Kde koupit druhotné licence MS Office

TakyPatrik

Re:Kde koupit druhotné licence MS Office
« Odpověď #45 kdy: 14. 11. 2021, 21:37:24 »
Je to stejné, jako s tou dobrou vírou. Lze nakoupit v dobré víře třeba horské kolo za 500kč, které by jinak stálo třeba 5000kč. To ale ještě neznamená, že se stávám jeho oprávněným majitelem, protože kolo za zlomek ceny je pravděpodobně kradené.

V tomto tématu se řeší licence (právo něco používat). To, že zaplatím bazarníkovi 500kč za kolo ještě neznamená, že je vše v pořádku po právní stránce (právo kolo používat) i když technicky na něm jezdit lze. U silničních vozidel je toto ještě znatelnější, protože ta mají VIN čísla a podléhají registraci, podobně jako SW od MS podléhá aktivaci.


Je zajímavé, že příliš levné auto většina lidí pozná a přijde jim to podezřelé - stočený tachometr, kradené, bourané, svařené z více kusů a podobně. U SW tohle asi lidem nevadí, že by se mohlo jednat o nějakou šmelinu.

Lamy na "chatu" mají, ale pravdu. Já jsem taky jen lama na fóru. Pokud hledáš oficiální vyjádření MS, prostuduj si licenční podmínky a navazující legislativu.


Re:Kde koupit druhotné licence MS Office
« Odpověď #46 kdy: 14. 11. 2021, 21:48:30 »
Lamy na "chatu" mají, ale pravdu. Já jsem taky jen lama na fóru. Pokud hledáš oficiální vyjádření MS, prostuduj si licenční podmínky a navazující legislativu.
lamy na chatu maji domenky. precti si tohle.

https://www.prolicence.cz/-zajimavosti/legalnost-a-pouzivani-elektronickych-licenci/

Re:Kde koupit druhotné licence MS Office
« Odpověď #47 kdy: 14. 11. 2021, 21:53:09 »
podle toho co se tam pise muzu widle deaktivovat a opetovne jednorazove prodat a prodal sem legalni licenci.

Re:Kde koupit druhotné licence MS Office
« Odpověď #48 kdy: 14. 11. 2021, 22:03:22 »
https://answers.microsoft.com/en-us/windows/forum/all/information-about-msdn-product-key/b9622868-ea8c-486b-825f-da2e78aba37b

a dobra vira podle me obstoji protoze nemam jak zkontrolovat jestli je to MSDN licence.

Re:Kde koupit druhotné licence MS Office
« Odpověď #49 kdy: 14. 11. 2021, 22:08:07 »
a vubec. moh sem to doma pouzivat bez aktivace... takze no stress. vlastne sem blb ze platim za licenci a jeste me to vytaci ty reci tady


TakyPatrik

Re:Kde koupit druhotné licence MS Office
« Odpověď #50 kdy: 14. 11. 2021, 22:15:03 »
Když ptáčka lapají...

Praxe hovoří za vše, jako kupující můžeš obdržet prakticky cokoli a nemáš žádnou možnost si to zkontrolovat. To, že lze SW aktivovat nemá nic společného s licencí a legálností. Koupit si můžeš i vysokoškolský diplom, inženýra to z tebe ještě nedělá...

V zastavárně ti taky nikdo neřekne, že zboží pravděpodobně pochází z trestné činnosti...

I dobrá vírá má své hranice. A ani u horského kola, autorádia, pneumatik,... si těžko ověříš, zda se jedná o kradené zboží. Pokud je ale prodáváno za podezřele nízkou cenu, lze to očekávat.

Soudit se s tebou nikdy nikdo nebude. Ale, až ti to přestane fungovat, ani ty z nikoho nic nevysoudíš.

Ano, mohl si to používat bez aktivace mohl si to taky aktivovat KMS aktivátorem, nějakým crackem, nebo si někde opsat kód z vystaveného počítače v obchodě, nebo třeba z počítače na smětišti. Vše by ti technicky prošlo ale ani jedno by ti nedalo právo SW používat.

Takže ano, souhlasím s tím, že jsi blb. Místo toho abys to kradl zadarmo, tak si za to někomu zaplatil... Ale podobné smýšlení má spousta lidí - já nic neukradl, já to v dobré víře koupil (od zloděje)...

Re:Kde koupit druhotné licence MS Office
« Odpověď #51 kdy: 14. 11. 2021, 22:28:34 »
Poněkud mícháš hrušky s jablky, protože při nákupu VŠ diplomu je každému jasné, že se takto vzdělání získat nedá. Ale při nákupu softu (nebo něčeho jiného) s dokladem můžeš naopak dost těžko počítat s tím, že jde o černotu (s takovou paranoií by pak taky mohl člověk klidně očekávat, že když si např. v Alze koupí SSD, tak to pochází z trestné činnosti, protože ho Alzák někde ukradl - což je samozřejmě pitomost).

