VDSL Bonding v bytě, jak aktivovat druhý pár, propojení?

Ahoj,

mám po jednom krouceném párů VDSL internet v centru Prahy. Dům je starý a tak
mi bylo tvrzeno, že mám jen pouze jeden pár. Reálně to jede 78Mb/s download a
upload 24Mb/s.
Chtěl jsem přesto provést bonding, jelikož sám Cetin uvádí, dostupná rychlost v
domě po starém kabelu 250Mb/s.
Od providera 365internet, mi bylo objednáno zřízení tzv bondingu.
Přijel technik z Cetinu, podíval se nad dveře do takové prohlubně (kulatý
otvor) a nalezl druhý pár.

Takže 1 pár je červená s bílou, drátky tenké a spojené s takovým tím placatým
běžným telefonním kabelem, vedoucí dál do bytu. Se divím že to vůbec drží a
jede :D
Vedle toho je volná kroucená linka tedy trčící drát modrá a zelená barva.
Vyjádření technika: jo šlo by zde až 163Mb/s, ale to dát nemůžeme, protože CTU
má nařízení že profil musí být od 164Mb/s a tak to nepůjde, byl by problém.
Reálné by šlo zde 130Mb/s a to tak že Vám provider objedná 2x 50Mb/s a pustí se
tam potom víc.
Co teď? :)
Jo teď objednávku schodím, storno a musí Vám to objednat.
Do 365internet přišlo pouze jen něco jako: R21 - službu se nepodařilo technicky zprovoznit. Nelze realizovat.

Znovu objednávka, že potřebují pomoc a objednat přesně tohle.
Přijel zase jiný technik, ani nemluvil nic. Přišel, otevřel to (tu díru nad dveřma v chodbě), změřil drát a
řekl že není aktivní.
Že má prý napsáno, zřídit Terminátor na 1 páru! Říkám aha, to je divné, vždyť
přece potřebují bonding ne?  :)
On že to tak má, šel někam dolů asi ke sklepům nebo kde to je, přichází zpět a
poví jen: nevím kam to zapojit ten druhý pár.

Chci to, odpověď je: to musí objednat 365internet a chtít zapojit ten druhý
pár, jinak to dělat nemůžu. Tečka, utekl pryč.

Do 365internet přišlo jen: zákazník odmítl bonding. Jsem mluvil s operátorkou a
řekla mě, to je opravdu divné, objednám Vám technika znovu.

Takže můj dotaz...
1. jak složité je aktivovat druhý kroucený pár? Zvládne to běžný technik a nebo
kde vzít někoho kdo to umí? Tento poslední bylo vidět že je to na něj moc a
spíš že se vymlouvá než aby reálné řešil.
Jak mu to říct, co požadovat, kam musí aby to šlo?
pozn. v domě jsou i starý lidi, nepředpokládám že tam moc lidí ví co je vůbec bonding a ten první technik mi řekl že u nás to nikomu jestě nedělal.

2. mohu ten můj první aktivní pár červená s bílou navázat drátkama přímo na kabel
rj45 cat 6? :)
Důvod: chtěl bych to z té díry přímo protáhnout do bytu.
Technik se tvářil že klidně a už tam kabel držel ale pak z toho sešlo.
Nevím zda je to tak kompatibilní a zda by mi stačilo schéma z internetu.
Případně jestli existuje řešení, jen nějaký konektor rj11 na tu aktivní
dvoulinku, spojka s rj45 kde bych pak zapojil jen dál UTP kabel? Je to možné?




Re:VDSL Bonding v bytě, jak aktivovat druhý pár, propojení?
« Odpověď #1 kdy: 30. 09. 2021, 22:45:21 »
kazdy technik by mel 2 linky byt schopen aktivovat / zprovoznit. Ano, uz sem zazil lecos, i to ze pry byl kabel prerusen nekde v zemi a ze to musi resit jiní. Dosel druhy, osondoval ve sklepe kabely a nasel funkcni, zapojil a vse jede. Nic prerusene nikde nebylo. Takze asi stesti na normalniho technika to chce.

