Editování souborů přes kdesu dolphin

jadd

Editování souborů přes kdesu dolphin
« kdy: 24. 03. 2010, 14:49:24 »
Jde vám spustit "kdesu dolphin" a pomocí jeho kontextové nabídky otevřít soubor ?
Problém je probírán zde a zde

Máte taky stále ten samý problém, u mě osobně rady z těch fór nezabírají?!
« Poslední změna: 24. 03. 2010, 16:08:00 od Petr Krčmář »


jadd

Re: Editování souborů přes kdesu dolphin
« Odpověď #1 kdy: 24. 03. 2010, 16:38:31 »
Jde to takhle ale jen přes konzoli.
Kód: [Vybrat]
su root
dbus-launch dolphin

Znáte lepší způsob ?

mine

Re: Editování souborů přes kdesu dolphin
« Odpověď #2 kdy: 24. 03. 2010, 18:08:19 »
Jestli víš, co chceš dělat, není lepší spustit to, co potřebuješ? Třeba
$ kdesu kwrite /etc/fstab  když tak vzpomínám na svoje začátky. A když už spustíš konzoli a su, vyzkoušej si MidnightCommander - mc. Pokud ti jde o úpravu konfiguráků, je to ideální věc a obsahuje ho snad každá linuxová distribuce.

A jestli ti můžu ještě poradit, pracuj s kopiemi všech souborů, které jsou běžnému uživateli nedostupné. Tedy - daný soubor si najdi, otevři, ulož jako [název].original, edituj a na konci ulož jako [název] někde v /home. Spusť root shell a zkopíruj nový soubor na požadované umístění (ať už /etc nebo kdekoliv). 

jadd

Re: Editování souborů přes kdesu dolphin
« Odpověď #3 kdy: 24. 03. 2010, 20:52:04 »
Máš pravdu ale zkus si například otevřít nějaký výměnný disk a pomocí "mc" z něj zkopírovat soubor nebo radši nějaký adresář který obsahuje stovky souborů a umistit to do systémové složky. Jde to? a jak snadno?
« Poslední změna: 24. 03. 2010, 20:54:53 od Daja51 »

Petr

Re: Editování souborů přes kdesu dolphin
« Odpověď #4 kdy: 24. 03. 2010, 23:12:26 »
Máš pravdu ale zkus si například otevřít nějaký výměnný disk a pomocí "mc" z něj zkopírovat soubor nebo radši nějaký adresář který obsahuje stovky souborů a umistit to do systémové složky. Jde to? a jak snadno?
Když spustíš mc jako root, tak by s tím neměl být problém.

na okraj: Spouštění grafických aplikací jako root se považuje za bezpečnostně špatné. Ideálně by se měla jen provést konkrétní akce - bez běhu celého dolphina, editoru nebo podobných věcí pod rootem - a autentizovat to přes policykit. Zkus se podívat, jestli dolphin nemá nějakou integraci s policykitem. Já používám GNOME a tam tahle věc prostě chybí. Dokonce i ve Windows 7 už tohle funguje.


mine

Re: Editování souborů přes kdesu dolphin
« Odpověď #5 kdy: 25. 03. 2010, 11:13:00 »
2Petr: ad1 do policykitu bych - jako začátečník rozhodně - nechytal.
ad2 xTerm je grafická aplikace. Nebezpečí je téměř výhradně ze strany uživatele. A je jedno, jestli je to v konzoli, nebo v Xech.

mc je (snad ve všech lokalizovaných linuxových distribucích) komplet v češtině, takže si stačí přečíst dokumentaci - není to nic složitého. K dotazu: v jednom (řekněme levém) panelu přejdeš na cílový adresář, v druhém (tedy pravém) najdeš zařízení (pravděpodobně /media/disk). Zmáčneš <*>,<F5> a je to.

mc můžeš použít i pro prohlížení <F3> nebo editaci <F4> konfiguráků a na spoustu jiných věcí, zvládá ftp, smb... Pro mě je to univerzální opravář, když třeba spadnou Xka. Nebo pro vzdálenou správu přes ssh atd atd atd.

