Robotický vysavač bez cloudu?

robin martinez

  • *****
  • 1 138
  • Have you hugged your toilet today?
    • Zobrazit profil
    • Null Storage
    • E-mail
Re:Robotický vysavač bez cloudu?
« Odpověď #15 kdy: 31. 01. 2022, 17:50:23 »
Zrovna ten robotock tam nastaveni zon ma, ale je to vec 'dodelej si sam'

Viz https://www.home-assistant.io/integrations/xiaomi_miio/#xiaomi-mi-robot-vacuum

Ale nezkousel jsem. Vetsinou cudlokem vysaju celej byt. Z appky pak casto vysavam jen kuchyn. Na to by se to treba hodilo.

Ja nastesti mam iot koniny od tasmoty a na rgb pasky pouzivam wled a esp01. Oboji nativne podporova o v HA a vysavac tam prakticky jde taky, jen jim nedavno vypadl server a od ty doby ho nevidim v HA (asi potrebuje znova prihlasit), takze jsem nejakej hustle zatim extra neresil.
One machine can do the work of fifty ordinary men. No machine can do the work of one extraordinary man.

I do Linux, Hardware and spaghetti code in PHP, Python and JavaScript


Re:Robotický vysavač bez cloudu?
« Odpověď #16 kdy: 31. 01. 2022, 17:50:58 »
a ted mam Hoover RBC050 a oboji bez cloudu a podobnych prasaren
Už se neprodává a stejně nic moc hodnocení - vysává to vůbec?  ;)
Ale zas je ultra tenký.
Ja s nim nikdy nemel problem, ale vysava jen jednu mistnost, neb vetsi byt nemam. Plus nemam srovnani s lepsima/drazsima modelama, neb jsem mel v realnem nasazeni jen ty 2 typy. Ale prach z toho vysypavam, takze to evidentne neco nasaje a prodlouzi mi to intervaly mezi rucnim vysavanim, takze spokojenost.

Re:Robotický vysavač bez cloudu?
« Odpověď #17 kdy: 31. 01. 2022, 19:27:40 »
Já mám Xiaomi Mi Vacuum Mop 2 Pro+. Bez cloudu to funguje, protože to mám napojené na Home Assistant, takže to je také cesta. Ale pro prvotní připojení je třeba vysavač spárovat s aplikací Mi Home, takže je třeba nějaký ten účet na cloudu.
Co jsem kde četl, tak bez cloudu ani prt, že to máš v HA ještě neznamená že to jede lokálně. Jak jsi získal token pro HA?
A třeba jak se zadá heslo pro WiFi? Myčka to aspoň má lokálně pomocí BT.
Já mám tuším Xiaomi Mi Robot Vacuum Mop Essential a oficiálně to API nemá, ale existuje neoficiální postup, jak získat přístupový token[1] a pak se to dá automatizovat normálně po HTTP a od netu se to nejspíš dá úplně odříznout (tohle ještě ověřený nemám, protože jsem zatím nenašel čas to přehodit do odříznuté VLANy). Akorát je tam teda "bezpečnostní featura", že požadavky musí jít ze stejnýho IP subnetu, takže pokud to chce člověk ovládat tou jejich aplikací, musí se s telefonem připojit na tu stejnou (V)LAN (EDIT: čili při automatizování z jiné VLAN si musí v té odříznuté zprovoznit HTTP proxy).

U těch neoficiálních postupů je blbý třeba to, že si člověk není jistý, jestli může instalovat firmware update a celý se mu to nerozesere a nebude cesta zpět... Jinak se to ale automatizuje bez problémů. Používám na spuštění, případně ukončení vysávání a vyčítání stavu baterky a stavu robota (jenom tak because we can). Víc se mi zatím nechtělo řešit (to HTTP API není úplně triviální na použití) a věci typu nastavení množství vody a silent mode dělám zatím z mobilu, pokud je potřeba.

Měl jsem představu, že budu robota pomocí automatizace pouštět častěji, třeba při odchodu z domu, ale zatím to nedělám, protože stejně mám neustále někde nějaké povalující se rozdělané projekty, kabely apod. Takže jak píše Petr, stejně než ho vypustím, musím udělat tolik opiček, že ten způsob spuštění je oproti tomu už nevýznamnej. Ale to není chyba robota, to je moje nedisciplinovanost :)

[1] Různě po netu jsou hrozně složitě vypadající návody, ale mám pocit, že ve finále to byl celkem v pohodě proces. Detaily už si bohužel nepamatuju.
« Poslední změna: 31. 01. 2022, 19:29:17 od Mirek Prýmek »

Re:Robotický vysavač bez cloudu?
« Odpověď #18 kdy: 31. 01. 2022, 20:49:29 »
Panove umi uz nektery z tech robovysavacu hlasit opotrebeni baterie? Nemyslim stav nabiti, ale pocet cyklu a zbyvajici kapacitu.

