Koupím procesor Celeron G3900T

robin martinez

  • *****
  • 1 138
  • Have you hugged your toilet today?
    • Zobrazit profil
    • Null Storage
    • E-mail
Koupím procesor Celeron G3900T
« kdy: 29. 12. 2021, 08:49:34 »
Koupim vyse zmineny procesor, pouze variantu 'T' - jde mi o spotrebu.

Nabidnete, diky ;)
« Poslední změna: 29. 12. 2021, 11:18:17 od Petr Krčmář »
One machine can do the work of fifty ordinary men. No machine can do the work of one extraordinary man.

I do Linux, Hardware and spaghetti code in PHP, Python and JavaScript


RDa

  • *****
  • 2 465
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Koupím procesor Celeron G3900T
« Odpověď #1 kdy: 29. 12. 2021, 14:21:24 »
Kup si jakykoliv skylake a vnut tomu maximalni frekvenci skrze cpu-freq.
Pak si to pripoj na Wattmetr a simuluj zatez napr. pres stress-ng.

Mas to do nejakeho 1L (usff) pocitace (kde jsou typicky T), nebo chces jenom nizkou spotrebu? (tj. nizky vykon)

Molex1

  • ***
  • 213
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Koupím procesor Celeron G3900T
« Odpověď #2 kdy: 29. 12. 2021, 14:32:04 »
Jako i moje i7 9700 když je v idle nebo celkově má tu spotřebu celkem nízkou v řádu jednotek wattů (tedy pokud nerenderuju video) celá sestava třeba 25W bez monitoru.

Ale Tčkové procesory prodává např. Mironet - dej si je vyfiltrovat dle spotřeby do 35W

robin martinez

  • *****
  • 1 138
  • Have you hugged your toilet today?
    • Zobrazit profil
    • Null Storage
    • E-mail
Re:Koupím procesor Celeron G3900T
« Odpověď #3 kdy: 29. 12. 2021, 15:47:28 »
Ja se zeptam jinak zkusenejsich:

Mam server/router/vec na pokusy. A je tam i5 7400 a 4 WD black 2.5" Disky a cely to napajim picopsu + 65W adapterem. V idle to cele podle wattmetru zere 22 - 24W, coz mi prijde hodne ok. Jen me zajimalo, jestli se dostanu s tim celeronem niz - je to preci 'jen' router, nas apod, takze jsem chtel snizit cenu systemu kdyz to jede od rana do noci.

Co me ale prekvapilo, ze kdyz jsem celkove omezil vsechna jadra na 800MHz a nebo treba 2 jadra ze 4 'vypnul' prikazem

Kód: [Vybrat]
echo 0 > /sys/devices/system/cpu/cpuX/online
tak se ta spotreba vicemene nesnizila ani o 1W.


Co vy na to?
One machine can do the work of fifty ordinary men. No machine can do the work of one extraordinary man.

I do Linux, Hardware and spaghetti code in PHP, Python and JavaScript

RDa

  • *****
  • 2 465
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Koupím procesor Celeron G3900T
« Odpověď #4 kdy: 29. 12. 2021, 16:57:04 »
Me to prijde OK, neco ti zerou disky ( 2.5" muze byt 1.5 - 2.5W ), tak to muzes jeste zmerit bez nich. Par wattu ramka, PCH, neco vetrak, nejake ztraty na dvou zdrojich. To se pak nascita.

Pro srovnani Dell 3060 MFF napajen 19V z AC zdroje, i3-8100T + 2x16GB RAM + 2.5" SSD + GbE, cele to v idle zere 8.7W dle meraku na 230V AC strane (neresil jsem zadny extra power management, je tam kopie Gentoo z domaciho serveru)


robin martinez

  • *****
  • 1 138
  • Have you hugged your toilet today?
    • Zobrazit profil
    • Null Storage
    • E-mail
Re:Koupím procesor Celeron G3900T
« Odpověď #5 kdy: 30. 12. 2021, 07:52:08 »
Ja prave premyslel nad tim, ze to asi moc resim a nejak jsem si neuvedomil, ze tam jsou ty disky, ktery bych fakt mohl zkusit odpojit a zjistit, co bude za rozdil. Tech 9w u dellu je peknych, kdybych se tam dostal bez tech disku, bylo by to pekny.


