Tiskárna kompatibílní s Linuxem

Tiskárna kompatibílní s Linuxem
« kdy: 17. 12. 2021, 14:41:52 »
Rád bych zde dostal doporučení na tiskárnu bezzproblému kompatibilní s linuxem.

Budu ji používat pro občasný tisk dokumentů. Rychlost tisku je pro mě nepodstatná. Umím si představit, že bych občas použil i multifukční mašinku se scanerem, ale scanování není nutné.

Vzhledem k občasnému používání se nechci pokud možno dostat do situace, že tiskárnu nechám 2 měsíce ležet ladem a pak kvůli zaschlému inkoustu nevytisknu nic.
Máte někdo zkušenosti s tiskárnou, která by splňoval moje požadavky?
« Poslední změna: 17. 12. 2021, 14:53:09 od Petr Krčmář »


XX125

Re:tiskárna kompatibílní s linuxem
« Odpověď #1 kdy: 17. 12. 2021, 14:52:51 »
Libovolný laser Brother. Tisknu na něm v domácí síti z Linuxu, Windows i Androidu. Navíc se dají koupit velmi levné tonery, takže tisk je velmi ekonomický.

Re:Tiskárna kompatibílní s Linuxem
« Odpověď #2 kdy: 17. 12. 2021, 15:56:23 »
Rád bych zde dostal doporučení na tiskárnu bezzproblému kompatibilní s linuxem.

Budu ji používat pro občasný tisk dokumentů. Rychlost tisku je pro mě nepodstatná. Umím si představit, že bych občas použil i multifukční mašinku se scanerem, ale scanování není nutné.

Vzhledem k občasnému používání se nechci pokud možno dostat do situace, že tiskárnu nechám 2 měsíce ležet ladem a pak kvůli zaschlému inkoustu nevytisknu nic.
Máte někdo zkušenosti s tiskárnou, která by splňoval moje požadavky?


Akákoľvek HP-čka,  A väčšina Cannon-iek

Re:Tiskárna kompatibílní s Linuxem
« Odpověď #3 kdy: 17. 12. 2021, 17:15:16 »
Asi bych šel do laseru. Na začátku sice bude dražší, ale odpadnou problémy s možným zaschnutím toneru. Doma HP LserJet MFP M234 a s hplip balíčkem všechno funguje. Akorát je potřeba pohlídat si verzi balíčku ve vztahu k modelu, https://developers.hp.com/hp-linux-imaging-and-printing/supported_devices/index. V práci máme Lexmark, ale to už je dražší. Nicméně s ovladačem z webu výrobce vše perfektně funguje.

crown

  • ****
  • 383
    • Zobrazit profil
Re:Tiskárna kompatibílní s Linuxem
« Odpověď #4 kdy: 17. 12. 2021, 17:48:38 »
Dneska funguje v linuxu skoro vsechno. Mam overenou Hp M1212 MFP, Lexmark MB2300, inkoustovou Canon G4411. Vsechny spolehlive tisknou a skenuji v linuxu (a i na androidu pres mopria aplikaci).

Pokud to dva mesice nezapnes, tak urcite laserovku, inkoustovka by casem zaschnula.


martyd420

  • ***
  • 193
  • K U B U N T U
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Tiskárna kompatibílní s Linuxem
« Odpověď #5 kdy: 17. 12. 2021, 17:57:55 »
Akákoľvek HP-čka,  A väčšina Cannon-iek
Možná většinou ano..  ane pozor na multifunkce se scannerem. Není to tak dlouho, co jsem takovou HP multifunkci (typ už nevím, asi rok starý ink model) rozjížděl 9 hodin a cílový stav dzrjně byla bohužel instalace windows, kde to pak proběhlo na 2 kliknutí..)
T_PAAMAYIM_NEKUDOTAYIM  |  Nemám rád IPv6 influencery :P

Re:tiskárna kompatibílní s linuxem
« Odpověď #6 kdy: 17. 12. 2021, 22:18:36 »
Libovolný laser Brother. Tisknu na něm v domácí síti z Linuxu, Windows i Androidu. Navíc se dají koupit velmi levné tonery, takže tisk je velmi ekonomický.

