Měření odporu na multimetru - odolnost v „živém obvodu“

Asi každý ví, co se stane, když se multimetr v režimu proudu zapojí do smyčky (bez limitujícího odporu) - viz zde (SPOILER: wannabevtip)

Ale jak se chová multimetr v režimu ODPORU? Může se taky nevhodný zapojením zničit? Co vlastně fyzikálně měří za veličinu, kterou pak převádí na odpor? Například v návodu se píše, že v režimu odporu by nemělo být napětí větší než 2 nebo 4 Volty (nevím přesně) . Což je asi případ, když se měří "nevypojená součástka".
« Poslední změna: 26. 12. 2021, 20:07:09 od Petr Krčmář »


Re:Měření odporu na multimeru - odolnost "v živém obvodu"
« Odpověď #1 kdy: 26. 12. 2021, 18:13:13 »
Podle me k mereni odporu pouziva vlastni zdroj. Asi zalezi, jaka je v tom baterie/akumulator. Ale nejsem elektrotechnik.

Re:Měření odporu na multimeru - odolnost "v živém obvodu"
« Odpověď #2 kdy: 26. 12. 2021, 18:49:40 »
Měření odporu je nutné provádět na odpojené součástce, protože multimetr do odporu pouští napětí a měří si procházející proud. Z toho vypočte odpor vztahem: R = U / I

RDa

  • *****
  • 2 480
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Měření odporu na multimetru - odolnost v „živém obvodu“
« Odpověď #3 kdy: 26. 12. 2021, 20:50:22 »
Ja bych rekl ze do toho pousti proud skrze omezujici seriovy odpor zname hodnoty, a meri rozlozeni napeti mezi vnitrnim odporem a vnejsim odporem. Pokud se to blizi k nektere hranicni hodnote, tak to pouzije jiny vnitrni odpor (auto-ranging).

Si pokusne pripoj mereny odpor na vstup osciloskopu a pak k tomu pripoj multimetr pro mereni odporu - a uvidis projevy toho meraku.

Re:Měření odporu na multimetru - odolnost v „živém obvodu“
« Odpověď #4 kdy: 26. 12. 2021, 21:00:25 »
Chtělo by to sdělit (případně nakreslit schema) co konkrétně chceš měřit.
Jestli hledáš vadnou žárovičku v řetězci jak je to v tom odkazu, momentálně je o tom diskuse tady:
https://kutilska.poradna.net/
Zrovna je to nedostupné, kouknu se na to zítra.


_Jenda

  • *****
  • 1 554
    • Zobrazit profil
    • https://jenda.hrach.eu/
    • E-mail
Re:Měření odporu na multimetru - odolnost v „živém obvodu“
« Odpověď #5 kdy: 26. 12. 2021, 21:06:35 »
Mám pocit, že jsem viděl v různých recenzích multimetrů (na EEV Blogu?) test, že to připojí na odporový mód do zásuvky, a pak k odporovému standardu a kouká jak se to „recoveruje“. Nikdy se to nezničilo, vždycky trvalo desítky sekund než se hodnota stabilizovala - tipuji tedy, že to je interně zapojeno přes nějaký termistor či polyfuse (ta má AFAIK omezený počet cyklů), který to ochrání. Ale teď to nemůžu najít.

Každopádně to ukáže nesmysly. Já pracuju s nízkým napětím DC, žádný měřák jsem ještě nezničil, ale párkrát jsem viděl při pokusu o měření odporu v obvodu (abych si ušetřil práci a problémy s odpájením) záporné hodnoty odporu (nejspíš se to zrovna sešlo tak, že ADC naměřil takové hodnoty, a firmware to prostě zobrazil).

Chtělo by to sdělit (případně nakreslit schema) co konkrétně chceš měřit.
IMHO mu jde jen o to, jestli může omylem něco zničit.
« Poslední změna: 26. 12. 2021, 21:08:33 od _Jenda »

Re:Měření odporu na multimetru - odolnost v „živém obvodu“
« Odpověď #6 kdy: 26. 12. 2021, 21:34:44 »
...IMHO mu jde jen o to, jestli může omylem něco zničit.
Obecně lze říci, že něco zničit může. Například pokud je odporový dělič kde šmudla chce změřit jeden z odporů co je na něm za normálních okolností řekněme pět voltů, dělí se ze síťového napětí a ten odpor je přerušený, tak jde o to, jestli ten měřák snese těch 230V, byť omezených tím druhým odporem.
Taky by mne zajímalo, pokud to chce měřit přenosným měřicím přístrojem, jestli k tomu má příslušnou elektrotechnickou kvalifikaci (asi ne, jinak by se na to neptal).

Re:Měření odporu na multimetru - odolnost v „živém obvodu“
« Odpověď #7 kdy: 27. 12. 2021, 03:13:04 »
Mám pocit, že jsem viděl v různých recenzích multimetrů (na EEV Blogu?) test, že to připojí na odporový mód do zásuvky, a pak k odporovému standardu a kouká jak se to „recoveruje“. Nikdy se to nezničilo, vždycky trvalo desítky sekund než se hodnota stabilizovala - tipuji tedy, že to je interně zapojeno přes nějaký termistor či polyfuse (ta má AFAIK omezený počet cyklů), který to ochrání.

Zmiňované video z EEVblog, kde se připojujou multimetry na 230 V je tady:
https://www.youtube.com/watch?v=UX7xmA7F5bc
Používejte háčky a čárky. Bez nich se to hůř čte.