TakyPatrik

Re:Kde koupit druhotné licence MS Office
« Odpověď #52 kdy: 14. 11. 2021, 22:37:52 »
Stejně jako ty víš, že VŠ displom se nedá koupit tak já vím, že W10 licence nestojí 300KČ. Ona to ale ví i většina kupujích. Jen holt jim přijde výhodné ušetřit a pak se odvolávat na rozhodnutí ESD, dobrou víru, a čert ví co...

Normální člověk pozná pochybný obchod prodávající za zlomek ceny od slušného prodejce.

Re:Kde koupit druhotné licence MS Office
« Odpověď #53 kdy: 14. 11. 2021, 22:45:47 »
Kolik stojí licence opravdu nevím a hlavně ani nevím, jestli obchodník prodává se ziskem, anebo třeba likviduje skladové zásoby a zbavuje se zboží pod nákupkou. I když popravdě, je mně to - jakožto zákazníkovi - úplně šumák, jakou obchodní politiku prodávající má. Možná si vzpomeneš na eshop levnelektro.cz, kde prodejce jel v nějakých karuselových podvodech a neodváděl DPH - no a taky nikdo zákazníkům, co tam nakoupili, nešel zabavovat zboží, jenž spadalo do trestné činnosti. Nakoupili v dobré víře a nebylo co řešit.

TakyPatrik

Re:Kde koupit druhotné licence MS Office
« Odpověď #54 kdy: 14. 11. 2021, 23:01:35 »
Však jistě, když člověk chce, lze to vztáhnout na cokoliv.  Jak říkám, nikdo se s váma nikdy soudit nebude, stejně jako vám nikdo nebude zabavovat zboží, u kterého obchodník krátil DPH či co. Jenže za odvod DPH je odpovědný obchodník, nikoliv kupující, pokud kupuje s DPH.

To je potom na každém aby posoudil, zda je to pro něj přijatelné nakupovat zboží z trestné činnosti, zboží padělané, nezdaněné či rovnou nelegální. Na ulici se prodávají drogy a jsem si jistý, že i to si mnoho lidí dokáže ospravedlnit. Ospravedlnit se dá vše a nemusím zacházet do detailů, kam až se dá s tímto přístupem zajít...

Nezastávám se nikoho, a už vůbec ne MS. Kupující většinou do předu ví, do čeho jdou, jen se vykrucují.

Re:Kde koupit druhotné licence MS Office
« Odpověď #55 kdy: 15. 11. 2021, 01:53:37 »
Kolik stojí licence opravdu nevím a hlavně ani nevím, jestli obchodník prodává se ziskem, anebo třeba likviduje skladové zásoby a zbavuje se zboží pod nákupkou. I když popravdě, je mně to - jakožto zákazníkovi - úplně šumák, jakou obchodní politiku prodávající má. Možná si vzpomeneš na eshop levnelektro.cz, kde prodejce jel v nějakých karuselových podvodech a neodváděl DPH - no a taky nikdo zákazníkům, co tam nakoupili, nešel zabavovat zboží, jenž spadalo do trestné činnosti. Nakoupili v dobré víře a nebylo co řešit.

Mýlíte se hluboce. Implicitní licence jde jen u autorských děl svázaných s jeho hmotnou podstatou nebo nosičem. Např.: vytištěná fotografie, diapozitiv, socha, CD/DVD apod. Ve všech ostatních případech je na Vás, abyste si byl jistý, že máte právo dílo užívat. U elektronických licencí není prostor pro dobrou víru, stejně jako ne u licencí určených pro instalaci OEM. Dobrou víru můžete uplatnit pouze tam, kde zákon neklade podmínky, abyste se ujistil, a tam, kde nemůžete jinak rozlišit. Neznalost zákona nezakládá na dobrou víru.

Dobrá víra, i kdyby v tom byla, nezakládá na zlegalizování licence. Jakmile se na to přijde, dá se u jednotlivého software očekávat, že Vás výrobce nepotáhne k soudu. Ale tím okamžikem končí dobrá víra. Může se však stát, že to k soudu bude chtít táhnout - chcete to riskovat?

