Návrh internetové sítě

Návrh internetové sítě
« kdy: 08. 10. 2021, 13:53:00 »
Zdravím, potřeboval bych poradit mám za úkol navrhnout počítačovou síť v 5 patrovém domu potřeboval bych jak je ukázáno na opravdu aby v horním 4 patře kde je ředitelná byl server přes který dokáže ředitel vidět do všech ostatních pater ale zase potřebuji aby ostatní lidé z ostatních pater nemohli vidět zpět do serveru. Tím pádem ředitel vidí vše, kat i lidé nevidí nic v každém patře musí být 20 zásuvek kromě patra 0. Musí to být navedeno pomocí UTP kabelu nebo optiky. V patře 0 nesmí být vedeny kabel potřebuji aby tam bylo připojení bezdrátové. Adresní rozsah má být IP4. Zkusil jsem to nějak namalovat na papír snad to bude pochopitelné. Jelikož já se v tom moc nevyznám spíše plavu.

Ještě doplněk mělo by to co jsem pochopit vypadat na podobný princip jako je vyfocený druhý obrázek.

Předem všem moc děkuji když někdo pomůže.


Re:Návrh internetové sítě
« Odpověď #1 kdy: 08. 10. 2021, 14:26:29 »
Co má ten ředitel vlastně vidět v okolních patrech? A co nemají vidět ti ostatní? Je to nějak nesrozumitelně podané...

Re:Návrh internetové sítě
« Odpověď #2 kdy: 08. 10. 2021, 14:27:07 »
Teda jestli je hlavní aby pan ředitel viděl vše na patrech, tak bych mu tam k němu natáhl nomální kabely a do těch pater dát ty kamery, mohl by to pak sledovat na televizi. Ten servr, aby na něj nikdo neviděl, dát do nějaký místnosti, aby k ní měl klíče jen ten ředitel, pak na něj nikdo neuvidí.
Jen bych měl připomínku k tomu IP, IP4 je jen proti vniknutí větších předmětů nad jeden mm, bude se do toho prášit. Navrhoval bych aspoň IP6, řekněme aspoň IP64 ať je to odolný trochu i proti vodě. Ale zase záleží, možná by i to IP 44 stačilo. A na ten bezdrát do 0 bych pak použil wifinu.
Gréta je nejlepší.

Re:Návrh internetové sítě
« Odpověď #3 kdy: 08. 10. 2021, 14:31:17 »
Zdravím, jak říkáte asi jsem se špatně vyjádřil nejde o to aby je viděl kamerové jde o to aby mohl vidět do všech počítačů aby se mohl podívat kdykoliv do jakéhokoliv počítače ale ostatní počítače jde zase o to aby se nemohli podívat do toho ředitelského tím pádem ředitel vidí vše ale ostatní nemohou vidět nic.
Snad to je teď více srozumitelný.

Bohužel ip4 je v zadání nemohu to měnit

Re:Návrh internetové sítě
« Odpověď #4 kdy: 08. 10. 2021, 14:50:17 »
"Vidět do okolních počítačů" až tak nesouvisí s návrhem sítě samotné, tam jde hlavně o přístupová práva.

Jinak si natáhni ke každé zásuvce s RJ45 samostatný kabel někde z místnosti, kde bude server (resp. switch) a patro bez kabelu můžeš pokrýt třeba pomocí Ubiquiti UniFi. IPv4 ti pak obstará router a samozřejmě i tvůj ISP.


Re:Návrh internetové sítě
« Odpověď #5 kdy: 08. 10. 2021, 15:21:30 »
Miesas tu 2 veci.
Jedna je natiahnutie kablov a prepojenie, druha su pristupove prava.
to prve vyriesia switche, idealne by som rovno dal PoE pre IP telefony (tie zvyknu mat aj ethernet vystup, takze na jeden kabel ide jak telefon, tak pocitac). Pripadne sa pohrat s vlan, a mozes urcovat ktore poschodie co uvidi.
druhe sa riesi na urovni domeny.

xunil

Re:Návrh internetové sítě
« Odpověď #6 kdy: 08. 10. 2021, 15:33:41 »
Domácí úkol na víkend v předmětu IT.
Odpovídá tomu zadání.

