IT a znalost více cizích jazyků

Re:IT a znalost více cizích jazyků
« Odpověď #15 kdy: 14. 12. 2021, 19:58:47 »
to je uzasny, investovat tisice a tisice hodin do uceni cinstiny, kterou clovek absolutene NIKDY v IT nepouzije.

To je ten rozdíl mezi vzděláním, a vyučením se.

+1

Vzdycky se mi vybavi pripad inzenyra pred penzi, ktereho vysetrovali policajti proto, ze se prisel na protiuprchlickou demonstraci se dvema (vlastnorucne vyrobenejma, skladacima) sibenicema.

Dostal tusim podminku, a po nejake dobe (s casovym odstupem) s nim jakasi reporterka delala pomerne dlouhy, do hloubky vedeny, rozhovor. Chlapik se zdal byt ponaucen, vyjadroval se ze to tak nemyslel, ze nikomu nechtel vyhrozovat smrti, a pod....

Uplne na konec se ho redaktorka zeptala, zda na cele te veci neceho lituje: Inzenyr se na chvili zamyslel, a pak odvetil ze kdyby si ty laťky z tech sibenic doma nepopsal blbe, nemusel by byval stravit jejich sestavovanim podstatnou cast te demonstrace.

Uzce zamerene "vyuceni" na technicke VŠ produkuje nevzdelane fachidioty prave tohoto typu...


Re:IT a znalost více cizích jazyků
« Odpověď #16 kdy: 14. 12. 2021, 20:49:07 »
skopcacky umet se vyplati uz protoze to jsou rovnou 3 státy kde to vyuzijes. Rise plati dobre, ty zbyle dve nejsou chude a navic maji prirodu.
Děkuji za možnost editace příspěvku.

Re:IT a znalost více cizích jazyků
« Odpověď #17 kdy: 14. 12. 2021, 20:56:45 »
na to je snad gympl.

nebo ono se od matfyzu ocekava, ze bude probirat helenismus?

to je uzasny, investovat tisice a tisice hodin do uceni cinstiny, kterou clovek absolutene NIKDY v IT nepouzije.

To je ten rozdíl mezi vzděláním, a vyučením se.

+1

Vzdycky se mi vybavi pripad inzenyra pred penzi, ktereho vysetrovali policajti proto, ze se prisel na protiuprchlickou demonstraci se dvema (vlastnorucne vyrobenejma, skladacima) sibenicema.

Dostal tusim podminku, a po nejake dobe (s casovym odstupem) s nim jakasi reporterka delala pomerne dlouhy, do hloubky vedeny, rozhovor. Chlapik se zdal byt ponaucen, vyjadroval se ze to tak nemyslel, ze nikomu nechtel vyhrozovat smrti, a pod....

Uplne na konec se ho redaktorka zeptala, zda na cele te veci neceho lituje: Inzenyr se na chvili zamyslel, a pak odvetil ze kdyby si ty laťky z tech sibenic doma nepopsal blbe, nemusel by byval stravit jejich sestavovanim podstatnou cast te demonstrace.

Uzce zamerene "vyuceni" na technicke VŠ produkuje nevzdelane fachidioty prave tohoto typu...

Re:IT a znalost více cizích jazyků
« Odpověď #18 kdy: 15. 12. 2021, 00:40:40 »
na to je snad gympl.
nebo ono se od matfyzu ocekava, ze bude probirat helenismus?

Treba jeden z praotcu pocitacu v CR, Tomáš Smutný, pise na twitter blaboly jak z pomocny skoly. Tomu cloveku by troska vseobecneho vzdelani prospela jako sul, i kdyz ve svem oboru je (byl) urcite spicka...

https://twitter.com/smutnytomas

Vzdelani (alespon to statni) nema byt priprava na povolani, ale neco jako vychova k odpovednemu obcanstvi...