Ja pouzival "prodlouzeni" telefonniho kabelu tak, ze stavajici zasuvka RJ11, kabel zasuvka - modem, jeden konec ustrihnout, na druhy krimp RJ45 konektor, spojka  a potrebne metry UTP Cat5e az do cile, tam to same, spojka, kablik RJ45 - RJ11 a do modemu. Na 2 linkach je zasuvka jiz s RJ45 zakoncenim, od ni vede bezny patch kabel Cat5e az do terminatora.

Jakekoliv "napojeni" dratu na drat je takove prasacke a nemusi to delat dobrotu, ale asi za test nic clovek neda...

Re:VDSL Bonding v bytě, jak aktivovat druhý pár, propojení?
« Odpověď #2 kdy: 01. 10. 2021, 07:17:14 »
do baraku mi vedou 4 pary. technik nebyl schopen najit jediny funkci.
Ale dokazal vyuzit dva draty ze dvou paru.

Tim asi vsechny eletricke parametry dostaly na frak, ale jsem jen 400m od DSLAMu a jedu 88/25 (bez bondingu)

Re:VDSL Bonding v bytě, jak aktivovat druhý pár, propojení?
« Odpověď #3 kdy: 01. 10. 2021, 16:04:53 »
Ja jsem 360m od dslamu :) Uvidim ma prijet, prej bude ted mit klice, byl jsem ujisten Cetinem ze by to mel zvladnout, tak uvidim.
Protazeni kabelu to ted resim, nejlip ten dratek mi asi spojit prasacky s jinym dratkem a vyvede do bytu za dvere.
Podstate terminatora a zasuvku muze klidne pritlouct nad dvere v byte :)
Tam odtud bych to uz dal chtel vest rj45 kabelem :)
Jasne muze pouzit i na tohle cat 5 ale ja radeji pro rozvedeni v byte koupil uz kabely cat 6 ze jsou mene nachylne na ruseni, alespon jsem to nekde vycetl :)

Re:VDSL Bonding v bytě, jak aktivovat druhý pár, propojení?
« Odpověď #4 kdy: 01. 10. 2021, 19:49:30 »
neni pravda Cat6 jen prenese vetsi pasmo, ruseni odolny je jako Cat5e. Ano pokud by to byl S/FTP kabel, pak by tu mela byt i nejaka odolnost proti ruseni za predpokladu, ze je vse spravne zakonceno, stinene konektory a v cíli stineni uzemeno. Ale pokud to nevedes podel Cyky kabelu, kterym netece furt xxxx Watu, tak neni treba se podle me bat ani s Cat5e. Pro dobry pocit a esi ho uz mas doma, dej klidne i ten Cat6  8)

pruzkumbojem - to je oka, skoda ze neni druhy par. Ted sem ozivoval pres Mikrotik bond. linku, dalka k rDSLamu taky odhadem 400m, poslednich 20m v baraku UTP Cat5e a speed 207/25M. Krasa a nadhera a zjevne poradne káble.


Re:VDSL Bonding v bytě, jak aktivovat druhý pár, propojení?
« Odpověď #5 kdy: 02. 10. 2021, 20:30:46 »
Cat6 má pro běžného uživatele výhodu pouze v případě PoE na delší vzdálenost, kde má díky většímu průřezu vodiče nižší ztráty. Málokdo doma běžně doma řeší 10Gbit síť.

Molex1

  • ***
  • 213
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:VDSL Bonding v bytě, jak aktivovat druhý pár, propojení?
« Odpověď #6 kdy: 04. 10. 2021, 09:59:23 »
CAT6 je od základu stavěn na 1gbit a bude tam 100% vždy fungovat (CAT5e je sice ozkoušen nicméně nebyl původně na to konstruován). CAT6 navíc zvládá v omezené míře (v domácích podmínkách prakticky vždy) zvládá i 10gbit (či v SOHO v budoucnu více používané 2,5 - 5gbit).
Výhoda je jednoznačně větší průřez, tím pádem znatelně lepší POE, lepší odolnost kabelů, křížový separátor jednotlivých párů proti přeslechům atd.

