Jak generovat kód inkarty na PC

Re:Jak generovat kód inkarty na PC
« Odpověď #15 kdy: 06. 01. 2022, 17:18:15 »
Pro upřesnění:

I neměnný podpis jednotlivých částí zaručí že údaje jsou intaktní, jízdenka na inKartu odkazuje pouze identifikátorem inKarty který obsahuje, domnívám se že toto propojení není samo o sobě nijak kryptograficky zabezpečeno.


Re:Jak generovat kód inkarty na PC
« Odpověď #16 kdy: 06. 01. 2022, 17:24:09 »
obyčejné screenshoty toho měnícího se kódu v aplikaci a podíval se jestli se jednotlivé "frames" mění v čase (porovnat klidně jako obrázky)
Předpokládám, že se nebavíme o jízdence, ale o InKartě. Tam se mění celý QR kód (všechny jeho dlaždice) každou vteřinu – na to nepotřebuju screenshoty a porovnání obrázků, na to mi stačí oči.

- QR kód jízdenky může být vytištěný
Pro jízdenky (o kterých tu ale podle mne nediskutujeme) se používá aztécký kód, ne QR kód.

Nevidím žádný přínos toho že by ty kódy v aplikaci byly nějak "dynamicky" podepisované, nebo spojené dohromady (myslím tím inKartu a jízdenky). Naopak by to celý systém jenom komplikovalo a chovalo se v různých scénářích.
Někde dříve tady bylo zmíněno, že kód InKarty obsahuje i naposledy koupené jízdenky. Což by dávalo smysl – průvodčí může načíst jenom InKartu a pokud v ní budou uložené i poslední jízdenky, bude to celé fungovat offline (po stažení jízdenky do aplikace).

Re:Jak generovat kód inkarty na PC
« Odpověď #17 kdy: 06. 01. 2022, 18:33:16 »
obyčejné screenshoty toho měnícího se kódu v aplikaci a podíval se jestli se jednotlivé "frames" mění v čase (porovnat klidně jako obrázky)
Předpokládám, že se nebavíme o jízdence, ale o InKartě. Tam se mění celý QR kód (všechny jeho dlaždice) každou vteřinu – na to nepotřebuju screenshoty a porovnání obrázků, na to mi stačí oči.

Domnívám se že se tak děje proto, že se data inKarty nevejdou do jednoho QR kódu (je tam ta barevná fotografie), a tudíž pořád dokola rotuje několik QR kódů které ta data inKarty postupně do čtečky přenesou.

Mnou navržené porovnávání směřuje k zjištění toho zda jde opravdu o stále stejnou smyčku (dat podepsaných jednou provždy na serveru při nákupu inKarty), a nebo zda jsou ty kódy generovány/podepisovány nějak složitěji v aplikaci.

- QR kód jízdenky může být vytištěný
Pro jízdenky (o kterých tu ale podle mne nediskutujeme) se používá aztécký kód, ne QR kód.

Moje domněnka byla (a pravděpodobně jsem se, když o tom teď přemýšlím, mýlil) že kódy jízdenek (to že jde o Aztec a ne QR kódy je technický detail) jsou také zařazeny do té animace. Vzpomněl jsem si nicméně na situaci která nasvědčuje opaku: průvodčí eTicket po načtení animace neviděla (nebyl tedy stažený do její čtečky kde by se spároval s načtenou inKartou), a požádala mě abych jej ukázal zvlášť.

Nevidím žádný přínos toho že by ty kódy v aplikaci byly nějak "dynamicky" podepisované, nebo spojené dohromady (myslím tím inKartu a jízdenky). Naopak by to celý systém jenom komplikovalo a chovalo se v různých scénářích.
Někde dříve tady bylo zmíněno, že kód InKarty obsahuje i naposledy koupené jízdenky. Což by dávalo smysl – průvodčí může načíst jenom InKartu a pokud v ní budou uložené i poslední jízdenky, bude to celé fungovat offline (po stažení jízdenky do aplikace).

K tomu viz moje zkušenost výše. Moje úvaha byla že pokud ta animace obsahuje jak inKartu tak jízdenky, jejich kódy jsou oddělené (podepsané nezávisle, a fungujícící samostatně), a pouze se po sobě ukazují ve smyčce a čtečka je postupně - nezávisle na sobě - načte.

Re:Jak generovat kód inkarty na PC
« Odpověď #18 kdy: 06. 01. 2022, 21:33:04 »
Přidám svůj poznatek.

Právě jsem si otevřel aplikaci Můj vlak bez jakýchkoli aktuálně platných jízdenek a mohu s jistotou říci, že mi tam (v sekci InKarta) neustále rotují dva totožné QR kódy. Z toho usuzuji, že pravděpodobně jde opravdu jen o přenesení mnoha dat najednou (kvůli fotce).