Idris

  • *****
  • 2 286
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:IT a znalost více cizích jazyků
« Odpověď #19 kdy: 15. 12. 2021, 02:01:36 »
Vzdelani (alespon to statni) nema byt priprava na povolani, ale neco jako vychova k odpovednemu obcanstvi...
To by bylo fajn, ale je to wishful thinking.


Re:IT a znalost více cizích jazyků
« Odpověď #20 kdy: 15. 12. 2021, 08:25:16 »
Budu se opakovat: teprve praxe přinese opravdu šťavnatá témata k zamyšlení, řešení, ajeťáckému opracování. A to i praxe IT-nádenická, ve které člověk spatřuje ohavnou rutinu a vyvstane niterná potřeba tuto automatizovat. Teprve louskáním skutečně reálných problémů člověk jako ajeťák roste. (Co bolí, to roste.) Škola je užitečná přípravka, která předem odkrývá mnohé slepé uličky, na které by si čistý samouk musel přijít sám... A nejsem si jistý, jestli třeba "inženýrský přístup" mě naučila škola, nebo někteří vzácní kolegové v práci.

Odtud dotaz, a divím se, že tu zatím nepadl: už máte při té škole nějaký šolich? Klidně částečný úvazek.
Výhoda: velmi pravděpodobně Vás to odstartuje.
Nevýhoda: zvýší to riziko, že školu opustíte před dosažením magistra/inženýra.
Doporučení: na tom magistrovi se snažte prolézt všechny předměty včetně nepovinných, které vypadají zajímavě. Mluvíte o logice - třeba na ekně bývala logika jako samostatný předmět vlastně až na magisterském stupni, navíc tuším volitelná.

Ohledně jazyků: znalost cizího jazyka znamená, že Vám v práci v mnoha případech připadne "milá povinnost", vést v tom cizím jazyce nepříjemná jednání s dodavateli, nebo hůř, zákazníky. Což... pokud se tomu nebudete aktivně bránit, povede zcela přirozenou cestou k tomu, že budete tak trochu šéfovat. Vést jednání, šéfovat projektíku, číst právní dokumenty atd. Prostě "to zůstane na Vás". Jste ten co mluví, takže od Vás rázem kolegové tuzemci i protistrana budou jaksi samozřejmě očekávat, že budete v dané situaci nějak reagovat  = koordinovat, rozhodovat. Děje se to samotížně a neformálně a vznikají z toho komické situace, pokud Vám zpočátku tahle role nominálně nepřísluší, jste zelenáč atd. Znalost jazyka v práci taky zvýší počet příležitostí k cestování - je jen na Vás, jestli cestujete rád, nebo spíš naopak.

Kombinace "IT+němčina" v náborových inzerátech rezonuje ponejvíc asi s pozicemi "droida na IT helpdesku". Tzn. pokud někam vystavíte svůj profile, ze kterého bude svítit IT+němčina, budou Vás tupě šablonovitě lanařit firmy, které se snaží sem k nám offshorovat německojazyčná callcentra na support konkrétního softwaru/aplikací. Jestli je zrovna tohle to řemeslo co má zlaté dno, nevím. Vrtá mi hlavou, kolik IT-vysokoškoláků = lidí s nějakou odbornou znalostí jim půjde dělat na takový babosed - zejm. pokud se snaží tu levnou pracovní sílu hledat v Praze.

Reálně pokud v Německu potřebujete občas něco nakoupit nebo pořešit, tak když vůči Němci zkusíte němčinu, většinou se dočkáte přívětivějšího jednání než s angličtinou. A je jedno, že to nebylo napsáno jako požadavek v náborovém inzerátu, když Vás přijímali. A pokud si najdete šolich ve firmě, kde je sice interním úředním jazykem anglina, ale matka je v Německu, tak se řada interních jednání posune do méně formální polohy = víc Vám toho je vykecáno mezi řádky, dozvíte se víc podrobností.

