IT a znalost více cizích jazyků

IT a znalost více cizích jazyků
« kdy: 14. 12. 2021, 13:32:26 »
Zdravím, chtěl bych se zeptat na váš názor na užitečnost cizích jazyků v oblasti IT.

Jsem teď v 1. ročníku magisterského studia informatiky a začínám mít pocit, že jsem oproti ostatním v oblasti IT pozadu. Navíc nemám příliš rozvinuté logické myšlení - na testy se bez problémů naučím, ale jakmile mám vymyslet něco bez přípravy tak mám vážný problém. Proto začínám pokukovat o rozšíření obzorů a jednou z možností jsou cizí jazyky.

Je mi jasné, že základem je v IT angličtina. Tu umím na úrovni C1 a už nemám jak moc ji smysluplně zlepšit. Myslím si, že bych se do pár let dokázal naučit německy a popř. i polsky, základy už ovládám, neříkám že je budu ovládat tak dobře jako angličtinu (tu umím, protože ji používám opravdu každý den) ale minimálně na takové úrovni, že bych se s tím cizincem domluvil. Teď se ale nabízí otázka, bude se jednat o smysluplné využití času?

Klasickému informatikovi asi bude k ničemu doktorát z filozofie nebo pokročilé znalosti dějin umění. Mě by zajímalo, jestli bude informatikovi (prozatím v rámci ČR) k něčemu znalost jiného cizího jazyka než angličtiny. Beru to tak že určitě mi ta znalost neuškodí, nevím ale jestli se nevyplatí zkusit jít do větší hloubky v samotné oblasti informatiky, i když za cenu toho že mě to nebude tak moc bavit.


Tom5

Re:IT a znalost více cizích jazyků
« Odpověď #1 kdy: 14. 12. 2021, 14:18:14 »
Tady asi nebude na tohle téma odborník. Tak za jednoho laika se 4 (a něco) křížky na krku. Ačkoli se trochu posunout v té logice můžeš smiř se svou vlastností. Důležité je, abys dělal to, co tě baví. To považuji za naprostý základ. A to poznáš tak, že sám ve svém volném čase budeš chít o dané oblasti vědět víc a budeš si to chtít zkoušet atd. Cizí jazyk je fajn, ale v IT si myslím, ti moc nepomůže (kromě schopnosti komunikace s cizinci).

Ale logické myšlení není vše. Třeba ti půjde kreativní činnost, ve které jsou zase ti „logici“ marní a co by za kreativitu dali :-)

Idris

  • *****
  • 2 286
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:IT a znalost více cizích jazyků
« Odpověď #2 kdy: 14. 12. 2021, 14:37:14 »
Navíc nemám příliš rozvinuté logické myšlení […] nevím ale jestli se nevyplatí zkusit jít do větší hloubky v samotné oblasti informatiky
Upřímně, v tomto případě by to byl zbytečně vynaložený čas. Chce to něco z informatiky, matematiky, logiky apod. Jak říká Zdeněk Svěrák, “jen psaním se něco napíše”. U kódu to je stejné, chce to prostě psát a psát a řešit a řešit :)

alfi

  • ****
  • 324
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:IT a znalost více cizích jazyků
« Odpověď #3 kdy: 14. 12. 2021, 15:04:36 »
Pro IT know how další jazyky nejsou moc potřeba (ale vždycky se najde i vyjímka, např. STB s Enigmou mají spoustu komunitních fór a informací jen v němčině). Jinak znalost dalšího jazyka se vždycky může hodit - jen člověk předem neví, co přesně bude potřebovat :-) Další jazyk se může hodit na podporu cizích uživatelů, nějaké instalace v místě, já teď třeba spravuju jeden web v bulharštině a ruštině (a jsem rád, že mně kdysi ve škole naučili číst azbuku :) ), pro rozvíjející se české firmy se hodí polština nebo maďarština, pro nákupčí v číně se hodí obrázkové písmo.. :) Na druhou stranu, dneska s možností překladačů není chybějící jazyk tak zásadní jako před 20 lety - díky nim se člověk domluví i s babkou v zapadlé rumunské vesnici :)

Idris

  • *****
  • 2 286
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:IT a znalost více cizích jazyků
« Odpověď #4 kdy: 14. 12. 2021, 15:31:06 »
pro nákupčí v číně se hodí obrázkové písmo.. :)
Pro kšefty v Gruzii se hodí nudle (díky, Mesrope) :)


ZAJDAN

  • *****
  • 2 078
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:IT a znalost více cizích jazyků
« Odpověď #5 kdy: 14. 12. 2021, 15:53:30 »
Pokud bych mohl doporučit, tak Čínština se v IT určitě vyplatí. Číňani mají celkem dost fabrik po Evropě a občas vidím sháňku po člověku do IT a obchodního sektoru s čínštinou. 

Vzhledem k tomu, kdo se dostal v ČR k moci, ti s vysokou pravděpodobností mohu říct, že již hodně brzy se Ti němčina bude velice hodit. Germanizace ČR se teď rozjede na plné pecky. Lidi jako Fiala a ta banda z TOP09 jsou přímou klikou něměckého Landmanschaftu! Otázkou je jen tvé svědomí :_)
Vesele, vesele do továrny dělník běží...vesele, vesele do továrny jde. Vesele se usmívá když mu soustruh zazpívá...vesele, vesele do továrny jde. Vesele si poskočí když se soustruh roztočí ...vesele, vesele do továrny jde.