jadd

Re: Editování souborů přes kdesu dolphin
« Odpověď #6 kdy: 25. 03. 2010, 13:22:08 »
No dobře, a co když někdo potřebuje zkopírovat 700 z 1000 souborů ze složky, tam už ti ta hvězdička asi nepomůže asi by si musel označit těch 700souborů po jednom kdežto v Dolphinovi to vybereš do minuty.

mine

Re: Editování souborů přes kdesu dolphin
« Odpověď #7 kdy: 25. 03. 2010, 14:03:38 »
Přečti si dokumentaci. Zkus třeba filtrování - <F9> "Levý"->"Filtr". Stejná funkčnost jako na komandlajně (závorky, hvězdičky a otazníky, podmínky oddělené mezerou...). Jak v delfínovi vybereš (z klasickýho ikonkovýho pohledu) 700 z 1000 např. podle typu během minuty? Přepneš se na seznam, setřídíš a vybereš, jasně. Takže to stejně vypadá jako starý dobrý midnight commander... A v něm to máš za sekundu. Akorát ti z panelu nevyskočí poznámka, že je hotovo.
A když nemáš X (právě dneska mi aktualizace přepsala xorg.conf, takže xserver nenastartoval)?
X jsou pro usera, cli je pro roota. Pokud seš obojí, nauč se obojí. mc je rozhodně jednodušší než vi a parametry pro cp.

FreeBSD na tebe! To bys aspoň poznal, co je shell a proč ho pořád tolik uživatelů preferuje. Commander je nadstavbou shellu, která - už tak příjemnou - práci s komandlajnou ještě vylepšuje. A fakt to myslím vážně, bez náznaku ironie.
A ještě jedna poznámka - existuje spousta nástrojů pro spoustu úkolů. Není dobré je zaměňovat. Delfín je fajn na zobrazování obsahu složek v /home, ale na prohlížení tisícovek souborů v adresářích systému se moc nehodí. Stejně tak pouštět mp3 přes bash taky můžeš, ale radši si pustíš nějaký Xový klikací přehrávač.

Jo a pro kopírování taky můžeš použít něco jako skript, který může mít svoje parametry, zařízení připojí, zkopíruje požadované soubory a zařízení zase odpojí, soubory přejmenuje atp. To jsou věci, které v KDE musíš udělat ručně. Nebo si ten skript napíšeš a budeš ho spouštět z kvězdičky, ale stejně poběží v shellu/bashi.
Jestli se chceš naučit něco o *nixech, cat, grep, for, if a bash jsou tvoji noví kamarádi. BTW, co máš za distro?

jadd

Re: Editování souborů přes kdesu dolphin
« Odpověď #8 kdy: 25. 03. 2010, 14:26:15 »
Ok, stačí mi Gentoo který z FreeBSD vychází ale ve starém správci =<KDE3.5 to fungovalo, jsem toho názoru že je to spíš chyba kterou doufám vývojáři opraví.

mine

Re: Editování souborů přes kdesu dolphin
« Odpověď #9 kdy: 25. 03. 2010, 14:52:27 »
Jenom sis nevšiml, že v kde3 je defaultní Konqui, a žádnej delfín. Zkus 'kdesu konqueror', stopro to bude fungovat. Delfín je lepší, taky větší, možná omezenější co do přístupu, ale tím bezpečnější.

Spíše než "odstranění chyby" bych očekával pokračování v politice nepřístupnosti. Kdesu jsem použil snad dvakrát v životě, už ani nevím proč.