Re:Měření odporu na multimetru - odolnost v „živém obvodu“
« Odpověď #8 kdy: 27. 12. 2021, 06:04:26 »
To ci ten merak znicis zalezi na tom aky velky prud z externeho obvodu nim tecie. Horsia moznost je ze ten merak poskodis a ten uz meria hodnoty niekde inde ako by mal. Cize ak sa ti podari pripojit merak v rezime ohmmetru do ziveho obvodu a prezije to, tak je dobre ho skontrolovat proti spravne nakalibrovanemu meraku.

K meraniu: v multimetroch sa pouziva pri merani odporu zavislost prudu na konstantnom napati. Prevodnik v nich je totiz integracny, a meria prud (alebo lepsie povedane meria cas za ktory sa kondenzator znamej kapacity nabije na urcite napatie). Pri pripojeni do ziveho obvodu hrozi poskodenie zdroja napatia pre meranie.
Dalsia moznost pre meranie odporu(hlavne malych hodnot) je wheastonov mostik, ale ten sa pouziva v RLC merakoch, nie v mutimetroch...

CFM

Re:Měření odporu na multimetru - odolnost v „živém obvodu“
« Odpověď #9 kdy: 27. 12. 2021, 09:27:38 »
Kvalitní multimetry mají v manuálu specifikováno, jaké napětí přežijí na vstupu, pokud jsou v režimu měření odporu. Levné hračky se mohou poškodit. Čím větší napětí tím větší pravděpodobnost. Osobně jsem odpálil nějaký ne úplně levný Voltcraft, když jsem hledal chybu ve spínaném zdroji, kde bohužel zůstal nabitý kondenzátor na síťové napětí (začátečnická chyba).

Jinak co jde o princip měření u běžných multimetrů, tak ve většině případů se používá buzení konstantním proudem a pak se měří úbytek napětí. Tomu nasvědčuje to, že se odpor měří na stejných svorkách jako napětí a ne na proudových. Důvodem je, že závislost napětí U = R*I je přímo úměrná hledanému R, což se jednodušeji počítá, a taky se nemění počet LSB na jednotku odporu přes rozsah měření (šum, chyby měření).

Buzení konstantním napětím se typicky používá pro měření velkých odporů, protože paralelní připojení voltmetru, který má typicky vstupní odpor 10Mohm, by příliš ovlivňovalo chybu měření. Výhodněji asi vyjde i SNR a realizace obvodu.


Re:Měření odporu na multimetru - odolnost v „živém obvodu“
« Odpověď #10 kdy: 27. 12. 2021, 14:05:20 »
Mě by spíš zajímalo, proč chce někdo měřit odpor v živém obvodu. Tímto bude na odporu vznikat napětí, které ovlivní měření. Tzn. smysl by mělo měřit přímo dané napětí na odporu a dalším měřákem procházející proud. Pokud je ovšem známá charakteristika proudu.
Na měření multimetrem nepotřebujete elektrotechnickou kvalifikaci, pokud se nejedná o vyhrazené elektrické zařízení (napětí nikde nepřekračuje 50V střídavých nebo 75 stejnosměrných, což je bezpečná hranice v normálním prostředí, pozn.: v nebezpečném prostředí např. vana může zabít i 12V).

Re:Měření odporu na multimetru - odolnost v „živém obvodu“
« Odpověď #11 kdy: 27. 12. 2021, 14:54:25 »
Jinak co jde o princip měření u běžných multimetrů, tak ve většině případů se používá buzení konstantním proudem a pak se měří úbytek napětí. Tomu nasvědčuje to, že se odpor měří na stejných svorkách jako napětí a ne na proudových. Důvodem je, že závislost napětí U = R*I je přímo úměrná hledanému R, což se jednodušeji počítá
Ubytok napatia na rezistore nemoze byt vacsi ako napajacie napatie zdroja prudu. Pri velkych hodnotach rezistoru by musel prudovy zdroj dodavat velmi maly prud a jeho vnutorny odpor by bol prilis velky, co by vypocet skomplikovalo viac.
a taky se nemění počet LSB na jednotku odporu přes rozsah měření (šum, chyby
V multimetroch sa pouziva integracny prevodnik, je pomalsi ale ovela presnejsi. LSB suvisi s aproximacnym registrom kompenzacneho prevodniku, ktory je menej presny ale rychly, pouziva sa v digitalnych osciloskopoch.

Re:Měření odporu na multimetru - odolnost v „živém obvodu“
« Odpověď #12 kdy: 27. 12. 2021, 15:00:19 »
Naviac, merat resiztor v obvode je nepresne, len orientacne meranie.

CFM

Re:Měření odporu na multimetru - odolnost v „živém obvodu“
« Odpověď #13 kdy: 27. 12. 2021, 15:03:37 »
Ano měření v obvodu, kterým prochází proud relevantní výsledky neposkytne. Specifikace max napětí na rozsahu pro měření odporu buď uvádí, kdy dojde k poškození měřáku v případě chyby obsluhy. Dobré přístroje snesou max napětí povolené pro napěťové rozsahy. Dále se uvádí max napětí, které přístroj aplikuje na měřenou součástku, jenž by mohla být tímto napětím poškozena.

Měření součástek ve vypnutém obvodu je potřeba interpretovat s ohledem na jeho zapojení ...

Re:Měření odporu na multimetru - odolnost v „živém obvodu“
« Odpověď #14 kdy: 27. 12. 2021, 15:23:28 »
Musim sam seba opravit. Bezne pristroje meraju pomer medzi meranym a referencnym rezistorom. Potom vznika merany ubytok napatia proti referencnemu napatiu podla rovnice U = Uref * R/Rref...