Podezření na vadný pasivní chladič

CPU

  • *****
  • 613
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Podezření na vadný pasivní chladič
« kdy: 07. 02. 2022, 22:46:38 »
Zdar,

v serveru je věžový chladič a mám podezření, že na procesor ASI moc nebo málo tlačí a ten pak vykazuje chyby.
Je to poměrně drahý chladič, nechce se mi kupovat další jen tak na zkoušku a přemýšlím, jak tuto hypotézu ověřit.
Je to vůbec možné, aby chladič způsoboval chyby?


RDa

  • *****
  • 2 467
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Podezření na vadný pasivní chladič
« Odpověď #1 kdy: 07. 02. 2022, 23:36:31 »
Ad chladic: Ja bych to preventivne prepastoval. Pak je dalsi moznost porovnat nejaky Tpackage a zmerit jak je horkej chladic. Sensory jako coretemp, ti reknou, zda jsi na hrane, ci ne.

Ale pokud rikas, ze to zpusobuje chyby, tak bych na 99% vyloucil chybu chlazeni, protoze uz nejake desetileti se procesory delaji s thermal ochranou a vkladaji prazdne cykly, ci snizuji takty, v umyslu zachranit co se da a nepadnout. Pokud ti server crashne a rebootne, tak to je vadny cpu / vadna pamet, a vse takove to mezi tim. Svadet to na chlazeni je spis spatny smer hledani problemu.


Re:Podezření na vadný pasivní chladič
« Odpověď #2 kdy: 08. 02. 2022, 00:00:11 »
Pokud je deska v horizontální poloze, tak už jen váha samotného chladiče bude dostatečná k zajištění alespoň nějakého chlazení, byť ne ideálního. K tomu jsou tam spony/pružiny, pro stálý přítlak. Když chladič nedoléhá, může být teplota vyšší třeba o 10+ stupňů ale to pořád není žádná katastrofa. To by musel být ten CPU zatížen na 100% po dobu hodiny a více. A pokud je tam nějaký proud vzduchu, mělo by to pořád stačit k uchlazení.

_Jenda

  • *****
  • 1 550
    • Zobrazit profil
    • https://jenda.hrach.eu/
    • E-mail
Re:Podezření na vadný pasivní chladič
« Odpověď #3 kdy: 08. 02. 2022, 04:06:21 »
Tak třeba, pokud je to chladič s heatpajpama, mohlo z toho uniknout médium vadným svárem. Ale považovat to za pravděpodobné když jsem ještě ani nezměřil teplotu na CPU a na chladiči… ne.

CPU

  • *****
  • 613
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Podezření na vadný pasivní chladič
« Odpověď #4 kdy: 08. 02. 2022, 10:08:53 »
Nejde o teploty, ty jsou dobré, ale asi o přítlak.
Půjčil jsem si jiný chladič a s tím je to OK - jen jsem přehodil chladič kus za kus.
Zajímavé....