Zdielanie hesiel v rodine

Re:Zdielanie hesiel v rodine
« Odpověď #30 kdy: 09. 02. 2022, 15:40:10 »
mobily ludia casto obmienaju, takze sa moze stat, ze na to zabudneme jedneho dna prekopirovat do noveho mobilu. ale hej, cim viac moznosti, tym lepsie
A nebo je možné nevymýšlet kolo, ale použít hotové řešení – správce hesel, který má v sobě vestavěnou synchronizaci přes cloud. Hesla (aktuální) pak máte dostupná ve všech zařízeních, kde je dostupná chcete mít. Nemusíte myslet na to, že máte přenášet nějaké soubory – do nového mobilu prostě jen nainstalujete aplikaci a přihlásíte se ke svému účtu. Na papíře někde bezpečně uložené pak můžete mít hlavní heslo k tomu správci hesel (pokud vám nestačí ten rodinný přístup a emergency access).


Re:Zdielanie hesiel v rodine
« Odpověď #31 kdy: 09. 02. 2022, 18:52:54 »
Já něco podobného si udělal cca 16 let zpět. Měl jsem klíčové data zašifrované v něčem podobném jako truecrypt container vč. toho portable truecrypt containeru vypalené na tehdy DVD a to jsem rodičům dal do trezoru kdyby se mě něco stalo. Součástí toho byl i universální postup jak se dostat na všechny účty vč. userů a passwordů tak aby po mé smrti si všechny love převedly na své účty. Ten sami zaheslovany soubor jsem si ´ještě uložil na do nějakého anonymního mailu v Jihoafrické republice.  Kdyby to tam náhodou někdo rozšifroval je tu ještě jazyková bariéra. v JAR většina populace v té době o nějakém "noname" Česku věděli kulové a to včetně jazyka.

Nyní samozřejmě to mám na papíru + digitálně zajištěné ( microSD karta někde schovaná a txt zašifrovany v zipu s obrovsky velkým heslem opět skryté v anonymním mailu v cizí exotické zemi )

Nejdříve bych si racionálně uvědomil jak kvalitně počítačově gramotní jsou rodinní příslušnici, a podle toho bych řešení navrhl. Otázka je jestli máš trezor nebo ne. Na druhou stranu trezor láká pozornost ale schovat list papíru do specifické knihy v knihovně taky není špatné řešení, či schovat něco za kachličku nebo do příčky sádrokartonu. Navíc útočník pokud ví, že jsi z IT tak bude předpokládat že jsi jako "Jirsák" a právě na to se zaměří(různé digitální řešení) a tyto primitivní postupy u tebe nebude hledat, čehož se dá i využít že vytvoříš falešné návnady a on ztratí čas hledáním ve slepé uličce.

Re:Zdielanie hesiel v rodine
« Odpověď #32 kdy: 09. 02. 2022, 20:38:16 »
Preletel som diskusiu a za mna sa tu riesia hluposti.

Nevidim jediny use case preco by som mal hesla zdielat s rodinou. Nevidim dovod na to aby manzelka mala prisup k mojmu mailu, alebo heslo sem na root. Ak nejaky use case rozumny mate, napiste ho.

Jedine co na prvy pohlad znie rozumne je pristup k financiam. Ale to ze date manzelke heslo jej tie financie nespristupni. To nie je jej ucet a nema pravo nim manipulovat ani ked vie heslo, ak to spravi je to podvod a mozne opletacky so zakonom. A je jedno ze ste po smrti, pokial neprebehlo dedicke konanie a nema tie peniaze oficialne k dispozicii. Toto sa riesi prave tym, ze jej date oficialne pravo disponovat vasim uctom a nedate jej svoje heslo, ale bude mat vlastne. Disponent sa to vola.

« Poslední změna: 09. 02. 2022, 20:40:27 od Lopital »

Re:Zdielanie hesiel v rodine
« Odpověď #33 kdy: 09. 02. 2022, 21:03:01 »
Nevidim jediny use case preco by som mal hesla zdielat s rodinou. Nevidim dovod na to aby manzelka mala prisup k mojmu mailu, alebo heslo sem na root. Ak nejaky use case rozumny mate, napiste ho.
Přístup k e-mailu se může hodit proto, že se přes něj typicky dostanete i všude jinde. Mohou tam chodit faktury, upomínky, různá upozornění (odstávka vody apod.) – je nepříjemné o něčem takovém nevědět nebo zaplatit pozdě jenom proto, že je někdo 14 dní v nemocnici. V případě úmrtí je pak dobré, když někdo dokáže třeba za 3 roky zareagovat na pozvánku na sraz spolužáků – obvykle jim to alespoň usnadní práci se sháněním jiného kontaktu.

