Collabora Office už dnes (částečně) taky přepsali do PHP, takže se dá nainstalovat jedním kliknutím jako ostatní aplikace. Navíc má od NC23 upravený vzhled, aby lépe zapadal do Nextcloudu.
Mezi CO a OO je podstatný rozdíl v architektuře. OO převádí dokumenty na JSON a posílá ho do prohlížeče, kde běží tlustý klient, který to všechno zpracovaná. Má tedy nižší požadavky na server a přenosovou rychlost. CO má na straně klienta prakticky plnohodnotné LibreOffice, které provádějí změny v dokumentu na serveru a do tenkého klienta v prohlížeči uživatele posílají jen bitmapy. Má to vyšší požadavky na prostředky na serveru a na vyšší přenosovou rychlost. Na druhou stranu to má podstatně širší podporu formátů a větší množství funkcí než OO, je to blíže klasickému kancelářskému balíku.
Ta nejpodstatnější věc, díky které u mě vyhrává CO, je to, že změny zapisuje transparentně přímo do souboru. Můžu si tak potom ten dokument otevřít přes desktopového klienta NC v desktopovém LibreOffice a upravovat soubor klidně dál tam. OO si drží změny v těch svých JSONech ve vlastní databázi. Pokud je chce člověk dostat do souboru, musí dokument exportovat. Z tohoto pohledu je ta integrace s Nextcloudem slabá a myslím, že je to důvod, proč se Nextcloud rozhodl primárně spolupracovat s Collaborou.
Jinak CO se dá v Nextcloudu používat různými způsoby. Nejjednodušeji to jde přes tu aplikaci Build-in CODE server, kterou nainstalujete jedním kliknutím. I když je na tom výkonnostně nejhůř, tak ji používám, protože to je jednoduché a žere to nejmenší prostředky. Na občasné otevření a editaci souboru v několika uživatelích to stačí. Na cokoliv většího je pak lepší si rozjet samostatnou serverovou instanci CO (např. v Dockeru) a k ní se připojit. A pak poslední možnost je se připojit k externí instanci provozované jako služba. Tam většinou chtějí 3 eura/uživatel/měsíc, výkonnostně to mají odladěné a nemusí to člověk řešit.