváš, tak u paralelně zapojených baterií vidíš, že jsou vlastně ve zkratu - plus na plus a mínus na mínus. Takže pokud B1 bude mít vyšší napětí (bude více nabitá), poteče proud z B1 do B2 tak, aby se potenciály vyrovnaly - prostě základní vlastnost el. obvodů - snaha o vyrovnání poteciálů. Ale díky tomu, ze jsou v podstatě ve zkratu, tak velikost proudu omezí pouze vnitřní odpor nabité baterie. U lithiových článků je tento odpor velmi malý, tudíž proud bude velmi veliký - desítky ampér určitě. Taková zátěž způsobí zahřívání článků a může vést i k požáru a poškození je téměř jisté.

Re:Power banka na vytahovací 18650
« Odpověď #22 kdy: 09. 03. 2022, 18:02:55 »
Ano, je to tak, priznavam chybu. V tom pripade ale nechapu, proc spotrebice na vicero 18650 potrebuji mit balancer jenom pro baterie zapojene v serii.

Re:Power banka na vytahovací 18650
« Odpověď #23 kdy: 09. 03. 2022, 20:42:17 »
Jak jsem již psal výše, tak ty články se spojí paralelně při výrobě. Výrobce dá pozor, aby na nich bylo zhruba stejné napětí a tedy aby to vyrovnávání nebylo až tak nebezpečné. No a pak už se nikdy nerozpojí a oba pak budou mít už pořád stejné napětí.

Takže paralelní články není potřeba balancovat. Z principu je tam stejné napětí. U článků v sérii ne. Malý rozdíl v kapacitě a některé se nabijí dřív, automatika nabíjení celé série vypne, aby ochránila první nabitý článek, ale ostatní články nebudou ještě nabité. K tomu dobití slouží ten balancér pro sériové zapojení.