Jedine co na prvy pohlad znie rozumne je pristup k financiam. Ale to ze date manzelke heslo jej tie financie nespristupni. To nie je jej ucet a nema pravo nim manipulovat ani ked vie heslo, ak to spravi je to podvod a mozne opletacky so zakonom. A je jedno ze ste po smrti, pokial neprebehlo dedicke konanie a nema tie peniaze oficialne k dispozicii. Toto sa riesi prave tym, ze jej date oficialne pravo disponovat vasim uctom a nedate jej svoje heslo, ale bude mat vlastne. Disponent sa to vola.
Aby měla oplétačky se zákonem, musel by to nejdřív někdo zjistit a udat jí. Zřízení přístupu pro disponenta je práce navíc a nemusí to být zadarmo. Když bude mít manželka přístup k heslu a mobilu, zaplatí splátku karty, poplatí nájemné, faktury za mobil, za internet, pojištění, a všichni budou happy. A vy také, že to nemusíte řešit z nemocnice na mobilu s jednou rukou v sádře (nebo v horším stavu).

mikrom

  • ****
  • 321
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Zdielanie hesiel v rodine
« Odpověď #34 kdy: 09. 02. 2022, 21:47:04 »
mne napadlo pouzivat nejaky nastroj na hesla a hlavne heslo zdielat so zenou. otazne je, ci zena bude vediet ovladat nejaky manazer na spravu hesiel :)
nie nebude   ;D


Re:Zdielanie hesiel v rodine
« Odpověď #35 kdy: 09. 02. 2022, 22:36:20 »
Aby měla oplétačky se zákonem, musel by to nejdřív někdo zjistit a udat jí. Zřízení přístupu pro disponenta je práce navíc a nemusí to být zadarmo. Když bude mít manželka přístup k heslu a mobilu, zaplatí splátku karty, poplatí nájemné, faktury za mobil, za internet, pojištění, a všichni budou happy. A vy také, že to nemusíte řešit z nemocnice na mobilu s jednou rukou v sádře (nebo v horším stavu).

Lebo sranie sa s heslami nie je praca naviac. A navyse toto je total brutal risk. Do toho by som vobec nesiel. Staci ze sa banke nebude nieco zdat a moze ju zalovat. Staci ze zena nieco poserie ucet sa zablokuje a nie je v jej silach ho odblokovat atd.. Tu je jedina spravna cesta a to ta, ktoru som popisal, vsetko ostatne je hack, ktory moze ale lahko i nemusi fungovat. Hack do dobreho pocasia, proste.

A co sa tyka faktur, nie je nic jednoduchsie ako nastavit filter na mailu, nech vsetky faktury preposiela rovno aj jej do mailu do nejakej slozke. Vymyslate hluposti. Stale ste ma nepresvedcili.
« Poslední změna: 09. 02. 2022, 22:40:14 od Lopital »

Re:Zdielanie hesiel v rodine
« Odpověď #36 kdy: 09. 02. 2022, 22:55:55 »
Inak presne takto som to ja riesil so zenou ked som odchadzal na dlhsie do zahranicia. Ak by sa mi nieco stalo spravil som ju disponentom. A ano museli sme ist obaja osobne do banky a tam nieco podpisat. Povodne sa zene nechcelo a ze bude stacit moje heslo. A ja jej vravim hlupost to nemas pristup k peniazom, teda mas ale nacierno. Ty musis byt schopna osobne nakracat do banky a tam im povedat tieto peniaze poslite tam a tam.

Re:Zdielanie hesiel v rodine
« Odpověď #37 kdy: 09. 02. 2022, 23:18:33 »
Inak presne takto som to ja riesil so zenou ked som odchadzal na dlhsie do zahranicia. Ak by sa mi nieco stalo spravil som ju disponentom. A ano museli sme ist obaja osobne do banky a tam nieco podpisat. Povodne sa zene nechcelo a ze bude stacit moje heslo. A ja jej vravim hlupost to nemas pristup k peniazom, teda mas ale nacierno. Ty musis byt schopna osobne nakracat do banky a tam im povedat tieto peniaze poslite tam a tam.

Aneb jak si zadělat na pěkný vzrůšo, když vám pak manželka vybílí účet a zmizí s milencem na měsíc na kanáry... nee nic lepšího než třetí, společný účet na platby není... Jste snad dvě svéprávné bytosti, tak si nemusíte dávat vzájemně hesla k účtům. V době účtů zdarma je to anachronismus a imho pitomost. Navíc si pak nemůžete pořídit žádnou hračku a třeba i to křeslo za 30K bude důvod pro domácí vylágoš anebo adekvátní satisfakci u gucciho. imho zbytečnou... :-)
Anebo jestli teda chcete machrovat kolik na tom máte, tak to chápu.
Gréta je nejlepší.

