Grafická karta pro více monitorů

Re:Grafická karta pro více monitorů
« Odpověď #15 kdy: 29. 09. 2021, 17:22:04 »
Zajímavé je, že když jsem dal do počítače 2x Nvidia nebo 2x AMD, tak mi to pět monitorů neumožnilo.
Žeby obchodní segmentace? Kdo by potom kupoval business/industrial produktové řady, že...


PanVP

Re:Grafická karta pro více monitorů
« Odpověď #16 kdy: 29. 09. 2021, 17:47:42 »
obchodní segmentace

Ano, samozřejmě, já to vím.

Jenže, pro podporu pokročilých produktů AMD/Nvidia musím říct, že když koupíte profi grafiku, tak si ze 4 monitorů můžete složit "JEDEN" čtverec, který se umí chovat jako jedna velká obrazovka. Viděl jsem běžet World of Tanks na čtyřech telkách a vypadalo to velmi dobře.

Něco jako tohle: https://youtu.be/Toft6fMvByA?t=544

To - myslím - běžně jinak neposkládáte.

Re:Grafická karta pro více monitorů
« Odpověď #17 kdy: 29. 09. 2021, 22:12:24 »
Jenže, pro podporu pokročilých produktů AMD/Nvidia musím říct, že když koupíte profi grafiku, tak si ze 4 monitorů můžete složit "JEDEN" čtverec, který se umí chovat jako jedna velká obrazovka.  ... To - myslím - běžně jinak neposkládáte.
Proč by to nemělo jít? Pomocí xrandr si můžu monitory naskládat nejen vedle sebe a nad sebe, ale i různě posunutě a klidně i s částečným překryvem. Tak proč by čtyři nemělo jít složit do 2x2 matice? Nakonec jde jen o to, aby měla karta dost výstupů a dost paměti (to druhé dnes nebude problém skoro nikdy).

PanVP

Re:Grafická karta pro více monitorů
« Odpověď #18 kdy: 29. 09. 2021, 22:16:07 »
xrandr si můžu monitory naskládat nejen vedle sebe a nad sebe

Na Linuxu možná, na W10 myslím ne.

RDa

  • *****
  • 2 465
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Grafická karta pro více monitorů
« Odpověď #19 kdy: 29. 09. 2021, 23:53:15 »
Jenže, pro podporu pokročilých produktů AMD/Nvidia musím říct, že když koupíte profi grafiku, tak si ze 4 monitorů můžete složit "JEDEN" čtverec, který se umí chovat jako jedna velká obrazovka.  ... To - myslím - běžně jinak neposkládáte.
Proč by to nemělo jít? Pomocí xrandr si můžu monitory naskládat nejen vedle sebe a nad sebe, ale i různě posunutě a klidně i s částečným překryvem. Tak proč by čtyři nemělo jít složit do 2x2 matice? Nakonec jde jen o to, aby měla karta dost výstupů a dost paměti (to druhé dnes nebude problém skoro nikdy).

Na win jde o to, ze kdyz pustite gamesku na fullscreen, tak si to vybere imho primarni monitor. Tj. pokud hra nepodporuje sama o sobe multi-monitor, tak to vyzaduje jeden screen. Drivery tedy omezene umi pospojovat nekolik obrazovek, aby jenom v rade - aka "surround view".

K tomu plnohodnotnemu aranzovani je na Quadro ovladacich "Mosaic" funkce, ktera pro OS prezentovala jeden displej, ale interne si to grafika rozsekala na vicero obrazovek, typicky bud s mezerou (aby LCD ramecek byl jen cernej pruh a za nim jsou ztracene pixely - pouziti jako LCD stena), nebo s duplikaci a fall-off do cerne, pro stitch prekyvajich se projektoru. Obe tyto funkce nelze dosahnout skrze obycejny multi-monitor na Win.

U xrandr a pripadne heterogeniho hw (amd+nvidia) stejne nespustite jednu akcelerovanou na vicero obrazovkach (ale opravte me, pokud nekdo do grafiky delate).


