Obnova odinstalovaných balíčků

Obnova odinstalovaných balíčků
« kdy: 02. 02. 2022, 12:43:44 »
Dobrý den.
Při pokusu o aktualizaci Python 3.5 na 3.9 na mém Lubuntu 16.04 se mi podařilo odinstalovat spoustu programů, které na Python3.5 byly závislé a to včetně samotného grafického prostředí LXDE, takže teď se mohu přihlásit jen do KODI, které jsem na tom počítači asi kdysi zkoušel a do openboxu.
Seznam toho, co se odinstalovalo a co se vůbec při tom pokusu o aktualizaci dělo vidím v souboru term.log.
1.
Chtěl bych poradit, jestli existuje možnost jak to znovu neinstalovat po jednom podle záznamu v logu, ale pokud bych z logu vytáhl seznam balíků, pustit jejich instalaci hromadně?
V man stránkách pro APT, případně Aptitude se mi nějakou možnost předání seznamu balíků nepodařilo najít.
Napadá mne ještě možnost k názvům balíků doplnit příkaz pro instalaci a pustit to po řádcích ve skriptu.
2.
Záleží nějak významně na pořadí instalace?
Asi určitě nejdřívě to LXDE a Python3

Asi ani nepotřebuji podrobný návod, spíš doporučení a nápady.
Díky


Re:Obnova odinstalovaných balíčků
« Odpověď #1 kdy: 02. 02. 2022, 12:56:11 »
Základem Lubuntu je metabalíček lubuntu-desktop, který pomocí závislostí přitáhne spoustu dalších balíčků včetně desktopového prostředí a toho Pythonu. Ten metabalíček se vám určitě také odstranil, jeho zpětnou instalací se systém dostane do standardního stavu.

Kód: [Vybrat]
# apt install lubuntu-desktop

Pokud přesto chcete instalovat balíčky ze souboru, tak si je nasypte za sebe na samostatné řádky a pak můžete zavolat třeba:

Kód: [Vybrat]
# xargs -a seznam.txt apt install
« Poslední změna: 02. 02. 2022, 13:01:56 od Petr Krčmář »

Re:Obnova odinstalovaných balíčků
« Odpověď #2 kdy: 02. 02. 2022, 13:04:52 »
Ten Python3.5 jsem nainstaloval zpět ještě než jsem se naposledy odhlásili a i teď při dotazu na verzi mi to vypíše 3.5.
Za to xargs děkuji, to je to co jsem asi potřeboval.

k3dAR

  • *****
  • 2 838
  • porad nemam telo, ale uz mam hlavu... nobody
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Obnova odinstalovaných balíčků
« Odpověď #3 kdy: 02. 02. 2022, 13:46:37 »
s tim xargs (resp. obecne hromadna instalace) bacha, protoze tim se vsechny ty balicky oznacel jako instalovane "manual" a pokud bys nekdy chtel odstranit program X, tak system uz nepozna ze 10 balicku co si program X dotahl uz nejsou potreba kdyz program X odinstalujes...

normalne se pri instalaci programu X ten oznaci jako "manual", ale vsechny balicky co si program X pri instalaci dotahne se oznaci jako "auto"... viz (v nenaborenem systemu :-) :
Kód: [Vybrat]
apt-mark showauto
apt-mark showmanual

takze URCITE prvni zkus co Petr radil, instalaci lubuntu metabalicku, protoze to se zachova korektne ;-)

