Aktualizace firmwaru tiskárny HP LaserJet Pro MFP M130nw

Ahoj,
mám doma tiskárnu HP LaserJet Pro MFP M130nw, jednoduchou černobílou multifunkci. Vyšel na ni nový firmware 15.12.2021, někdy začátkem ledna jsem to objevil a že provedu aktualizaci (toto dělám každý rok). Aktualizace zdechla, takže mám doma těžítko. Volal jsem do servisu do Tábora, tam mě přehodili na podporu do Prahy, z podpory do střediska v Olomouci, z Olomouce do společnosti Swiss Service na Slovensku, tam jsem se konečně dostal k technikovi a ten mi řekl, že jsem dneska čtvrtej a že ten firmware je vadnej. Tiskárna není v záruce, takže mi řekli že pro mě nic nemůžou udělat ať se opět obrátím na HP support. Založil jsem ticket na HP support, ale od 8.2. se k němu nikdo nevyjádřil ani ho nezavřeli. Firmware na stránkách je už aktualizovaný a v poznámkách je, že opravují chybu, která se mi stala, ale nový firmware mi taky nejde. Tj opravili, aby se to nedělo, ale neopravili, aby to zpátky nakopnulo tiskárny které jsou už v háji.
Než tam začnu volat, tak by mě zajímalo, jak se věci mají?

Mám právo po nich chtít opravu? Je jedno jestli v podobě nového firmwaru / výměny desky / výměny tiskárny?


shrnutí: Originální firmware od HP mi z tiskárny, která není v záruce udělal nefunkční kus HW a mám jen per huba potvrzeno, že firmware byl vadný.
Kdo za to nese zodpovědnost a jak se domoci kompenzace?


Re:Aktualizace firmwaru tiskárny HP LaserJet Pro MFP M130nw
« Odpověď #1 kdy: 21. 02. 2022, 12:51:06 »
Myslím že řeknu to, co si všichni myslí: Proč proboha jen tak ze srandy aktualizuješ firmware tiskárny? Natož ještě velmi čerstvý firmware....  :o

alex6bbc

  • *****
  • 1 431
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Aktualizace firmwaru tiskárny HP LaserJet Pro MFP M130nw
« Odpověď #2 kdy: 21. 02. 2022, 13:19:03 »
a co sehnat vice takto postizenych lidi a zkusit hromadnou zalobu, kdyby nic jineho nepomohlo.

Re:Aktualizace firmwaru tiskárny HP LaserJet Pro MFP M130nw
« Odpověď #3 kdy: 21. 02. 2022, 14:05:46 »
Aby to nebylo tak, že si výrobce za update fw nebere zodpovědnost, protože to má instalovat „odborný technik“ (výrobce by tedy ručil jen skrze autorizované servisy).

Re:Aktualizace firmwaru tiskárny HP LaserJet Pro MFP M130nw
« Odpověď #4 kdy: 21. 02. 2022, 14:19:52 »
Aby to nebylo tak, že si výrobce za update fw nebere zodpovědnost, protože to má instalovat „odborný technik“ (výrobce by tedy ručil jen skrze autorizované servisy).
To je zaujímavá výhovorka, najmä vo svetle toho, že moja lacná HP DeskJet mala zapnutú automatickú aktualizáciu bez toho, aby som ju akokoľvek vedome zapol, a všimol som si to len na základe toho, že to samo po aktualizácii vytlačilo stránku "tlačiareň bola úspešne zaktualizovaná" (bolo by "veselé", pokiaľ by som vtedy mal v podávači nejaké špeciálne papiere). Hneď som sa pozrel, ako to vypnúť a aj som to vykonal (niečo to frfľalo, že nejaké webové služby či čo potom prestanú fungovať, ale to nijako nepotrebujem, tlač zo systému aj skenovanie cez HP Smart fungujú).



Re:Aktualizace firmwaru tiskárny HP LaserJet Pro MFP M130nw
« Odpověď #6 kdy: 23. 02. 2022, 07:52:20 »
Toto by malo pomoct https://support.hp.com/in-en/document/c01704176
Děkuji, prozkoumal jsem tuto cestu, ale momentálně se mi zdá slepá.

