... např. konkrétně verze RBD53iG-5HacD2HnD) ... neobslouží ale najednou více zařízení (5+) dobrou rychlostí ...
Co přesně tomu vadí aby obsloužil více zařízení? Co je myšleno tou "dobrou rychlostí"? Můžeš to nějak rozvést prosím - zajímalo by mě proč tomu tak je, jaký parametr sledovat. Omnia to zvládne? A žádné jiné zařízení ne?
Wifi router komunikuje vždy v jeden okamžik pouze s jedním klientem (počítej to v ns, jsou to kraťoučké okamžiky), pokud s nějakým klientem ztrácí více času než je zdrávo (např. kvůli špatnému signálu), nestihne se běžný časový okamžik takových klientů obsloužit více. Poté může nastávat situace, kdy kvůli špatnému signálu celé rádio přepne na starší technologie s nižší modulací (802.11b/g/n), tj. i pro všechny ostatní klienty se může celý router zpomalit nebo být na desítky ms nedostupný.
Výrobci se tohle samozřejmě snaží nějak řešit. Vznikla např. technologie beamforming, která umožňuje modulovat vyřazovací signál tak, aby jeho polarita odpovídala lépe "natočením" antén klienta (klasicky dnes je jedno, jestli mám mobil ležato nebo stojato). Nebo existují také věci jako diversity, multiplexing, vše vyžaduje více antén.
Nově již můžeš u routerů hledat podporu technologie MU-MIMO (dostupná ale až s 802.11ac/ax), k tomu asistuje OFDM(A) (vertikální rozšíření přenosových linek do mikropásem). Číslo za MU-MIMO udává počet up-down stream, 3x3 je dobrý kompromis, musí to ale podporovat i klientská zařízení.
V praxi se poté používá i schopnost routerů odstřihnout klienty se špatným signálem, aby ostatní nebrzdili.
Běžné domácí routery zvládají dobře nějakých 1 - 5 současně připojených zařízení, pak jejich schopnosti hodně rychle padají dolu. Ve firemním sektoru se dostáváme i na zařízení, které zvládají desítky připojených klientů.
Jako základní ukazatel používám počet zpracovaných ethernet paketů (a jejich velikost) na straně, při větším množství zařízení by to nemělo klesat.
Snad stačí, popis je možná chaotický, přeskakuji myšlenkově mezi prací a odpovědi a nechci tomu věnovat příliš času.