MatFyz UK vs. FIT ČVUT

MatFyz UK vs. FIT ČVUT
« kdy: 13. 02. 2022, 23:58:34 »
Zdravím,

Chcel by som sa spýtať, aké máte skúsenosti s FIT ČVUT a MatFyzom, presnejšie štúdiom informatiky na nich, nejaké ich porovnanie, poprípade ktorá škola z týchto dvoch je lepšou voľbou. Čítal som si tu už zopár vlákien na túto otázku, no stále sa nedokážem rozhodnúť, že kam ísť. Počul som, že MatFyz je oveľa teoretickejší a vyučuje sa na ňom omnoho viac matematiky v porovnaní s FITom, čo mi osobne nevadí, ale naopak o FITe som sa dočítal, že od minulého roka pozmenili trošku študijný plán a vyzerá to prijateľnejšie ako predtým. Matematika ma baví, s programovaním nejaké tie skúsenosti už mám (C, Pascal). Všetky rady a pomoc ocením veľmo.
« Poslední změna: 14. 02. 2022, 00:00:42 od bumbactupec »


_Jenda

  • *****
  • 1 601
    • Zobrazit profil
    • https://jenda.hrach.eu/
    • E-mail

Re:MatFyz UK vs. FIT ČVUT
« Odpověď #2 kdy: 14. 02. 2022, 05:39:24 »
Chodím na tyhle akce (pokud se konají a já v té době zrovna nemám něco neodkladného):
https://fel.cvut.cz/cz/elektra/setkani/setkani_2020.html
Jednou se tam zúčastnil tehdejší děkan FEL ČVUT a bývalý rektor ČVUT. To bylo tehdy co se od FEL oddělila FIT. Děkan říkal, že to byla chyba, bývalý rektor že to bylo dobře, pánové byli ve při, čekal jsem, jestli si nedají po papuli, ale zklamali mne.
 ;D

Re:MatFyz UK vs. FIT ČVUT
« Odpověď #3 kdy: 14. 02. 2022, 09:03:47 »
No vždyť to zjevně podle formulaci otázky už víte, ne?
MFF - o dost víc matematiky a teoretické informatiky
FIT - víc praktický

Já jsem matfyzák informatik, přes 20 let po škole. V podstatě přinutili nás tam naučit se programovat docela dobře v C a seznámit se u Unixem opět včetně programování v C. Pak úplné základy databází, ale třeba synek na střední (Úžlabina) už umí z databází víc než já tehdy. Cokoliv navíc z těch praktických věcí už bylo za nás trochu navíc, volitelné. Já jsem se třeba na škole naučil Javu, Win32 API, trochu C++ a trochu asembler. A jinak tam byla spousta matiky a teoretické informatiky. Grafy, vyčíslitelnost, složitost (včetně dost teoretických záležitostí), algoritmy, logika, teorie množin, algebra, analýza, počítačová lingvistika, pravděpodobnost, statistika ... Pak tam byly slušné základy umělé inteligence, neuronových sítí, ale opět dost směrem k teorii.

Z FITu mám dost mladších kolegů v práci, samozřejmě té teorie tam je MNOHEM méně, ale zase o to víc praxe.

Prostě pokud třeba chcete umět dobře git nebo spring nebo rozumět https a nechcete se to učit sami bokem nebo aspoň na volitelných přednáškách, tak jděte na FIT. Pokud chcete pochopit, že nejde všechno, co je pravda, formálně dokázat (ani v matematice) nebo pochopit, jak se na sebe v polynomiáním čase dají převést různé úlohy a nebo prostě budete potřebovat matematiku, tak jděte na MFF.

Z FITu nezískáte tak velký nadhled, na MFF se nějaké věci budete muset doučit sami bokem, pokud chcete nakonec stejně programovat.

Re:MatFyz UK vs. FIT ČVUT
« Odpověď #4 kdy: 14. 02. 2022, 17:50:45 »
Souhlasím vesměs s Jan Němec. Taky jsem matfyzák, taky nejmíň stejně tak dlouho po škole. Hodně jsem těžil z toho, co mě naučil prof. Pokorný o databázích. Jinak byl jsem před tím dva roky na FEL ČVUT, kde jsem neudělal matiku a na matfyzu jsem s matikou neměl problém :-)


vcunat

  • ***
  • 131
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:MatFyz UK vs. FIT ČVUT
« Odpověď #5 kdy: 15. 02. 2022, 07:34:31 »
Souhlas s Jan Němec.  (a vlastní zkušenosti mám také jen s MFF)

Idris

  • *****
  • 2 286
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:MatFyz UK vs. FIT ČVUT
« Odpověď #6 kdy: 15. 02. 2022, 08:28:29 »
poprípade ktorá škola z týchto dvoch je lepšou voľbou
Ostatní už odpověděli, jen dodám, že ani jedna není “lepší” než druhá, prostě jsou trochu jinak nastavené. Z osobní zkušenosti můžu říct, že v (západním) zahraničí má MFF (resp. celá UK) dost dobré jméno, jiné naše VŠ vůbec neznají, to je asi jediná zásadní výhoda (relevantní jen pro někoho).