Máte štěstí (nebo já smůlu), ale moje zkušenost s Brotherem (HL 3140CW) je přesně opačná. Netiskne bezdrátově z ničeho, a to ani po záruční výměně základní desky.

Celkem hezky mi (ve Fedoře 35) funguje bezdrátově Xerox B210.

Výrobci tiskáren mi obecně přijdou trochu zaseknutí v 90tých letech...

Re:Tiskárna kompatibílní s Linuxem
« Odpověď #7 kdy: 17. 12. 2021, 22:41:26 »
Mam Xerox 3025 Laserovka (tlaciaren + scanner) - rebrandovany Samsung, s instalaciou driverov nebol problem (Ubuntu 20.04).
Tlacenie v pohode a scan funguje tiez (saned).

V tejto cenovej kategorii som sa rozhodoval aj medzi Brotherom, ten ma tlacovu hlavu na 5000stran, a potom vymena, Xerox ju ma v kazete.
Ale po tych nervoch (nastavit ako network printer), asi by som si ju druhy krat nekupil, ak ju budes mat cez USB ku kompu, tak vsetko OK.

ja.

  • ****
  • 316
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Tiskárna kompatibílní s Linuxem
« Odpověď #8 kdy: 18. 12. 2021, 01:10:10 »
Akákoľvek HP-čka,  A väčšina Cannon-iek
Možná většinou ano..  ane pozor na multifunkce se scannerem. Není to tak dlouho, co jsem takovou HP multifunkci (typ už nevím, asi rok starý ink model) rozjížděl 9 hodin a cílový stav dzrjně byla bohužel instalace windows, kde to pak proběhlo na 2 kliknutí..)

HP pred pár rokmi kúpil tlačovú divízu Samsungu, takže teraz predáva pod svojou značkou tlačiarne, čo sú v skutočnosti Samsung a fungujú so Samsungovým uld driverom (binary only, x64 only). Zatiaľ viem o týchto:

  • HP Laser 10x Series
  • HP Laser MFP 13x Series
  • HP Color Laser 15x Series
  • HP Color MFP 17x Series


Originál HP fungujúce s hplip sú v pohode, dosť veľká šanca je, že desktopová distribúcia si ich sama nájde a vytvorí pre ne tlačovú frontu.

XX125

Re:tiskárna kompatibílní s linuxem
« Odpověď #9 kdy: 18. 12. 2021, 08:31:37 »
Máte štěstí (nebo já smůlu), ale moje zkušenost s Brotherem (HL 3140CW) je přesně opačná. Netiskne bezdrátově z ničeho, a to ani po záruční výměně základní desky.

Mám Brother MFC-L2712DN a dlouhodobě jede naprosto bez problémů skenování i tisk po síti z Windows, Linuxu i Androidu. Dostupné jsou velmi levné tonery. Naposledy jsem koupil "TN-2421 toner black pro tiskárny Brother s čipem, 3000 stran" za 126 Kč s DPH.

Re:Tiskárna kompatibílní s Linuxem
« Odpověď #10 kdy: 18. 12. 2021, 09:28:39 »
Já jsem skončil u HP LJ M227sdn (MFP). Není superlevná, ale podporuje standardní HP formáty tisku (PCL, PS) a asi všechny síťové protokoly pro předávání tisku - včetně PnP na bázi IPP a Bonjour. Neumí skenování do složky - zjevně naschvál, aby se prodávaly ještě dražší modely. Ale skenování přes hplip funguje v SANE dost slušně - řekl bych komfortněji, než přibalený software do Windows (zejména poslední generace "dlaždicových" utilit od HP).

Trochu mě štve, že u dnešních kancelářských skenerů (u téhle multifunkce a dalších) nejde konfigurovat "práh jasu saturované bílé" (práh přepalu) takže světle šedé odstíny jsou prostě přepálené a nejde s tím nic dělat. Hraní s jasem/kontrastem/gammou v SANE se zjevně odehrává už na počítači = jedná se o postprocessing = není to skener na fajnové foto použití. Je to nastavené na bezobslužné kancelářské kopírování... Z dávných dob si vybavuji, jak jsem si hrál se scannerem ještě se SCSI rozhraním, jehož TWAIN driver mi tehdy toto umožňoval = fidlat s gammou / "expozicí" snímače skeneru.