Nevím co na tom každý řeší, že CAT5E stačí - rozdíl je v jednotkách korun což i při 300-500m což reálně na domku či bytě může být, znamená kolik - jednu, dvě tisícovky v rozpočtu kdy jen základní vybavení někde v řádech vyšších desítek tisíc korun - řekněme 30-40 (tedy rack s nějakou policí či ventilátorem 5000, patchpanel 2500, switch 3500, napájecí lišta 500, základní aktivní prvky jako APčko 3000, modem 3000, NAS 8000 s disky 8000 atd jsme kolem 35 tis? a ušetříme tisícovku?) - už jen pro ten lehký futureproofing to podle mě za to stojí...

Re:VDSL Bonding v bytě, jak aktivovat druhý pár, propojení?
« Odpověď #7 kdy: 04. 10. 2021, 11:47:44 »
presne.
za tu dobu, co se tu diskuje uspora nekolika stovek (nikdo nerika, ze zasuvky musi byt taky Cat6), tak se na to dalo vydelat .

vetsinou krabicky clovek vymenit, ale rozvody uz hur.
ja mam po baraku 6a a 7a stinenou. Na cash flow se to neprojevilo. I kdyz rekneme jako IT jsem samozrejme nemel cesky koncovy ceny urcene pro naivni lid.

Re:VDSL Bonding v bytě, jak aktivovat druhý pár, propojení?
« Odpověď #8 kdy: 18. 10. 2021, 17:00:58 »
A napadá mě, když vidím, kolik s tím je problémů, třeba zkusit jiného poskytovatele by nepomohlo?

Re:VDSL Bonding v bytě, jak aktivovat druhý pár, propojení?
« Odpověď #9 kdy: 19. 10. 2021, 07:33:38 »
jako něco jiné než VDSL ? Po zkušenostech kdy se pravidelně dostavovalo večer ve větší či menší míře kolísání rychlosti či mikrovýpadky a nikdo nedovedl říct vocogo, jen pohanit Router už nevěřím ničemu jinému než kabel, metalika, optika. Ale bacha, fakt obr rozdíl když to provozuje gigant jako Cetin a nebo nějaký malý místní blbec, který poruchy neřeší. Teď se obecně snažím lidem ukázat velké výhody VDSL, které se ještě násobí díky bondingu a odtahovat je z nekvalitních přípojek pryč. Většina když vidí jak to chodí a za jaký peníze lituje, že jak blbci zůstávali v době kamenné na starém připojení a nic neřešily.  :D A s pořízením IPTV už tuplovaně.

Re:VDSL Bonding v bytě, jak aktivovat druhý pár, propojení?
« Odpověď #10 kdy: 19. 10. 2021, 16:38:04 »
jako něco jiné než VDSL ? Po zkušenostech kdy se pravidelně dostavovalo večer ve větší či menší míře kolísání rychlosti či mikrovýpadky a nikdo nedovedl říct vocogo, jen pohanit Router už nevěřím ničemu jinému než kabel, metalika, optika. Ale bacha, fakt obr rozdíl když to provozuje gigant jako Cetin a nebo nějaký malý místní blbec, který poruchy neřeší. Teď se obecně snažím lidem ukázat velké výhody VDSL, které se ještě násobí díky bondingu a odtahovat je z nekvalitních přípojek pryč. Většina když vidí jak to chodí a za jaký peníze lituje, že jak blbci zůstávali v době kamenné na starém připojení a nic neřešily.  :D A s pořízením IPTV už tuplovaně.

to je ale blabol, co?