Re:MatFyz UK vs. FIT ČVUT
« Odpověď #7 kdy: 19. 02. 2022, 19:39:30 »
Matfyz co jsem zjišťoval tak ti dá prostě hlavně tu teorii, ale pak v reálném světě budeš nepoužitelný, protože nikoho nebude zajímat, že víš co jsou to kardinály a podobné sračky.

Znám pár lidí co tam šli/půjdou a vesměs jsou to asociálové a nerdi, co se neumí chovat ve společnosti. Víceméně takovej Sheldon Cooper. Ale to vlastně i ti, kteří jdou na FIT.

Ale možná jsem jen narazil na špatné lidi
« Poslední změna: 19. 02. 2022, 19:43:32 od Jakukkub »

Re:MatFyz UK vs. FIT ČVUT
« Odpověď #8 kdy: 19. 02. 2022, 20:11:25 »
jake kardinaly, Richelieu a pod?

a jsou to "highly functional sociopaths..."

Jinak jsem nepoznal matfyzaka, ktery by byl nejak neuspesny a nepouzitelny. I fyzikove, co meli po revoluci fakt problemy, tak se z toho vyhrabali.

Ale to se samozrejme dostaneme k rozjimani, co je to pouzitelnost, uspech a co je to umet se chovat ve spolecnosti  (a co je to ta spolecnost). Ja mam nejradsi takovy to "vsichni to tak delaj"

Mozna tu zase padne, ze uzitelnost je uzitecnost pro spolecnost a zvysovani zivota proletariatu.





Matfyz co jsem zjišťoval tak ti dá prostě hlavně tu teorii, ale pak v reálném světě budeš nepoužitelný, protože nikoho nebude zajímat, že víš co jsou to kardinály a podobné sračky.

Znám pár lidí co tam šli/půjdou a vesměs jsou to asociálové a nerdi, co se neumí chovat ve společnosti. Víceméně takovej Sheldon Cooper. Ale to vlastně i ti, kteří jdou na FIT.

Ale možná jsem jen narazil na špatné lidi

Re:MatFyz UK vs. FIT ČVUT
« Odpověď #9 kdy: 19. 02. 2022, 20:13:54 »
Naprosto nesouhlasím s výkřiky "MFF ti dá jen teorii" a "chodí tam jen nerdi"...

Samozřejmě, MFF je o dost teoretičtější (projděte si studijní plány), ale musíte si zodpovědět, co chcete dělat... Jestliže chcete mastit eshopy (vizte vedlejší vlákno...) nebo linux-adminovat pár serverů a teď nic neumíte, ano, udělejte si Bc. na FITu.

Chcete-li se věnovat něčemu složitějšímu, pak se rozhodování dále větví...

FIT vás naučí programovat, pokud to ještě neumíte + vám dá navíc něco teorie.

Pokud už umíte dobře programovat a ještě navíc vám jde matika, MFF vás naučí nad problémy jinak přemýšlet a programování pro vás bude spíš nástroj, jak ty problémy řešit - ale nedá vám tolik praxe jako FIT.

V každém případě ale nikdo nemůže počítat s tím, že dokončí Mgr. na MFF nebo Ing. na FITu a bude z něj mistr světa. Úspěšná kariéra samozřejmě vyžaduje spoustu dalšího sebevzdělávání a praxe.

Já mám zkušenosti s obojím.

Na FITu je matika spíš opravdu jen takový základ pro programovací/teoretické předměty, naopak - když člověk aspoň trochu chce - může se tam naučit slušně programovat.

Na MFF je naopak brutální matematika, větší důraz na různé grafy, efektivní algoritmy apod., ale programování samo o sobě je tam prostředek pro "zkoušení" těchto problémů. Jsou tam také obory/předměty, kde se člověk naučí dobře programovat, ale IMO je v nich větší volnost než na FITu.