Síťař junior

Síťař junior
« kdy: 14. 11. 2021, 15:23:00 »
Zdravím,
jsem ve 4. ročníku na střední IT škole a po dokončení bych chtěl jít pracovat ( nebo klidně i pracovat + studovat). Programování mě nikdy extra nebavilo, takže bych chtěl dělat něco se sítěmi.
Má tady někdo zkušenost s tím, co chtějí firmy, aby lidi uměli jako nějaký systémový admin, síťař apod.?
Je mi jasný, že bude rozdíl mezi pracováním pro malýho ISP někde na městě vs střední firma vs sledovat, jestli na ČR netočí nějací hackeři z Ruska, USA.. ale i tak by mě zajimaly nějaký základy.


Okabe

Re:Síťař junior
« Odpověď #1 kdy: 14. 11. 2021, 16:20:20 »
Velka sitarina v CR je spatna. Malo mist a bud jses hodne, hodne dobrej a mozna, jen mozna nekde vystridas nejakeho veterana, nebo nic. Tech nabidek je naproste minimum. Take pocitej s tim, ze sitar znamena v drtive vetsine jezdit autem po lokalitach.. pozor sitar, neni servisni technik pro ISP i kdyz nekdo ma mozna ten pocit.. Pak je tu jeste specialni kategorie dohledu. Pokud ti to nic nerika pokracuj dal.
S tou "systemovou administraci" je to o dost lepsi, ale je to dost zahul a zodpovednost, ktera roste s velikosti firmy. No a v posledni dobe se rozmaha takovy nesvar, ktery se jmenuje "devops". Tomu se rychle vyhni obloukem. Doporucoval bych tedy  zacit pomalu, od zdola a postupne se vyprofilovat smerem, ktery ti bude vyhovovat.
Nastav si na zacatku podminky ktere chces a penize ktere chces. Po kazdych priblize trech letech je cas na zmenu. Idealne k lepsimu. Repeat.

yoyoA

Re:Síťař junior
« Odpověď #2 kdy: 14. 11. 2021, 19:39:03 »
Doporučuji si pár měsíců procházet pracovní nabídky na inzertních serverech a drtivá většina firem zde uvádí technologie s kterými oni pracují. Za prvé se zorientuješ ve firmách na trhu a s množstvím prac. nabídek. A pak se taky zorientuješ v technologiích a tímto směrem se postupně vyvineš, tím, že se s nimi v předstihu začneš učit (pokud to jen jde doma).

_Jenda

  • *****
  • 1 550
    • Zobrazit profil
    • https://jenda.hrach.eu/
    • E-mail
Re:Síťař junior
« Odpověď #3 kdy: 14. 11. 2021, 20:16:47 »
Má tady někdo zkušenost s tím, co chtějí firmy, aby lidi uměli jako nějaký systémový admin, síťař apod.?
Je mi jasný, že bude rozdíl mezi pracováním pro malýho ISP někde na městě vs střední firma vs sledovat, jestli na ČR netočí nějací hackeři z Ruska, USA.. ale i tak by mě zajimaly nějaký základy.
Já se živil jako linuxový sysadmin, ale nějak nedokážu popsat co že k tomu je potřeba. Prostě umět adminovat Linux a sítě, nějaké to skriptování… Poslední dobou ještě chtějí různé dockery a kubernetesy a ansiblééy, to za mě ještě moc nebylo.

Taky doporučuji rychle najít nějakou brigádu, já pracoval od 18.

Re:Síťař junior
« Odpověď #4 kdy: 14. 11. 2021, 22:10:38 »
Zalezi na tom odkud ses a jak moc jsi ochotny dojizdet. Kvalitnich lidi je malo a nektere vetsi firmy pristupuji k tomu, ze si delniky radsi vyhcovaji. Staci mit jen zajem a nemit prehnana financni ocekavani.


Re:Síťař junior
« Odpověď #5 kdy: 15. 11. 2021, 10:07:41 »
zkusim ti tu trosku shrnout jake mas moznosti a jak vypada momentalne trh prace pro sitare. Zaroven, jedna se o me prime zkusenosti, pripadne mych kamaradu sitaru v ramci Prahy a okoli, coz neznamena, ze to jinde nemuze byt jine :) 

a) prace pro maleho isp - budes hodne jezdit po zakaznikach, instalovat domaci routery, tahat kabely. Pro nekoho zajimava prace, za me se ti to po roce zacne strasne opakovat a nebudes se mit moc kam posunout. Na nejakou advanced sitarinu muzes zapomenout. Vetsinou jde o firmy, kde jsou lidi srdcari, takze bouchaji prescasy za nic moc prachy.

b) prace po korporat - budes sedet v kanclu, dostanes se vice do sitariny jako takove, vevetsine korporatu ti zaplati i ruzna skoleni, takze v sitarine se nekam posunes. Budes delat s enterprise resenimi, zadne mikrotiky apod. Ovsem korporaty maji vetsinou x tymu, kazdy se stara o svoje veci a nemas moc moznosti se setkat s technologiemi jinych tymu. Zaa me supr na zacatek, ale po 2 letehc to chce zmenit bud tym, nebo firmu. Penize jsou ve vetsine super i pro juniory


c) prace pro stredni ceskou firmu - spousta ceskych firem ma dneska sitove oddeleni. Penize strasne zalezi pripad od pripadu, znam sitare s 10 lety praxe, kteri v takovych firmach delaji za 60k i za 120k. Tady se toho vetsinou naucis nejvic, protoze se staras o kompletni sit, takze lan, wan, wifi, security, proste vsechno. Vetsinou se podivas i do datacentra, ale neztracis cas vecma jako tahani kabelu. Je to za me ovsem i nejnarocnejsi prostredi, protoze je toho zezacatku hodne, co se musis naucit a zaroven mas primou responsibility - u maleho isp, kdyz neco podelas, tak maximalne odpojis lojzu na chvili od netu, v korporatu, nez neco nasadis, tak to po tobe dalsi 2 lidi zkontroluji a schvali.