Umět jeden, dva a více jazyků tady u nás je jakýsi přínos - pro který můžete do jisté míry najít uplatnění. Pokud půjdete makat ven, tak znalost tamního místního jazyka je skoro podmínkou základního přežití/fungování - tzn. stanete se relativně obyčejnou náplavou a budete "o jeden cizí jazyk míň vyčnívat" :-) Dál je to samozřejmě o odborných schopnotech atd.

Dokud nepřijde práce na plný úvazek, rodina atd., máte nejspíš vedle školy nějaký volný čas... mohu-li doporučit, a vidíte nějaký směr samostudia, tak se do toho prostě opřete. V tu chvíli pro zábavu a dobrý pocit. Uvidíte sám, jestli to někam vede (nejspíš ano).
« Poslední změna: 15. 12. 2021, 08:27:56 od František Ryšánek »

ZAJDAN

  • *****
  • 2 078
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:IT a znalost více cizích jazyků
« Odpověď #21 kdy: 15. 12. 2021, 08:50:44 »
Budu se opakovat: teprve praxe přinese opravdu šťavnatá témata k zamyšlení, řešení, ajeťáckému opracování. A to i praxe IT-nádenická, ve které člověk spatřuje ohavnou rutinu a vyvstane niterná potřeba tuto automatizovat. Teprve louskáním skutečně reálných problémů člověk jako ajeťák roste. (Co bolí, to roste.) Škola je užitečná přípravka, která předem odkrývá mnohé slepé uličky, na které by si čistý samouk musel přijít sám... A nejsem si jistý, jestli třeba "inženýrský přístup" mě naučila škola, nebo někteří vzácní kolegové v práci.
Pane Ryšánek, mohu si tuto část vypůjčit? to je perfektně řečeno!
Vesele, vesele do továrny dělník běží...vesele, vesele do továrny jde. Vesele se usmívá když mu soustruh zazpívá...vesele, vesele do továrny jde. Vesele si poskočí když se soustruh roztočí ...vesele, vesele do továrny jde.

Re:IT a znalost více cizích jazyků
« Odpověď #22 kdy: 15. 12. 2021, 10:19:01 »
Vzdelani (alespon to statni) nema byt priprava na povolani, ale neco jako vychova k odpovednemu obcanstvi...
To by bylo fajn, ale je to wishful thinking.

Kdyz se nad ti zamyslite, tak ani moc ne.

Vseobecne vzdelani neni neco, co by tu bylo tak nejak odjakziva, vzdelani bylo u nas zavedeno Marii Terezií v 18 stoleti. Jeho obsah a kvalita byla nastavena a udrzovana Habsburky a po roce 1918 pak statem. Jestlize dne zijeme v demokraticke spolecnosti, ktera si obsah a priority skolstvi urcuje sama (skrz svou volenou reprezentaci), nedovedu si predstavit co by nam jako spolecnosti v tom, co jsem napsal, mohlo principielne zabranit.

Ze to zatim tak neni, jde na vrub neprincipielnim (tedy zmenitelnym) okolnostem jejichz rozebirani je nad ramec teto diskuse.

Re:IT a znalost více cizích jazyků
« Odpověď #23 kdy: 15. 12. 2021, 10:59:44 »
Budu se opakovat: teprve praxe přinese opravdu šťavnatá témata k zamyšlení, řešení, ajeťáckému opracování. A to i praxe IT-nádenická, ve které člověk spatřuje ohavnou rutinu a vyvstane niterná potřeba tuto automatizovat. Teprve louskáním skutečně reálných problémů člověk jako ajeťák roste. (Co bolí, to roste.) Škola je užitečná přípravka, která předem odkrývá mnohé slepé uličky, na které by si čistý samouk musel přijít sám... A nejsem si jistý, jestli třeba "inženýrský přístup" mě naučila škola, nebo někteří vzácní kolegové v práci.
Pane Ryšánek, mohu si tuto část vypůjčit? to je perfektně řečeno!

