Virtual desktop nad serverom

Virtual desktop nad serverom
« kdy: 23. 02. 2022, 18:38:28 »
Ahojte,

je to skor take moje homelab "cvicenie", no aj tak by som sa rad spytal, ci to uz niekto riesil. Je mozne nad serverom (hp dl380e gen8 - zalostna GPU) postavit virtualny stroj, ktory by som mohol pouzivat ako "plnohodotny" pracovny desktop? Na ten by som sa uz pripojil z hocicoho ako "terminalu" (notebook, desktop, rpi, mac, ... lokalne/vzdialene, ...).

Ide mi najma o odozvu toho virtualneho desktopu, momentalne mam ako host TrueNas Core, teda virtualizujem nad bhyve, nezalezi mi na guest OS (win/linux/freebsd/...)

Spravil som si pokusne debian11 (x64) s lxde (dal som mu 2 jadra, 2 thready, 4 GB RAM, siet je gigabit, tam problem necakam, mam tam nejake SSD), nainstaloval xrdp (predpokladam, ze rdp je menej zravy ako vnc). Pripojil som sa z win10 cez RDP (xorg) (rozlisenie 1600x900), testoval som to cez firefox na chess.com, nebolo to hratelne, nedalo sa potiahnut suvisle figurkou, vytazenie na grafe neukazalo ani nad 50%. Neviem, ci je to vhodny test. Chcel by som tak vediet ovladat napr. pracovne realny desktop spristupneny cez citrixovy RDP. Mam notebook s win10, z ktoreho viem pracovat, rozbehal som si citrix aj na rpi4, hoci mi vadi, ze je to tak trosku alchymia - 32b/64b vs verzia citrix clienta (mam to rozbehane na 32b raspbiane a neviem, ci to nejaky update nerozbije).

Ci je to vobec mozne rozbehat v mojej konfiguracii (odporucania pre nastavenia server/klient), alebo nejakej inej konfiguracii ... aka je minimalna/odporucana konfiguracia "serveru"/virtualneho desktopu ... alebo je to cele jeden velky nezmysel :)

Dakujem

m


alex6bbc

  • *****
  • 1 432
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Virtual desktop nad serverom
« Odpověď #1 kdy: 23. 02. 2022, 19:06:42 »
co zkusit vmware esxi (dnes se to myslim jmenuje sphere) co se instaluje primo na zelezo a pak pres web se to ovlada a pridavaji virtualy.

ja.

  • ****
  • 316
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Virtual desktop nad serverom
« Odpověď #2 kdy: 23. 02. 2022, 19:17:58 »
Mozne to je, ale ako to bude chodit, to je uplne ina otazka.

Kedysi som sa tiez hral s dl380p gen8, esxi a windows (vtedy 8), ale ja som tam mal rotujucu hrdzu, a vykon bol zalostny, kapalo to na i/o latencii. V pripade velkej nudze by to pouzitelne bolo, ale bezne pracovat urcite nie.

Neskor pri pokusoch s threadripperom s nvme diskami a proxmoxom to bolo ovela lepsie. Pomohlo davat virtualkam blokove zariadenie pre ich disky (t.j. lv alebo zvol, s virtio-scsi passthrough) a to na normalnu pracu uz pouzitelne je.

Re:Virtual desktop nad serverom
« Odpověď #3 kdy: 24. 02. 2022, 08:14:41 »
Ahojte,

je to skor take moje homelab "cvicenie", no aj tak by som sa rad spytal, ci to uz niekto riesil. Je mozne nad serverom (hp dl380e gen8 - zalostna GPU) postavit virtualny stroj, ktory by som mohol pouzivat ako "plnohodotny" pracovny desktop? Na ten by som sa uz pripojil z hocicoho ako "terminalu" (notebook, desktop, rpi, mac, ... lokalne/vzdialene, ...).


Mozne to je (ostatne pouzivalo se to normalne ve firmach) - otazka je, co so predstavujete pod pojmem "plnohodotny". Pokud to bude nejaky terminal pro ucetnictvi, tak asi pohoda. Jestli si od toho slibujete CAD/CAM a podobne srandicky, tak ani ve snu. Dl380e gen8 je pres 10 let stare zelezo (ve sve dobe slusnej kousek , to jo). Pomuze mu mraky RAM, SSD a svecena voda. Pokud tuhle bizuterii nemate zadara, tak cokoli s soucasnym desktop CPU (napr. AMD Ryzen 7 5800X ) bude nasobne lepsi volba a za min penez. Pokud bych Dl380ku mel dneska pouzit, tak sahnu po esxi6.7 (tyhle cpu 7ka jiz nepodporuje) a do VM dam linux bez X serveru a nebo z donuceni win2008/12.
« Poslední změna: 24. 02. 2022, 08:23:52 od petrisdiver »

Re:Virtual desktop nad serverom
« Odpověď #4 kdy: 24. 02. 2022, 08:20:50 »
Mozne to je, ale ako to bude chodit, to je uplne ina otazka.

