Taky vam zlobi Enter a Backspace na ThinkPadu?

Taky vam zlobi Enter a Backspace na ThinkPadu?
« kdy: 09. 10. 2021, 18:17:00 »
Pouzivam T14s Gen1 Intel prevazne s externi klavesnici, takze tezko rict kdy presne zacaly problemy, ale po probuzeni ze Sleep mi casto nefunguje Enter, Backspace a Brightness Down (Fn+F5). Obcas pomuze klavesu opakovane zkouset, obcas pomuze pockat, v posledni dobe obcas zkousim rmmod thinkpad_acpi; modprobe thinkpad_acpi -- ale je to nespolehlive. Takze v teminalu casto saham po Ctrl+H misto backspace a Ctrl+J misto Enter a v GUI potupne klikam na tlacitko pro odeslani obsahu textoveho pole.

Myslel jsem si, ze za to muze to ze pouzivam key-mapper nebo ze jsem se snazil si zvysit citlivost trackpointu pomoci libinput a jeho HWDB + quirks. Pak me ale napadlo pohledat na netu a zjistil jsem, ze nejsem sam. Docela dost lidi s ruznymi modely Thinkpadu (vcetne T440, T460s, T495, nekterych P modelu a snad dokonce i X1) si na stejne symptomy stezuje s tim, ze podezreni je na vadne ACPI tabulky.

Na sluzebnim Thinkpad X1 Gen9 Intel tyhle problemy nepozoruju a neprislo mi, ze by se nekdo z kolegu o necem takovem zminoval. Pouzivam posledni verzi Ubuntu (doted 21.04, na soukromem notebooku mam cerstve upgradovano na RC 21.10 a chova se stejne).

Nevsimli jste si neceho podobneho? Po vyvojarskych firmach musi byt v provozu hromada ThinkPadu s Linuxem, maji oficialni certifikaci a pomerne aktivne k nim vychazeji Firmware updaty instalovatelne primo z Linuxu (coz je uzasne a dik za to!), tak mi prijde divne, ze to jeste nikdo nevyresil...

https://forums.lenovo.com/t5/Lenovo-C-E-K-M-N-and-V-Series-Notebooks/Sometimes-Space-Enter-and-Backspace-keys-are-not-working/m-p/4496189
https://libredd.it/r/Fedora/comments/pu22g5/thinkpad_t14s_returning_from_sleep_enter_and/


r37

Re:Taky vam zlobi Enter a Backspace na ThinkPadu?
« Odpověď #1 kdy: 09. 10. 2021, 22:22:33 »
Hm. Lenovo T440, Devuan Beowulf, kernel 5.10 (z rep. backports) – žádné problémy. S kernelem 4.19 (rep. main) byly problémy s klávesou MUTE/F4, houževnatě svítila (a účinkovala :(), dokud se to softwarově zase nezaplo; zmizelo po upgrade.

k3dAR

  • *****
  • 2 838
  • porad nemam telo, ale uz mam hlavu... nobody
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Taky vam zlobi Enter a Backspace na ThinkPadu?
« Odpověď #2 kdy: 10. 10. 2021, 14:58:55 »
BTW: T430s Ubuntu 20.04 jadro mainline 5.11-5.14, zadne problemy...
teda ma v sobe klavesnici (vcetne EC FW) z T420... takze od zminovane T440 uz je to spis ob 2 verze :)