Zkušenosti s nefunkčním powerline

thcom

  • ***
  • 147
    • ICQ komunikátor - 968601
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Zkušenosti s nefunkčním powerline
« kdy: 27. 12. 2021, 10:00:36 »
zdravim, zakoupil jsme 2 sady

https://www.czc.cz/tp-link-tl-pa7017kit-starter-kit-twin-pack/300189/produkt

https://www.czc.cz/tp-link-tl-pa7017pkit-starter-kit/286862/produkt

z kazde sady zapojil 1 konec do routeru

a druhe konce do detskych pokoju

pokud jede jenom jedna sada, tak to slape

pokud zapojim i druhou, cela sit se rozpadne, je mozne ze se sady mezi sebou rusi ?


2. pokud pouzijeme pouze 1 sadu, po par hodinach prestane detsky pokoj fungovat :/


mam kpupil lepsi adaptery nebo je to proste obecn avlastnost powerline, ze to takto zlobi


dalsi dotaz existuje mozost, ze bych pouzil 3 adaptery, 1 do routeru a 2 kazdy do jednoho pokoje (jao emulace switche ne pouze jednohoeth kabelu)


dikec !
 
« Poslední změna: 27. 12. 2021, 20:21:02 od Petr Krčmář »


Re:zkusenosti s powerLine
« Odpověď #1 kdy: 27. 12. 2021, 10:24:05 »
Určitě je potřeba použít 1 u routeru a 2 v pokojích, případně 3 v pokojích. Všechny musí být spolu napárované, aby bylo stejné heslo. Stabilita záleží na hodně věcích, jestli sousedi také používají powerline, rušení, jestli je to stejná fáze ... Pokud je možnost, tak raději natáhnout ethernet.

Re:zkusenosti s powerLine
« Odpověď #2 kdy: 27. 12. 2021, 10:27:07 »
2. pokud pouzijeme pouze 1 sadu, po par hodinach prestane detsky pokoj fungovat :/

Použil jsem to asi rok a půl tomu na jedné základce, protože potřebovali přesně na jeden školní rok dostat síť do učebny, kterou čekala totální rekonstrukce včetně sítě.

Zkouše jsem to o prázdnínách a fungovalo to moc hezky. Začala škola, pozapínala se hromada spotřebičů a zarušení v el. síti dosáhlo takové úrovně, že to víceméně přestalo fungovat. Možná se to jen nesnese s nějakým jiným spotřebičem.

Re:zkusenosti s powerLine
« Odpověď #3 kdy: 27. 12. 2021, 10:45:00 »
je mozne ze se sady mezi sebou rusi ?

Obe zarizeni podporuji standard HomePlug AV2 (a nejspis maji i stejny chip) takze tohle by nemelo nastat. Homeplug protokol reseni techto situaci primo obsahuje. Vzdy kdyz se uvidi alespon dva kousky zarizeni, tak provedou negociaci linky coz obsahuje take 'volbu' Centralniho Coordinator (CCo). Pokud se k takoveto dvojici nasledne pripoji dalsi zarizeni, volba CCo uz se neprovadi a nove zarizeni 'uznava' jiz zvoleneho (pokud se CCo pozdeji stane nedostupnym, probehne nova volba). Kazda takovato sit rizena jednim CCo, se nazyva AVLN (AV logical network - 'AV' zde reprezentuje verzi protokolu Homeplug). Vice AVLN spolu muze komunikovat za podminky, ze na sebe vidi (maji prime spojeni) jejich CCo. Ty pak funguji jako proxy a predavaj pakety tam a zpet. Cenou je snizena propustnost, coz pri rychlostech HPAV2 uz nemusi moc vadit....

https://www.imgpaste.net/image/KTQrgY
 

Re:Zkušenosti s nefunkčním powerline
« Odpověď #4 kdy: 30. 12. 2021, 16:11:29 »
Nejdulezitejsi je mit zapojeno primo v zasuvce. Nesmi to byt pripojeno pres jakoukoliv prodluzku. Obecne je powerline dobry pokud funguje. Porad lepsi nez to hnat bezdratem. Ale stabilita je ovlivnena kvalitou vedeni a take bordelu v siti.


Re:Zkušenosti s nefunkčním powerline
« Odpověď #5 kdy: 30. 12. 2021, 16:22:20 »
Powerline jsme zkoušeli doma, ale měli jsme taky špatné zkušenosti, tak jsme se museli vrátit k wifi.