Re:Grafická karta pro více monitorů
« Odpověď #20 kdy: 30. 09. 2021, 01:10:54 »
Takže ciel je takýto:

Vyskladat kvalitnu zostavu pro linux, 2 nebo 4 GK pro 4 - 6 monitorov 120 Hz alebo 144 Hz . Rozlisenie 3x WQHD + 2x 4K

1 monitor pre hudobny prehrávač + 1 pre internet + 1 pre ovládací panel s grafickými nástrojmi + 2x pre grafický editor na úpravu foto a video a samozrejme občasné hry (zacal som za cias Didaktim M a Amiga a teraz si chcem na starobu uzit trosku modernej techniky - niekto investuje do Hifi, niekto do Aut, ja do monitorov :) )

Buď priamo Linux nebo baremetal virtualizaci a passtrough pre distribúciu.

GK by som bral asi minuloročnú sériu, ktorá je ešte dosť výkonná, ale zas za dostupnú cenu - RTX 20xx alebo nieco od AMD .

Otákza je, ktorý Linux toto zvládne najlepšie, aké drivre je najlepšie použiť pre ktoré Grafické karty a aká je ta konkrétní distribuce bezpečná.

Windowsu sa chcem vyhnúť - windows téma closed, bez komentára.
Intel-u sa chcem vyhnúť - Intel téma closed, bez komentára.

Najväčší problém je pre mňa nájsť vhodnú kombináciu:  Linux distro + značka Grafickej karty + vhodný Driver ,
ktorá toto zvládne. Keďže moje doterajšie skúsenosti sú také, že veľa ludí má problém rozbehať GK na Linuxe.

« Poslední změna: 30. 09. 2021, 01:16:07 od sdi-cz »

RDa

  • *****
  • 2 465
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Grafická karta pro více monitorů
« Odpověď #21 kdy: 30. 09. 2021, 02:32:24 »
Takže ciel je takýto:

Vyskladat kvalitnu zostavu pro linux, 2 nebo 4 GK pro 4 - 6 monitorov 120 Hz alebo 144 Hz . Rozlisenie 3x WQHD + 2x 4K

Zapomen na HFR multi-monitor setup, to proste ty "vcerejsi" grafiky nedaj. Muzes byt rad kdyz to pojede na jedny v 120p.

Najväčší problém je pre mňa nájsť vhodnú kombináciu:  Linux distro + značka Grafickej karty + vhodný Driver ,
ktorá toto zvládne. Keďže moje doterajšie skúsenosti sú také, že veľa ludí má problém rozbehať GK na Linuxe.

Aktualni Ubuntu a posledni NVidia ovladace nebyvaji problem na single GPU / single LCD.

Problem bude tvoje snaha to nacpat pod virtualizaci - kde ty ovladace zacnou remcat, ze na consumer 2xxx gpu ti to nedovoli, pokud nezainvestujec cas do nejakeho rovnatka ne ohejbatko.

Pri uvedenem setupu bych slevil z pozadavky na HFR, 60p ti musi stacit na bezne veci - vetsinu displeju hnal pres primarni / host OS, a pro VM bych pouzil rozhodne sekundarni/slabsi gpu (coz je vyzadovano kvuli pci pass-through a izolaci pci zarizeni). Pokud nemas workstation sestavu, tak bude imho lepsi pouzit x16 na primarni + x4 z pch na tu virtualizovanou gpu, nez to jet v x8+x8 rezimu - pokud ten VM obsah bude nenarocny.

Mas jiz vybranou platformu, nebo pouzijes co mas / resp. ji budes porizovat take na novo?

Re:Grafická karta pro více monitorů
« Odpověď #22 kdy: 01. 10. 2021, 04:29:55 »
Mam teraz len stary laptop, takze vsetko zelezo budem kupovat nove, resp. GK asi zozeniem z bazosu, spalim a pak za 1-2 roky upgradnem.

Tie monitory skusim rozbehat na 100 Hz , je poznat ten rozdiel a 60Hz by som uz nechcel .