Připojení USB disku do VirtualBoxu 6.1

martyd420

  • ***
  • 208
  • K U B U N T U
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Připojení USB disku do VirtualBoxu 6.1
« kdy: 06. 12. 2021, 13:04:00 »
Ahoj,
prosím o radu s připojením usb disku..
Dlouhou dobu jsem nepoužíval virtualbox a teď jsem zjistil, že nejde připojit USB zařízení do virtualizovaného os.  Dříve to šlo dle návodu - stačilo si přidat skupinu vboxusers a bez problému jsem připojil k virtualizovaným win všechno, co jsem potřeboval (flashky, MIDI zařízení)
Dnes nechápu, že mi to nejde ani ve windows, ani v kubuntu (20.04.3 LTS). Verzí virtualboxu v době, kdy to ještě fungovalo si nejsem jistý, je to už dlouho, dnes má kubuntu v nabídce jen 6.1.
Zkoušel jsem kubuntu->win10 a kubuntu->win7, zařízení je ve win viditelné, ale "nelze spustit" s kódem chyby 10. Ta 10 ve správci zařízení prý jsou chybějící ovladače, což pokládám za nemožné - neje ani klávesnice, myš, atd. Ruční přeinstalace ovladačů usb wifi taky nepomohla.
Ve windows (poslat usb zařízení do virtualizovaného kali) to dělalo to stejné. lsusb zařízení vidělo, ale nebylo použitelné (wifi nebyla vidět v ifconfig, flashka byla vidět, ale nešla namountovat)

Přehlížím nějakou všeobecně známou pitomost, žejo? :D
« Poslední změna: 06. 12. 2021, 13:32:01 od Petr Krčmář »
T_PAAMAYIM_NEKUDOTAYIM


Hyp

Re:Připojení USB disku do VirtualBoxu 6.1
« Odpověď #1 kdy: 06. 12. 2021, 13:37:29 »
Ahoj, instalovat přídavky pro hosta/guest addition VirtualBox VM VirtualBox Extension Pack zpřístupní usb

Re:Připojení USB disku do VirtualBoxu 6.1
« Odpověď #2 kdy: 06. 12. 2021, 13:37:51 »
Obecne je problem, ze USB zarizeni si obslouzi hostujici system, najde mu drivery atd az po napriklad primountovani mass-storage. Pro propojeni do virtualu je ale nutne, aby hostujici system nedalal nic. Nebude tam nutna nejaka vyjimka pro UDEV pravidla, co ma system delat pri vlozeni?
(take uz jsem to dlouho nepotreboval)

martyd420

  • ***
  • 208
  • K U B U N T U
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Připojení USB disku do VirtualBoxu 6.1
« Odpověď #3 kdy: 06. 12. 2021, 18:03:33 »
Ahoj, instalovat přídavky pro hosta/guest addition VirtualBox VM VirtualBox Extension Pack zpřístupní usb
Zkoušel jsem, zpřístupnilo to nějaké možnosti nastavení usb navíc, ale jinak bez rozdílu. Ty "přídavky pro hosta" dávám vždy kvůli drag&drop a schránce, extension pack jsemzkoušel až teď, dříve to fungovalo i bez toho (stačí mi USB 1.1, jde o jednoduchý dj kontrolér.. )

Co se týče udev, v tom se moc nevyznám, ale vzhledem k tomu, že ve virtualizovaných win dochází ke stejnému problému, ať už to běží z win, nebo z kubuntu, tak by to tím asi být nemělo..
T_PAAMAYIM_NEKUDOTAYIM



Re:Připojení USB disku do VirtualBoxu 6.1
« Odpověď #5 kdy: 06. 12. 2021, 20:48:47 »
Ve Windows používám tohle https://github.com/DavidBrenner3/VMUB/releases a bez problému z USB disku nabootuji.

Hyp

Re:Připojení USB disku do VirtualBoxu 6.1
« Odpověď #6 kdy: 09. 12. 2021, 12:55:41 »
A hlásí to chybu?Nebo to je jen nepřístupné?Mě stačilo přidat skupinu vboxusers a instalovat přídavky pro hosta. Jo a v nastavení stroje dát povolit USB, já mám USB 2.0 ohci a ehci controller.
Funguje na více strojích ubuntu, vždy bez problémů, včetně filtru usb zařízení....


martyd420

  • ***
  • 208
  • K U B U N T U
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Připojení USB disku do VirtualBoxu 6.1
« Odpověď #7 kdy: 12. 12. 2021, 09:15:58 »
Takže verze 6.1.30 nefunguje, po downgrade na 6.0.24 USB jede jak má..
T_PAAMAYIM_NEKUDOTAYIM