Kedysi som sa tiez hral s dl380p gen8, esxi a windows (vtedy 8), ale ja som tam mal rotujucu hrdzu, a vykon bol zalostny, kapalo to na i/o latencii. V pripade velkej nudze by to pouzitelne bolo, ale bezne pracovat urcite nie.

Neskor pri pokusoch s threadripperom s nvme diskami a proxmoxom to bolo ovela lepsie. Pomohlo davat virtualkam blokove zariadenie pre ich disky (t.j. lv alebo zvol, s virtio-scsi passthrough) a to na normalnu pracu uz pouzitelne je.

velka vdaka za prispevky, to virtio velmi pomohlo

disk som mal uz predtym na zvol nad ssd
zmenil som pre disk ahci na virtio, zmenil som na virtio aj NIC a velmi vyrazne zrychlenie

nerobil som vela testov, ale disk performance narastol cca 2x
test cez chess.com - dokazal som odohrat 2+1
mozno vykonnejsi SSD (mam Intel S4610) alebo nvme ako pises by to este zlepsili

ak by niekto riesil, tak sa podelim o skusenost z prehodenia
zmenou disku na virtio nebolo treba ziadny zasah na guest OS
zmenou NIC na virtio
debian 10/11 bez zasahu
ubuntu 20.04 zmenilo sa enp0s4 na enp0s5
pfSense - uplne sa mu rozsypali sietove adaptery


Re:Virtual desktop nad serverom
« Odpověď #5 kdy: 24. 02. 2022, 08:26:21 »
Ahojte,

je to skor take moje homelab "cvicenie", no aj tak by som sa rad spytal, ci to uz niekto riesil. Je mozne nad serverom (hp dl380e gen8 - zalostna GPU) postavit virtualny stroj, ktory by som mohol pouzivat ako "plnohodotny" pracovny desktop? Na ten by som sa uz pripojil z hocicoho ako "terminalu" (notebook, desktop, rpi, mac, ... lokalne/vzdialene, ...).


Mozne to je (ostatne pouzivalo se to normalne ve firmach) - otazka je, co so predstavujete pod pojmem "plnohodotny". Pokud to bude nejaky terminal pro ucetnictvi, tak asi pohoda. Jestli si od toho slibujete CAD/CAM a podobne srandicky, tak ani ve snu. Dl380e gen8 je pres 10 let stare zelezo (ve sve dobe slusnej kousek , to jo). Pomuze mu mraky RAM, SSD a svecena voda. Pokud tuhle bizuterii nemate zadara, tak cokoli s soucasnym desktop CPU (napr. AMD Ryzen 7 5800X ) bude nasobne lepsi volba a za min penez.

Vdaka za skusenost, CAD/CAM na tom riesit nechcem. Skor nejaky vyvoj a bezne desktop aktivity.

RDa

  • *****
  • 2 467
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Virtual desktop nad serverom
« Odpověď #6 kdy: 24. 02. 2022, 09:04:08 »
Pokud ti jde o prohlizec, tak si nastav spis VPN, nez virtualizaci.

Provozuji takhle nonstop na serveru instanci WinXP ve VM (Qemu/KVM, 2 core, 3G ram, QXL grafika), je to na novejsim hw (E3-1220 v6 @ 3.00GHz, tj. KBL), pripojeni pres RDP po GbE LAN. Je tam hlavne office 2003 - word, excel a nepoznam rozdil vuci staremu hw kde ty xp bezeli (asi nejaka i5-520m v notebooku) ani na obrich souborech.

Kdyz tam ale obcas pustim firefox, tak je to desne pomale i to, abych stahnul vypis z paypalu, ebay, nebo se dostal do banky.

RDa

  • *****
  • 2 467
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Virtual desktop nad serverom
« Odpověď #7 kdy: 24. 02. 2022, 09:07:04 »
zmenil som pre disk ahci na virtio, zmenil som na virtio aj NIC a velmi vyrazne zrychlenie

A grafiku mas jakou? Ja tam mam QXL a v gueste samozrejme drivery (ale SPICE nepouzivam, RDP je snadnejsi protoze mam win guest)

Re:Virtual desktop nad serverom
« Odpověď #8 kdy: 24. 02. 2022, 10:35:39 »
nemam moznost volby grafiky v TrueNAS

root@debian11:/home/debian# lspci | grep VGA
00:1d.0 VGA compatible controller: Device fb5d:40fb

root@debian11:/home/debian# lshw -C video
  *-display UNCLAIMED       
       description: VGA compatible controller
       physical id: 1d
       bus info: pci@0000:00:1d.0
       version: 00
       width: 32 bits
       clock: 33MHz
       capabilities: msi vga_controller bus_master cap_list
       configuration: latency=0
       resources: memory:c0004000-c000407f memory:c1000000-c1ffffff memory:c0000-dffff

chcel som mat rozbehaneho niekde v "zalohe" citrix clienta

kedysi davno som mal aj ja vzdy bokom winXP (vzhladom na nizke resource poziadavky), ale je uz pre to podporovanych minimum aplikacii

ak mas cas, skus aj ty hodit nejaky debian s lxde a pouzit virtio drivre pre ten prehliadac (mozno menej narocne ako XP, absolutny suhlas, ze pre MS Office je XP jasna volba)