Re:Zkušenosti s nefunkčním powerline
« Odpověď #6 kdy: 30. 12. 2021, 17:06:04 »
Datové rozvody se zásadně řeší přes UTP a ne nějakým šrotem do elektrické zásuvky nebo bastlením přes WiFi (ta slouží až na připojení koncových zařízení, ne jako páteřní síť).

Re:Zkušenosti s nefunkčním powerline
« Odpověď #7 kdy: 30. 12. 2021, 20:22:13 »
Nejdulezitejsi je mit zapojeno primo v zasuvce. Nesmi to byt pripojeno pres jakoukoliv prodluzku.

Samozřejmě, že smí. A samozřejmě to mírně snížuje spolehlivost, ale pokud máte kvalitní rozvody (včetně zásuvek) a standardně kvalitní prodlužovačky, problém to většinou není. Horší je, pokud je kvalitní nemáte, pak to samozřejmě být znát může. Nesmí být zapojeny za přepěťovými ochranami. To obvykle kvůli filtrování nefunguje.

Re:Zkušenosti s nefunkčním powerline
« Odpověď #8 kdy: 30. 12. 2021, 20:26:44 »
Datové rozvody se zásadně řeší přes UTP a ne nějakým šrotem do elektrické zásuvky nebo bastlením přes WiFi (ta slouží až na připojení koncových zařízení, ne jako páteřní síť).

Ano, příteli. A vysvětlovat to můžete třeba majiteli pronajatého bytu, co nechal router nainstalovat na jednom konci bytu (optimálně na nejzhovadilějším místě v hale) a vy potřebujete rychlé připojení na druhém konci někde v pracovně. Nebo máte starý dům a potřebujete tam připojení rozvést. Ne, fakt kvůli tomu nebudete sekat stěny v celé nemovitosti. A ani nevím, kolikrát jsem se s něčím podobným setkal.

Tahle "zásadně" jsou hrozně hezká teorie, ale poněkud odtržená od reality praktického života.

Re:Zkušenosti s nefunkčním powerline
« Odpověď #9 kdy: 30. 12. 2021, 20:36:56 »
zdravim, zakoupil jsme 2 sady

https://www.czc.cz/tp-link-tl-pa7017kit-starter-kit-twin-pack/300189/produkt

https://www.czc.cz/tp-link-tl-pa7017pkit-starter-kit/286862/produkt

2. pokud pouzijeme pouze 1 sadu, po par hodinach prestane detsky pokoj fungovat :/

mam kpupil lepsi adaptery nebo je to proste obecn avlastnost powerline, ze to takto zlobi

Zlobit by to teoreticky nemělo, jenomže powerline je trochu magie. TP-Link mám rád a používám ho jinde, pro SOHO je to docela dobrá značka, ale co se týká powerline adaptérů, nemám s nimi moc dobré zkušenosti. Také se mi kousaly a síť se rozpadala i když u nás obvykle až po několika dnech. Podle mého to souvisí s kvalitou rozovodů a rušení v síti.

Vyměnil jsem za Netgear (https://www.czc.cz/netgear-powerline-1000mbps-1pt-gbe-adapters-bundel-pl1000/192692/produkt) a problém zmizel. Cena je celkem jinde, ale zase skutečně spolehlivě fungují.

dalsi dotaz existuje mozost, ze bych pouzil 3 adaptery, 1 do routeru a 2 kazdy do jednoho pokoje (jao emulace switche ne pouze jednohoeth kabelu)

Vůbec by mě nenapadlo dělat to jinak. Více powerline sítěmi jen zbytečně zvyšujete rušení. Do jedné powerline sítě můžete samozřejmě adaptérů přidat několik.

Re:Zkušenosti s nefunkčním powerline
« Odpověď #10 kdy: 30. 12. 2021, 21:02:26 »
Také jsem s tím laboroval. Protože to fakt vypadalo že nenajdu způsob propojení dvou míst.

Podmínka: chtěl jsem něco s konektorem pro 1GBASE. Tudíž jsem vyřadil z  nabídek modely s avizovanou rychlostí 100Mbps (100BASE). Už jen kvůli tomu, že 100Mbps by promě bylo no-go. 

