Mikrotik za DSL O2 (bridge mode)

Mikrotik za DSL O2 (bridge mode)
« kdy: 28. 11. 2021, 09:51:17 »
Ahoj pánové.
V rodině mám domácí síť tvořenou    Zyxel WMG 3312 T20A v režimu bridge  (O2provider) a k němu TP-link s OpenWrt (jako hlavní router) + switche/zařízení za TPlinkem. Konfigurace funguje Zyxel+TP-Link funguje  (Zyxel LAN1toTP-LinkWAN a hlavní switch na TP-Link LAN1).
Pro další vylepšení jsem navrhl nahradit TP-Linka Mikrotikem RB750, FW poslední stable (cíl: získat konfigurovatelnost a skriptovatelnost Mikrotika + VLANy pro budoucího/dalšího Mikrotika v režimu wifi AP).
Nedaří se mi úspěšně spojit Mikrotika s DSL modemem (Mikrotik ether5toLAN1 Zyxel). Mikrotik jsem nastavil podle https://www.appleking.cz/blog/jak-nastavit-mikrotik-router-pro-terminator-od-cetino2nastaveni  a https://wiki.mikrotik.com/wiki/How_to_Connect_your_Home_Network_to_xDSL_Line.

Prakticky mi RB750 získá veřejnou ipv4  (myslím - na POE Interface), nepingá ven, neroutuje ven, automaticky DNS nejde. Pročítal jsem příspěvky zde, kde píšete (obecně), že Mikrotik funguje/není problém... Musím mít někde chybějící krok, nebo konfigurační krpu, chybějící FW pravidlo. Mikrotika mám u sebe + dva screenshoty z pokusu o připojení.
Prosím o pomoc.
V druhém kroku nachystám  výpisy z Tika a  screenshoty.

Dopředu děkuji za konstruktivní reakce/náměty. Jízlivostí a obecných doporučení (...kup si něco jiného...) se prosím zdržte... Děkuji...
Jave


Re:Mikrotik za DSL O2 (bridge mode)
« Odpověď #1 kdy: 28. 11. 2021, 14:41:03 »
obecne mktik s dsl funguje. nedavno jsem konfil proti terminatorovi, driv proti jinym krabicim. proti ty tvoji pokudvim ne.

takhle od boku bych tipl ze mas fw nakonfenej proti interface listu WAN, kam jsi ale nepridal to vytoceny spojeni, ale jak snezi tak se mi mlzi kristalova koule a nevidim to zretelne.

libi se mi z nechces nekonstruktivni komentare, ale sam se ptas otazkou ve stylu "muzu se na neco zeptat?"

Re:Mikrotik za DSL O2 (bridge mode)
« Odpověď #2 kdy: 28. 11. 2021, 15:35:20 »
Ahoj ještě jednou,
byl jsem kontaktován členem toho fóra, vyměnili jsme si maily (s konfigurací) a dostal jsem radu/-y.
Tímto zmíněné osobě veřejně děkuji.
Drobné rozhořčení uživatele "panpanika" zcela chápu - chybí vstupní reálná data... 
Příjemnou neděli přeji vám všem.
Jave

 

Re:Mikrotik za DSL O2 (bridge mode)
« Odpověď #3 kdy: 28. 11. 2021, 19:32:14 »
Je škoda sem nenapsat radu pro někoho dalšího, kdo to jednou najde a bude mít stejný problém. Dočte se jen „vyřešil jsem si to, díky“, ale už nedostane další tip. Bylo by fajn sem napsat, v čem byl problém.

Re:Mikrotik za DSL O2 (bridge mode)
« Odpověď #4 kdy: 29. 11. 2021, 10:20:52 »
tak tak, PM forum to neni neco co by bylo fajne kdyz je to mozny problem, ktery se muze stat komukoliv. Bohuzel je to hrozny zlozvyk i na jinych forech... dotycny napise : uz sem na to prisel, vse frci, diky. A vic z nej nepumpnes. Smutný  :P


Re:Mikrotik za DSL O2 (bridge mode)
« Odpověď #5 kdy: 30. 11. 2021, 23:24:24 »
podle me tam proste neudelal zadny srcnat

Re:Mikrotik za DSL O2 (bridge mode)
« Odpověď #6 kdy: 25. 12. 2021, 20:53:57 »
Ahoj,
konečně jsem dotlačil majitele/uživatele výše zmíněné kombinace Zyxel  VDSL2  + Mikrotik k aktivitě  a povedlo se odladit/doladit funkční nastavení Mikrotika za VDSL modemem v režimu Bridge. (provider O2)

Kupodivu byl problém více mezi klávesnicí a židlí. Našel jsem po sobě vlastní "nedodělek"...

Odlišnosti mého postupu (stále vycházím z  https://www.appleking.cz/blog/jak-nastavit-mikrotik-router-pro-terminator-od-cetino2nastaveni ):
  • appleking postup vytváří poe interface nad VLAN848 rozhraním - v této konfiguraci mi to nešlo
  • poe interface jsem vytvořil přímo nad rozhraním mikrotika (ether5), které je fyzicky spojené/nadrátované do LAN1 VDSL modemu
  • v prvotním konfigu mi také chyběl add default route v konfiguraci přídávaného poe interface;  v tom okamžiku se soustava ZYXEL Mikrotik rozběhnula...
  • na radu člena fóra (kterému tímto ještě jednou děkuji), jsem re-konfiguraci  prováděl striktně ve Winbox a výstup kontroloval přímo v terminálu mikrotika, (vynechal použití webového rozhraní)
  • následně jsem do-nastavil (DHCP, NTP, vzd. přístup) a zabezpečil mikrotik router
  • Tento (https://wiki.mikrotik.com/wiki/How_to_Connect_your_Home_Network_to_xDSL_Line) postup, důsledně respektovaný, vede k cíli - alespoň v případě člena mé rodiny a jeho DSL přípojky to skutečně zaselo
  • Preventivní restart nakonec + kontrola, jestli sestava běží a je to...

Toť vše, příjemné svátky všem a  děkuji členu, který mi věnoval chvíli a pomohl radou...

Javeline

   

Re:Mikrotik za DSL O2 (bridge mode)
« Odpověď #7 kdy: 25. 12. 2021, 21:04:10 »
Doplňuji ještě jeden link, který je technicky hodnotný -> nastavení VDSL routeru do režimu bridge: https://comtrend.michnzee.net/#bridgevdsl   

Re:Mikrotik za DSL O2 (bridge mode)
« Odpověď #8 kdy: 26. 12. 2021, 22:12:12 »
javeline - pevne doufam ze misto poe si chtel vsude uvest pppoe  :D

Ja uz nic jine nez Terminator nedoporucuji a pomalu ani neuznavam at jde o jakoukoliv rychlost.