O2 předplacenka mi sama spotřebovává kredit

Re:O2 předplacenka mi sama spotřebovává kredit
« Odpověď #15 kdy: 24. 01. 2022, 08:52:45 »
Jedině jak zjistit co to dělá, mě napadá tomu zřídit vlastní SSID na WiFi, všem aplikacím zakázat data, a pak se na routeru podívat,co kam volalo. Tipuju telemetrii výrobce.


nestahoval mobil nejake updaty, pripadne nejake jine zarizeni pripojene na wifi mobilu.

Wifi mám vyplé na mobilu/zakázané. Kdyby stahoval tak to predpokládám vidím v datech, ale jak říkám, uakzuje to 0 B. Nikdy predtim se mi (za ten rok nebo co, co tu kartu používám) NIKDY nestalo...
WiFi bych určitě na mobilu povolil, protože to nic nežere (snad baterku ano) a telefon si aspoň může pro všechny potřebné update sahat na data zadarmo přes WiFi a ne se snažit to dělat nuceně přes data mobilního operátora.
Jinak správný postup je jediný, a to ten co napsal Zdeno Sekerák - změnit parametry přístupového bodu a pak se telefon prostě sám nepřipojí. Bohužel ale ani ty ne, dokud to zase ručně nezměníš.

Pokud nevyžaduješ na SIM kartě data, ale jedná se ti jenom o to příležitostné neomezené volání na den, pak je asi lepší sehnat limitku O2 Datamanie 100 GB (na Bazoši je jich spousta, vč. těch bez kreditu). Když na ni nebude suma větší, než 300 Kč, tak se balíček 100 GB neobnoví a karta bude fungovat v režimu tarifu Den Základ, tj. neomezené volání na den za 15 Kč (aktivované prvním zavoláním, stejně jako to máš teď u tarifu Go Neomezeně, akorát za 25 Kč na den).

MKzB

Re:O2 předplacenka mi sama spotřebovává kredit
« Odpověď #17 kdy: 24. 01. 2022, 22:24:29 »
Kdysi jsem řešil podobný problém. Mám Nokii 7.1 dualsim, kde hlavní sim je pracovní a druhá soukromá předplacenka, aby se mi rodina dovolala, když ve volnu pracovní sim přesměruji na kolegu.
Bohužel Android One neumí striktně vybrat sim na data, můžu pouze nastavit preferovanou simkartu. Tak se mi stávalo, že mi to sežralo 29 Kč za "data" na předplacence. Nakonec jsem zavolal operátorovi a na předplacence u něj zakázal data. Teď mi sice každou chvíli chodí sms, že se předplacenka pokouší připojit k internetu a že to mám povolit. Nepovoluji nic a kredit to nežere. Akorát je třeba důsledně chtít po operátorovi, aby ta data natvrdo vypnul. A možná se dají i nějak deaktivovat odesláním speciální sms.

Re:O2 předplacenka mi sama spotřebovává kredit
« Odpověď #18 kdy: 25. 01. 2022, 08:18:27 »
Jedině jak zjistit co to dělá, mě napadá tomu zřídit vlastní SSID na WiFi, všem aplikacím zakázat data, a pak se na routeru podívat,co kam volalo. Tipuju telemetrii výrobce.
Problem je, ze sa to deje na datach, nie na wifi. a ked zakazes aplikaciam, tak system bude mat stale pristup. Kdezto pri zakazanych datach by sa nemal na net dostat ani system.

Jinak správný postup je jediný, a to ten co napsal Zdeno Sekerák - změnit parametry přístupového bodu a pak se telefon prostě sám nepřipojí. Bohužel ale ani ty ne, dokud to zase ručně nezměníš.
Ako som pisal, ani to nepomaha, lebo on si tie nastavenia behom chvilky obnovi (neviem, ci je to nejaka sluzba siete, alebo co. Ale aj ked sa vymaze cele nastavenie, alebo sa len premenuje apn do par minut je to spat.

