Internetové Wi-Fi rádio

_Jenda

  • *****
  • 1 550
    • Zobrazit profil
    • https://jenda.hrach.eu/
    • E-mail
Re:Internetové Wi-Fi rádio
« Odpověď #15 kdy: 29. 12. 2021, 00:51:38 »
Najjednoduchsie je asi kupit hotovu vec s tym, ze si to najskor vezmi k sebe a vyskusaj, ci je to stabilne, ci sa to jednoducho nastavuje a jednoducho ovlada a ak nie, vratiti a skusit dalsie...
To neřeší, jestli to bude fungovat za 2 roky (odkud se berou ty streamy, bude to umět TLS1.3 / WPA3 / nějakého nástupce Opusu nebo jaké formáty se používají / IPv6 ...).

Z hlediska řešení problémů a dlouhodobé softwarové funkčnosti jednoznačně počítač (Raspberry) a repráčky.


5R

Re:Internetové Wi-Fi rádio
« Odpověď #16 kdy: 29. 12. 2021, 14:36:18 »
Najjednoduchsie je asi kupit hotovu vec s tym, ze si to najskor vezmi k sebe a vyskusaj, ci je to stabilne, ci sa to jednoducho nastavuje a jednoducho ovlada a ak nie, vratiti a skusit dalsie...
To neřeší, jestli to bude fungovat za 2 roky (odkud se berou ty streamy, bude to umět TLS1.3 / WPA3 / nějakého nástupce Opusu nebo jaké formáty se používají / IPv6 ...).

Z hlediska řešení problémů a dlouhodobé softwarové funkčnosti jednoznačně počítač (Raspberry) a repráčky.

Suhlasim ze pocitac je najuniverzalnejsie riesenie z technickeho hladiska, len z mojich skusenosti to nie je jedine hladisko a vlastne ani to najdolezitejsie. Tieto geek riesenia su technicky pekne ale v praxi tazko pouzitelne pre BFU. Uvediem dva priklady z vlastnej skusenosti prave s rodicmi:

- pred cca 10 rokmi som satelitny receiver obmenil za linuxovy busybox, softvareova emulacia dekoderov, pluginy, kody aktualizovane z internetu skriptom (piratenie). Jedine dva nedostatky boli, ze z casu na cas bolo potrebne niektory dektoder restartovat (pekne cez menu s pomocou dialkoveho ovladaca) a pri zmene kodov (raz za tyzden?) chvilu trvalo, nez sa objavili na internete (1-2 hodiny). Oba tieto nedostatky sposobili, ze rodicia sa radi vratili k platenej sluzbe ktora fungovala bez obcasnych vypadkov a lezenia do menu, ktore bezne nepouzivali.

- iptv, netflix, hbo, youtube, fotky z google photos - bezalo to krasne na RPI s libreelec/kodi a pluginmi, bolo to vizualne pekne, funkcne a bezudrzbove. Jedine "nedostatky" boli dalsie dialkove ovladanie ktore sa treba ucit a preklikavanie sa textovymi kategoriami filmov/kanalov nez bolo co zobrazit do nahladov v kodi. Vysledok bol, ze som to pri dalsej navsteve rodicov nasiel odpojene pretoze to vobec nepouzivali. Ked minuly rok vysiel Chromecast Google TV, nahradil som to nim. Vysledok - pouzivalo sa to a dnes to uz uplne nahradilo satelit pomocou iptv. Netflix a HBO Go sa pouziva tiez, lebo namiesto textoveho menu sa novy obsah "predava" uzivatelovi obrazkami a trailermi hned po spusteni aplikacie. Pekne, jednoduche a prijmene dialkove ovladanie cez CEC nahradilo aj ovladanie k samotnej TV a vynahradza aj nemoznost zvolit kanal priamo (kedze vobec nema ciselnik).

Tym chcem povedat, ze jednoduchost a vizual u beznych uzivatelov ako su rodicia vyhrava nad technicky lepsim DIY riesenim.

- DIY moze byt aj stary vyradeny android telefon s aplikaciou s radiami, pripojeny cez jack na repraciky schovany v nejakom custom boxe vytlacenom v 3D tlaciarni
- ak je uzivatel zrucnejsi, moze to byt iba bluetooth repracik na baterky do ktoreho sa bude streamovat z mobilu uzivatela - a moze hrat aj vonku na zahrade alebo na chalupe bez elektriny
- ja som zvolil google nest mini a ovladanie cez mobil + hlasom, lebo to moji uzivatlia zvladaju :)
- ak by nezvladali, volil by som hotove zariadenie pretoze to vyzera ako radio a ovlada sa to ako radio. Len by som si to predtym overil sam na sebe, ci to nezabudne nastavenia ked dojde k napatovej spicke v rozvodoch, ci to nema problem s pripojenim sa na wifi ani po tyzdni, ci sa to lahko ovlada, ci sa to da nastavit ako potrebujem (napriklad castovac na vypnutie po nejakej dobe), ci to hra pekne, ci to hra dost nahlas aj dost potichu pri zaspavani a pod.

Jigdo

  • ****
  • 478
    • Zobrazit profil
Re:Internetové Wi-Fi rádio
« Odpověď #17 kdy: 30. 12. 2021, 12:31:39 »
Na RTL-SDR nedavno zminili tuhle vecicku "Titus II Portable Android Tablet Shortwave SDR"
https://www.rtl-sdr.com/is-the-titus-ii-portable-android-tablet-shortwave-sdr-close-to-release/
https://titusradio.com/

Kromne DAB ..... to ma a nebo mnelo mit Wi-Fi i BT, ale nevim do jake miry to bude otevrene
a Internetova Radio na tom bude moct bezet .....ale vypada to urcite zajimave .....


esenc

Re:Internetové Wi-Fi rádio
« Odpověď #18 kdy: 30. 12. 2021, 15:54:25 »
Vďaka za odpovede. Po prečítaní príspevkov asi teda vyskúšam hotové riešenie. Zrejme najskôr iba čiste rádio s DAB tunerom, ak to nebude fungovať, tak wifi rádio.

Prípadné custom riešenie musí byť úplne autonómne čo sa ovládania týka, to moji rodičia nebudú riešit nejakú apku v mobile, alebo zapínať počítač, aby si mohli zapnúť rádio v druhej miestnosti.

To Pimoroni rádio vyzerá veľmi zaujímavo, má tlačidlá na ovládanie, čo je to, čo by som očakával od takéhoto zariadenia.

AM

Re:Internetové Wi-Fi rádio
« Odpověď #19 kdy: 31. 12. 2021, 09:43:00 »
Jen doplním, že pro přehrávání rádia na Google Nest Audio stačí říct “Hey Google. Play the radio.” Pustí to poslední přehrávanou stanici. Mobil nebo počítač je vhodný pro změnu stanice. (S českými názvy stanic má Google problém.). Používá se TuneIn, kde těch stanic je asi 100 000. Víc informací o přehrávání je zde: https://support.google.com/googlenest/answer/7071793?hl=en&co=GENIE.Platform%3DAndroid .

Pokud chcete kvalitní a levný reproduktor, pak Nest Audio mohu doporučit. HiFi to není, ale HiFi systémy jsou alespoň desetkrát dražší.


Re:Internetové Wi-Fi rádio
« Odpověď #20 kdy: 31. 12. 2021, 22:42:12 »
DAB(+) na Slovensku zatiaľ na prd, neviem ako inde, ale tu (Galanta) v tom ide akurát Slovenský rozhlas a dve kresťanské stanice (Rádio Lumen a Rádio Mária). Ak to rodičom stačí, tak dajme tomu...