Nejmenší velikost přeprodávaných IPv4 bloků

mhi

  • *****
  • 500
    • Zobrazit profil
Nejmenší velikost přeprodávaných IPv4 bloků
« kdy: 19. 12. 2021, 23:15:01 »
Jde o preprodeje IPv4 bloku, jake jsou nejmensi regionalne pouzivane subnety?

Jde o to, ze pres ip-geolokaci chci udelat mapu napr. toho kde se siri v case plagiat jednoho naseho vyrobku, ale tech IP adres na lookupovani je pomerne hodne.

Pokud chci presnost rekneme na vetsi mesto nebo lokalitu typu 'jizne od Prahy (/Berlina/...)', staci mi delat tu ip-geolokaci pres /24 sit ? Nebo se prodavaji uz i mensi, ze v Kladne maji x.y.z.0/26 a dalsi subnet je treba az v Benesove ? :)

90% toho co hledam je Evropa, zbytek tak ruzne po svete.
« Poslední změna: 19. 12. 2021, 23:26:15 od Petr Krčmář »


David

  • ***
  • 143
    • Zobrazit profil
Re:Nejmenší velikost přeprodávaných IPv4 bloků
« Odpověď #1 kdy: 20. 12. 2021, 07:13:16 »
Řekl bych, že prodávat rozsah od RIPE jde nejmenší /24. Druhá věc je, že ten je napsaný na ISP třeba v Praze, ale reálně ho může používat nějaký jejich zákazník úplně jinde.

Džan

Re:Nejmenší velikost přeprodávaných IPv4 bloků
« Odpověď #2 kdy: 20. 12. 2021, 09:56:38 »
Nejmenší routovatelný rozsah, tedy ten, který můžeš poslat do globální BGP tabulky je /24. Nicméně je možné do RIPE vkládat objekty i pro menší rozsahy, ze kterých pak teoreticky čerpají GeoIP databáze - propsání většinou trvá několik měsíců až let a ze zkušenosti provozovatelé služeb, kde se uplatňuje regionální omezování obsahu si ty DB moc často neaktualizují.

mhi

  • *****
  • 500
    • Zobrazit profil
Re:Nejmenší velikost přeprodávaných IPv4 bloků
« Odpověď #3 kdy: 20. 12. 2021, 12:46:43 »
Slo mi prave o tu praxi, jak to ma smysl lookupovat.

Ty geolokace mi prijdou ze to maji "nejak lepe" nez z RIPE, protoze treba moje IP adresa (NAT) patri v RIPE do sousedniho mesta, ale spravne mi nekteri vrati moje misto (a zda se, ze to je nejak rozdelene, ze jsou NATy podle lokalit).

A omlouvam se Petru Krcmarovi, ze jsem to prilepil asi spatne do jineho starsiho tematu - a PK to odpojil do vlastniho threadu.