Gentoo je rozhodně dobrá volba, ale o Beastie jsem se zmínil hlavně proto, že po instalaci tě nečeká gnome nebo kde, dokonce ani windowmaker. A to i v případě, že je nezapomeneš nainstalovat. Prostě musíš upravit jeden konfigurák, přepsat v něm jedno jediné slovo, možná dvě. Když nevíš kterej, seš v háji. A tak je to se vším v BSD, což je podle mě plus - chceš poznat systém? Tak se dívej a hodně čti. Chceš používat systém? Stáhni si frisbie.
Jasně, nezapomínám, bavíme se o linuxu, ne unixu, ale to je celkem fuk. Vzhledem k tomu, že jsme na root.cz, předpokládám, že chceš poznat, jak systém pracuje, aby sis ho mohl vyladit. Tak poznávej, hodně čti a hodně hledej. Nečti pochybná ubuntu-fóra, čti dokumentaci (nic proti ubuntu, jen uživatelé mi občas připadnou - no prostě ubunťáci...) A jestli ladíš systém, který neznáš, očekávej kernel panic.

jadd

Re: Editování souborů přes kdesu dolphin
« Odpověď #10 kdy: 25. 03. 2010, 16:04:06 »
Citace
Nečti pochybná ubuntu-fóra, čti dokumentaci

Budeš se divit ale pokud nejsi programátor tak si z oficiálních dokumentací jako jsou (kde.org,gnu.org,freedesktop.org) nic neodneseš.
Mluvím teda za sebe.

Zkoušel jsem tomu dát přednost právě před fórama, kde jsou samé nesmyslnné ankety, a flame a prokousávat se tím než najdeš nějakou kloudnou radu mě unavuje.
 :-\
Proč to vždy skončí k něčemu jinýmu než k tématu :-X

mine

Re: Editování souborů přes kdesu dolphin
« Odpověď #11 kdy: 26. 03. 2010, 12:07:11 »
Ale kdesu konqueror funguje i v KDE4, že? A stačilo si všimnout, že místo konquiho tam je delfín - psals, žes používal i KDE3.
A co vidíš složitého, když napíšeš man mc? Jestli se chceš šťourat v systému, nauč se číst dokumentaci a pracovat s komandlajnou, hlavně bash. Jestli ho chceš jen používat, nepřihlašuj se na roota kromě instalace a aktualizace sw. Jinak to vidím na reinstall co dva týdny. Tečka.

jadd

Re: Editování souborů přes kdesu dolphin
« Odpověď #12 kdy: 26. 03. 2010, 14:45:46 »
Tak z toho už jsem se poučil, proto si u každé změny dělám komentáře. Zaplať Pánbohovi že většina manuálových stránek je dostatečná. ;)
Já měl hlavně na mysli manuálové stránky co se týká projektu freedesktopu.org, myslím si že jsou dost stručné. :-\
Naštěstí dokumentace pro Gentoo je na dost slušné úrovni že tam najdu i to co na freedesktop.org jsem nenašel.
U Konquerororu jsem nenašel kde bych mohl připojit zařízení, řekl bych že Konqueror v Kde4, neintegroval nový systém přípojování. A připojovat zařízení v Dolphinu a pak otevírat Konqueror je trochu na hlavu.
 

mine

Re: Editování souborů přes kdesu dolphin
« Odpověď #13 kdy: 26. 03. 2010, 15:35:59 »
U Konquerororu jsem nenašel kde bych mohl připojit zařízení, řekl bych že Konqueror v Kde4, neintegroval nový systém přípojování. A připojovat zařízení v Dolphinu a pak otevírat Konqueror je trochu na hlavu.
O připojování se přece stará hal/dbus subsystém. Nic tak závratně nového, funguje bez problémů...

A jestli se ti nepřipojuje flashka (BSD default, nevím, jak je na tom gentoo), tak musíš do policykitu. Doporučuju ruční editaci - xml je základ spousty dokumentů od opendocument přes svg a playlisty po konfiguráky.
Na hlavu je pouštět kdesu na jakýhokoliv správce oken. Ale když chceš.. Zkus tohle:
kdesu konqueror /
Říkej tomu kouzlo, vlevo máš klasickej panel, nastartoval v režimu filemanageru na zadaným umístění. Ale prosím tě, nestěžuj si, že tam není amarok. Pouštět si muziku jako root, to už není na hlavu. To je naruby a ptákem ven.


jadd

Re: Editování souborů přes kdesu dolphin
« Odpověď #14 kdy: 26. 03. 2010, 16:15:07 »
A co vyřeším tím "kdesu konqueror /"

Další slova komentovat nebudu ::)