Re:Robotický vysavač bez cloudu?
« Odpověď #19 kdy: 31. 01. 2022, 20:51:41 »
A který Home Asistent není připojený k cloudu? ;D

Já mám doma Neato top model (Neato Botvac Connected) a cloud nepoužívá. Na vytírání používám (robotický mop) Everybot RS500 a také nemá cloud. A na okna mám HOBOT-198 (robotický čistič oken) a je také bez mraku  8)


Molex1

  • ***
  • 213
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Robotický vysavač bez cloudu?
« Odpověď #20 kdy: 31. 01. 2022, 21:01:03 »
Podle mě by Ti měla tato zařízení usnadňovat život, z tohoto popisu mi to připadá naopak. Já přes aplikaci nastavil za 3 minuty rozvrh kdy má jezdit, a aplikaci jsem hned po tom z telefonu smazal. Když to potřebuji jindy tak na vysavači zmáčknu to jedno tlačítko a vysaje :) tolik za mě... jak jsem říkal, zóny řeším tím, že zavřu/otevřu dveře do místností při odchodu :) jednoduché, 100% funkční a žádná údržba/nastavování...
ale tak každý má své priority a záliby:)

JBB

Re:Robotický vysavač bez cloudu?
« Odpověď #21 kdy: 01. 02. 2022, 07:52:41 »
A který Home Asistent není připojený k cloudu? ;D
Každý dokud ho tam nepřipojíš.
Podle mě by Ti měla tato zařízení usnadňovat život, z tohoto popisu mi to připadá naopak. Já přes aplikaci nastavil za 3 minuty rozvrh kdy má jezdit, a aplikaci jsem hned po tom z telefonu smazal. Když to potřebuji jindy tak na vysavači zmáčknu to jedno tlačítko a vysaje :) tolik za mě... jak jsem říkal, zóny řeším tím, že zavřu/otevřu dveře do místností při odchodu :) jednoduché, 100% funkční a žádná údržba/nastavování...
ale tak každý má své priority a záliby:)
Třeba né každý má mezi zónami dveře, např. kuchyň - obyvák. Třeba né každý je ve 14:00 každý den mimo domov. Třeba jak ho zastavíš když zrovna nechceš vysávat? Když už je vysáto tlačítkem před pár hodinami?
Ale to je typické pro zdejší fórum: otázka zněla "Existuje připojený vysavač bez cloudu?" a já dostávám odpovědi "kup si drahý s připojením a nepřipoj ho" nebo "kup si levný bez připojení".

iko

  • ***
  • 146
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Robotický vysavač bez cloudu?
« Odpověď #22 kdy: 01. 02. 2022, 08:42:46 »
Na par modelov existuje cloud free (napr na xiaomi roborock), neskusal som, len viem o nom.

Valetudo is a standalone binary, which runs on rooted Vacuums of the Xiaomi ecosystem and aims to enable the user to operate the robot vacuum without any Cloud Connection whatsoever.

https://github.com/Hypfer/Valetudo
« Poslední změna: 01. 02. 2022, 08:46:17 od iko »

Re:Robotický vysavač bez cloudu?
« Odpověď #23 kdy: 01. 02. 2022, 09:04:57 »
...Akorát je tam teda "bezpečnostní featura", že požadavky musí jít ze stejnýho IP subnetu, takže pokud to chce člověk ovládat tou jejich aplikací, musí se s telefonem připojit na tu stejnou (V)LAN (EDIT: čili při automatizování z jiné VLAN si musí v té odříznuté zprovoznit HTTP proxy).

To je zaujímavé, mám nejaký Xiaomi robosráč vo vlastnej IoT VLANe a v pohode ho ovládám appkou z LAN/WLAN VLANy. Prepoj z IoT do LAN mam len pre related/established spojenia a ináč sa z IOT VLANY dostanú len do non-RFC1918 sietí.

robin martinez

  • *****
  • 1 138
  • Have you hugged your toilet today?
    • Zobrazit profil
    • Null Storage
    • E-mail
Re:Robotický vysavač bez cloudu?
« Odpověď #24 kdy: 01. 02. 2022, 09:10:59 »
Na par modelov existuje cloud free (napr na xiaomi roborock), neskusal som, len viem o nom.

https://github.com/Hypfer/Valetudo

nedavno jsem zkousel nainstalovat, od jiste verze FW je to pomerne komplikovany nainstalovat - musi se rozdelat robot a jit pres HW terminal. Takze jsem to nechal
One machine can do the work of fifty ordinary men. No machine can do the work of one extraordinary man.

