Smazání disku s Ubuntu

Oliveres

Smazání disku s Ubuntu
« kdy: 13. 07. 2011, 18:19:04 »
Hola, mám problém. Nejsem zkušený uživatel Ubuntu ani jiného os Linux, ale dostal jsem jej na novém laptopu Vostro V130 DELL, jelikož mám licence MS Windows 7 na nekolika PC, tak jsem si chtel systém sám jednoduše přeinsatlovat.  Nyní nastal problém. Vytvořil jsem z DVD bootvací flashdisk kde mám W7,  ale nejak mi to nejde standartne přeformátovat a nainstalovat system. Tak bych potřeboval poradit, jak zformatovat Ubunutu a naformatovat v NTFS bez bootovacího disku.
Děkuji 
« Poslední změna: 18. 07. 2011, 10:26:54 od Petr Krčmář »


Mitch

Re: format disku, kde je Ubuntu
« Odpověď #1 kdy: 13. 07. 2011, 19:03:19 »
A to nejde naformatovat znamena co? Pokud chces disk zformatovat, tak je uplne jedno, co na nem ted mas, vse se proste smaze a vytvori novy oddil s NTFS. Formatovani je normalne v instalatoru windows, staci vybrat disk a dat formatovat. Teda aspon takhle si to pomatuji, windows 7 uz jsem naky patek neinstaloval.
Ale pokud muzu doporucit, vyzkousejte aspon na chvili to Ubuntu. Pokud nebude notebook slouzit na hrani her (coz u tohoto notebooku/netbooku nepocitam), ale jen na web a nejakou tu kancelarinu, tak si myslim, ze je to lepsi volba nezli tam cpat sedmy, ac legalni.

JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re: format disku, kde je Ubuntu
« Odpověď #2 kdy: 13. 07. 2011, 20:02:28 »
Otazka je, jestli Widle uz umi delat s jinymi, nez MS oddily. To byl s MS nastroji vzdy problem. Lepsi je pustit terminal, napsat su cfdisk /dev/sda nebo co je to za disk a zbourat oddily a zapsat. Pokud tedy cfdisk neodmitne delat s namontovanym diskem. To by bylo nutno zabootovat z nejakeho live cd a udelat vyse uvedene.

pepa

Re: format disku, kde je Ubuntu
« Odpověď #3 kdy: 13. 07. 2011, 21:42:30 »
win 7 umožňuje format i jiného než ms oddílu toto:
"ale nejak mi to nejde standartne přeformátovat a nainstalovat system"
bych viděl na problém mezi židlí a klávesnicí.

Jozifek

Re: format disku, kde je Ubuntu
« Odpověď #4 kdy: 13. 07. 2011, 23:42:46 »
Nejsem zkušený uživatel....
to nejsi, ale nejsem si jist,ze ty zkusenosti prijdou s W7 ...


Re: format disku, kde je Ubuntu
« Odpověď #5 kdy: 14. 07. 2011, 12:28:23 »
Otazka je, jestli Widle uz umi delat s jinymi, nez MS oddily. To byl s MS nastroji vzdy problem. Lepsi je pustit terminal, napsat su cfdisk /dev/sda nebo co je to za disk a zbourat oddily a zapsat. Pokud tedy cfdisk neodmitne delat s namontovanym diskem. To by bylo nutno zabootovat z nejakeho live cd a udelat vyse uvedene.
No každopádně i microsoftí fdisk by měl být schopen smazat jemu neznámou partition a vytvořit na jejím místě svoji.

Re: format disku, kde je Ubuntu
« Odpověď #6 kdy: 14. 07. 2011, 12:29:34 »
win 7 umožňuje format i jiného než ms oddílu toto:
"ale nejak mi to nejde standartne přeformátovat a nainstalovat system"
bych viděl na problém mezi židlí a klávesnicí.
Nevím o tom, že by si Win7 poradili s ext3fs oddíly.