Zřejmě ekvivalentní laserjet bez skeneru (ne-multifunkce) je momentálně HP LJ M404. Vlastně jsem ho taky držel v ruce.

Re:Tiskárna kompatibílní s Linuxem
« Odpověď #11 kdy: 18. 12. 2021, 09:51:44 »
Repas síťového firemního HPčka...

martyd420

  • ***
  • 193
  • K U B U N T U
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Tiskárna kompatibílní s Linuxem
« Odpověď #12 kdy: 18. 12. 2021, 15:34:56 »
Originál HP fungujúce s hplip sú v pohode, dosť veľká šanca je, že desktopová distribúcia si ich sama nájde a vytvorí pre ne tlačovú frontu.
Tak jsem se ptal, byla to konkrétně HP DeskJet 2721, naprosto běžná domácí tiskárna.
hplip přes apt nefunkční, hplip z webu hp má desítky chyb v kontrole (a instalaci) závislostí v těch jejich scriptech (které nevím jak jsou vyráběné, jestli to je nějaký "preprocessor" jako v css nebo co, ale výsledek je hustokrutě nepřehledný). (staré názvy, nebo možná názvy z jiného distra). Závislosti se mi podařilo ručně vyřešit až na pyqt5, takže to bylo bez gui (to by nevadilo, vygenerovalo to pdd soubor použitelný v nastavení). Stránku to vytisklo, scanner bez šance.
Stejný výsledek v kubuntu 20.04 a ubuntu 21.04.3
T_PAAMAYIM_NEKUDOTAYIM  |  Nemám rád IPv6 influencery :P

mikrom

  • ****
  • 321
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Tiskárna kompatibílní s Linuxem
« Odpověď #13 kdy: 18. 12. 2021, 18:33:23 »
Mal som multifunkcnu HP OfficeJet 8013. Tlaci obojstranne a vie scanovat viac stran zo zasobnika (nie vsak obojstranne). Instalacia bola jednoducha. Z Linuxu fungovala tlac dobre. Na scanovanie som pouzival appku HP smart. Bol som s nou spokojny ale zial dlho nevydrzala. Kupil som ju k zaciatku skolskeho roku a cez letne prazdniny som zistil, ze tlaci nespravne farby. Reklamoval som to, ale neboli schopni to opravit ani v znackovom servise a vratili mi peniaze.

aaa158

  • ***
  • 238
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:tiskárna kompatibílní s linuxem
« Odpověď #14 kdy: 18. 12. 2021, 21:28:03 »
Libovolný laser Brother. Tisknu na něm v domácí síti z Linuxu, Windows i Androidu. Navíc se dají koupit velmi levné tonery, takže tisk je velmi ekonomický.

Máte štěstí (nebo já smůlu), ale moje zkušenost s Brotherem (HL 3140CW) je přesně opačná. Netiskne bezdrátově z ničeho, a to ani po záruční výměně základní desky.

Celkem hezky mi (ve Fedoře 35) funguje bezdrátově Xerox B210.

Výrobci tiskáren mi obecně přijdou trochu zaseknutí v 90tých letech...

Mam Brother DCP-L3550CDW a absolutna spokojnost. Tlaci to cez WiFi, nastavenie "brnkacka", zerie to cinske tonery bez problemov (cinan ma horsie farby no ale za tu cenu...) - inac HP ma velmi zlu reputaciu s ohladom na no-name tonery (a napr aj toto: https://h30434.www3.hp.com/t5/Scanning-Faxing-Copying/Can-I-scan-without-ink-cartridges/m-p/7267313/highlight/true#M214885). Mam ju uz vyse 2 roky, ziadny problem. Skener s podavacom je uzasny, predtym som skenoval cez USB (Xsane - to bol "horor" a trvalo to vecnost) tlaciaren umoznuje prednastavit vselijake presety (kvalita, color vs b/w atd) a automaticky sa to posiela na NFS share. Super investicia (a to tlaciarne absolutne neznasam..).