Máte s tím zkušenosti? Co je RFU soubor, nemám kde ho sehnat. Můj firmware je exe, když ho otevřu pomocí kompresního programu, tak v něm žádný RFU soubor není.

Re:Aktualizace firmwaru tiskárny HP LaserJet Pro MFP M130nw
« Odpověď #7 kdy: 23. 02. 2022, 07:53:57 »
Myslím že řeknu to, co si všichni myslí: Proč proboha jen tak ze srandy aktualizuješ firmware tiskárny? Natož ještě velmi čerstvý firmware....  :o
Když chcete z lidí dělat blbce, tak ani nepište do diskuse. Jak jsem psal dělám takto pravidelně v lednu, procházím zařízení v domě a kontroluji firmware.

Re:Aktualizace firmwaru tiskárny HP LaserJet Pro MFP M130nw
« Odpověď #8 kdy: 23. 02. 2022, 07:54:53 »
a co sehnat vice takto postizenych lidi a zkusit hromadnou zalobu, kdyby nic jineho nepomohlo.
Taky jsem o tom přemýšlel.

Já nikoho dalšího neznám, a vkládat do toho tolik energie, mi za to nestojí.

Re:Aktualizace firmwaru tiskárny HP LaserJet Pro MFP M130nw
« Odpověď #9 kdy: 23. 02. 2022, 10:21:41 »
Aby to nebylo tak, že si výrobce za update fw nebere zodpovědnost, protože to má instalovat „odborný technik“ (výrobce by tedy ručil jen skrze autorizované servisy).
Tohle uz davno neplati. Aspon u beznych IT produktu a pomalu prestava platit i u prumyslovych komponent. Vratte se o 30 let zpatky s touhle mentalitou. Dnes se fw musi kolikrat aktualizovat aby zarizeni mohlo dale fungovat / bylo bezpecne. Bez aktualizace fw se v nekterych pripadech odmitame zcela se zakaznikem bavit a ke mne to nepropadne ani do prehledu ticketu natoz k eskalaci. Predpokladam ze v HP je to podobne.

Samozrejme tech support umi poradit jak dostat do zarizeni fw nouzove pripadne kam dat do servisu.

Re:Aktualizace firmwaru tiskárny HP LaserJet Pro MFP M130nw
« Odpověď #10 kdy: 23. 02. 2022, 10:27:24 »
Myslím že řeknu to, co si všichni myslí: Proč proboha jen tak ze srandy aktualizuješ firmware tiskárny? Natož ještě velmi čerstvý firmware....  :o
Nemysli. Protoze to treba vyrabi.

Protoze tak velmi ze srandy se pravidelne fw ma aktualizovat - a je pravda ze clovek by mel mit moznost a prostudovat si rollback/recovery postup. Bezpecnost a predchazeni porucham ktere jeste neobjevil. Vazne miluju kdyz technik travi x dni sveho casu se zajimavou poruchou ktera uz byla opravena 2 roky zpatky, misto toho aby aktualizoval firmware a pak ji resil. A navsteva technika i v zarucni/servisni dobe uz nestoji 800kc/h jako kdysi.

Uplne prvni otazka L1 supportu ... jaky mate firmware? Kdy jste naposledy aktualizoval firmware?

Tihleti radoby admini kteri se update firmwaru boji jak update supermicra. Chapu u cinskeho smejdu za par kacek. Ale multifunkce od HP?

ja.

  • ****
  • 316
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Aktualizace firmwaru tiskárny HP LaserJet Pro MFP M130nw
« Odpověď #11 kdy: 23. 02. 2022, 10:50:53 »
Tihleti radoby admini kteri se update firmwaru boji jak update supermicra. Chapu u cinskeho smejdu za par kacek. Ale multifunkce od HP?

No prave u MFP od HP by som sa toho bal. Kolegovi sa stalo, ze updatol nejaky HP a po nabootovani s novym firmware mu odmietlo doteraz pouzivany spotrebny material, ako nie dostatocne genuine (nebol, bol z Pryzmatu). Pritom so starym firmware nemal ziadny problem -- no, stoji to beznemu userovi za to, aby si vyrobil problemy, ktore predtym nemal?