Idris

  • *****
  • 2 286
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:IT a znalost více cizích jazyků
« Odpověď #6 kdy: 14. 12. 2021, 15:58:49 »
Lidi jako Fiala a ta banda z TOP09 jsou přímou klikou něměckého Landmanschaftu!
Das ganze tschechische Volk ist eine Simulantenbande :)

Re:IT a znalost více cizích jazyků
« Odpověď #7 kdy: 14. 12. 2021, 16:38:36 »
Lidi jako Fiala a ta banda z TOP09 jsou přímou klikou něměckého Landmanschaftu!
Das ganze tschechische Volk ist eine Simulantenbande :)

Himmel Herr Gott, jsou snad naše dvě otázky Gordona Schauera stále nezodpovězeny?

Jinak určitě další cizí, nejlépe “exotický” jazyk jako čínština, nepřímo pomůže i v tom IT, protože procvičí out-of-the-box přístup k “samozřejmostem” jako je jazyk, gramatika a svět vůbec.

Idris

  • *****
  • 2 286
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:IT a znalost více cizích jazyků
« Odpověď #8 kdy: 14. 12. 2021, 16:54:05 »
Jinak určitě další cizí, nejlépe “exotický” jazyk jako čínština, nepřímo pomůže i v tom IT, protože procvičí out-of-the-box přístup k “samozřejmostem” jako je jazyk, gramatika a svět vůbec.
Eskymáčtina je oříšek :)

Re:IT a znalost více cizích jazyků
« Odpověď #9 kdy: 14. 12. 2021, 17:22:50 »
 to je uzasny, investovat tisice a tisice hodin do uceni cinstiny, kterou clovek absolutene NIKDY v IT nepouzije.
btw cinani belochy pokousejici se o cinstinu pohrdaji.

co je tu porad dokola k diskusi? potrebujes anglictinu a pro snadny pristup k projektum je nezbytna plynula nemcina.
Ja tuhle pozadavky slysim porad. Kdokoli rika, ze to neni potreba, tak bohapuste lze.

Ze chces v tomhle okamziku pracovat v CR nehraje roli, snad diskutujes dlouhodobou strategii, ne?

crown

  • ****
  • 383
    • Zobrazit profil
Re:IT a znalost více cizích jazyků
« Odpověď #10 kdy: 14. 12. 2021, 17:29:07 »
Presne, anglictina nutna. Dalsi jazyk se hodi, kdyz chces delat v jine zemi nez tady, nebo resit projekty z cizi zeme.

Re:IT a znalost více cizích jazyků
« Odpověď #11 kdy: 14. 12. 2021, 18:25:35 »
Mě spíš zaráží ty malé znalosti IT a logiky. Kdybych ti měl upřímně poradit, tak si dodělej němčinu a pak nějakej MBA titul. Nebudeš sice umět programovat, ani nic řešit, ale jako manager budeš happy.
Já sem na jazyky naopak absolutně tupej, zkoušel jsem kdysi němčinu i angličtinu, ale moje úroveň je, že se stěží na dovolené dokážu zeptat na cestu :-( Ale psanou dokumentaci pochopit zvládám a při programování mě to nijak neomezuje. S ohledem na to, že mě táhne na pátek křížek, tak už to neřeším, ale v IT dělám přes 20 let.
PMD85 -> Didaktik Gama -> PC XT -> ... x86/x51/ARM
Basic -> Turbo Pascal -> C++ -> Turbo ASM -> C# -> PHP -> Bash -> Go :-)

Idris

  • *****
  • 2 286
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:IT a znalost více cizích jazyků
« Odpověď #12 kdy: 14. 12. 2021, 18:50:25 »
Mě spíš zaráží ty malé znalosti IT a logiky.
To se dá naučit a nacvičit.

Re:IT a znalost více cizích jazyků
« Odpověď #13 kdy: 14. 12. 2021, 19:35:39 »
to je uzasny, investovat tisice a tisice hodin do uceni cinstiny, kterou clovek absolutene NIKDY v IT nepouzije.

To je ten rozdíl mezi vzděláním, a vyučením se.

smoofy

  • *****
  • 1 056
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:IT a znalost více cizích jazyků
« Odpověď #14 kdy: 14. 12. 2021, 19:50:09 »
V prvni rade si zkus presneji definovat co ti vlastne nejde a jestli to neni spise jen tvuj pocit. Jako lidi nemame uplne vyvinutou schopnost sami sebe ohodnotit coz nadherne ukazuje Dunning-Krueger efekt a nezridka potrebujeme vhled nekoho z venci, aby nam v tom pomohl.
Ja osobne nejsem zastancem toho, aby clovek investoval svuj drahoceny cas do neceho co ho nebavi. Pokud mas dobrou AJ, neni duvod neucit se dalsi jazyk nezavisle na tom co dela. Nemcina u nas je urcite hodne uzitecna, ale pomuze i rustina nebo francouzstina. Otazka je ale, kolik casu tomu venovat. Urcite nema smysl tomu obetovat vsechno protoze takovej deal vreaker to v IT zase neni a s AJ si v pohode vystacis.