Výcuc 10TB disku, většinou nuly

k3dAR

  • *****
  • 2 838
  • porad nemam telo, ale uz mam hlavu... nobody
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Výcuc 10TB disku, většinou nuly
« Odpověď #15 kdy: 01. 12. 2021, 12:06:31 »
[...] V diskuzi padlo několik mýtů.
[...] Pro připojení této zálohy je nutné ji rozbalit. Neznám žádný zpsůob jak by šel namountovat nerozbalený soubor.
to je mytus ;-) viz

Já jsem tam schválně nepsal že neexistuje žádný způsob, ale že ho neznám. Podle mě je ten výrok korektní (byť docela neužitečný).
psal si i "je nutné ji rozbalit", ale to je jedno, pointa je v tom, ze vejs zpusob je, takze uz ho znas :-)


Re:Výcuc 10TB disku, většinou nuly
« Odpověď #16 kdy: 02. 12. 2021, 20:54:04 »
Děkuji za obsháhlé odpovědi, možná jsem moh upřesnit na začátku, že s největší pravděpodobností na tom disku nic nebude/nic neočekávám, ale mohou tam být nějaké zbytky. Takže neočekávám nějaký filesystém, ale chci se podívat co zhruba na disku je, případně kdyby tam byly signatury nějakých souborů.

Re:Výcuc 10TB disku, většinou nuly
« Odpověď #17 kdy: 02. 12. 2021, 22:16:38 »
Obecně na prohlížení řídkých binárních blobů není špatný "hexdump". Prázdné místo umí přeskakovat - prostě dá na řádek jenom hvězdičku a pokračuje až když se data začnou zase hemžit. Ale prohnat tímhle terový disk... no nevím, co by z toho bylo za užitek.

Jinak mě napadá, zkusit na to poštvat nějaký undelete/unformat/recovery tool. Z komerčních softů se mi osvědčil konkrétně EaseUS pro Windows (naopak mě zklamala Recuva). Už je to pár let, co jsem to testoval/použil. EaseUS v neplacené verzi umí projít disk a vypsat seznam, co našel. K provedení obnovy je potřeba něco zaplatit = koupit licenci. Na Ext* filesystémy je tu extundelete.

k3dAR

  • *****
  • 2 838
  • porad nemam telo, ale uz mam hlavu... nobody
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Výcuc 10TB disku, většinou nuly
« Odpověď #18 kdy: 02. 12. 2021, 22:22:39 »
Ale prohnat tímhle terový disk... no nevím, co by z toho bylo za užitek.
ehm, 10TB disk ;-)

Jinak mě napadá, zkusit na to poštvat nějaký undelete/unformat/recovery tool.[...]
z opensource pod GNU/Linuxem => photorec (z baliku testdisk)

Re:Výcuc 10TB disku, většinou nuly
« Odpověď #19 kdy: 03. 12. 2021, 11:49:38 »
Ono asi zálěží na tom co z toho člověk chce. Použít Clonezilla je fajn protože to využije filesystém a přeskočí to všechno prázdné místo a ušetří to tak čas. Pokud ovšem člověk chce spusti nějaké data-recovery utility jako třeba photorec, tak to nevyhovuje.

Pokud jde o jednoduchost nebo data-recovery, a nezáleží na tom jak dlouho se to bude kopírovat, tak bych asi použil dd a sparse soubor (https://wiki.archlinux.org/title/Sparse_file). dd vyčte celý zdrojový disk, takže tohle potrvá dlouho, ale na cílový disk uloží jenom použíté bloky. Tedy pokuď na tom 10TB disku jsou jenom 2TB dat, bude výsledný soubot 2TB veliký.

Binární kopie disku (if= ukazuje na 10TB disk, of= ukazuje na soubor kam ukládat)
Kód: [Vybrat]
# dd if=/dev/sda of=./10tb_disk_image.img bs=4M conv=sparse status=progress

Připojit image jako loop-back device
Kód: [Vybrat]
# losetup -fP ./10tb_disk_image.img
V systému se objeví /dev/loop0, nad kterým pak jde dělat cokoliv co nad diskem. Budou vidět partitiony, jako například /dev/loop0p1, /dev/loop0p2, ... atd které jdou mountnout třeba do /mnt.

Kód: [Vybrat]
# mount /dev/loop0p1 /mnt

Po skončení stačí umountovat filesystémy co byly mountnuté, a pak odpojit loop-back device.
Kód: [Vybrat]
# losetup -d /dev/loop0

Na dd příkaz je třeba si dát pozor, špatně napsaný příkaz může zapříčinit ztrátu dat! Doporučuji dvakrát zkontrolovat if a of argumenty.
« Poslední změna: 03. 12. 2021, 11:55:15 od AtomicFS »