Re:VDSL Bonding v bytě, jak aktivovat druhý pár, propojení?
« Odpověď #11 kdy: 04. 11. 2021, 11:06:01 »
CAT6 je od základu stavěn na 1gbit a bude tam 100% vždy fungovat (CAT5e je sice ozkoušen nicméně nebyl původně na to konstruován). CAT6 navíc zvládá v omezené míře (v domácích podmínkách prakticky vždy) zvládá i 10gbit (či v SOHO v budoucnu více používané 2,5 - 5gbit).
Výhoda je jednoznačně větší průřez, tím pádem znatelně lepší POE, lepší odolnost kabelů, křížový separátor jednotlivých párů proti přeslechům atd.
To je ti houby ale uplne houby platne :D Napisu jsem pro vsechny info a zkusenost ala bonding. K tomu UTP kabelu, bohuzel technik od Cetinu ti tam vzdy da Cat 5e a povi ti jasne, ze ten rozdil je znat nekde treba na 100metru, ale tim ze po byte roztahne 5 - 6metru od dveri kus do prvni zasuvky s RJ45 a pak uz Terminator, tak rozdil od Cat 5e vs Cat 6 nepoznas :) Netusim proc vsichni technici tahaj UTP Cat 5e ale asi skutecne dostacuje do rychlosti 900 Mb/s. Vsak u VDSL je clovek rad kdyz mu to jede 100 az 200Mb/s, tudiz reci o 1 Gb/s nebo dokonce 10 Gb/s je nesmysl :)
Ackoliv sam mam po byte kde to jde roztahano Cat 6, nevidim problem proc to tam nemit ale technika o tom nepresvedcim.

Re:VDSL Bonding v bytě, jak aktivovat druhý pár, propojení?
« Odpověď #12 kdy: 04. 11. 2021, 12:01:05 »
A ted ta zkusenost co delat kdo chce BONDING, tedy chcete proste vyuzit druhy par co je nekde u bytu :)
Nastava velikej problem. Vzdy provider tedy operator at uz je to O2, T-Mobile nebo 365internet / Metronet musi za zakaznika udelat objednavku o navyseni rychlosti. Jenze napsat jen chceme to, nestaci.
Je potreba aby zakaznik mel alespon technicke znalosti a trochu povedomi, jinak se zadneho bonding nedocka :(
To je realita, bohuzel.

Me treba napsal 365internet a to celkem tomu rozumi, ze chci bonding atd.
Prijel technik, prohlidl jeden a rekl, jo tady by max vyslo az 163 Mb/s jenze to nejde protoze to nemuzeme hodit na ten jinej profil, tam je podminka CTU ze to je profil az od 164 Mb/s po 270 Mb/s. Jako radu jen, at Vam provider objedna 2x 50 Mb/s a pak tam pustime vic. Konec, tecka. Storno.
Operator tam mu neprijde co ma objednat, co ma vyresit. Muj operator dostal jen hlasku R21 - nelze zridit a cau.
Co s tim ted?  :o

Nastesti vim ze par tam je, takze krouceny par navic proste jsem nasel, ze je tazen z husiho krku.
Poslu tak jasne fotku operatorovi plus jeste je nutne sepsat presne co technik rikal a co maj presne objednat.
Uz vidim ze hodne lidi tuka na celo, snad to vi ne? Vzdyt mi nejsme technici. NE! Nevedi vubec nic, klidne to vezmou nelze zridit :(
Dobra, dalsi termin ze teda mi udelaj ten bonding.
Jede technik, prijde kluk a zase to konci, ted uz tim ze nejdriv mi tvrdi zarputile ze je tam pouze 1x kroucena linka!
Uz zacinam zurit  >:(
NE, pane ja tam mam nahore navic tu linku a chci ji aktivovat, jinak mi nepujde bonding!
Da tam mereni a povi, hmm jenze neni aktivni vite. Zase jsme u konce.
Jelikoz tam koukam kde protahne kabel, rikam alespon jestli ma vrtacku?
Jako nemam dobry pocit z toho technika, ktery mi chce priskripnout kabel do vchodovych dveri kdy uz tam pobiha a kouka kudy to do bytu da.
Odpoved: technik vrtacku nema :D

Sejde dolu, ale vybehne zpet od plechove skrine a povi, to nevim kde bych tam zapojil ani. Mam tu zridit Terminator na jednoparove pripojce.
To me malem jeblo  >:(
Tak to nema smysl, vite to mi nezrychlite rikam slavnemu technikovi. Ja potrebuji vyresit aktivaci tedy toho paru vite?
Ano ja jim to tam napisu, rekne technik.