Pan ředitel se má věnovat své práci a ne hlídat 20 přípojek v každém patře.
Od serveru má mít "klíče" ten co to umí spravovat a to pan ředitel asi nebude ani nechce.

Jedna věc je návrh na HW a druhá věc je SW. Předpokládám že ani jedno nebude tazatel realizovat.
Co je tedy cílem naučit se něco ohledně sítě nebo splnit domácí úkol?



Re:Návrh internetové sítě
« Odpověď #7 kdy: 08. 10. 2021, 15:58:41 »
Aby se pan reditel mohl kdykoli podivat do libovolneho pc, bych mu koupil elektricky sroubovak a hlavne blici pytliky.

Jinak spravna odpoved je, ze nastaveni pristupovych prav nesouvisi s topologii site.

Ale po tobe se asi chce, abys mezi reditelovo patro a ostatni umistil firewall (hadam z kontextu prani resit takovou vec na urovni site)

Re:Návrh internetové sítě
« Odpověď #8 kdy: 08. 10. 2021, 16:41:57 »
Jedná se o domácí úkol ohledně naučení se něco o internetových sítích. Tohle jsme dostali jako zadání. Zkusil jsem něco namalovat, ale řekl bych že to je dle mě špatně protože to nějak pořád nedokážu pochopit, jak by to bylo. Nejspíše už to tady několik lidí psalo jak a co má byl, ale bohužel nedokážu to nějak pochopit tak po případě prosím o trpělivost. Veškeré pomoci si velice vážím.

Re:Návrh internetové sítě
« Odpověď #9 kdy: 08. 10. 2021, 17:01:54 »
Nejlepší bude, když tady vylepíš přímo zadání toho úkolu (ideálně scan a ne vlastní podání).

Re:Návrh internetové sítě
« Odpověď #10 kdy: 08. 10. 2021, 17:25:04 »

Re:Návrh internetové sítě
« Odpověď #11 kdy: 08. 10. 2021, 17:41:09 »
Velice rád bych poslal přímo zadání ale bohužel písemné zadaní nemáme zkusil jsem to tím padem septat takto. Snad to bude pochopitelne. Doslova cituji jeho slova jak nám to bylo podáno a vysvětleno takže nevím jak jinak to napsat.

Re:Návrh internetové sítě
« Odpověď #12 kdy: 08. 10. 2021, 17:50:02 »
Ještě zkusím upravit že z počítače z ředitelny jdě vidět do ostatních zařízení ale z počítaču co jsou zapojené do te internetové zásuvky nejde vidět nic

Re:Návrh internetové sítě
« Odpověď #13 kdy: 08. 10. 2021, 18:01:03 »
Tady je pak ještě otázkou, jestli tomu řediteli stačí, že ty počítače vidí aktivní v síti (zatímco ostatní v síti jeho počítač nevidí), anebo se bavíme o "vidění" ve smyslu toho, že u těch počítačů může znát i obsah (složky, soubory). Je to skutečně dost nepřesné zadání a možná ani autor toho úkolu sám dost dobře nechápe, jak se věci mají...

Re:Návrh internetové sítě
« Odpověď #14 kdy: 08. 10. 2021, 18:02:55 »
Jestli bylo opravdu zadání slovo od slova takhle, tak to potěš koště, to je specifikace jak noha a může existovat asi tisíc řešení a každé z nich bude buď špatně nebo dobře.

Dalo by se to udělat třeba takhle: Pokud je myšleno 20 zásuvek na patro, tak nejjednodušší řešení je použít jeden switch na každém patře pro připojení lokálních PC. V přízemí pak nějaký přístupový bod (AP), všechny switche + AP spojit do routeru/firewallu nahoře v nejvyšším patře u ředitele/serveru. Router bude poskytovat adresy a další údaje přes DHCP, můžeš oddělit adresní prostor pro každé patro - např. 10.0.x.0, kde x je číslo patra. Router/firewall bude obsahovat pravidla pro stavový firewall, který povolí navázání komunikace z ředitelského PC kamkoliv, ale v opačném směru nikoli.

V praxi by to asi vypadalo o dost jinak a nejspíš by tam dost figurovalo mj. použití VLAN, ale něco mi říká, že to by asi bylo dost nad rámec zadání.

Ale celé mi to přijde takové... zvláštní.