Re:O2 předplacenka mi sama spotřebovává kredit
« Odpověď #19 kdy: 25. 01. 2022, 11:50:58 »
Nikdy jsem neviděl telefon, který by si sám automaticky měnil nastavení přístupového bodu v případě, kdy uživatel nastaví parametry ručně, nicméně vyloučit nelze, že se tak děje. Pak jedině blokace dat na úrovni operátora, to už funguje spolehlivě.


Re:O2 předplacenka mi sama spotřebovává kredit
« Odpověď #20 kdy: 25. 01. 2022, 13:35:11 »
Nikdy jsem neviděl telefon, který by si sám automaticky měnil nastavení přístupového bodu v případě, kdy uživatel nastaví parametry ručně, nicméně vyloučit nelze, že se tak děje. Pak jedině blokace dat na úrovni operátora, to už funguje spolehlivě.

Může to udělat operátor pomocí konfigurační zprávy (kterou systém zpracuje “neviditelně” na pozadí).

Re:O2 předplacenka mi sama spotřebovává kredit
« Odpověď #21 kdy: 25. 01. 2022, 13:41:59 »
Díky všem za reakce.
Zkusím to jak psal  "Zdeno Sekerák - změnit parametry přístupového bodu a pak se telefon prostě sám nepřipojí."

Zakazovat data u operátora bych nechtěl asi (pokud nebude fakt nazbyt), protože raritně je fakt sem tam párkrát za rok využiju a data na té původní 1. originální (super staré) simce jsou drahá.

Ještě mě zaujalo to jak psal tu někdo "limitka O2 Datamanie 100 GB (na Bazoši je jich spousta, vč. těch bez kreditu). Když na ni nebude suma větší, než 300 Kč, tak se balíček 100 GB neobnoví a karta bude fungovat v režimu tarifu Den Základ za 15 kč"... To jsem nevěděl že něco takového je... To už předpokládám o2 neprodává a jde to sehnat jen z druhé ruky (takže získám číslo co už někdo používal a asi mi budou chodit různé nevyžádané hovory určené pro předchozího majitele simky že :-)? A fakt je to pořád 15 kč...? Proč to nezdraží jak zdražili těch 20kč na 25 kč :-)?


Hodlám taky zavolat na O2 teď někdy přes týden a poptat se kam se to přesně připojovalo (a co ideálně), prostě nějaké podrobnějí info, fakt mě to zajímá.

Re:O2 předplacenka mi sama spotřebovává kredit
« Odpověď #22 kdy: 25. 01. 2022, 15:08:23 »
Nikdy jsem neviděl telefon, který by si sám automaticky měnil nastavení přístupového bodu v případě, kdy uživatel nastaví parametry ručně, nicméně vyloučit nelze, že se tak děje. Pak jedině blokace dat na úrovni operátora, to už funguje spolehlivě.
Tiez som si myslel, ze sa to nedeje, volakedy existovala sms, ktoru poslal operator a ona nastavila apn. Lenze to bolo na vyziadanie a pred rokmi.
Konkretne sa mi to deje u xiaomi redmi6 a redmi9, asi uz doba pokrocila a telefony si taketo veci vedia vyziadat na pozadi.
Navyse tie telefony su z obchodu, nie od operatora, kedy sa da predpokladat nejake upravene default nastavenie.

Re:O2 předplacenka mi sama spotřebovává kredit
« Odpověď #23 kdy: 26. 01. 2022, 02:35:18 »
Tak možná mám pachatele, protože přesně totéž mi udělala včera předplacenka VF.
Přepnul jsem data na SIM VF, vypnul wifinu, a dle předpokladů žádný provoz (mám data na pozadí zakázaná všem aplikacím kromě bluemail s pracovní poštou).
Šel jsem pak do aplikace zprávy, povolil na této SIMce funkce chatu, a skoro okamžitě vyskočila SMS,že jsem použil datový přenos a běží účtovaci období.

Re:O2 předplacenka mi sama spotřebovává kredit
« Odpověď #24 kdy: 26. 01. 2022, 14:52:37 »
Díky všem za reakce.
Zkusím to jak psal  "Zdeno Sekerák - změnit parametry přístupového bodu a pak se telefon prostě sám nepřipojí."