Re:Jak generovat kód inkarty na PC
« Odpověď #19 kdy: 07. 01. 2022, 09:20:27 »
Domnívám se že se tak děje proto, že se data inKarty nevejdou do jednoho QR kódu (je tam ta barevná fotografie), a tudíž pořád dokola rotuje několik QR kódů které ta data inKarty postupně do čtečky přenesou.
Máte pravdu, u mne to vypadá, že se tam střídají dva stejné QR kód. To je zajímavé řešení – a vysvětluje to, proč to čtení čtečkou průvodčích trvá tak dlouho.

Vzpomněl jsem si nicméně na situaci která nasvědčuje opaku: průvodčí eTicket po načtení animace neviděla (nebyl tedy stažený do její čtečky kde by se spároval s načtenou inKartou), a požádala mě abych jej ukázal zvlášť.
To nemusí svědčit o opaku – je možné, že se vám jízdenka nestáhla do aplikace. Já jsem vycházel z téhle citace:

a pak tohle https://zpravy.aktualne.cz/finance/virtualni-in-karta-v-mobilu/r~d7508122fac811e7aabeac1f6b220ee8/

QR kód má v sobě zašifrovanou fotografii, osobní údaje o uživateli, seznam slevových aplikací a také čerstvě zakoupených jízdenek. To umožňuje vlakovému personálu provést kontrolu off-line a zároveň jej nelze kopírovat, čímž se výrazně zvyšuje ochrana proti zneužití," říká Miloslav Kopecký, předseda představenstva divize České dráhy - Informační systémy.

To, že jsou v QR kódu zakódované i čerstvě zakoupené jízdenky by si myslím novinář jen tak nevymyslel.


Re:Jak generovat kód inkarty na PC
« Odpověď #20 kdy: 07. 01. 2022, 11:01:41 »
Vzpomněl jsem si nicméně na situaci která nasvědčuje opaku: průvodčí eTicket po načtení animace neviděla (nebyl tedy stažený do její čtečky kde by se spároval s načtenou inKartou), a požádala mě abych jej ukázal zvlášť.
To nemusí svědčit o opaku – je možné, že se vám jízdenka nestáhla do aplikace.

Rozumím, nicméně v mém případě to bylo tak že ta jízdenka byla přímo v té aplikaci koupená, a ukázat jí znamenalo akorát přejít na jinou obrazovku a nechat čtečku ať jí načte zvlášť ze statického obrázku v detailu jízdenky.

Až pojedu příště tak se na ten animovaný QR kód podívám pořádně jestli v něm s nákupem jízdenky přibyl "frame" nebo ne.

V tom citátu z novin může být ledacos ztraceno v překladu nebo řečeno technicky nepřesnou zkratkou. Třeba se jenom pokoušeli říct že je to všechno offline v "QR" kódech v té aplikaci.

Re:Jak generovat kód inkarty na PC
« Odpověď #21 kdy: 07. 01. 2022, 11:32:28 »
Načtení inKarty opravdu trvá déle, takže asi je opravdu potřeba načíst více kódů.

Co se týče jízdenek koupených přes aplikaci s inKartou (vázaných na cestujícího s inKartou), tak stačí načíst inKartu a jízdenky se už dále neskenují. Naopak to nefunguje, takže když napřed ukážete jen tu jízdenku, bude potřeba ještě dodatečně naskenovat inKartu, k prokázání identity/slevy. To ale dává smysl.

Re:Jak generovat kód inkarty na PC
« Odpověď #22 kdy: 07. 01. 2022, 13:32:46 »
Jeste jedna vec, u virtualni inKarty je moznost mit ten QR kod vytisteny nebo jako obrazek v mobilu, po overeni udaju mi prisel email s pdf, ve kterem je dvojice QR, nad kterou je napsano:

V případě vybití či poškození mobilního telefonu ukažte tuto kartičku průvodčímu.

na tom obrazku je naznak, ze se to ma prehnout aby to bylo oboustranne. Samozrejme to asi nebude stacit pri kontrole v zahranici, ale pri kontrole pruvodcim CD by melo stacit mit ten QR, jizdenku maji ulozenou v POPce.