Diky za info :)
One machine can do the work of fifty ordinary men. No machine can do the work of one extraordinary man.

I do Linux, Hardware and spaghetti code in PHP, Python and JavaScript

Re:Koupím procesor Celeron G3900T
« Odpověď #6 kdy: 30. 12. 2021, 07:56:38 »
Co me ale prekvapilo, ze kdyz jsem celkove omezil vsechna jadra na 800MHz a nebo treba 2 jadra ze 4 'vypnul' prikazem

Kód: [Vybrat]
echo 0 > /sys/devices/system/cpu/cpuX/online
tak se ta spotreba vicemene nesnizila ani o 1W.

Co vy na to?

Pokud je to porovnávané ve stavu bez zátěže (idle) tak se systém drží velice při zdi i sám od sebe. Roli také hraje, jaký "governor" je v Linuxu natažený - v idlu sníží frekvenci prakticky kterýkoli governor (z ovladače intel_pstate), s výjimkou natvrdo nastavené konkrétní vyšší frekvence.

Zrovna si trochu hraju s prográmkem CoreFreq. Osvědčilo se mi, spouštět corefreq-cli buď bez argumentu (pak ale ukazuje frekvenci ještě násobenou procentem času v C0 = násobeno zátěží = nesmysly) nebo spíš

Kód: [Vybrat]
corefreq-cli -0a -t frequency
Pozornosti obecenstva bych doporučil ještě menu na klávesách F2-F3-F4 v interaktivním režimu, a pak dump
Kód: [Vybrat]
corefreq-cli -s

V idlu je procesor jednak automaticky podtaktovaný na minimum, co dovolí EIST, jednak stráví většinu času uspaný = C stavy C1 a hlubší. Popravdě pokud se procesor fláká, tak na mém systému reálně tráví nejvíc času v C6/C7.

= ruční nastavení nižší nebo úplně nejnižší Fmax nemá prakticky význam, pokud je procesor tak jako tak bez zátěže.

Ono je toho v moderních procesorech víc, co má svoje hodiny - grafika, všelijaké uncore bloky, nevím jak cache... a moderní procesory si toto řídí čím dál víc po svém (v hardwaru). Konkrétním milníkem v míře této autonomie je Skylake = 6th gen. Na moderním procesoru spíš než frekvenci nastaví OS něco jako "žádané procento maximálního výpočetního výkonu" a CPU už se interně zařídí po svém. Pravda je, že na pozadí je tam (ohledně CPU jader) vždycky nějaký násobič referenční frekvence a štelování napájecího napětí - ale děje se to čím dál víc automaticky.

Ohledně reálného srovnání spotřeby procesoru "s T vs. bez T"... nemám představu, neposloužím :-) Třeba rozdíl v objemu aktivní L3 cache může udělat dost, ty téčkové procesory mohou dosahovat na hlubší mez podtaktování při nejnižším P-state apod.

Přikládám pro zajímavost diagrámek spacích stavů (C-stavů) procesoru, v rámci "celkových ACPI stavů počítače". V obrázku nejsou namalované P-stavy CPU (= švidrání frekvence a napětí podle zátěže) ani T-stavy CPU (nouzové škrcení = vynechávání jednotlivých taktů) - tyto si představte "kolmo" jako další dimenze ;-)

Re:Koupím procesor Celeron G3900T
« Odpověď #7 kdy: 30. 12. 2021, 08:00:48 »
Ja prave premyslel nad tim, ze to asi moc resim a nejak jsem si neuvedomil, ze tam jsou ty disky, ktery bych fakt mohl zkusit odpojit a zjistit, co bude za rozdil. Tech 9w u dellu je peknych, kdybych se tam dostal bez tech disku, bylo by to pekny.

Ty disky žerou údajně v idle každý asi 0.8 W. Pod zátěží mají udávané v průměru 2W (jednotlivý disk). Při rozběhu do otáček 5.5W.