I do Linux, Hardware and spaghetti code in PHP, Python and JavaScript

Re:Robotický vysavač bez cloudu?
« Odpověď #25 kdy: 01. 02. 2022, 11:01:32 »
To je zaujímavé, mám nejaký Xiaomi robosráč vo vlastnej IoT VLANe a v pohode ho ovládám appkou z LAN/WLAN VLANy. Prepoj z IoT do LAN mam len pre related/established spojenia a ináč sa z IOT VLANY dostanú len do non-RFC1918 sietí.
Sorry, možná jsem teď vnesl trochu zmatek. Jak jsem říkal, osobně to vyzkoušený nemám, ale víckrát jsem to četl. Je možný, že  se to týká jenom některých zařízení nebo něněkterých verzí firmware, těžko říct. A pokud to některý teď nemají, člověk netuší, s kterým updatem to začnou dělat taky. To je ta nevýhoda neoficiálních hacků...

Viz např. https://github.com/rytilahti/python-miio/issues/422#issuecomment-455824152 https://python-miio.readthedocs.io/en/latest/troubleshooting.html#discover-devices-across-subnets (tady vyloženě zmiňují Roborock S7).

Re:Robotický vysavač bez cloudu?
« Odpověď #26 kdy: 01. 02. 2022, 11:04:13 »
A taky se omlouvám za dezinformaci, že je to HTTP. Je to proprietární protokol nad UDP. Takže přes subnety je potřeba se dostat maškarádou, ne HTTP proxy.

Sorry, moje chyba, už je to nějakej ten pátek, co jsem to zprovozňoval a od té doby jsem na to nešahal.

Re:Robotický vysavač bez cloudu?
« Odpověď #27 kdy: 02. 02. 2022, 08:57:47 »
Panove umi uz nektery z tech robovysavacu hlasit opotrebeni baterie? Nemyslim stav nabiti, ale pocet cyklu a zbyvajici kapacitu.

To mi přijde jednodušší vyhodnotit podle toho, jestli luxování dokončí, nebo chcípne uprostřed místnosti. Je to celkem evidentní a nemusíš na to mařit čas s nějakým vývojem nebo čtením prospektu.

BTW taky jsem si myslel, že bude úžasný si barák postavit jako chytrej, ale pak jsem se ženou nechal ukecat, barák je hloupej, okna otevíráme ručně, rumbu pouštím palcem u nohy, žádnej čas jsem na tom nemařil, nesypu prachy do hromady kokotin, a IMO jsem šťastnější.

robin martinez

  • *****
  • 1 138
  • Have you hugged your toilet today?
    • Zobrazit profil
    • Null Storage
    • E-mail
Re:Robotický vysavač bez cloudu?
« Odpověď #28 kdy: 02. 02. 2022, 10:28:13 »
BTW taky jsem si myslel, že bude úžasný si barák postavit jako chytrej, ale pak jsem se ženou nechal ukecat, barák je hloupej, okna otevíráme ručně, rumbu pouštím palcem u nohy, žádnej čas jsem na tom nemařil, nesypu prachy do hromady kokotin, a IMO jsem šťastnější.


souhlas
One machine can do the work of fifty ordinary men. No machine can do the work of one extraordinary man.

I do Linux, Hardware and spaghetti code in PHP, Python and JavaScript

Re:Robotický vysavač bez cloudu?
« Odpověď #29 kdy: 02. 02. 2022, 11:13:45 »
Nesouhlasím. Jen to člověk nesmí přehánět. Robotickej vysavač pouštím tlačítkama co jsou různě po baráku - po zmáčknutí vysavač dojede do té jedné místnosti, vysaje a odjede. Nějak si nedokážu představit to řešit "oficiálně" přes mobilní aplikaci a pokaždé jí tam definovat co za zónu/pokoj má vysávat. To je šílenej opruz.

Nebo třeba různý jas světel na chodbě (co se spínají pohybovým čidlem) dle toho jestli je den/noc.

Nebo centrální tlačítko na zajetí všech rolet (kabely samozřejmě nejsou nikam centrálně natažený, aby to šlo nesmart)

Rozsvícení světel v garáži když se otevřou dveře a pak zhasnutí po X minutách...

atd atd atd...já si to nemůžu vynachválit
« Poslední změna: 02. 02. 2022, 11:17:19 od Atlantis Atlantis »