Zakazovat data u operátora bych nechtěl asi (pokud nebude fakt nazbyt), protože raritně je fakt sem tam párkrát za rok využiju a data na té původní 1. originální (super staré) simce jsou drahá.

Ještě mě zaujalo to jak psal tu někdo "limitka O2 Datamanie 100 GB (na Bazoši je jich spousta, vč. těch bez kreditu). Když na ni nebude suma větší, než 300 Kč, tak se balíček 100 GB neobnoví a karta bude fungovat v režimu tarifu Den Základ za 15 kč"... To jsem nevěděl že něco takového je... To už předpokládám o2 neprodává a jde to sehnat jen z druhé ruky (takže získám číslo co už někdo používal a asi mi budou chodit různé nevyžádané hovory určené pro předchozího majitele simky že :-)? A fakt je to pořád 15 kč...? Proč to nezdraží jak zdražili těch 20kč na 25 kč :-)?


Hodlám taky zavolat na O2 teď někdy přes týden a poptat se kam se to přesně připojovalo (a co ideálně), prostě nějaké podrobnějí info, fakt mě to zajímá.
SIM Datamanie 100 GB sloužila prakticky všem jenom pro data, resp. málokdo ji využíval na volání. Takže bych se určitě nebál použitého tel. čísla. Nehledě na to, že všichni operátoři na takové SIM obvykle přidělují starší a již nevyužívaná tel. čísla, takže i tak bys dostal číslo, co již někdo kdysi před tebou měl.

Re:O2 předplacenka mi sama spotřebovává kredit
« Odpověď #25 kdy: 26. 01. 2022, 14:53:25 »
prosím správce o smazání, dík
« Poslední změna: 26. 01. 2022, 14:55:05 od Adolf.Shitler.2 »

Re:O2 předplacenka mi sama spotřebovává kredit
« Odpověď #26 kdy: 26. 01. 2022, 14:53:49 »
prosím správce o smazání, dík

Re:O2 předplacenka mi sama spotřebovává kredit
« Odpověď #27 kdy: 26. 01. 2022, 16:25:42 »
10% spotřeby za den odpovídá (sudo cat sys/class/power/battery/current_now hlásí v idle 23-43mA)
data údajně(brát s rezervou) může vyžívat funkce AGPS/SUPL i přestože jsou data údajně vypnutá. viz /(system/)etc/gps(_debug.conf). Někde to musí vyštrachat APN.

-Ostatně muj telefon (a nevím kdo je původce) se snaží vysílat dotazy na xtrapath.izatcloud.com (jsou ale logovány a zablokovány dns filtrem a gps mi funguje normálně) -- Nevíte co je původce? -- tyto dns jména jsou v configu, ale i přesto je má zakomentované.
-Dle mě existuje "stínová" konfigurace gps.conf někde mimo partition  / rootu (anroid má asi 40 partition na mmcblk), která se použije i když jsou vypnutá data a jdou přes gps chip a tedy OS do tohoto nevidí (něco jako firmware rootkit))
-Například je mi divné že ip addr show up hlásí že má ip a dokonce je LOWER_UP,UP adresu i když mám data vypnutá
-doporučil bych reklamaci , pokud hlásí množství dat 0B - sami si o to říkají. 0B není nic, tudíž účtují neoprávněně.
- účtování konzultuj se svým operátorem(výpisem). Já například vidím v datových přenosech sloupec "Volané" číslo. Jak jsem zjistil, něco jsou regularní data, něco "zvýhodněná data" (jako vodafone passy) a třetí jsem nezjistil uplně najisto - údajně servisní provoz ale je to provoz na do "administrace" /samoobsluhy. . Teoretick další mohou být VOLTE, MMS a "videohovory" a traffic "mimo aplikační procesor"

-Požádej operátora o výpis data retention jako nějaký týpek Jan cibulka a právník asi Vobořil z ridiluculem remedium.

- údajně telefony xiaomi mohou posílat SMS "domů". V jednom případě legitimně. při pokusu o odemčení bootloaderu se verifikuje číslo přímo v aplikaci Odemknutí - - tato sms samozřejmě ve zprávách není (ne že by šla přes baseband, ale aplikace zprávy která ovládá smsky ji jednoduše může filtrovat)