Inak pozeral som sa aj konkretne na 130nw, ako by sa dala updatovat. Cez webove rozhranie som nic nenasiel, az na strankach vyrobcu nejaky windows-only bazmeg, na pouzitie ktoreho treba tlaciaren pripojit cez usb. Kedze pouzivatelia danej tlaciarne ju pouzivaju len cez ethernet+ipp, tak uz vidim, ako by robili taketo manevre len kvoli updatu firmware.

buldr

Re:Aktualizace firmwaru tiskárny HP LaserJet Pro MFP M130nw
« Odpověď #12 kdy: 23. 02. 2022, 11:14:48 »
Aby to nebylo tak, že si výrobce za update fw nebere zodpovědnost, protože to má instalovat „odborný technik“ (výrobce by tedy ručil jen skrze autorizované servisy).
To je zaujímavá výhovorka, najmä vo svetle toho, že moja lacná HP DeskJet mala zapnutú automatickú aktualizáciu bez toho, aby som ju akokoľvek vedome zapol, a všimol som si to len na základe toho, že to samo po aktualizácii vytlačilo stránku "tlačiareň bola úspešne zaktualizovaná" (bolo by "veselé", pokiaľ by som vtedy mal v podávači nejaké špeciálne papiere). Hneď som sa pozrel, ako to vypnúť a aj som to vykonal (niečo to frfľalo, že nejaké webové služby či čo potom prestanú fungovať, ale to nijako nepotrebujem, tlač zo systému aj skenovanie cez HP Smart fungujú).

To není výmluva, nýbrž právní pojistka. To je jako s výměnou píchlé pneumatiky na autě, kterou sice řidič zvládne, ale v případě nehody potom pojišťovny spustí právní běsnění.

Průmysl je jiný svět, to s konzumem nemá nic společného a po aktualizaci např.: řídících jednotek protipožárního systému musíte rovnou ověřit (provést test, kalibraci a vydat zprávu). Sice by to trouba s návodem možná zvládnul, nicméně k práci je potřeba minimálně padesátka (Vyhláška č. 50/1978 Sb.), nicméně dále je potřeba vše otestovat a oštemplovat zprávu, protože z právního a bezpečnostního hlediska to musí udělat oprávněná a způsobilá osoba. Embedded/RTS systémy jsou trochu jiná liga. Stejné je to se zdravotnictvím (např.: kompenzace řízení záložních napájení), nebo si myslíte, že změnu řídících jednotek, přepínačů zdrojové sítě, ... na ŘLP svěříte komukoliv jen proto, že dokáže položit cihlu na Enter?
Carpe diem

Re:Aktualizace firmwaru tiskárny HP LaserJet Pro MFP M130nw
« Odpověď #13 kdy: 23. 02. 2022, 11:18:49 »
Myslím že řeknu to, co si všichni myslí: Proč proboha jen tak ze srandy aktualizuješ firmware tiskárny? Natož ještě velmi čerstvý firmware....  :o
Když chcete z lidí dělat blbce, tak ani nepište do diskuse. Jak jsem psal dělám takto pravidelně v lednu, procházím zařízení v domě a kontroluji firmware.
Nezlob se, ale tohle je super způsob, jak se střelit do nohy - jakou máš motivaci to dělat? Chápu to u zařízení na síti, pokud firmware obsahuje záplatu nějaké bezpečnostní díry nebo pokud obecně opravuje něco, s čím máš problém. Ale jinak bych se držel pravidla, že do toho, co funguje, se zbytečně nemá šťourat. To není kritika ani výsměch, to je skutečně dobře míněná rada.
« Poslední změna: 23. 02. 2022, 11:22:25 od uwe.filter »

Re:Aktualizace firmwaru tiskárny HP LaserJet Pro MFP M130nw
« Odpověď #14 kdy: 23. 02. 2022, 11:25:55 »
Třeba se domnívá, že tiskárna bude tisknout rychleji...