Ztráta paketů, traceroute/ping, problém?

fotka

  • ***
  • 216
    • Zobrazit profil
    • Linux forum
    • E-mail
Ztráta paketů, traceroute/ping, problém?
« kdy: 10. 11. 2021, 10:12:07 »
Ahoj,

poslední týden+ jsem zaznamenal občasné problémy s internetovým připojením. Datový přenos nestabilní a nižší než obvykle, nižší počet spojení. Zkoušel jsem ping pomocí MTR a ukazuje se ztráta paketů. Nevím na kterém počítači v seznamu jsou prokazatelně problémy (jestli vůbec). Spustil jsem zároveň vždy dvě trasování. Jedno na cloudflare open DNS 1.1.1.1 a druhé na externí server u Wedos.
Při druhém pokusu se to ale obrátilo a ztráta paketů byla opačná, nevím proč to tak je a nebyla u obou souběžně spuštěných trasování stejná.
Poskytovatel připojení tu ztrátu paketů z prvního obrázku komentuje tak, že může být problém v domácím routeru, který nestíhá. Proto jsem na druhém obrázku zkusil spojení bez routeru přes switch.

Vysvětlili byste prosím co je z obrázků patrné a třeba proč?


Druhý den bez routeru, pouze přes Gbit switch bez jiných PC:

(prázdná místa kvůli soukromí)
Linux nováček - CeskeForum.com


Re:Ztráta paketů, traceroute/ping, problém?
« Odpověď #1 kdy: 10. 11. 2021, 10:28:17 »
Pokud se objeví výpadky na některém zařízení po cestě, ale směrem ke koncovému zařízení je vše OK, pak to ukazuje na omezení počtu ICMP zpráv, které jsou ty routery ochotny klientovi poslat. Je to obvyklá technika deprioritizace servisních protokolů, které by zbytečně přetěžovaly procesor na routeru. Neznamená to nic víc.

Re:Ztráta paketů, traceroute/ping, problém?
« Odpověď #2 kdy: 11. 11. 2021, 13:57:26 »
Doporučuji testovat pingem o velikosti 1400 až 1500B. Defaultní krátký ping není příliš vypovídající. Pod Windows tuším argument -l  (mínus malé L). Dlouhé pakety jsou totiž za jinak stejných okolností (přenosové médium o určité bitwise chybovosti) přímo úměrně náchylnější na ztrátu celého paketu. A hádejte, jaké pakety používá TCP, když začnete něco tahat (tahat cokoli, dneska se do 1500B vejde snad leda úvodní HTTP request.)

Ping payload 1500B na třetí vrstvě tuším po přičtení pár bajtů enkapsulační režie už překračuje obvyklé MTU nižších vrstev (1500B) - pokud se chcete vyhnout fragmentaci a z ní plynoucích "vedlejších efektů", volte délku testovacích paketů o něco kratší (třeba 1450B nebo míň).

Pokud prolézají pakety na vzdálenější hop, můžete ignorovat ztrátu od bližšího hopu - jak už psal P.K., ne každý router je ochoten plýtvat časem svého CPU na Váš ping/traceroute.

V jednom z těch obrázků vidím ztrátu hned proti prvnímu hopu. Co je to za přenosové médium? Není to nějaká wifina? Je někde kus dál po cestě wifina?

Spoj zatížený provozem po strop by mohl vykazovat nápadně vysoký round-trip (a taky nenulovou ztrátu) i při bezchybném médiu. S výjimkou případů, kdy je úzké hrdlo uměle vytvořeno rate-limitem bez frontování - tam se zahazují pakety, aniž by se zvedla latence.

Co je zač koncový počítač, noťas se zabudovanou wifi? Jak starý? nemá třeba jenom ukejvaný koax v místě průchodu pantem ze základny do víka k anténě? Tady je užitečný mětalický ethernet.

Re:Ztráta paketů, traceroute/ping, problém?
« Odpověď #3 kdy: 12. 11. 2021, 09:33:41 »
1.) co mas doma? (prve tri hopy) - tu je podla mna pes zakopany, ak si to nerobil tak na zaciatok porestartuj zariadenia u seba. Tretie meranie vyzeralo ovela lepsie ako prve dve hlavne latencia - zeby zarusene/pretazene wifi?
2.) 10.51.254.1 - toto mozes podla mna minimalne na zaciatok ignorovat, kedze spojenie dalej pokracuje v pohode.