1 Vyzkoušený byl nějaký TPLINK PA4020 nebo něco takového. Označení AV600 Bohužel šlo o kombinaci klamavé reklamy a špatného popisku. Ten šmejd měl 100BASE konektory Osobní odběr, ale zjistil jsem to ihned doma po rozbalení že tohle ne.  Ale aspoň jsem to vyzkoušel, 100Mbps to dávalo  spolehlivě i když jsem to navrstvil za prodlužku a spotřebiče na větvi... Cena cca 1200


2. Nějaký Mercury (francouzský) taky 1500 Kč. Mělo to umět AV1200 a mělo to aspoň gigabitové konektory. Zklamání: max. rychlost asi 200-300 Mbps.

Nakonec jsem po půl  roce bádání našel způsob jak protáhnout CAT8 kabel (30 metrů za 300 od Karla). A 10Gbit je k nezaplacení.

Resume: tady dvojnásob nevěřit reklamním kecům a číslům.


Je třeba mít respekt, že někdy prostě kabel neprotáhnete a nedosáhnete vysněného ideálu, optiku až do spižírny. Sám jinde třeba mám páteřní přípojení wifi adaptérem 802.11n s jednou anténou.
« Poslední změna: 30. 12. 2021, 21:05:04 od lathe »

Re:Zkušenosti s nefunkčním powerline
« Odpověď #11 kdy: 30. 12. 2021, 21:14:48 »
Resume: tady dvojnásob nevěřit reklamním kecům a číslům.

Je třeba mít respekt, že někdy prostě kabel neprotáhnete a nedosáhnete vysněného ideálu, optiku až do spižírny. Sám jinde třeba mám páteřní přípojení wifi adaptérem 802.11n s jednou anténou.

Asi tak. A co se těch rychlostí týká, ony (s jistou tolerancí) platí, ale v laboratorních podmínkách když máte ty adaptéry vedle sebe na stejném drátu. Jenomže to z logiky věci nikdy nemáte.

Medo77

  • ****
  • 288
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Zkušenosti s nefunkčním powerline
« Odpověď #12 kdy: 31. 12. 2021, 10:28:11 »
Predlzovacky robili bordel vsade, kde som to skusal. S hlinikom nemam skusenosti.
Niekde to medzi fazami preliezt vedelo,niekde sa nasadzovali medzifazove udelatka (ak bude zaujem, dohladam presne, srobovalo sa to priamo do istica). Chranene budovy sa daju riesit kadejako. Z naprotivnej budovy cez okna, listy vo farbe okolia kopirujuce obvod stien (nejaka ta diera v prahu popod dvere sa da prehryznut), alebo napriklad posudkom od elektro revizaka, ze trasy su pretazene, hrozi vyhorenie, nutna revizia alebo zastavenie cinnosti budovy (k tomu sa prilozi vyjadrenie poistovne ,ze dava ruky prec, majitel budovy si v pripade nesuhlasu ako najomca bude od pamiatkarov bude vymahat usly zisk.. pri troche stastia sa k tomu mozno vyjadria aj hasici. Hrat sa na papiere, oni na to pocuvaju.
Porozpravat sa rozumne s pamiatkarom, ze revizia rozvodov bude neviditelna, vecsinou zatahovanim kabla za kablom. Popri tom, zatiahnut aj po jednom eth :-)

Hotovo. Vlk sa nazral aj ovca cela.

bmn

  • ***
  • 145
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Zkušenosti s nefunkčním powerline
« Odpověď #13 kdy: 31. 12. 2021, 15:47:30 »
Tak pridám moju skúsenosť s Powerline. TP-LINK TL-PA8010P na 50m to ide do 100Mbit. Vypadky nepozorujem. Mam na tom okrem ineho zavesene cidlo ktore kazdych 10 minut posle udaj na server takze ak by to na dlhsie vypadlo tak by som zo zistil.
Inak zalezi ci je elektroinstalacia trojzilova s oddelenym zemniacim vodicom alebo starsia len dvojzilova.

Re:Zkušenosti s nefunkčním powerline
« Odpověď #14 kdy: 31. 12. 2021, 17:38:43 »
Jenom na upřesnění, aby nedošlo k nedorozumění - není problém s powerline při propojení P2P, ale o tom zde debata není. Tady se řešilo, že někdo vyžaduje dvě powerline v jedné el. rozvodné síti, případně propojení z jednoho bodu na body dva. A to prostě chodit nebude.