Operator dostal jen hlasku toto: storno, zakaznik odmitl bonding

Malem me klepne, pisu tam vse. Operator tedy dobra, ze to se muze stat, asi nejaka chyba, nedorozumeni :(
Objedna mi znovu technika, ted prej uz snad to dopadne, Cetin dostane i fotku ze mam dukaz toho paru a ze sluzba musi jit zridit! :)
Jsem prece zakaznik detektiv a nejaky blby technik me nedostane, ja najdu dukazy a usvedcim vsechny! :D

Trva to uz mesic a stale se nic nepovedlo, stale je to ala prijede technik, koukne u me na 5min, pokejve hlavou a konci to stornem.

Prichazi rijen a operator ma zpravu, prijede technik z Cetinu co to vyresi. Rikam super, stale ale vim ze to tak nedopadne a vim ze to spis neda.
Pro jistotu pujcuju vrtacku z prace, sel jsem koupit i vrtak, jelikoz chci aby mi technik nerval kabel do dveri, kdyz nemaj ani vrtacku :D
 

POZOR: predem operator na moji zadost napsal Cetinu, ze technik ma mit klice od skrine! Volal me sam Cetin, potvrdil ze technik bude vybaven a ze mam zajistit pristup. Rikam pristup je, ale ty klice od skrine kde jdou draty nema nikdo v dome, to by snad mel mit technik Cetinu? Davaj mi konecne za pravdu, jelikoz od nikoho se nedozvite kdo ty klice ma mit! :(  >:( :(

Prijeli jo dva technici dokonce, tvari se ze vedi jasne co a jak, dva mlady kluci, zrejme je to bavi a bude to brnkacka  8)
Volim na ne ale uz taktiku, ze prece dole pod schodama je rozvodova skrin a ze byse meli aspon tam jako podivat ;)
Predesle techniky ani skrin nezajmala, jako kdyz se ji chce stuj co stuj vyhnout.
Kluci skoncili hned po prichodu  :o :o :D Strcil tam klic, dalsi klic, proste ze to nejde, to je divne. Tahali tam smutne za to u te skrine. Potom mi nevedeli co rict, tak povi ze k tomu se musi vyjadrit spravce siti, ze pripadne bude muset se cela skrin vymenit a nebo dvere :D
Jdeme nahoru, mrkne na draty, pohoda ze by to radi udelali ale ze nemuzou. Bohuzel az se k tomu nekdy, mozna za mesic, mozna za dva vyjadri ten spravce siti  >:( :o :( :'(
Rikali ze to napisou.
Operator klasika, nedostal vubec nic, zadne info od Cetinu, proc sluzba nebyla provedena. Jen zase ode me zpravu, kde byl celej popis, telefon, jmeno technika abych to vzdy evidoval jak ucetni.
Co ted? Cekam tyden, cekam dalsi skoro a nic, je jasny ze kdyz se neco ma vyjadrit, udelat tak to bude tak mozna za rok.
Pouzil jsem forum Cetinu, ktery se na FB rad chlubi, jak buduje optiku, jsou sikovny a snazi se za miliardy udelat v CR super top internet. Je tam mozne nalezt i foto techniku.
Jedna takova foto byla, ze sikovny technici delaj... trochu starsi panove na fotce.