Re:Koupím procesor Celeron G3900T
« Odpověď #8 kdy: 30. 12. 2021, 11:26:32 »
Z meho pozorovani:

Procesory rady T maji nizsi TDP, potazmo nizsi spotrebu v zatezi, lepsi kusy kremiku, staci nizsi napeti, sem tam nizsi cache.
V idle je vsak rozdil spotreby mezi procesory rady T a obycejnym naprosto minimalni, pokud je vse spravne a CPU package (nikoliv jen jednotliva jadra) muze spadnout do C6/C7/C7s. Uz i spravne nastaveny mobilni Haswell (i7-4900MQ) si v idle bezne sezral pod 1 W vcetne IGP s jednim monitorem; Ovsem v moment, kdy clovek pripojil druhy monitor, uz (wokenni) graficky ovladac pad do C6/C7 neumoznil a omezil package idle states jenom na C3, coz na spotrebe neco malo pridalo.
Desktopovy i5-4590 pak kolem 2W (na nem je ovsem poveseno par sitovek a fura veci v USBckach, takze se tam porad neco deje a CPU package je schopno spadnout maximalne do C2, jinak ho ze spanku porad neco probouzi). 

Vynikajicim zdrojem informaci k tomuhle je unclewebb, autor ThrottleStopu (pro Windows) a "rozcestnik" ve spodni casti prvniho postu:
http://forum.notebookreview.com/threads/the-throttlestop-guide.531329/
Stejne jako jeho prispevky ruzne v diskusich, ktere si clovek dohleda, pokud se snazi vytunit svuj pocitac a spekuluje, proc se to ci ono nedari.


Pod Linuxem jsem pro ucely ladeni C-stateds objevil nastroj powertop, ktery umi C-states vycist, udelat odhady, kolik co ceho zere a nabizi i ruzne tweaky jadra a ovladacu, ktere umozni procesoru spadnout do Package C6/C7.
Uspesnost vsak byla nizsi, aktivace nekterych tweaku je schopna treba kompletne vypnout sitovku, ktera jinak bezi v rezimu 100 Mbit. Takze chce to odzkouset.

Pointou je, ze uz temer 10 let stary HW ma v idle spotrebu naprosto minimalni a absolutne ji nema smysl resit. To uz bude mit dvacetinasobne vetsi smysl vymena lednicky, coby nejvetsiho zrouta. Vymena CPU za jiny, "mene zravy" ze stejne platformy, se prakticky nema sanci zaplatit.

Jine to bude v pripade spotreby v zatezi - tam ale bohate postaci deaktivovat Turbo, takze se procik nebude hnat "na limit spotreby", ale bude se spise drzet u "sweet spotu" pomeru vykonu a spotreby pri rozumnem VCore.

robin martinez

  • *****
  • 1 138
  • Have you hugged your toilet today?
    • Zobrazit profil
    • Null Storage
    • E-mail
Re:Koupím procesor Celeron G3900T
« Odpověď #9 kdy: 30. 12. 2021, 15:42:44 »
diky moc vsem za nazory.

na PowerTop me vubec nenapadlo podivat,

V 'Device Stats' to pise v zakladu 4W, ale hodnoty to ukazuje jen u CPU a DRAM, takze to chce asi fakt odzkouset samotnou desku bez disku a veci okolo (mam tam jeste nejakou intel 2xGBit, to asi taky neco zere)

V 'Idle Stats' pisou, ze je procesor (Pkg) vetsinou v C2 (12%) nebo C3 (68%). Jadra (core) zas pisou, ze jsou povetsinou na C7 (90%). Vim zhruba o cojde, ale moc se v tom nevyznam. Viz screen.


Kód: [Vybrat]
https://ibb.co/GVSvJ0X

One machine can do the work of fifty ordinary men. No machine can do the work of one extraordinary man.

I do Linux, Hardware and spaghetti code in PHP, Python and JavaScript

Re:Koupím procesor Celeron G3900T
« Odpověď #10 kdy: 01. 01. 2022, 12:30:18 »
Mam server/router/vec na pokusy. A je tam i5 7400 a 4 WD black 2.5" Disky a cely to napajim picopsu + 65W adapterem.