Já si řemesla velmi vážím, a opravdu ho člověk jinak než zkušeností získanou praxí, neustálým opakováním, zkoušením, hledáním a také učením se od zkušenějších nezíská.

Je to podstatná, nezbytná součást skills profesionála, ale není to vzdělání.

Vzdělání je to co mi při práci a tom získávání zkušeností poskytuje perspektivu a širší kontext, možnost odstupu a nalezení jiného úhlu pohledu. Vzdělání je to co mi umožňuje přistoupit k problému z pozice kterou jiné třeba ani nenapadne že by mohla existovat, a proto jí vůbec nebudou hledat a zkoušet. Vzdělání je vidět nezřejmé analogie a inspirace v obecných patternech, obecných proto že mohou být úplně z jiného oboru.

Re:IT a znalost více cizích jazyků
« Odpověď #24 kdy: 15. 12. 2021, 12:02:10 »
Zatím díky všem za reakce, odpovím asi "hromadně" ať nemusím odpovídat x různým reakcím.

Čínsky se asi učit nejdu  :) Pro některé to asi bude užitečné, já i když se možná v budoucnu odstěhuji do zahraničí tak to bude stejně max v rámci Evropy, takže nejvíc využiji právě evropské jazyky. Začal bych určitě s tou němčinou, protože v ní mám na čem stavět, a i v ČR je určitě užitečná (a navíc mnohem jednodušší na naučení než např. ta čínština).

K tomu sebehodnocení – chápu že se asi nikdo nedokáže objektivně zhodnotit, já vycházím hlavně z porovnání se svými kolegy na škole, mnohdy mají SŠ zaměřenou na IT, programují aktivně už třeba od puberty, a během studia zvládají poloviční nebo i plný úvazek. Já se jim nemůžu rovnat, tenhle semestr jsem neměl skoro žádný volný čas, pracovat při studiu bych na 100 procent nezvládl. Takže první praxi získám asi až ve 25, po dokončení studia. Proto právě přemýšlím o těch jazycích, protože málokdo z nich umí AJ tak jako já, a kdybych k tomu přidal NJ, mohla by taková kombinace znalostí být pro zaměstnavatele zajímavá (ale určitě bych tomu neobětoval všechen svůj čas na úkor IT). Dodal bych ale že úplné kopyto na IT nejsem, Bc. titul mám, Ing. bych taky měl zvládnout, to nedávají každému na potkání.

A ano, všiml jsem si že většina nabídek "IT + němčina" je hlavně nějaké to callcentrum, nicméně tímto směrem se vydat nechci, většinou to jsou nabídky kde stačí němčina a nějaké úplně základní seznámení s tím produktem, které zvládne skoro kdokoli i bez vzdělání v IT.

Re:IT a znalost více cizích jazyků
« Odpověď #25 kdy: 15. 12. 2021, 13:27:59 »
Jake call centrum? jak to logicky souvisi s  jake IT nabidky clovek od recruiteru dostane?

Aha, to jsou vlastne nabidky na nejakym ceskym webu. Tak to je to posledni, kam bych se dival. Predpokladam, ze to jsou inzeraty hned vedle lidi k pasum..

Mne vola (pokousi se zavolat, i kdyz dle linkedin profilu praci nehledam) 3-5 recruiteru denne. Pochopitelne tam neni zadne call centrum, i kdyz  jednou mi teda nabizeli "flight attendant"

Dnes z toho 2 pozadovali jako druhy jazyk nemcinu, 1x  "Dutch or French"

Zatím díky všem za reakce, odpovím asi "hromadně" ať nemusím odpovídat x různým reakcím.

Čínsky se asi učit nejdu  :) Pro některé to asi bude užitečné, já i když se možná v budoucnu odstěhuji do zahraničí tak to bude stejně max v rámci Evropy, takže nejvíc využiji právě evropské jazyky. Začal bych určitě s tou němčinou, protože v ní mám na čem stavět, a i v ČR je určitě užitečná (a navíc mnohem jednodušší na naučení než např. ta čínština).