Napsal se tam komentar a to neco takto:
verim ze tyto technici jsou fajn a neco umi, ale co naplat kdyz zbytek techniku jsou jen deti, co nezvladnou ani ten bonding a konci hned u plechove skrine :D A at Cetin neposila deti :D
pozn. opravdu to tak pusobilo, kdyz prijedou mlady co vypadaj jak po skole nebo studenti a korunku navrch to da kdyz nekde smutne tahaj za skrin, to se nevydrzite uz nesmat

To uz zacali resit, ze jako jsme nespokojeny s jejich technikama? Cetin si stoji za svoji kvalitou prece :)
Popsal se jim dlouhej, no sakra dlouhej roman co se deje a poslal se jim ji fotku skrine.
Neni to vtip FOTKU SKRINE
Dobra sypu zde popel na hlavu, neposlal jsem fotku plechove skrine hned :(
To se hned hnulo, asi to zacali resit jak je to mozne ze se tohle deje. Chvilku klid a pak volal sam Cetin, ze prijede zkuseny technik, skrin je poresena a bude mit i klic a at se nezlobim ze to dodela :)

Skutecne se tak stalo, prijel starsi pan. Sel ihned nahoru, proveril kabel, dal tam tester nebo jak mu rika. Sel za moji asistence dolu, skrin otevrel hned! Rikal sam ze je to fakt divny tohle, ze to nechape. Ukazal mi draty, ja se sam podival jak je to zapojeno a rekl ano drat tady zapojime, vyzkousim a nic to fakt neni :)
Nejdriv chtel jit sam ale vzal me po nalehani i do DSLAMu, ktery byl skutecne kus jeste po ulici v jinem dome ve sklepe.
Ukazal mi i kde me zapojil. Rekl ze v dome by ho chtel mit kazdy, ze ta rychlost by byla uplne jinde.
Slo se zpet, vyzkouselo se to a sup Terminator a vse slo :)
Jen se trochu podivil ze jsem to vse pripravil, ze mam i diru a proc, ze ma vrtacku a ze jsem uz i vedeni kabelu pripravil :D Takze vlastne krome veci kam nemam pristup, nemusi skoro nic delat :D
Znovu se ptal na technika, rikal ze ten prvni nemohl, ze to musi vzdy stornovat, kdyz to nebylo povoleno nekde u nich co se tyce aktivace dratu nebo toho profilu.
Muj dojem: z te prochazky a zapojeni, opravdu to nebylo nic slozite, i sam rikal ze jedina ta prochazka DSLAM, skrin a byt.

Udelal z toho nakonec 120 Mb/s a upload 27 Mb/s :)  :) :) :)
Sice nechapu kde Cetin nabral rychlost ze v dome lze az 250 Mb/s, ale hadam ze to bude zase nekde jen na papire. Netusim na kolik by pomohlo jinem lidem, kdyz bydli v nizsim patre treba v 1 poschodi, ale hadam ze by to uz tu rychlost az tolik nezvedlo, kdyz je DSLAM cca 360metru v ulici v uplne jinem dome a ve sklepe. Hadam taky, ze vetsina lidi v dome to mit nebude, jelikoz bonding aktivne se nenabizi a tak o nem nikdo ani nevi. I u me to bylo jen na muj popud, ze jsem to hlidal a zjistoval.

Bohuzel vic to nepojede, musel by asi to hodit pokud to dobre chapu na profil 35b a co je napsano na Terminatorovi, tak to jde snad po jednom paru a musi clovek mit asi tu rychlost min 164Mb/s. Rekl ze to vi, ze proste vic rychlejsi mi to udelat nemuze. Realne z puvodni rychlosti 79 Mb/s.
Musel jsem jim i zduraznit ze mam FritzBox 7590 a ze ten umi i vyssi rychlosti, jelikoz casto operator rekne, ale to je treba jinej modem. Maj asi stale za to ze lidi maj doma leda tak do 100Mb/s neco a ze to nepujde.