Re: format disku, kde je Ubuntu
« Odpověď #7 kdy: 14. 07. 2011, 12:33:17 »
Jestli z toho chcete udělat počítač jen s Windows 7, tak bych doporučil pustit fdisk, všechno smazat a vytvořit si vlastní oddíl/y podle svých představ. Kdyby to nešlo, tak k témuž použít live distribuci gpared (http://gparted.sourceforge.net/livecd.php).

pavel

Re: format disku, kde je Ubuntu
« Odpověď #8 kdy: 14. 07. 2011, 13:33:17 »
win 7 umožňuje format i jiného než ms oddílu toto:
"ale nejak mi to nejde standartne přeformátovat a nainstalovat system"
bych viděl na problém mezi židlí a klávesnicí.
Nevím o tom, že by si Win7 poradili s ext3fs oddíly.

Pokud myslíte poradit ve smyslu odstranit celý oddíl, tak to samozřejmě instalátor windows zvládne.

Olaf

Re: format disku, kde je Ubuntu
« Odpověď #9 kdy: 14. 07. 2011, 13:54:39 »
Problém nemusí být v oddílech, ale v Partition Table. Pokud je v notebooku (Ubuntu) použita GUID Partition Table (oproti MBR), MS fdisk si s tím neporadí.

Jednou z možností je "smazat" sektor 0 (LBA 0) a pak spustit instalaci Window (včetně vytvoření a naformátování nového oddílu), ale jednodušší by pro Vás mohlo být použití výše uvedeného GParted (http://gparted.sourceforge.net/livecd.php), který mj. umí vytvořit Partition Table (tabulku oddílů) různých typů. Pro Vás (Windows 7) to je Partition Table MS-DOS neboli MBR.

Re: format disku, kde je Ubuntu
« Odpověď #10 kdy: 14. 07. 2011, 14:46:14 »
jelikož mám licence MS Windows 7 na nekolika PC, tak jsem si chtel systém sám jednoduše přeinsatlovat
A zvláštní licenci pro ten Dell Vostro V130 máš?

JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re: format disku, kde je Ubuntu
« Odpověď #11 kdy: 14. 07. 2011, 15:33:36 »
Ivo Peterka: Mam dojem, ze jste s MS fdiskem moc nedelal. Ano, teoreticky by mel umet smazat cizi oddily. Ovsem v praxi casto akorat umel rozpoznat, ze oddil je cizi. Pricemz cizi u fdisku z W9x znamenalo tusim i NTFS a vysledky byly stejne oslnujici, jako treba v pripade ext.

V praxi pokus o smazani totiz vypadal takto: Pustite fdisk, vypisete oddily, vidite oddil oznaceny jako "other". Date smazat, je vam receno, ze napred musite smazat logicke disky. Date vypsat logicke disky a je vam receno, ze tam zadne nejsou. Opakujete pokus o smazani ciziho oddilu, je vam receno, ze napred musite smazat logicke disky. Cili zabootujete Linux a udelate to z nej. Tusim, ze se toto delo i v pripade, ze ten cizi oddil ani nebyl extended.

Dnes se ve Widlich pouziva Disk Manager, cili existuje jista sance, ze neni tak dementni, jako stary fdisk. Ale pro jistotu bych nenasazoval latku ocekavani prilis vysoko a pouzil Linux.

NA

Re: format disku, kde je Ubuntu
« Odpověď #12 kdy: 14. 07. 2011, 17:11:00 »
Nyní nastal problém. Vytvořil jsem z DVD bootvací flashdisk kde mám W7,  ale nejak mi to nejde standartne přeformátovat a nainstalovat system.
Také jsem nikdy nedokázal z instalačky Windows nainstalovat systém. Vždycky jen Widows. :-)

Olaf

Re: format disku, kde je Ubuntu
« Odpověď #13 kdy: 14. 07. 2011, 19:12:43 »
to NA: To jsem přehlédl, že se Oliveres pokouší z instalačky Windows 7 instalovat operační systém. Tak to opravdu nejde :-) .

Olaf

Re: format disku, kde je Ubuntu
« Odpověď #14 kdy: 14. 07. 2011, 19:16:45 »
Ostatně, co se s ním děje, že se neozval? Všichni se tu můžou přetrhnout, aby mu pomohli, a Oliveres mlčí :-) .