plynovy generator, projekt?

plynovy generator, projekt?
« kdy: 24. 12. 2021, 00:05:24 »
je tezke se dobrat realneho stavu probiranim se toho hnoje v manipulativnich mediich.

nicmene zacinam trochu propadat panice, ze s nemeckem ve vedenito tu za chvili bude vypadat jako V Etiopii a bude to predkladano jako neco normalniho.

myslim tim vypadky dodavek energii, zakazy varit vodu v urcitych hodinach atd.
paraziti ve vlade se v zadnym pripade Bruselu nevzeprou, vlastni elektriku si budeme nadale kupovat stokrat zdrazenou pres evropskou burzu, nova jaderna elektrarna v nedohlednu.

Kdo ma nejakou detailni predstavu, jak provozovat plynovy generator nebo neco?
Nekoho co to ma doma jsem tu zahledl.

P.S. teoretici bezte masturbovat jinam.



Re:plynovy generator, projekt?
« Odpověď #1 kdy: 24. 12. 2021, 00:14:39 »
btw, predpokladam, ze je tam nejak odpadni teplo a i z jinych duvodu to mit venku neni to nejlepsi reseni.
ze by na pudu?


yoyoA

Re:plynovy generator, projekt?
« Odpověď #2 kdy: 24. 12. 2021, 08:10:01 »
nicmene zacinam trochu propadat panice, ...
Pojmenoval jste to trefně. To je přesně to, o co jim jde. Nas*** lidi o svátky, šířit negativní vlny kolem sebe. Vzpomeňte na drahé vejce na Velikonoce asi 2-3 roky zpátky. A svět jede dál, nezhroutil se. Nezhroutí se ani v současné krizi. Halt si trochu připlatíme. Ale proč se vzrušovat na Vánoce?

Nekoho co to ma doma jsem tu zahledl.
P.S. teoretici bezte masturbovat jinam.
Takže pro diskuzi zde hledáte jen toho jediného člověka, co to má doma postaveno. Tak?

M_D

  • ****
  • 319
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:plynovy generator, projekt?
« Odpověď #3 kdy: 24. 12. 2021, 09:10:37 »
Elektrocentrálu na plyn uváděl, že má u baráku Trident Vasco v diskuzi o rozvaděči na ležato.

Řešení - tréninkový pobyt v Rusku? To když přijedeš skoro v květnu, kolem metr sněhu, cca -15 st. a na hotelu cedule, že se netopí a týden nepoteče teplá voda, protože prasklo to potrubí od atomky, co vyhřívá půlka města. Po pár takových zkušenostech klima v Česku hodnotím celoročně na kraťasy a tričko. :-)

Nu, je otázka výkonu: stačí mi málo, tak relativně běžně s eprodávají přenosné (na kolečko) centrály kolem 5 kW jedoucí benzín/LPG/CNG (ale když to má na benál stabilních 5 kW, tak na plyn trvale tak 4.kousek kW). Je to primárně určeno pro krmeí z bomby.
Pokud chci víc, tak stacionární na NG s cca 10 kW trvale je tak bedna za 200 kKč, co se dává ven. Trochu se to podraží, pokud chci spolehlivou funkčnost i pod -15 st (zateplení/přehřev oleje/...).

A o využití odpadního tepla - to už máš pak na kogeneračku, ale to znamená mít pro to teplo (nebo chlad při doplnění výměnu) dlouhodobé využítí, pak je to zjimavé, že se staneš místním elektro baronem. :-)

Nicméně, pokud to chci pro dlouhodější zálohu nadcházejích doomsdays (a zejména v zimě), tak to chce vlastní zásobník plynu. Když nejde elektrika, tak po nějaké době nejde ani plyn. Tohle je to, co potřebuješ zejména vyřešit a závisí kde jsi v soustavě napojen, jaká je skladba odběratelů atd. A velký chaos v tom teď udělají tepláry přecházející na plyn - po prvotním nadšení, že jsem získal zákazníky, kteří pěkně posypou dlouhodobě, tak nastává fáze paniky, jak mu ten plyn vůbec doručit. A pokud mám sousedy kterény, kteří tma mají  poblíž větrný/solární park, tak tu centrálu budeš chtít i s tím, že má funkčnost garantovanou i při provozu na vodík. :-)

Re:plynovy generator, projekt?
« Odpověď #4 kdy: 24. 12. 2021, 18:16:00 »
podotykam, ze jednou uz mi barak netopil (-25C, Praha zapad), protoze zamrzl plynovy ventil ci co. (samozrejme vsichni vam reknou, ze se to nestava)


M_D

  • ****
  • 319
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:plynovy generator, projekt?
« Odpověď #5 kdy: 25. 12. 2021, 21:59:25 »
To ti zamrzl regulátor u plynoměru, že? Občas se to stane. Pokud ho máš s plynoměrem v domečku na hraně pozemku, většina těch regulátorů spolehlivě jede do -20 st. Pokud bylo -25 st., k tomu jel kotel naplno, takže ještě trochu ochladíš, zrovna bylo víc vodní páry v plynu - může se stát, přestože je konstruován tak, aby tomu předcházel.

Pokud věřím, že plyn půjde stále (jsem na středotlak větvi s okresním špitálem nebo nikdo další na mé větvi nemá něco podobného, takže kapacita trubky je celá "moje"), pak třeba tohle: https://www.solforen.cz/generatory-pro-domacnosti-a-male-firmy/

Re:plynovy generator, projekt?
« Odpověď #6 kdy: 25. 12. 2021, 23:30:20 »
zajimavy kanal o vsem ohledne nadchazejici doby ledove https://www.youtube.com/c/Adapt2030/featured