Pouceni a co je treba: mit fotky dratu, nutne je jasne vedet ze tam ma clovek kroucenou dvoulinku 2x a znat i barvy, nutne je udelat i foto skrine vcetne cisel. Je nutne i nahrat nebo si pak sepsat co treba prvni technik rikal, vse popsat detailne operatorovi aby vedel jak ma konat nebo co ma chtet po Cetinu.
Operator vychazi jen vzdy z toho co mu prijde, nevi nic. Cetin to vi leda nekde z pocitace, ale sam nevi kolik kde je dratu. Pokud mu prijde od techniku ze je tam jeden drat, povi ze to tak je a tim to konci.
Je potreba to videt z pohledu Cetinu, kdyz prechazi se z jednohoparu, Cetin a i operator tam ma ze mate proste jen to jedno a to dalsi pro ne neexistuje. Musi mit na to clovek chut a nervy se o to dohadovat ze to tam ma a podavat stale dukazy :) Kazdopadne ted uz to vypada lip a funguje to.

« Poslední změna: 04. 11. 2021, 12:07:51 od ripper6 »

TakyPatrik

Re:VDSL Bonding v bytě, jak aktivovat druhý pár, propojení?
« Odpověď #13 kdy: 04. 11. 2021, 14:06:08 »
Vysrat se na CETIN. Pokud mi má půl roku trvat zprovoznit dráty, který mi už vedou až do bytu, to už je snad lepší domluvit se na přípojce od nějakýho místního providera.

Mě půl roku trvalo zařídit internet od Starnetu, v malé obci, kde na začátku ještě nebyl ani AP a vše se dělalo od začátku od natažení konektivity, přes prořezávání stromů, po připojování klientů.

CETIN tu přes dráty na sloupech nabízí AŽ 6-2MBps download...

Re:VDSL Bonding v bytě, jak aktivovat druhý pár, propojení?
« Odpověď #14 kdy: 05. 11. 2021, 14:02:15 »
Vysrat se na CETIN. Pokud mi má půl roku trvat zprovoznit dráty, který mi už vedou až do bytu,
Ver mi a i vsichni zde a i dalsi prichozi co potrebuji internet, ze to opravdu nelze se na to vy.... a vzit jineho providera  :'(
Jsem z centra Prahy, takze nejde o zadnou dedinu s domeckem na konci ulice :)
Problem celeho toho je proste majitel. Reseni je se stehovat, ale v dnesni dobe cen bytu / domu a najmu to fakt reseni neni (pokud ma clovek neco da se rict skoro az jisteho a levneho).

O Starlinku taky povim aneb jak Musk se Starlinkem skoncil.  :(   ;D

Technologie, moznosti a i lidi jsem tam mel.
Sundam ti vsechny pripojeni pro radost at tu nekdo pak nezoufa ze je z vesnice :D

Lokalni mensi provider mel Wi-Fi toho casu, driv uz pred lety a mel take optiku. Prijel, dostal se na strechu, mrknul tam pres takovej ten vikyr.
Reakce: ehmmm hmm tady nema nikdo antenu! Tohle bych fakt vam tu neudelal (nedal antenu a potreby pro wi-fi 5 Ghz), objednte si nejakeho horolezce a nebo vite co, radsi to O2, ten telekom :(
Celkove ale moc idealni vyhled pro wi-fi neni, takze to nebylo na poradu dne ho ziskat stuj co stuj.
Poslal i info na optiku, ze tam pobliz sice je, ale bylo by to pocet metru snad 1 - 2km, cena tu dobu snad mela byt 300 000czk :) a dlouha doba cekani na vykop. Proc teda dnes neni optika kdyz ji chce budovat Cetin?
Proc neni optika v dome kdyz ji ma i jinej provider a ma pokrytou vedle celou ulici?
Odpoved: v dome pro vymenu dratu nebo natazeni optiky musi souhlasit majitel a ten si nenecha fakt delat zasahy do omitky, vzhledem k jine cene za kterou se bydli fakt toto nebude resit, jedna se o velmi stare lidi.

Pozdeji o nejaky ten rok... aneb stesti s ADSL od CRA - Ceske Radiokomunikace...
znovu dotaz na wi-fi, konzultace se starsi damou majitelkou. Delala se nova strecha, na strechu nikoho nepustim!  :(
Muj test spolecnosti, rekli me ze technici opravdu na strechu musi a neni mozne mi dat antenu nekde na okno nebo bokem.