Jinak doporučuji si přečíst ono zneužívané rozhodnutí ESD. V něm byla situace taková, že nosič byl volně k dispozici ke stažení (u MS produktů není, maximálně v eval verzi), navíc prodávající zákazník pořídil notářsky ověřenou dokumentaci o tom kdy a jak prvotní licenci zakoupil a za jakých okolností ji prodává dál. K tomu připojil vlastní záruky, že software přestal užívat. Kupující tedy koupil celý rodokmen software, včetně záruk prodávajícího uživatele (nikoliv jen přeprodejce!), že software přestal užívat. Za těchto okolností ESD shledal, že je přeprodej možný, bylo možno přezkoumat celou situaci od nabytí (resp. vyčerpání) licence až k novému nabyvateli.

Pokud někde koupíte bez doložení podobných skutečností přiměřeně věrohodnou formou "licenci", jste blázen. K situaci řešené ESD se to neblíží ani v nejmenším, jakkoliv přeprodejce tvrdí opak.

Jak už tu někdo psal, je ultimativní hovadina platit za nepředanou licenci peníze. Stejně kvalitní fungující aktivační klíč můžete získat i zadarmo, jeho hodnota bude stejná. Riziko právních problémů je stejně vysoké (resp. nízké), v případě jednotlivce se limitně blíží nule.

Re:Kde koupit druhotné licence MS Office
« Odpověď #56 kdy: 15. 11. 2021, 06:40:33 »

A co to jsou za licence, jak se ten produkt identifikuje?

Když koupím Office Home & Business, tak to vyžaduje svázání s Microsoft účtem. Aby stačil jen klíč k aktivaci u téhle edice, jsem se naposledy setkal u verze 2013 a i tam to byly Office přibalené k počítačům určitých výrobců.

Microsoft Office Professional Plus 2016. Žádný MS účet nemám. Takže nepřenositelné.


Mýlíte se hluboce. Implicitní licence jde jen u autorských děl svázaných s jeho hmotnou podstatou nebo nosičem. Např.: vytištěná fotografie, diapozitiv, socha, CD/DVD apod. Ve všech ostatních případech je na Vás, abyste si byl jistý, že máte právo dílo užívat. U elektronických licencí není prostor pro dobrou víru, stejně jako ne u licencí určených pro instalaci OEM. Dobrou víru můžete uplatnit pouze tam, kde zákon neklade podmínky, abyste se ujistil, a tam, kde nemůžete jinak rozlišit. Neznalost zákona nezakládá na dobrou víru.

Dobrá víra, i kdyby v tom byla, nezakládá na zlegalizování licence. Jakmile se na to přijde, dá se u jednotlivého software očekávat, že Vás výrobce nepotáhne k soudu. Ale tím okamžikem končí dobrá víra. Může se však stát, že to k soudu bude chtít táhnout - chcete to riskovat?

Jinak doporučuji si přečíst ono zneužívané rozhodnutí ESD. V něm byla situace taková, že nosič byl volně k dispozici ke stažení (u MS produktů není, maximálně v eval verzi), navíc prodávající zákazník pořídil notářsky ověřenou dokumentaci o tom kdy a jak prvotní licenci zakoupil a za jakých okolností ji prodává dál. K tomu připojil vlastní záruky, že software přestal užívat. Kupující tedy koupil celý rodokmen software, včetně záruk prodávajícího uživatele (nikoliv jen přeprodejce!), že software přestal užívat. Za těchto okolností ESD shledal, že je přeprodej možný, bylo možno přezkoumat celou situaci od nabytí (resp. vyčerpání) licence až k novému nabyvateli.

Pokud někde koupíte bez doložení podobných skutečností přiměřeně věrohodnou formou "licenci", jste blázen. K situaci řešené ESD se to neblíží ani v nejmenším, jakkoliv přeprodejce tvrdí opak.

Jak už tu někdo psal, je ultimativní hovadina platit za nepředanou licenci peníze. Stejně kvalitní fungující aktivační klíč můžete získat i zadarmo, jeho hodnota bude stejná. Riziko právních problémů je stejně vysoké (resp. nízké), v případě jednotlivce se limitně blíží nule.