Re:Jak generovat kód inkarty na PC
« Odpověď #23 kdy: 07. 01. 2022, 13:35:10 »
Co se týče jízdenek koupených přes aplikaci s inKartou (vázaných na cestujícího s inKartou), tak stačí načíst inKartu a jízdenky se už dále neskenují. Naopak to nefunguje, takže když napřed ukážete jen tu jízdenku, bude potřeba ještě dodatečně naskenovat inKartu, k prokázání identity/slevy. To ale dává smysl.
Což pořád neřeší, zda jsou jízdenky offline uloženy v mobilu cestujícího nebo ve čtečce průvodčího. Osobně mi dává větší smysl ta první varianta, protože se dá předpokládat, že když cestující kupuje jízdenku z mobilu, stihne se ještě jízdenka stáhnout. A jde o jednu nebo pár jízdenek. Zatímco průvodčí je dlouho ve vlaku, kde to se signálem nebývá nejlepší, musely by se mu tam nové jízdenky posílat každých pár minut – a pokud čtečka neví, na jakém vlaku průvodčí zrovna je a kde bude pak, musela by stahovat všechny jízdenky z celé republiky.

Ale o kterou variantu jde se snadno zjistí, až někdo z diskutujících nějakou jízdenku koupí :-)

Re:Jak generovat kód inkarty na PC
« Odpověď #24 kdy: 07. 01. 2022, 13:36:51 »
Jeste jedna vec, u virtualni inKarty je moznost mit ten QR kod vytisteny nebo jako obrazek v mobilu, po overeni udaju mi prisel email s pdf, ve kterem je dvojice QR, nad kterou je napsano:

V případě vybití či poškození mobilního telefonu ukažte tuto kartičku průvodčímu.

na tom obrazku je naznak, ze se to ma prehnout aby to bylo oboustranne. Samozrejme to asi nebude stacit pri kontrole v zahranici, ale pri kontrole pruvodcim CD by melo stacit mit ten QR, jizdenku maji ulozenou v POPce.
Jsou QR kódy v tom PDF shodné s tím, co ukazuje aplikace? Pokud ano, zkuste je porovnat ještě v okamžiku, kdy budete mít zakoupenou nějakou jízdenku.

Re:Jak generovat kód inkarty na PC
« Odpověď #25 kdy: 07. 01. 2022, 13:39:29 »
Načtení inKarty opravdu trvá déle, takže asi je opravdu potřeba načíst více kódů.

Co se týče jízdenek koupených přes aplikaci s inKartou (vázaných na cestujícího s inKartou), tak stačí načíst inKartu a jízdenky se už dále neskenují.

To jsem si také myslel, ale podle osobní zkušenosti to platí jen když je ta jízdenka už stažená na čtečce průvodčího (ze serveru). Pak se automaticky spáruje s tou načtenou inKartou kartou, stejně jako jízdenka koupená na webu. Pokud tam ale ta jízdenka (ještě) není, je třeba následně ukázat i ten Aztec kód jízdenky v aplikaci. Je to hodně neobvyklé, jezdím dost pravidelně a stalo se mi to zatím jednou.

Re:Jak generovat kód inkarty na PC
« Odpověď #26 kdy: 07. 01. 2022, 13:48:46 »

Což pořád neřeší, zda jsou jízdenky offline uloženy v mobilu cestujícího nebo ve čtečce průvodčího.

Když si jízdenku kupuju v aplikaci, musím být online a jízdenka se mi s potvrzením nákupu stáhne a uloží do aplikace pro offline použití.

Do čtečky průvodčího se jízdenka také stáhne, podle zkušenosti během několika minut pokud je na signálu.

Tím se to IMHO celé převede na původní řešení párování inKarty v rukou zákazníka s jízdenkou v čtečce, jako při nákupu z webu. Pokud jízdenka v čtečce není, zákazník ji ukáže v aplikaci (stejně jako by ji ukázal na papíře kdyby si jí koupil na webu a vytisknul doma, je to prostě ten samý obrázek).


Re:Jak generovat kód inkarty na PC
« Odpověď #27 kdy: 07. 01. 2022, 13:55:51 »
Jeste jedna vec, u virtualni inKarty je moznost mit ten QR kod vytisteny nebo jako obrazek v mobilu, po overeni udaju mi prisel email s pdf, ve kterem je dvojice QR, nad kterou je napsano:

V případě vybití či poškození mobilního telefonu ukažte tuto kartičku průvodčímu.

na tom obrazku je naznak, ze se to ma prehnout aby to bylo oboustranne. Samozrejme to asi nebude stacit pri kontrole v zahranici, ale pri kontrole pruvodcim CD by melo stacit mit ten QR, jizdenku maji ulozenou v POPce.
Tohle podle mne řeší rojoův problém. Buď může na notebooku ukazovat to PDF, nebo pokud to chce „vytunit“, může si udělat aplikaci, která ty dva QR kódy bude zobrazovat na střídačku s frekvencí 1 sekundy.