Samovolne zapinanie PC a notebooku

Samovolne zapinanie PC a notebooku
« kdy: 25. 11. 2021, 20:36:06 »
Dobry den,

zaznamenal som taky kuriozny problem, z nicoho nic sa mi sam zacal zapinat uspaty pocitac... ide o pocitac urceny na pracu, web, media... (AMD Ryzen 1600, RX550), mam na nom debian 11 minimal, a openbox s vlastnou konfiguraciou na ktoru som nesiahol tak 7 rokov(nic zasadneho par klaveskovych skratiek a tint2 lista)... programy viac menej zakladne: openoffice, firefox, vlc, openbox, nejake programy na grafiku, a to je tak vsetko... nechapem co z toho by mohlo pc prebudzat... uz nejaky cas som neupdatoval pretoze neriesim, takze to nemoze byt ani nejakym updatom niecoho... pocitac normalne uspavam, a mam nastavene power tlacitko na bedni na uspavanie... zatial sa mi to stalo dvakrat ked som bol pritomny pri uspatom pc - ten sa sam zapol, a predtym asi tak 3krat som nasiel pc zapnute - vtedy som to neriesil lebo som si myslel, ze som ho zabudol uspat (mam postavene uplne pasivne tiche pc, a ked zhasne monitor po 10 minutach necinnosti tak nejde poznat ci je pc vypnute alebo zapnute)... skontroloval som aj wake-on-lan ale nieje zapnute...  Dalsia vec co sa stala zatial 3krat je, ze sa mi takto rovnako zapol uspaty aj notebook, tam mam ale windows 10 - raz sa hned samovolne spustila aktualizacia (cize to mozme asi skrtnut), a dalsie dva starty normalne na plochu a nic sa nespustilo...

Popravde neviem si to vysvetlit...
Vy ste windowsáci, ja už nie... Čo bolo, to bolo. Terazky som Linuxák.


Re:Samovolne zapinanie PC a notebooku
« Odpověď #1 kdy: 25. 11. 2021, 22:12:33 »
Nějaký výpadek napájení + power-on on AC power failure? Tj. kouknout do biosu zda je tato funkce zapnutá?

Re:Samovolne zapinanie PC a notebooku
« Odpověď #2 kdy: 25. 11. 2021, 23:22:45 »
Moderní PC se umí vzbudit podle časovače. Nebo pohybem USB myši, pokud má myš v uspaném stavu napájení. Znal jsem optické myši, které na některých podkladech "tancovaly" i když byly fyzicky na místě... Nebo aktivitou na síťovce. "Wake on LAN" je docela široký pojem, ta funkce bývá v hardwaru síťovky konfigurovatelná = na jaké všechny pakety má reagovat. Atd - obvykle se "zdroje probuzení" dají konfigurovat v BIOS SETUPu. Záleží čistě na výrobci, jestli je to někde pohromadě v menu pro "power management", nebo rozstrkané u jednotlivých periferií... A konkrétně jestli má mít tuto schopnost konkrétní periferie, do toho má co kecat i operační systém (minimálně pod Windows se toto dá konfigurovat v device manageru per USB device). Zdá se, že schopnost probudit počítač dost úzce souvisí s tím, že periferie, která má toto povoleno, musí dostávat trvale napájení (+5VSB = stand-by power).

Zapomněl jsem zmínit, že mi u jednoho noťasu zlobil snímač/spínač otevřeného víka. On teda noťas potom neusínal při zaklapnutí, ale dovedu si představit i opačný problém.

_Jenda

  • *****
  • 1 550
    • Zobrazit profil
    • https://jenda.hrach.eu/
    • E-mail
Re:Samovolne zapinanie PC a notebooku
« Odpověď #3 kdy: 25. 11. 2021, 23:35:17 »
Mně to dělala lampička, nejpravděpodobnější vysvětlení bylo resetování USB portů elektrickým rušením, a následné „znovupřipojení“ klávesnice se detekovalo jako stisknutí klávesy.

Re:Samovolne zapinanie PC a notebooku
« Odpověď #4 kdy: 26. 11. 2021, 11:22:17 »
Zkusil bych jestli se to bude zapínat i po vytažení ethernetového kabelu či vypnutí WiFi, možná pro jistotu i Bluetooth? Tím by se snad dalo oddělit, jestli důvod k probuzení přichází po síti.
Pak zkusit odpojit vše z USB portů.


Re:Samovolne zapinanie PC a notebooku
« Odpověď #5 kdy: 26. 11. 2021, 12:01:21 »
Následujícíá příkaz umí vypsat zdroj, ale nebývá to jedndouché rozpoznat.

Kód: [Vybrat]
powercfg -lastwake

Doporučuji zakázat buzení přerušením z RTC, který Windows konfiguruje aby budil PC podle událostí v plánovačí úloh.


Re:Samovolne zapinanie PC a notebooku
« Odpověď #6 kdy: 26. 11. 2021, 19:44:54 »
Vdaka za nakopnutie... pravdepodobne by to u stolneho pc mohol robit kvm switch kedze mam tam viac pocitacov... odsledujem co sa bude diat po odpojeni... U notebooku to popozeram... kazdopadne vdaka...
Vy ste windowsáci, ja už nie... Čo bolo, to bolo. Terazky som Linuxák.

Re:Samovolne zapinanie PC a notebooku
« Odpověď #7 kdy: 27. 11. 2021, 09:17:27 »
U jednoho dalšího noťasu se mi ukejval USB kabel k webcamu ve víku. Takže mi windowsy za jízdy občas držkujou, že USB zařízení nebylo rozpoznáno = něco na těch linkách vidí, ale moc si s tím nepopovídají. Ne že by mi to noťas budilo ze spánku. Nezkoumal jsem, jestli tomu zařízení jde zapnout/vypnout stand-by napájení.