Re:Zdielanie hesiel v rodine
« Odpověď #38 kdy: 09. 02. 2022, 23:39:27 »
Tak to zalezi v akej ste situacii a co ste za ludia. Ja som to vyhodnotil tak ze nic podobne nehrozi. Nakolko uz mame deti a odchod zeny je ovela menej pravdepodobny ako odchod muza. Dokonca manzelka ani nesmiruje, a keby i chcela tak to su sporiace ucty z ktorych skoro ziadne platby nikam nejdu.

Vec sa ma ale tak ze zdielanie hesiel je hlupost. Zdielanie bankovyh uctov je cesta. Ktorych, to uz je na individualnom posudeni.

A naozaj ine use casy na zdielanie hesla napr do Fb, twitteru alebo kam nevidim. Dokonca i ten netflix sa zdiela cez ucty a nie cez hesla

Re:Zdielanie hesiel v rodine
« Odpověď #39 kdy: 10. 02. 2022, 09:40:55 »
Sdílet s někým heslo k vlastnímu přístupu nemám rád a nedělám to.
Jedině pokud to už při zakládání považuju za společný účet a podle toho už při zakládání nastavuju údaje dotyčného účtu.
Ale se společným bankovním účtem (každý vlastní přístupové údaje) mám dobré zkušenosti.
S manželkou nám společný účet funguje už přes 20 let, a posledních pár let mám u jiné banky další společný účet s rodiči (jsou počítačově negramotní a nechávají si tam posílat důchody - já jsem v zásadě technický kontakt účtu, pro vytváření jednorázových i trvalých plateb...  :) )

Re:Zdielanie hesiel v rodine
« Odpověď #40 kdy: 10. 02. 2022, 11:34:38 »
Aneb jak si zadělat na pěkný vzrůšo, když vám pak manželka vybílí účet a zmizí s milencem na měsíc na kanáry...
Až na to, že pri bezpodielovom spoluvlastníctve manželov je to úplne jedno. Jednak brániť manželke v prístupe k spoločným prostriedkom nadobubnutým v manželstve je protiprávne a dvak si aj tak ona môže zobrať úver, za ktorý ručíte obaja spoločne a nerozdielne...

Re:Zdielanie hesiel v rodine
« Odpověď #41 kdy: 10. 02. 2022, 11:49:28 »
Aneb jak si zadělat na pěkný vzrůšo, když vám pak manželka vybílí účet a zmizí s milencem na měsíc na kanáry...
Až na to, že pri bezpodielovom spoluvlastníctve manželov je to úplne jedno. Jednak brániť manželke v prístupe k spoločným prostriedkom nadobubnutým v manželstve je protiprávne a dvak si aj tak ona môže zobrať úver, za ktorý ručíte obaja spoločne a nerozdielne...

A preto treba mat predmanzelsku zmluvu kde sa taketo veci osetria.

Re:Zdielanie hesiel v rodine
« Odpověď #42 kdy: 10. 02. 2022, 11:54:45 »
Aneb jak si zadělat na pěkný vzrůšo, když vám pak manželka vybílí účet a zmizí s milencem na měsíc na kanáry...
Až na to, že pri bezpodielovom spoluvlastníctve manželov je to úplne jedno. Jednak brániť manželke v prístupe k spoločným prostriedkom nadobubnutým v manželstve je protiprávne a dvak si aj tak ona môže zobrať úver, za ktorý ručíte obaja spoločne a nerozdielne...
Nechápu, jak to rozporuje fakt, že máte vzrůšo z prázdného účtu?   ;D
Gréta je nejlepší.

Re:Zdielanie hesiel v rodine
« Odpověď #43 kdy: 10. 02. 2022, 11:54:51 »
ten zasifrovany subor je fajn. a myslim ze nezaskodi ani hesla na papieri a normalne to schovat, a povedat to zene/muzovi

Jojo, to mi babička rozprávala storku ako žena skryla nejaké životné úspory do vysávača. A muž, snáď prvýkrát v živote chcel manželku prekvapiť, tak celý byt popratal, vyluxoval a sáčok vyhodil :D

Re:Zdielanie hesiel v rodine
« Odpověď #44 kdy: 10. 02. 2022, 11:57:15 »
A preto treba mat predmanzelsku zmluvu kde sa taketo veci osetria.
Moc pozeráš americké filmy, u nás nič také neexistuje. Sú nejaké spôsoby, ako niečo z toho riešiť (https://ficek.sk/predmanzelska-zmluva-28091), ale IMHO to má zmysel len v prípade, ak sú obrovské majetkové rozdiely medzi partnermi ešte pred manželstvom.