Pak mas i specifictejsi pozice jako treba dohledove cetra, ale v tech jsem nikdy nedelal, takze neporadim.


Ohledne toho jak zacit, mam 2 kamarady, kterym jsem dal CCNA materialy. Oba predtim uplne mimo obor. Za cca 2 mesice se to kompletne naucili (meli spolu study sessions), na konci jsem jim udelal velky ccna lab a kdyz ho zvladli, tak jsem jim doporucil nejake firmy kde vim, ze berou juniory. Oba dva meli do mesice praci, oba v korporatu, s teoretickyma znalostma ccna a nulovou praxi meli nastup 40k.

Pak je samozrejme tema automatizace, prolinani sitariny a devops, ale to nemusis na zacatku vubec resit.

V ramci prahy je moznosti a pozic obrovska kupa, ve vsech 3 typech firem co jsem napsal. Sitaru je malo a je po nich obrovska poptavka. Znam nekolik firem, co vezmou cloveka s ccna znalostma a nulovou praxi. Takze asi primarne zalezi jake odvetvi sitariny by te bavilo, nauc se ccna a zacni posilat cvcka :)



Pixe

Re:Síťař junior
« Odpověď #6 kdy: 15. 11. 2021, 12:33:47 »
Chápu požadavek z prvotního příspěvku, také jsme to na střední tak měli (výběr programování x sítě) - CCNA se mnohdy dělalo i na střední, takže na juniorní pozici to máš bez dalšího studia.

Osobně bych se ale zaměřil trošku jiným směrem, který na střední školy ještě nedoputoval - cloud. I tu síťařinu si tam člověk užije, v případě hybridních řešení a deploymentů přes půl zeměkoule docela intenzivně

X

Re:Síťař junior
« Odpověď #7 kdy: 16. 11. 2021, 15:34:54 »
Síťaře zrovna sháníme - odkud jsi? Potřeboval bych někoho do Prahy nebo do Olomouce. Kdybys měl zájem, ozvi se do PM.

Jsme lehce specifická firma střední velikosti co řeší nějaké ty komunikace pro různé státní složky. Poměrně specifická činnost, ale docela zábava.

MP1

Re:Síťař junior
« Odpověď #8 kdy: 19. 11. 2021, 10:06:46 »
Uvedl bych ještě jedno členění firem.

1.   Telekomunikační operátoři, např. CETIN, O2  apod. Ti velcí mají sídlo v Praze a tam je také většina zaměstnanců. Mimo Prahu jsou jen nezbytné pozice typu obchodník, pracovník na pobočce nebo technik na instalace u zákazníků. Co a jak se bude používat se definuje v Praze.

2.   Poskytovatelé IT služeb pro další firmy. Zde se pracuje na zakázkách jednorázově nebo trvale jako provoz, úroveň podpory někdy včetně helpdesku, někdy jen L3, když si zaměstnanci zákazníka neví rady. Nevýhodou je přímá vazba na zákazníka a tlak na sledování, kolik kdo udělá práce pro jakého zákazníka.

3.   Větší firmy, které mají svoje síťové oddělení starající se o firemní síť. Zde je člověk spíše v pozici „utráceče“, aby se za rozpočet, který vlastník dává na IT, dostalo co „nejvíce muziky“.

Dále pak závisí na velikosti firem. Malá má jen jednoho člověka na IT, který dělá všechno. Větší mají více zaměstnanců a pak je větší specializace. Velké mají třeba desítky lidí jen na firewaly, jiné oddělení dělá jen LANové switche apod.

Obecně platí, že zodpovědnější a tím lépe placené pozice se vyskytují v sídle firmy. To u celosvětově působících firem až na výjimky není v ČR.  Na druhé straně, někdy jsou některé IT činnosti v těchto firmách outsourcovány do nějakého střediska u nás a pak je možnost zde pracovat. Ale zásadní rozhodování je v centrále.

Jako absolvent podle mě nemá cenu moc řešit, jakou firmu vybrat. Nějak se začít musí a pokud člověk neví, co by mu více vyhovovalo, tak bych doporučil průzkum bojem. Po čase se zkusit dívat na nabídky jinde, to už je chytřejší, sondovat u bývalých spolužáků, jak to vypadá u nich v práci, a případně se nebát změnit práci.  Nejsme Japonsko, kde je zvykem pracovat pro jednu firmu celý život. Pokud firma potřebuje, tak se lidí zbaví a nikoho nezajímá, že někdo chtěl být loajální a pracovat až do důchodu tady. Propuštěný zaměstnanec, pracující třeba 20 let v jedné firmě, je trochu podezřelý, že bude mít problém se přizpůsobit novým věcem. Má o něco horší pozici na trhu práce, více, pokud se v jeho firmě nepoužívaly novější technologie.