Tvé fantazie a domněnky.
1) Produkty MS jsou volně ke stažení přímo ze serverů Microsoftu když víš jak.
2) Dobrá víra je dobrá víra, důležité je trvat na tom že jste se sám stal obětí podvodu a přehodit daný problém na prodejce. Pořád můžete argumentovat, že po aktivaci vás žádné okenko v programu neupozornilo že program používate v rozporu s licenčními ujednáním. Tudíž jste ani nepojal podezření. Maximálně mě(otázka kdo?) zakážou licenci používat a program odinstalovat. Což je např. pro mě naprosto akceptovatelné u těchto levných licencí.
3) Když jsem si tak před 5 lety koupil WinXP do virtualu u výhodný_software tak jsem pro jistotu zavolal na MS a chtěl jsem si ověřit klíč z COA. Technická podpora nejspíž nějaký cizinec(zněl jako Ind) mě oznámil, že to ověřovat nebude a že pokud se to aktivovalo pak je všechno v pořádku. Toto není lež, tudíž kdo je pro mě důvěryhodnější názor "anonyma na internetu s účtem např. Šilhavy či Jirsák" nebo "vlastní zkušenost když jsem tam volal a ověřoval". U mě vítězí varianta b).
4) Kupoval sis někdy tu např. Windows za těch 6000 kč? Já ano, u czc. Jednalo se o Win10 Pro - přenositelná/krabicová. A můžu říci že jsem od nich nedostal každý dokument o přenosu licence. Nic prakticky nedokazuje, že jsem oprávněným uživatelem licence.
Obsah  :
- Krabička
- přenositelný flashdisk s Windows
- COA štítek
- Faktura od czc
Mimochodem už i czc/alza prodávají myslím elektronickou verzi aktivace( klíč pošlou mailem) https://www.czc.cz/microsoft-windows-10-pro-32-64-bit-vsechny-jazyky/185390/produkt
5) Stejně mají vplánu/či to už provedli  zvýšit sazbu u trestního činu na min 10 000, takže škoda za Windows10 či Office (zvlášť) spadá pod přestupkové řízení a nikoliv soud. (https://www.pravniprostor.cz/clanky/trestni-pravo/hranice-skody-se-v-trestnepravnich-kauzach-zvysuje-na-dvojnasobek)
6) Mimochodem ten judikát http://curia.europa.eu/juris/document/document.jsf?docid=124564&doclang=CS  bod 80) či 81) - je naprosto jednoznačný. Přeprodaný software je přeprodaný sofware. Kupující jej oprávněně smí používat a prodávající jej už používat nesmí. Kupující jej pak zase může přeprodat(přenést oprávnění) dál a v okamžiku prodeje ztratí právo jej oprávněné používat.


Re:Kde koupit druhotné licence MS Office
« Odpověď #57 kdy: 15. 11. 2021, 10:45:25 »
1) Produkty MS jsou volně ke stažení přímo ze serverů Microsoftu když víš jak.

Takže nejsou veřejně nabízené.

2) Dobrá víra je dobrá víra, důležité je trvat na tom že jste se sám stal obětí podvodu a přehodit daný problém na prodejce. Pořád můžete argumentovat, že po aktivaci vás žádné okenko v programu neupozornilo že program používate v rozporu s licenčními ujednáním. Tudíž jste ani nepojal podezření.

U produktu na fyzickém médiu máte pravdu, u produktu ke stažení toto neplatí. Tam je na Vás vědět, že smíte.

Maximálně mě(otázka kdo?) zakážou licenci používat a program odinstalovat. Což je např. pro mě naprosto akceptovatelné u těchto levných licencí.

Souhlas, díval bych se na to stejně.

Technická podpora nejspíž nějaký cizinec(zněl jako Ind) mě oznámil, že to ověřovat nebude a že pokud se to aktivovalo pak je všechno v pořádku.

Takže sdělil pravdivě: licenci neověřím, a z hlediska aktivace je vše v pořádku. Že jste si dovodil, že proběhlá aktivace znamená platnou licenci, je ten hlavní problém v té úvaze.

4) Kupoval sis někdy tu např. Windows za těch 6000 kč? Já ano, u czc. Jednalo se o Win10 Pro - přenositelná/krabicová. A můžu říci že jsem od nich nedostal každý dokument o přenosu licence. Nic prakticky nedokazuje, že jsem oprávněným uživatelem licence.

Faktura je doklad o zaplacení licenčního poplatku. Jedná se o MS partnera, kde je důvěra odůvodnitelná. Tím MS sděluje informaci, že tato firma je pověřena prodávat licence. (Ale nijak se nevylučuje, že prodávat licence může i non-MS-partner, jen Vám v tu chvíli prostě chybí střep do jistot.)

Pokud Vás CZC podvede, tak je to řešitelné jak cestou přes MS, tak v případě takto velké firmy se sídlem v ČR se můžete s velkou šancí domáhat náhrady škody. Rizika jsou poměrně malá.

5) Stejně mají vplánu/či to už provedli  zvýšit sazbu u trestního činu na min 10 000, takže škoda za Windows10 či Office (zvlášť) spadá pod přestupkové řízení a nikoliv soud.

