Zkušeností se spolehlivostí LTFS na páskách

iko

  • ***
  • 146
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Zkušeností se spolehlivostí LTFS na páskách
« kdy: 03. 01. 2022, 10:21:31 »
zdravim

pouzivate niekto na paskach LTFS? Ake s tym mate skusenosti? Da sa na to spolahnut?
« Poslední změna: 03. 01. 2022, 14:17:32 od Petr Krčmář »


Re:Zkušeností se spolehlivostí LTFS na páskách
« Odpověď #1 kdy: 03. 01. 2022, 15:52:04 »
Používal jsem s Quantum mechanikou s LTO7 a teď používám s HPE mechanikou LTO8.
Jediný problém, na který jsem narazil, bylo zaplnění pásky na 100% (dám kopírovat 100GB soubor a na pásce je třeba 10GB volného, takže se zaplní na 100% v půlce kopírování souboru). To se mi na Windows 10 pak chová tak, že přístup k pásce vytuhne a den i více je vytuhlý a nejde s tím hnout. Restart PC pomůže. Jednou se mi stalo, že jsem musel po tomto problému spustit test kontroly pásky a ten jí opravil. Zkoušel jsem z ní pak nějaká data přečíst a vše ok, kontrolní součty souhlasily atd.

Kromě tedy problému se zjevným neošetřením 100% zaplnění (za určitých konstelací) jsem narail ještě na jednu věc, kterým je uvolnění místa. V dokumentaci se psalo, že pro uvolnění místa je nutné mazat posledního uloženého souboru, což se mi nikdy nepodařilo. Smažu pospední nahraný soubor a místo se neuvolní.
Jinak vše ok, na místo si dávat pozor a nekopíruji nic, co nechci smazat a vše ok.
Zdar Max
PS: mám klasické interní varianty mechanik a chce to fakt chladit, jinak se upečou
« Poslední změna: 03. 01. 2022, 16:00:58 od Max Devaine »

iko

  • ***
  • 146
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Zkušeností se spolehlivostí LTFS na páskách
« Odpověď #2 kdy: 04. 01. 2022, 08:06:48 »
Aha, takze inak ako ok. Mazanie nejak nebudem prevadzkovat, je to na archivaciu. Mam LTO7 od IBM, Linux. S tym  miestom, nie je to koli kompresii? A mam externu mechaniku, huci to jak krava (asi vetrak).

M Z

Re:Zkušeností se spolehlivostí LTFS na páskách
« Odpověď #3 kdy: 04. 01. 2022, 09:00:46 »
Zkusenosti s LTFS mam minimalni, zkousel jsem to jen ze zvedavosti par dni, ale pouzivat ltfs na archivaci je nesmysl. Jsi si jisty, ze ltfs bude mozne zprovoznit napr. za 10 nebo 15 let? Nic bych nevymyslel a pouzil tar ;). Stejne budes potrebovat delat minimalne dve kopie archivovanych dat.

iko

  • ***
  • 146
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Zkušeností se spolehlivostí LTFS na páskách
« Odpověď #4 kdy: 04. 01. 2022, 14:54:31 »
Zkusenosti s LTFS mam minimalni, zkousel jsem to jen ze zvedavosti par dni, ale pouzivat ltfs na archivaci je nesmysl. Jsi si jisty, ze ltfs bude mozne zprovoznit napr. za 10 nebo 15 let? Nic bych nevymyslel a pouzil tar ;). Stejne budes potrebovat delat minimalne dve kopie archivovanych dat.

No na tare sa mi nepaci, ze musim pouzivat mt, nemam ziadny "katalog" co na paske je, nemam ani ziadne nazvy suborov. Mam tam len zaznamy. A nechcem pouzivat ziadne velke systemy, potrebujem si zalohovat len velke ztarovane baliky dat. Alebo existuje nejaky jednoduchy "menezment", aby som vedel kde na akej paske je co ulozene (nemyslim tym txt subor).


iko

  • ***
  • 146
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Zkušeností se spolehlivostí LTFS na páskách
« Odpověď #5 kdy: 04. 01. 2022, 14:55:38 »
LTFS zatial len skusam, tak zistujem co a ako ale utilitku mt sa mi pouzivat nechce. Chcelo by to na paske nejaky "listing" s nazvami, co som tam ulozil.