K tomu sebehodnocení – chápu že se asi nikdo nedokáže objektivně zhodnotit, já vycházím hlavně z porovnání se svými kolegy na škole, mnohdy mají SŠ zaměřenou na IT, programují aktivně už třeba od puberty, a během studia zvládají poloviční nebo i plný úvazek. Já se jim nemůžu rovnat, tenhle semestr jsem neměl skoro žádný volný čas, pracovat při studiu bych na 100 procent nezvládl. Takže první praxi získám asi až ve 25, po dokončení studia. Proto právě přemýšlím o těch jazycích, protože málokdo z nich umí AJ tak jako já, a kdybych k tomu přidal NJ, mohla by taková kombinace znalostí být pro zaměstnavatele zajímavá (ale určitě bych tomu neobětoval všechen svůj čas na úkor IT). Dodal bych ale že úplné kopyto na IT nejsem, Bc. titul mám, Ing. bych taky měl zvládnout, to nedávají každému na potkání.

A ano, všiml jsem si že většina nabídek "IT + němčina" je hlavně nějaké to callcentrum, nicméně tímto směrem se vydat nechci, většinou to jsou nabídky kde stačí němčina a nějaké úplně základní seznámení s tím produktem, které zvládne skoro kdokoli i bez vzdělání v IT.

Re:IT a znalost více cizích jazyků
« Odpověď #26 kdy: 15. 12. 2021, 15:09:14 »
Jake call centrum? jak to logicky souvisi s  jake IT nabidky clovek od recruiteru dostane?

Aha, to jsou vlastne nabidky na nejakym ceskym webu. Tak to je to posledni, kam bych se dival. Predpokladam, ze to jsou inzeraty hned vedle lidi k pasum..

Mne vola (pokousi se zavolat, i kdyz dle linkedin profilu praci nehledam) 3-5 recruiteru denne. Pochopitelne tam neni zadne call centrum, i kdyz  jednou mi teda nabizeli "flight attendant"

Dnes z toho 2 pozadovali jako druhy jazyk nemcinu, 1x  "Dutch or French"

Ano, na českém webu. Pro mě teď moc nedává smysl zakládat LinkedIn nebo něco jiného, kde by mohli psát přímo recruiteři mně, takže mi zbývá prohlížet nabídky na pracovních portálech.

Re:IT a znalost více cizích jazyků
« Odpověď #27 kdy: 15. 12. 2021, 18:00:54 »
Urcite nemcina. V Reichu dobre plati, a kdyz casem pricuchnete k SAP, tak tu strcite do kapsy vetsinu mistnich machirku, co tu obvykle zevlujou :-)

Idris

  • *****
  • 2 286
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:IT a znalost více cizích jazyků
« Odpověď #28 kdy: 15. 12. 2021, 19:36:26 »
Urcite nemcina. V Reichu dobre plati
Kolik v průměru?

Re:IT a znalost více cizích jazyků
« Odpověď #29 kdy: 15. 12. 2021, 20:49:19 »
Budu se opakovat: teprve praxe přinese opravdu šťavnatá témata k zamyšlení, řešení, ajeťáckému opracování. A to i praxe IT-nádenická, ve které člověk spatřuje ohavnou rutinu a vyvstane niterná potřeba tuto automatizovat. Teprve louskáním skutečně reálných problémů člověk jako ajeťák roste. (Co bolí, to roste.) Škola je užitečná přípravka, která předem odkrývá mnohé slepé uličky, na které by si čistý samouk musel přijít sám... A nejsem si jistý, jestli třeba "inženýrský přístup" mě naučila škola, nebo někteří vzácní kolegové v práci.
Pane Ryšánek, mohu si tuto část vypůjčit? to je perfektně řečeno!
Děkuji za poklonu, zajisté můžete, moje výlevy ve fórech jsou public domain, odkaz na zdroj a copyright notice taky nevyžaduji ;-)