Trestní / přestupkové represe bych se nebál, ty jsou krajně nepravděpodobné, a v nich může chránit ta dobrá víra. Za větší riziko považuji civilní spor, tedy že se bude poškozený domáhat náhrady újmy. To stojí peníze i v případě výhry.

Re:Kde koupit druhotné licence MS Office
« Odpověď #58 kdy: 15. 11. 2021, 10:53:36 »
Kolik stojí licence opravdu nevím a hlavně ani nevím, jestli obchodník prodává se ziskem, anebo třeba likviduje skladové zásoby a zbavuje se zboží pod nákupkou. I když popravdě, je mně to - jakožto zákazníkovi - úplně šumák, jakou obchodní politiku prodávající má. Možná si vzpomeneš na eshop levnelektro.cz, kde prodejce jel v nějakých karuselových podvodech a neodváděl DPH - no a taky nikdo zákazníkům, co tam nakoupili, nešel zabavovat zboží, jenž spadalo do trestné činnosti. Nakoupili v dobré víře a nebylo co řešit.

Mýlíte se hluboce. Implicitní licence jde jen u autorských děl svázaných s jeho hmotnou podstatou nebo nosičem. Např.: vytištěná fotografie, diapozitiv, socha, CD/DVD apod. Ve všech ostatních případech je na Vás, abyste si byl jistý, že máte právo dílo užívat. U elektronických licencí není prostor pro dobrou víru, stejně jako ne u licencí určených pro instalaci OEM. Dobrou víru můžete uplatnit pouze tam, kde zákon neklade podmínky, abyste se ujistil, a tam, kde nemůžete jinak rozlišit. Neznalost zákona nezakládá na dobrou víru.

Dobrá víra, i kdyby v tom byla, nezakládá na zlegalizování licence. Jakmile se na to přijde, dá se u jednotlivého software očekávat, že Vás výrobce nepotáhne k soudu. Ale tím okamžikem končí dobrá víra. Může se však stát, že to k soudu bude chtít táhnout - chcete to riskovat?

Jinak doporučuji si přečíst ono zneužívané rozhodnutí ESD. V něm byla situace taková, že nosič byl volně k dispozici ke stažení (u MS produktů není, maximálně v eval verzi), navíc prodávající zákazník pořídil notářsky ověřenou dokumentaci o tom kdy a jak prvotní licenci zakoupil a za jakých okolností ji prodává dál. K tomu připojil vlastní záruky, že software přestal užívat. Kupující tedy koupil celý rodokmen software, včetně záruk prodávajícího uživatele (nikoliv jen přeprodejce!), že software přestal užívat. Za těchto okolností ESD shledal, že je přeprodej možný, bylo možno přezkoumat celou situaci od nabytí (resp. vyčerpání) licence až k novému nabyvateli.

Pokud někde koupíte bez doložení podobných skutečností přiměřeně věrohodnou formou "licenci", jste blázen. K situaci řešené ESD se to neblíží ani v nejmenším, jakkoliv přeprodejce tvrdí opak.

Jak už tu někdo psal, je ultimativní hovadina platit za nepředanou licenci peníze. Stejně kvalitní fungující aktivační klíč můžete získat i zadarmo, jeho hodnota bude stejná. Riziko právních problémů je stejně vysoké (resp. nízké), v případě jednotlivce se limitně blíží nule.
Tady se opravdu mýlíš ty a už jsem výše psal, že když si člověk koupí v obchodě např. CD Karla Gotta, tak ho také nemusí zajímat, jestli vydavatel nebo prodávající má vypořádaná autorská práva. To je jejich věc a moje zbytečná starost. U softu naprosto totéž - a mimochodem v případě softu od MS má vždy Microsoft možnost takový soft neaktivovat, pokud má pocit, že není legální.

Re:Kde koupit druhotné licence MS Office
« Odpověď #59 kdy: 15. 11. 2021, 10:57:22 »
Tady se opravdu mýlíš ty a už jsem výše psal, že když si člověk koupí v obchodě např. CD Karla Gotta, tak ho také nemusí zajímat, jestli vydavatel nebo prodávající má vypořádaná autorská práva. To je jejich věc a moje zbytečná starost. U softu naprosto totéž - a mimochodem v případě softu od MS má vždy Microsoft možnost takový soft neaktivovat, pokud má pocit, že není legální.

Už jsem to tu psal několikrát. V autorském zákoně je speciální režim pro licence spojené s fyzickou distribucí. ESD se navíc zabýval otázkou elektronické distribuce, a v ní našel analogii, ale jen za určitých podmínek. Na kupujícím je, aby si ty podmínky pohlídal, že byly splněny. Většina přeprodejců použitelného SW je nedodržuje, využívají naivity kupujících.