UPC - rychlosti a cena, reklama, kamos super ze to jede treba na Vinohradech u nej v dome.
Zavolal jsem to i majitelce a spis synovi (chlap preci jen bude vic chapat internet nez pani z dob totality a telekomu).
Syn (taky starsi 45 - 50 let tu dobu), nooo to neee, UPC to PLATIT NEBUDEME! :o Majitelka kricela, ale kdyz rikal ze to klidne i uhradi jako najmenik, tak at to tam ma ne? :) Zacala kricet, co to jeeee UPC??  :o

Objednal jsem UPC jako bych byl majitel domu, s tim ze chci pripojit barak a tecka  8)
Ozval se me primo zastupce UPC, ze teda si to dohledal, kdo je majitel domu, ze zasah do baraku to opravdu velky neni, ze to nestoji prachy majitele i kdybych to chtel ja uhradit. Proste ze nemusim mit starost, zridi se UPC v dome, kdo bude chtit kabelovku TV nebo internet tak sam objedna :) Ta pohoda a krasa...  ;)
Volal mi za nejaky tyden zpet, ze se spojil s majitelem a mluvil i s majitelkou, ze veri ze bysme se spolecne domluvili, ale ze se jedna o velmi ale velmi opatrne lidi a ze skutecne nemaj zajem a nepovoli to  :'(
Potom se me podarilo chytit asi za mesic manzelka, velmi stary pan (to vite techniku chapat nebude uz), ale rikal no viiiiite tu smlouvu jsme videli od UPC nebo co to bylo, ale tam meli nejakou podminku 10 let, ze v baraku si firma u nas muze delat 10 let co chce a to opravdu nechceme. Vic nerekl a dost :(

Co ted? Pozdeji jsem stridal ADSL takze klasika i T-Mobile, O2 pak uz s VDSL cca 20 Mb/s.
VDSL zatim nabralo rychlost a nebyl hned duvod jit pryc, celkem to slapalo tech 70Mb/s :) To je proti jinde fajn, jen me vadil stale ten upload casem do 10 Mb/s a prej ze super je mit cloud haha :D

Zacal jsem tedy resit prichod oznameneho Starlink, Starlink je tu a ma mit rychlost 300 Mb/s zatim a upload 50 Mb/s  :)
Musk to vymyslel, vidim vyhodu i kdyz je to drahe, mozna bych to i platil a kazdopadne i rad zkusil. I kdyz ta parabola a radost stoji min 10 000czk.
pozn. dal bych mu klidne za ni 30k kdyby to fungovalo a nabidlo skutecne jine rychlosti
Zacal jsem to resit i ve foru, napsal jsem to i lidem do zahranicniho fora a poslal fotku baraku, jak to v CR vlastne mame  :)
Starlink u me skoncil a ani nezacal  :'(
Problem je ze neni kam umistit parabolu, je sice mala ale potrebuje 360 stupnu kolem sebe a je tak velky problem ji nacpat nekde na okno treba ve 3 patre 5ti patroveho domu. Rekli mi to lidi jak z CR tak lidi ze zahranici a jeste z toho meli srandu, no tak tu parabolu kdyz nemuzes na strechu, objednej ten vysuvnej jerab a tak ji tam umistis potajmu :D  ;D Bohuzel tohle Musk nevychytal, cili spis lidi s pristupem na strechu a nebo na odloucene baraky.

LTE 4G - rychlost jsem zmersil a to je u me tak realne 50 - 70 Mb/s a upload teda je rychlejsi cca 30 - 50 Mb/s nic moc.
5G jsem se preptal, u me ani neni.... v O2 me rekli ze to me vubec nemohou dat. Kdovi ale hadam ze i to 5G bude jednou omezene pokud bude mozne dat nejakou antenku na okno.

Proto stale mame VDSL, kdyby slo tak snadno mit jinou stabilni a rychlou technologii, davno je a nebudu mesic resit jak zapojit dratky :D Mohu tak byt rad ze Cetin to udelal s tim bondingem a ze mam termintor + FritzBox abych vymackl co nejvic :)