Protokol pro přenos souborů

Lidumil Všehomír

Protokol pro přenos souborů
« kdy: 13. 07. 2011, 11:06:30 »
Ahoj, potřeboval bych poradit s výběrem protokolu pro přenos souborů a jeho implementací (nebo alespoň nakopnout). Chci aby to samo o sobě umělo (případně umělo pomocí nějakých obezliček):

- omezování rychlosti per uživatel
- počítání objemu přenesených dat
- omezení počtu spojení (per uživatel, per IP)
- šifrované spojení
- zabezpečení, autorizace
- další věci?

Budu rád za každý hint.


Re: Protokol pro přenos souborů
« Odpověď #1 kdy: 13. 07. 2011, 11:31:35 »
A v čem to jako má být? Přenášet soubory umí i HTTP, šifrovaně jako HTTPS

Pavouk106

  • *****
  • 2 395
    • Zobrazit profil
    • Můj blog
    • E-mail
Re: Protokol pro přenos souborů
« Odpověď #2 kdy: 13. 07. 2011, 11:43:59 »
Taky z jakýho na jakej OS? Má to bejt uživatelsky přívětivý (aby to obsloužil víceméně každej) nebo stačí přes řádek? Má to mít nějakou podporu ve freeware programech?

Já neporadím, ale konkretizace dotazu bude jedině dobrá ;-)

Lidumil Všehomír

Re: Protokol pro přenos souborů
« Odpověď #3 kdy: 13. 07. 2011, 12:05:44 »
Bude to linuxový server, na kterém potřebuji rozběhnout cosi ... co mi bude dělat všechny ty užitečné věci, které jsem zmiňoval  :)

Lidumil Všehomír

Re: Protokol pro přenos souborů
« Odpověď #4 kdy: 13. 07. 2011, 12:07:01 »
HTTPS protokol pro přenos souborů (tam i zpět) používat nechci.


mbx

Re: Protokol pro přenos souborů
« Odpověď #5 kdy: 13. 07. 2011, 12:29:43 »
a co pouzit File Transfer Protocol? skoro mi pripada, ze byl k tomuto vytvoren

Lidumil Všehomír

Re: Protokol pro přenos souborů
« Odpověď #6 kdy: 13. 07. 2011, 13:42:03 »
nabízí se nfs, rsync, samba, ftp ... ale rád bych věděl pomocí čeho implementovat všechny jmenované funkcionality ...

lukaz1010

Re: Protokol pro přenos souborů
« Odpověď #7 kdy: 13. 07. 2011, 14:27:14 »

Re: Protokol pro přenos souborů
« Odpověď #8 kdy: 13. 07. 2011, 15:06:17 »
Co se týče protokolu, je to celkem jasné: SFTP nebo WebDAV – šifrování a zabezpečení v pohodě. Ty další vlastnosti záleží na konkrétní implementaci, ne na protokolu jako takovém.

Re: Protokol pro přenos souborů
« Odpověď #9 kdy: 13. 07. 2011, 21:45:20 »
Prave WebDAV / https by mi přišel nejjednodušší. Třeba z Windows se na to člověk doconnecti přes WinInet a nemusí vymýšlet kolo. Sledování přenesených dat, počet spojení a jiných věci lze řešit také zvnějšku, třeba přes nějaký ip filter. Na sledování rychlosti, přenesených dat, počet spojení mu klidne postačí modul do indiána.


Re: Protokol pro přenos souborů
« Odpověď #10 kdy: 13. 07. 2011, 21:46:24 »
sorry za zmatenou odpoved, tu vetu s ip filterem jsem zapomel smazat, ale uz to nemuzu editovat. Dekuji redakci.

Petr_Svetr

Re: Protokol pro přenos souborů
« Odpověď #11 kdy: 14. 07. 2011, 07:44:46 »
Prave WebDAV / https by mi přišel nejjednodušší. Třeba z Windows se na to člověk doconnecti přes WinInet a nemusí vymýšlet kolo. Sledování přenesených dat, počet spojení a jiných věci lze řešit také zvnějšku, třeba přes nějaký ip filter. Na sledování rychlosti, přenesených dat, počet spojení mu klidne postačí modul do indiána.
Velmi vtipne, zkuste si nekdy rozbehat WebDAV a pak to pouzivat z Windows. Kazda verze to ma jinak resene (pocitaji, ze pouzijete IIS, ne Apache) a rozchodit to tak, aby to fungovalo na vsech Widlich je nemozne. Ano, pokud pouzijete extra klienta, tak to funguje, ale na pripojovani disku pres standardni "Pripojit sitovou jednotku" to bude velke trapeni. A to zatim mluvim jenom o cteni, se zapisem, prejmenovanim souboru etc., je to jeste zajimavejsi. WebDAV ano, ale tak na kalendare v Outlooku - jako vzdaleny FS ve Widlich nepouzitelne.

Re: Protokol pro přenos souborů
« Odpověď #12 kdy: 14. 07. 2011, 10:54:36 »
Dobre by bylo uvest, jaci uzivatele to budou pouzivat. Ja obcas narazim na problem uz s tim, kdyz poslu odkaz ftp:// neco, a to i kdyz je to bez hesla a jde to stahnout primo z prohlizece, i kdyz jsem zaslechl, ze snad MS chce podporu tohoto protokolu ze sveho prohlizece odstranit, jak to ted vlaste je?
Pozadavek na instalaci FTP klienta je vetsinou nad moznosti (znalostni i prava na PC) uzivatele :(

Re: Protokol pro přenos souborů
« Odpověď #13 kdy: 16. 07. 2011, 16:17:42 »
Me by zajimalo, jestli to chce programovat, nebo hleda hotove reseni (klienta, servera nebo oboji) treba by mu stacila samba.

nebo sshfs (existuje klient pro windows)

mn

Re: Protokol pro přenos souborů
« Odpověď #14 kdy: 17. 07. 2011, 10:48:49 »
nebo sshfs (existuje klient pro windows)

asi pred pul rokem jsem toho klienta pod winy zkousel (64b myslim), ale bylo to neuveritelne nestabilni - vlezl sem do slozky a slozilo se to. dal sem tomu nekolikrat sanci, ale nevydrzelo to bez padu snad ani minutu..