Omlouvám se za otázku bokem. Kde se dá nejlépe sehnat picoPSU?

Jinak není divné, že spotřeba neklesne, když se jádro vypne. Ono se vypne jen pro OS, ale HW jej bude napájet i dále. Muselo by se jádro vypnout v BIOSu, jestli to jde.

Možná bych zkusil něco jako TLP pro notebooky, to by mohlo automaticky trochu snížit spotřebu. Další možností je undervolting, ale to většinou pomůže spotřebě v zátěži a spotřebě v klidu moc ne.

robin martinez

  • *****
  • 1 138
  • Have you hugged your toilet today?
    • Zobrazit profil
    • Null Storage
    • E-mail
Re:Koupím procesor Celeron G3900T
« Odpověď #11 kdy: 01. 01. 2022, 14:23:16 »
Ja tu mam asi dve nahradni, co jsem kdysi nekde sehnal, jinak to snad porad jde koupit na netu (myslim)?

Napadlo me, ze se vypne 'jen na oko'. Asi to tak zkratka je :) Undervolting jsem zkusit chtel, ale moc to kvuli stabilite nechci pokouset.

One machine can do the work of fifty ordinary men. No machine can do the work of one extraordinary man.

I do Linux, Hardware and spaghetti code in PHP, Python and JavaScript

RDa

  • *****
  • 2 465
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Koupím procesor Celeron G3900T
« Odpověď #12 kdy: 01. 01. 2022, 15:42:38 »
Tyhle moderni procesory maji uz vse potrebne v sobe, proto ten rozdil po uzivatelskem zasahu neni poznat. To neni jako v dobe PIII mobile, ze jste si to mohl ridit sam :)

Jmenovite clock gating, power gating, voltage scaling, frequency scaling.. to tam je vse a jede to samo.

Jediny co muzete ovlivnit - a jde vuci selskemu rozumu - je, ze kdyz chcete vybrat neco s NIZSI spotrebou, tak se musite divat po necem s VYSSIM vykonem. Tou jedinou fyzikalni charakteristikou je leakage = spotreba v idle. Pokud ma neco velky leakage a vysokou spotrebu v idle (celeron), tak to nepujde moc taktovat, natoz provozovat vicero jader.

U te T rady je to takovy kockopes - ano, jsou to lepsi kousky kremiku (rekneme z ne-T kategorie vyssi rady, omezene na jadrech/frekvencich - ale to si muzete ten lepsi model omezi take - a k tomu smerovala moje pripominka nakupu beznejsiho CPU, jestli mate moznost si max vykon omezit).

Na IDLE konci budu vsechny cpu priblizne stejna - jen tech pauslalnich 10w protece dvouma jadrama u celeronu, stejne jako ctyrma u i5, s polovicnim leakage :)

Logik

  • *****
  • 1 022
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Koupím procesor Celeron G3900T
« Odpověď #13 kdy: 02. 01. 2022, 21:45:17 »
RDa:
Je to trochu mimo topic, a mám to z agentury JPP (jedna paní povídala), ale na víc místech jsem zaznamenal, že to s tím leakage není prý až tak jednoduché. Že prý procesory s vyšším leakage jdou paradoxně taktovat lépe. Na stejných taktech a napětí více žerou, ale dovolují jít s takty výš.

RDa

  • *****
  • 2 465
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Koupím procesor Celeron G3900T
« Odpověď #14 kdy: 03. 01. 2022, 03:01:53 »
RDa:
Je to trochu mimo topic, a mám to z agentury JPP (jedna paní povídala), ale na víc místech jsem zaznamenal, že to s tím leakage není prý až tak jednoduché. Že prý procesory s vyšším leakage jdou paradoxně taktovat lépe. Na stejných taktech a napětí více žerou, ale dovolují jít s takty výš.

Mas nejaky chart soucasnych generaci? (kde vitezi celer/pentium, nad core?) Googleni po OC TOP chart mi vraci AMD FX a Celeron D.. coz jaksi neni aktualni.