Re:Obnova odinstalovaných balíčků
« Odpověď #4 kdy: 02. 02. 2022, 15:19:17 »
Díky za upozornění.
S tím lubuntu-desktop mám trochu obavy, co to udělá se spouštěcím menu programů, které v systému zbyly.
Nevím jak to má Lubuntu udělané, jestli se položka vytvoří při instalaci balíčku daného programu nebo ji systém udělá následně sám. Případně jestli zůstanou zachované konfigurační soubory grafického prostředí, kde by to mělo být uložené.
Třeba Synaptic zůstal, lze spustit z příkazové řádky, ale aby pak taky byl v menu pro spuštění.
Asi bych to celé využil i na přechod na aktuálnější verzi než 16.04, ale vzhledem k tomu, že většinou raději instaluji čistý systém a aktuální verze 20.04 s novým LXQt mne moc výkonem neoslovila a verzí 18.04 co mám na zbylých počítačích si zas tak moc nepomůžu, nechce se mi přeinstalovávat.
Mimochodem na tom samém stroji, každý na svém samostatném mechanickém disku - 20.04 panenské, krátce po instalaci, bez hesel přímo do sezení, startuje dvakrát delší dobu než 18.04 po několika letech provozu a spoustě přidaných programů na šifrovaném disku včetně času na zadání hesel pro disk a pro přihlášení uživatele, nahráni kalibračni LUT tabulky do graf. karty atd...
« Poslední změna: 02. 02. 2022, 15:22:02 od TechnikTom »


k3dAR

  • *****
  • 2 838
  • porad nemam telo, ale uz mam hlavu... nobody
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Obnova odinstalovaných balíčků
« Odpověď #5 kdy: 02. 02. 2022, 17:15:00 »
obavy nemej, neni to magie, instalace luksuntu-desktop je proste jen instalace seznamu balicku co jsou v tom metabalicku uvedene :-)
- polozky v spoustecim menu se pridavaji pro kazdy balicek zvlast, tim ze instalace balicku nahraje (pokud ho balicek obsahuje) neco.desktop do /usr/share/applications stavajici to tedy neovlivni
- pokud si upravoval nejake polozky, tak upravene se ukladaji do $HOME/.local/share/applications a maji prednost pred tema v /usr... takze take zustanou tve
- uzivatelske konfiguracni soubory balicky v naproste vetsine (mozna vzdy?) nevytvareji, jsou ulozene v $HOME/.config nebo postaru v $HOME/.neco a zustane co tam mas, vytvari se vychozi pri prvnim spusteni nejakeho programu ci pri prvni zmene jeho nastaveni
- pokud si menil systemove konfiguracni soubory (v /etc/neco ci jinde, ale mimo /home) tak ty se stejne na 99% jiz odstranily pri odinstalaci balicku


Re:Obnova odinstalovaných balíčků
« Odpověď #6 kdy: 02. 02. 2022, 18:53:29 »
Díky za pomoc.
Balík lubuntu-desktop vrátil skoro vše, doinstalovat jsem musel jen Virtualbox, Blender a AdobeReader.
Plus už předtim v openboxu jsem doinstaloval Firefox.
Celý systém se tváří jako v původním stavu, včetně konfigurace programů.

_Jenda

  • *****
  • 1 550
    • Zobrazit profil
    • https://jenda.hrach.eu/
    • E-mail
Re:Obnova odinstalovaných balíčků
« Odpověď #7 kdy: 02. 02. 2022, 19:45:52 »
V man stránkách pro APT, případně Aptitude se mi nějakou možnost předání seznamu balíků nepodařilo najít.
Protože na unixu nemají příkazy volby na všechno možné (a stejně by tam něco chybělo), ale jsou navrženy tak, aby šly pospojovat. Já třeba běžně dělám
Kód: [Vybrat]
apt-get --purge remove `cat /tmp/bordel.txt`nebo to řešení s xargs od Petra Krčmáře, které čistší ale já si nepamatuju parametry a proč zrovna -a a kdo to má hledat v manuálu/googlit.

Pokud máš log terminálu, tak doufám, že to bude na řádcích, které půjde snadno grepnout. A pak z toho název balíčku vyříznout. Například pokud řádky vypadají jako "Removing package xyz", tak uděláš
Kód: [Vybrat]
cat term.log | grep "Removing package" | cut -d " " -f 3 > /tmp/seznam.txta pak jak již bylo uvedeno nainstaluješ. Případně ještě předtím otevřeš v textovém editoru a upravíš.