Samovoľné vytváranie súborov s koncovkou .core

Samovoľné vytváranie súborov s koncovkou .core
« kdy: 31. 10. 2021, 19:42:18 »
Ahojte, kade tade po disku sa mi vytvárajú súbory s koncovkou core (*.core). Pozeral som ich v editore a je to normálna elf binárka, teda spustiteľný blob.

Najprv keď som ich videl v home folderi, som si myslel, že sú to dáke systémové súbory, ale keď sa mi .core súbor sám od seba vytvoril aj v c++ projekte, ktorý vyvýjam a skoro som ho commitol a pushol tak by ma zaujímalo načo slúži. Môžem ho dať do .gitignores, ale ajtak nemám rád keď si systém bez môjho vedomia robí čo chce a rád by som mal kontrolu nad tým čo sa v systéme deje.

1. Načo tie súbory slúžia? Je to nejaká optimalizácia spúštania aplikácií?
2. môžem ich bez obáv zmazať?
3. ak to nemá nejakú dôležitú funkciu môžem generovanie core súborov vypnúť? Prípadne ich zakázať v niektorých foldroch?
4. ako ich zakážem pre celý ~/Dev folder?


k3dAR

  • *****
  • 2 838
  • porad nemam telo, ale uz mam hlavu... nobody
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Samovoľné vytváranie súborov s koncovkou .core
« Odpověď #1 kdy: 31. 10. 2021, 20:01:53 »
core dump pri crashnuti app ;-)

Re:Samovoľné vytváranie súborov s koncovkou .core
« Odpověď #2 kdy: 31. 10. 2021, 20:43:50 »
Core file ( coredump ) je pozustatek po padu nejake aplikace. Je to vlastne obraz pameti procesu v dobe padu aplikace. Kdyz das file jmenosouboru.core tak ti to napise jaka binarka spadla. Pomoci gdb se muzes kouknout na co spadla, nejcasteji/nejbeznejsi duvod SEGFAULT ;-). Tvorbu techto souboru muzes vypnout pres ulimit -c 0 v porfilu uzivatele.

mhi

  • *****
  • 500
    • Zobrazit profil
Re:Samovoľné vytváranie súborov s koncovkou .core
« Odpověď #3 kdy: 31. 10. 2021, 21:09:07 »
No vidite, a ja dneska resil na celkem cerstve instalaci Bubuntu proc mi to sice napise core dumped ... ale core file jsem nikde neobjevil. Asi uz starnu, Linux je "nejaky jiny nez za mladych let".

L..

  • ****
  • 302
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Samovoľné vytváranie súborov s koncovkou .core
« Odpověď #4 kdy: 01. 11. 2021, 07:16:23 »
Asi uz starnu, Linux je "nejaky jiny nez za mladych let".

ulimit -c jsem používal už v devadesátkách.


vcunat

  • ***
  • 121
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Samovoľné vytváranie súborov s koncovkou .core
« Odpověď #5 kdy: 01. 11. 2021, 08:26:18 »
V Ubuntu případech asi hlavně chybí neznalost coredumpctl.  (Které mimochodem řeší ten problém s coredumpy rozesetými všude možně.)

mhi

  • *****
  • 500
    • Zobrazit profil
Re:Samovoľné vytváranie súborov s koncovkou .core
« Odpověď #6 kdy: 01. 11. 2021, 09:56:16 »
Panove, dekuji za rady, ale ani jedno mi nefungovalo. Ten system je proste mnohem chytrejsi nez ja. Tak nejak bylo jednodussi se obejit bez toho coredumpu a chybu si najit jen ve zdrojacich.

Jose D

  • *****
  • 850
    • Zobrazit profil
Re:Samovoľné vytváranie súborov s koncovkou .core
« Odpověď #7 kdy: 01. 11. 2021, 12:39:36 »
neznalost coredumpctl.
díky, neznal jsem.

Re:Samovoľné vytváranie súborov s koncovkou .core
« Odpověď #8 kdy: 01. 11. 2021, 12:44:11 »
...coredumpctl.  (Které mimochodem řeší ten problém s coredumpy rozesetými všude možně.)
...který ale už dávno před coredumpctl vyřešila existence /proc/sys/kernel/core_pattern

mhi

  • *****
  • 500
    • Zobrazit profil
Re:Samovoľné vytváranie súborov s koncovkou .core
« Odpověď #9 kdy: 01. 11. 2021, 15:45:50 »
...coredumpctl.  (Které mimochodem řeší ten problém s coredumpy rozesetými všude možně.)
...který ale už dávno před coredumpctl vyřešila existence /proc/sys/kernel/core_pattern

To pravdepodobne ale neni systemd reseni, ze ? Nac delat veci Unixove, jednoduse, kdyz systemd. Ono teda ten systemd-coredump vyuziva nejspis tuto feature, protoze obsahuje '|/lib/systemd/systemd-coredump %P %u %g %s %t 9223372036854775808 %h'. Po apt remove tam je 'core' a corefile to uz generuje.

Ma nejakou takovou uchylarnu jeste nejake BSD ?

Mac OS/X koukam ma taky vlastni reseni, i kdyz zrejme funkncni (coredumpctl mi nechodil). https://stackoverflow.com/questions/2080918/where-are-core-dumps-written-on-mac
« Poslední změna: 01. 11. 2021, 15:51:58 od mhi »

Re:Samovoľné vytváranie súborov s koncovkou .core
« Odpověď #10 kdy: 01. 11. 2021, 20:14:03 »
Ďakujem Vám za informácie. Tak to teda nebudem vypínať. Aspoň budem mať prehľad, čo kedy spadne.

Re:Samovoľné vytváranie súborov s koncovkou .core
« Odpověď #11 kdy: 02. 11. 2021, 08:06:59 »
Ďakujem Vám za informácie. Tak to teda nebudem vypínať. Aspoň budem mať prehľad, čo kedy spadne.
V tom případě bych ale doporučoval nastavit core_pattern na nějakou absolutní cestu. Historický default je totiž "core", což znamená jednak fixní jméno souboru s core dumpem, jednak umístění v aktuálním pracovním adresáři procesu. Ale jednou z podmínek pro to, aby se core dump opravdu vytvořil (viz core(5)), je to, že proces musí mít práva k jeho vytvoření a zápisu; zejména u démonů je ale běžné, že mají jako pracovní adresář kořenový, kam zapisovat nesmějí. Já třeba používám /var/crash/core-%e-%t-%p-%s (význam šablon viz core(5)), přičemž /var/crash je adresář s právy 1777 (podobně jako třeba /tmp).

Re:Samovoľné vytváranie súborov s koncovkou .core
« Odpověď #12 kdy: 02. 11. 2021, 17:02:17 »
No vidite, a ja dneska resil na celkem cerstve instalaci Bubuntu proc mi to sice napise core dumped ... ale core file jsem nikde neobjevil. Asi uz starnu, Linux je "nejaky jiny nez za mladych let".


v Ubuntu je  tvorba core zakázaná v defualt stave.  povoliť je to možné príkazom ulimit napr ulimit -c 10000000

mhi

  • *****
  • 500
    • Zobrazit profil
Re:Samovoľné vytváranie súborov s koncovkou .core
« Odpověď #13 kdy: 02. 11. 2021, 18:27:44 »
Neprijde mi uplne smysluplne reagovat radou, kdyz o 2 posty vyse pisi, ze to nefungovalo. (teda ja pouzivam ulimit -c unlimited). Problem je zjevne v te systemd veci, kdyz ji odinstaluju, tak to udela coredump uz spravne.

Re:Samovoľné vytváranie súborov s koncovkou .core
« Odpověď #14 kdy: 08. 11. 2021, 06:57:21 »
Neviem, o čom je reč, ale zaujalo ma, že autor je kultúrne natoľko vyspelý, že správne píše v slovách ľ. To už je rarita, hlavne u Slovákov, ktorí sú ajťáci a používajú root.cz.